Stíny horkého léta (1977)

Skoro jsem měl pocit, že se dívám na spaghetti western - vyprahlé léto, klobouky a cigára v koutku úst mlčenlivých mužů plus český Ennio Morricone - náš nejlepší skladatel Zdeněk Liška (bez jeho prvoligové hudby by tenhle film byl podstatně míň atmosféričtější). 3,5 z 5.

Stmívání (2008)

Což, pojmout upírské téma takřka bez násilí, jako romantickou studii nemusí být takové neštěstí (i ten "fakáč" schovala hrdinka za knížku, aby děti mohli do kina). Tohle je prostě čistě romantická záležitost, řešící otázku "jak chodit s upírem aniž bych se v upíra proměnila, nesežere mě?" a kdo čeká víc, měl by zůstat doma a hodit si třeba prosté a jasné "30 dní dlouhá noc". Jo a zapomněl jsem zmínit, že je to vizuálně pěkný, stylový film, jen trochu zívačka pro diváky veterány. Moje otázky na téma upírství jako "Proč mají všichni upíři dlouhé vlasy nebo úchylné účesy, můžu se jako upír ostříhat na trojku?", "Když budu upír a chci nabrat víc svalů, jde to nebo budu vypadat pořád stejně jako v Interview s upírem?" nebo "Stojí upírům péro a můžou masturbovat a souložit?" opět zůstávají nezodpovězeny.

Stoker (2013)

Zvrácené rodinné drama, celkem nuda. Postavy se chovají trochu zvláštně a doteď jsem moc nepochopil motivace Nicole Kidman nebo o co vlastně jde Wasikowské. Co nezvládl scénář a příběh, snaží se tvůrci nahradit hrátkami s výtvarným stylem a obrazem; hodně zachraňují herecké výkony - Nicole Kidman je pořád suverénní, jen mě trochu polekal její obličej s nafouklými rty, taková Lana Del Rey na prahu padesátky.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Velmi originální scénář a invenční režie s propracovanými dialogy, dobrým soundtrackem a lahůdkovým obsazením. Záporačka Iva Janžurová ve své zlaté éře kvalitně řádí i v TV pohádce (všimněte si pohybových kreací) a k radosti diváka jí solidně sekundují i klasik Hrušínský se Štěpničkou a Havelkou. Příjemné překvapení.

Strach nad městem (1975)

Ukrutně srandovní film, vysloveně guilty pleasure - ať už jsou to bizarní dialogy, podivná jednání a hloupost vedlejších postav nebo bizarně komický antisexuální záporák, je těžké vydržet film bez občasného záchvatu smíchu. Nezapomenutelný moment bizarnosti je držení dětských rukojmí uprostřed bytu plného obřích plakátů svlečené modelky. Obliba Belmonda může diagnózu trochu zlepšit a film je rovněž spanilou prohlídkou tehdejší moderní architektury v ulicích Paříže, pokud vás ale nic z tohohle nezajímá, nevěřím že vás to bude bavit.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Snaha vzkřísit osmdesátkovou zábavu se cení. Stranger Things to vyvolávání nostalgie snad až přehánějí. Půjčují si řadu elementů z klasických filmů, pořád někde hraje synťáková písnička, mluví se o tom, jak se jde do kina na Poltergeista, ale přes tenhle čelní útok nelze přehlédnout, že příběh je vlastně velmi prostý, postavy jsou jednoduché a přitom je to všechno zbytečně roztahané. Vzhledem k tomu, že všechny ty vypůjčené prvky z filmové éry plné víry v monstra, telekinezi a ufony si každý v nějaké míře vybaví z povedenějších děl, je v podstatě jednoduché předvídat, jak se bude děj vyvíjet, jak která scéna skončí a nějakou zvědavost vzbuzuje série až v závěru. Opravdu zajímavé věci (co se dějí především v posledním dílu) by se daly zhustit tak na třetinu počtu epizod. Škoda, snad to bude příště lepší a ne tak násilně roztomilé a nostalgické za každou cenu.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Úspěšný seriál dostal víc peněz a polepšil se. Tempo se rozjelo, očesala se vata a zábava je solidní i přes pár nudných momentů. Přibyl díl navíc, ale asi to spíš svádělo k plýtvání časem (díl osm se podivně vleče, aby se pak v první polovině posledního dílu vyřešily všechny problémy série). Romantické motivy předpubertálních dětí jsou mrzutá záležitost a doufám ve více příšer na úkor pseudolásky.

Strašidlo cantervillské (1989) (TV film)

Velmi pohodový film s dobrými hereckými výkony a atmosférou, podařilo se trefit suchý britský humor. Bohdalová trochu netradičně nekomická, pobavil mě Renč. Masky Bartošky byly dost povedené, škoda že víc nestrašil. :) 3,5 hvězdičky.

Strážce (2006)

Dejte Douglasovi bouchačku do ruky, obsaďte ho jako poldu/agenta/detektiva do thrilleru a musí to být minimálně průměrná zábava. Tohle je klasickej model thrilleru z 80.let mínus akční spektákly, k tomu Kiefer Sutherland, Basingerová... Takových filmů můžu vidět do smrti ještě stovky a nikdy mě neunaví, pokud tam budou hrát klasici. Mě to bavilo.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Nikdy jsem úplně nedokázal žrát filmový vesmír Marvelu jako celek a bavilo mě jen pár filmů, mezi které patří správně střelená série Strážci galaxie se specifickým humorem Jamese Gunna s velmi fajn obsazením a fajn sci-fi výpravou. Právě týmové popichovačky a vtípky (které Gunn tak dobře umí napsat, kdykoliv něco točí) jsou moje oblíbené části filmu a pamatuju si, jak mě ve dvojce otravovaly scény s Chrisem Prattem a Kurtem Russellem bez svého týmu - ve trojce už je prakticky nonstop příval zábavy a akce s minimem dutých scén (brzdou je snad jen "čekáme tě tady v nebíčku"). Bavil mě i příběh vztahu mývala s mrazivým magorem záporákem (poctivá herecká práce Chukwudi Iwujiho). Trojku tedy fanouškům série můžu doporučit a snad právě i těm divákům, které nebaví fenomén Marvelu a mají rádi alternativní humor.