• Mysteriózní

Cela (2000)

Vizuálne pôsobivé, aj celkom napínavé, ale len prvoplánovo. Scenár je jednoduchý a dokonale zatienený obrazovou stránkou diela. Dať štyri, asi by som ukrivdil mnohým iným filmom. Na druhej strane, sú to silné tri a jeden z najlepších hereckých výkonov J. Lo, ktorá tu rozhodne nie je len za peknú a konečne nehrá naivnú krásku v presladenom filmovom klišé.

Frekvence (2000)

Cca 100 minút to vyzeralo na plné hodnotenie, film mal všetko a smeroval k fatálnemu rozuzleniu. Nakoniec však prišla scenáristická výhybka, logika začala krívať a nakoniec to uťal záver, ktorý musí zaručene fanúšikov rozdeľovať na dva tábory. Zároveň mi prišiel onen záver trochu narýchlo odfláknutý.

Krutost podvědomí (2000)

Čakal som len samoúčelnú zvrátenosť, no tá sa nekonala. Pokiaľ ste dostatočne odolný divák. Film má nespornú umeleckú kvalitu, vypovedá o temných zákutiach mysle a viac ako obrazová stránka či gore efekty môžu poburovať monológy postavy z prvej časti či vlastná predstavivosť, ktorá vám sledovanie spestrí. A aby som nezabudol, hudobná stránka je tu dokonalá.

Pláž (2000)

Najväčším plusom je pekné prostredie a to je tak všetko. Z námetu sa dalo vyťažiť oveľa viac ako len komorná dráma na tému premena osobnosti vplyvom izolácie, morálne dilemy. Di Caprio tu nie je dvakrát presvedčivý a celkovo má človek problém vytvoriť si k niektorej postave vzťah.

Podezření (2000)

Viac psychologická dráma ako kriminálka. Vôbec tu totiž nejde o to, kto je páchateľ, ale o to, čo robí stres a nátlak s psychikou spočiatku zdanlivo vyrovnaných postáv.

Tele Tele (2000) (pořad)

Ani veľa trápnych momentov neuberá Tele tele na pôsobivosti. Luxfery s Poláškom, to je kult kultov. Výborní sú aj Kopečkovic, dvanástka a ďalšie.

Trosečník (2000)

Herecký koncert môjho obľúbeného Toma Hanksa. Málo slov a napriek tomu geniálne, napínavé, miestami aj vtipné. Jeden z najlepších dobrodružných filmov a najlepšia filmová robinsonáda.

Klub rváčů (1999)

Keby nenatočil ako druhý film Sedem, mohol Fincher pravidelne posúvať vlastnú latku geniality. A hoci zostáva Sedem neprekonaný, na rozdiel od Hry si odpustím vysokú mieru kritickosti a dávam plné hodnotenie. Fight club je správne temný, trochu depresívny.

Pan účetní opět zasahuje (1999)

Príšerné zakončenie série, radšej sa mal vrátiť do firmy a mali recyklovať úvodné diely. Línia s nejakými deťmi tomu vôbec nesvedčí, už ani tie opakované vtipy nefungujú. Hviezdička z úcty k Vilaggiovi a ostatným zo starej partie, ktorí vytvorili úžasnú komediálnu sériu. Na toto chcem rýchlo zabudnúť.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Spočiatku bizarná komédia, potom chvíľami plnokrvná dráma a nakoniec aj skutočný sci-fi triler, hoci osviežený vtipnými gagmi. Brilantný žánrový mix a ďalší scenáristický úlet Kaufmana, ktorý rozhodne nie je nepochopiteľný alebo ťažko stráviteľný, no je úžasné osobitý. Ako mohlo toto niekomu napadnúť, navyše s obsadením reálneho Malkovicha do roly Malkovicha? Skláňam sa pred scenárom a ako bonbónik nemôžem nespomenúť Charlieho Sheena v úlohe Charlieho Sheena. Filmový zážitok na aký sa nezabúda.