• Mysteriózní

Sedem (2008) (pořad)

Kedysi to celkom ušlo, no tzv. glosátori zostarli, neobmieňajú sa a často recyklujú svoje staré vtipy. Navyše je to silená politická agitačka, ale aspoň za Lasicu stále dve hviezdy, vie pobaviť aj dnes.

Lidská stonožka (2009)

Jednotku považujem za veľmi podareného zástupcu filmovej nechutnosti. Námet je, samozrejme, totálne uletený a nereálny, ale do filmu originálny, navyše je to z formálneho hľadiska štandardný exploitation horor so sympatickými mladými ľuďmi a záporákom. Od dvojky sa to však vydalo na cestu autoparodizácie a s tým som sa nedokázal stotožniť.

Thanatomorphose (2012)

Prečo tomu dávam 3 hviezdičky, to ani sám neviem. Asi preto, že je to pomerne originálne a za málo peňazí dosť znechucujúce, čo je tiež svojím spôsobom úspech tvorcov. Bohužiaľ, postavy mi boli nesympatické a predsa len sa mohlo trochu ísť aj do dejovosti. Tri v rámci špecifickej škatuľky filmov, do ktorej patria všetky undergroundové nízkorozpočťáky, na ktoré hľadím inak ako na bežnú filmovú tvorbu pre širšie publikum.

Otevři oči (1997)

Ťažký film, pri ktorom si nikdy nebudete istí, čo ste pochopili správne a čo nie. Prijať racionálne vysvetlenie iracionálna, ktoré nám film podsúva, alebo hľadať ešte niečo iné? Navyše to má celé zvláštne kolisavú atmosféru, ktorá v polovici akoby stráca dych, aby sa v závere roztočil strhujúci kolotoč. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov perfektné, čo prispieva k plnému nástrelu. Americký remake zatiaľ nevidený, obávam sa, že s Cruiseom v hlavnej úlohe si to neužijem, no možno sa dočkám niektorých polopatistických vysvetlení.

Nepřítel (2013)

Nekonvenčná artovka, ktorá ma však nestrhla. Villeneuve tak trochu tápe a občas mám pocit, že úplne nevie, čo chce filmom povedať. Žánrový mix, ktorý si každý vysvetľuje po svojom, no ktorý je taký prekombinovaný, až je to na škodu. Mám rád podobné filmy, ale niekedy je explicitnejšie záverečné rozuzlenie lepšie.

Inkognito (2003) (pořad)

Staré inkognito malo lepších hádačov, menej pokleslého humoru, ale Voštinár bol zas vtedy mastný buran prechádzajúci oneskorenou pubertou. Ten sa rokmi posunul do kategórie "nerušivý element".

Kameňák (2003)

Ale no tak. Samozrejme, dej to nemá, niektoré vtipy sú staré ako republika, ale čo na tom. Bolo to točené len ako vtipy orámované jednoduchým pseudodejom a ono to funguje. Proste oddychovka, pri ktorej vypnete. A Vydra je naprosto geniálny. Hodnotím viac ako zábavný program, než ako film. Bohužiaľ, od trojky kvalita strmhlav klesá.

Horná Dolná (2015) (seriál)

Ako tak znesiteľné, no ako komédia slabé, dej to nemá. Prečo vôbec 2 hviezdičky? Za Heribana a fakt, že sa tam nepúšťajú sitkomovské smiechy po každej vete. Myslím si však, že tu bol potenciál aj na niečo skutočne vtipné, len by to muselo mať poriadne dialógy a menej otravných postáv typu Polnišová, Tabaček. Stávka na tie isté tváre v každom seriáli je už skutočne zlá.

Taxidermia (2006)

Výborný film, poriadne uletený, ale rozhodne nie samoúčelný. Natočené je to veľmi zručne, autori nás dokážu pobaviť i znechutiť. V podstate sú to tri poviedky, ktoré sa však prelínajú a každá z nich je geniálna. Dokonca by som povedal, že kvalita filmu postupne graduje až ku grandióznemu finále.

Klub rváčů (1999)

Keby nenatočil ako druhý film Sedem, mohol Fincher pravidelne posúvať vlastnú latku geniality. A hoci zostáva Sedem neprekonaný, na rozdiel od Hry si odpustím vysokú mieru kritickosti a dávam plné hodnotenie. Fight club je správne temný, trochu depresívny.