Svolení (2004)

A pak proč je na světě tolik právníků... :-D.

Tropická bouře (2008)

Americkými recenzenty přechválená americká komedie plná uřvaných a nechutných vtipů, haha. Tenhle film se Stillerovi nepovedl, ale dá se alespoň bez problémů dokoukat, narozdíl od Zoolandera, který byl naprosto trapný. Má se jednat o satiru showbusinessu, jenže z toho vylézá parodie prakticky na všechno. Přitom jsem měl pocit, že všechno už tu vlastně bylo, tady to jen nalili do hrnce, uvařili a podávají. Pravda nevychází z toho úplná slátanina, ale o inteligentím humoru si můžeme leda tak nechat zdát. Chápu, že američtí recenzenti mají důvod k zoufalství, mainstreamové komedie poslední doby jsou debilní, ale kvůli tomu ještě nemusí plesat nad každou průměrnou klauniádou. Místo toho by radši měli podpořit opravdu vtipné komedie, které stojí v pozadí: např. Juno, Little miss sunshine nebo The Go-getter. Slabší tři hvězdičky, protože těch pět vtipů obsáhne jakýkoliv průměrný britcom ve dvacetiminutovém dílu. Komu ovšem přijde fakt, že se jedna z postav jmenuje Alpa Chino jako vtip roku, může moje hodnocení naprosto ignorovat.

Star Wars: Klonové války (2008)

Roger Ebert napsal, že nám Star Wars degenerovaly na zábavu na sobotní dopoledne. No, tak zle zase není, ale jásat nemůžeme. Převedení světa SW do animace jistě slibovalo zajímavé možnosti, které naznačil Tartakovský ve svém seriálu. Animovaní jediové mohou dokázat jistě více než ti hraní. Upřímě mě tak zklamalo, že zde jediové chovají stejně mírně jako ve filmech. Navíc scénář není nabit vzájemnými souboji Jedi vs. Sith a tak tam jen tak pobíhají v dešti palby a seknou nalevo, napravo. Vcelku nuda, hlavně když víte, že všichni přežijí, o postavy tak ani nemáte starost. Dalším problémem je příběh, který je prostinký, předvídatelný a bohužel obsahuje dost infantilních vtípků. Ty jsou zde rozsety opravdu zbytečně a působí velice trapně. Animace samotná může mnohým lidem taky činit problém, mě osobně nijak zvlášť nevadila, snad až na tři momenty: různorodost pohybů úst má více i South Park, mimika je naprosto nedokonalá a postavy se chvílemi pohybují trhaně, jako by je zrovna v ten moment uštkl had. Největším kladem tak pro mne zůstává samotná tématika SW. Protože jsem jejím fanouškem tenhle film mne rozhodně neuráží, na druhou stranu to mohlo být lepší prakticky ve všech ohledech. Suma sumárum se tak jedná o pouhou jednohubku ze světa SW, kterou lze zaplácnout sobotní večer :-), ale pokud seriál neudělá díru do světa - o čemž docela pochybuji, upadne patrně v zapomnění.

Smoke (1995)

Paul Auster jako scénárista zapojil do tohoto povídkového filmu spoustu motivů, se kterými se vyrovnává ve svých knížkách. Pokud se tedy někdo vyžívá v jeho knihách, rozhodně bude s filmem spokojený. Třešničkou na dortu je potom herecké obsazení, díky kterému má člověk pocit, že se všechno o čem mluví stalo :-).

Liška pouště (1951)

Velmi dietně zpracovaná kniha Desmonda Younga, anglického důstojníka, který se jako jeden z prvních věnoval postavě polního maršála Rommela. Byla to právě tato kniha, která pomohla očistit jméno Rommela a distancovat jej od nacistů. Film pak knihu sleduje hlavně v tom očistném momentu a v přípravách atentátu. Přijde mi ale, že tvůrci filmu nastínili Rommela dost zkratkovitě, což nutně muselo vést k manipulaci s fakty. Pokud někoho zajímá postava Rommela, asi bude muset zabřehnout do knih, protože tento film o něm vypovídá velice, velice málo. Samotná Youngova kniha, která je dnes již překonána, například nabízí spoustu velmi zajímavého materiálu ke čtení a nechápu proto tvůrce filmu, kteří dali radši přednost krátké stopáži, navíc podstatně vyplněné (IMHO zbytečně) dobovými záběry. Veliká škoda, že se nikdo od té doby této postavě ve filmu nevěnoval.

Temný rytíř (2008)

Dark Knight je rozhodně z toho lepšího filmového soudku, ale zázrak se nekoná. Spousta lidí píše, že se člověk nemůže na film připravit a že ani mediální masáž, která v člověku vzbudí přehnaná očekávání, nezmění nic na tom, že budeme z kina vycházet naprosto ohromeni. Inu, nejsem ten případ a dalo by se říci, že film dopadl přesně jak jsem čekal. Dark Knight JE komiksovou adaptací, kterou spousta lidí vnímá jako reálný příběh, což je naprostý nesmysl. Proč? Protože kdybych včas nevypnul mozek, asi bych musel jít s hodnocením níž. Dark Knight jednoduše není reálný, protože Joker není reálný. Jeho úniky, plány jsou dělány tak, aby nám mohli autoři naservírovat 152 minut. Kupříkladu fakt, že celé město hledá chlapa s rozřezaným ksichtem a ten si klidně napochoduje jako člen čestné gardy. Ano, pod svícnem bývá tma, ale to ještě neznamená, že jsou všichni slepí. Scéna na policejní stanici je také k uzoufání pitomá. Na straně druhé je tu Batmanova motorka, který si s fyzikálními zákony netyká. Už jenom proto nelze brát film jako veledílo, protože pokud byla realističnost záměrem, zklamala. Nic nezachraní ani ono filozofání, padouch nebo hrdina a s tím související kumulace moci, které je na konci vrženo do autu. Joker JE totiž ten padouch, typově podobný osmdesátkovým padouchům, kteří šponují nenávist publika až do chvíle, než se objeví hlavní hrdina a rozmlátí jim ksichty a jejichž úniky jsou nablblé stejně jako ty Jokerovy. Navíc veškerá Jokerova argumentace - Hele Batmane my se potřebujeme navzájem - by mohla platit pouze za dvou podmínek: 1) Batman je pouze Batman a nevede obyčejný život - což není pravda a 2) s Jokerem by padla veškerá kriminalita ve městě, což je dost naivní představa. Prostě a jednoduše bych si nedovolil tvrdit, že Dark Knight je nejlepší komixovou adaptací, na to je scénář příliš prostinký a dost děravý, teda pokud člověk používá hlavu. Pro lepší film není třeba chodit daleko, stačí se podívat na Batman Begins, jehož scénář je mnohem kompaktnější a ve výsledku tak film funguje lépe a to i přes absenci tak parádního, byť nereálného, záporáka.

Star Trek VIII: První kontakt (1996) odpad!

Tenhle film je ale blbost. Ani nevím kde mám začít. Od neskutečně pitomě jednajících charakterů po naprosto "úžasné Borgy", kteří se morfují snad ještě víc než Indiáni z Mayovek, na každého mrtvého vyskočí 20 dalších. Třešničkou na dortu je scénář, ve kterém funguje princip "Deus ex machina" snad více něž kdekoliv jinde. I loutkové divadlo působí opravdověji než tenhle paskvil, který mi svou tupostí neskutečně zvednul mandle.

2 dny v Paříži (2007)

Věřím tomu, že tenhle film ve Francii propadl. Oni totiž nemají moc rádi zpětnou vazbu. Je mi jasné, že tohle bylo přetažené za vlasy a na tolik stereotypů člověk během dvou dnů narazí dost těžko, přesto jsem se královsky bavil. Škoda jen, že si Delpy trochu víc nepohrála s hlavní dějovou linkou, ta mi přišla poněkud plytká.

Robot Chicken (2005) (seriál)

Vynikající seriál, který v rychlém střihu servíruje nejrůznější parodické skeče. To vše navíc parádní loutkovou formou, která mi přijde k popukání sama o sobě. Nejúžasnější díl je speciál o Star Wars, to jsem sebou mlátil v křesle jako by bylo elektrické. A pak že Jar-Jar je debilní postava, jo když se s ní umí naložit takhle...

Zoolander (2001) odpad!

Kam kráčíš Ameriko, když se takovýhle jed stane jednou z nejúspěšnější komedií nového tisíciletí. Upřímně, americké bláznivé komedie s pořád tou samou partou herců - Stiller, Sandler, Vaughn atd...- jdou naprosto mimo mě. Dlouho šel i Zoolander a mělo to tak zůstat.