Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Nesnesitelná nuda jak prase, nepochopitelné přitáhnutí dávno mrtvých postav zpátky (nevěřím, že to takhle plánovali už u sedmičky), až na Adama Drivera mizerní necharizmatičtí herci, co stejně nemají co hrát. Jako kdyby film vařil nějaký kolektiv expertů a stejně to jídlo pokazili i s receptem. Nejhorší Star Wars film všech dob - vzpomínám najednou s láskou na Epizodu 1.

Stav ztroskotání (1983)

Gay model Zounar. Blanarovičová a Tofi jako toulaví cigoši. Filip Renč střídající na vodáka poměrně bohatý šatník včetně trika Adidas. Kateřina Brožová s neoholeným podpažím. Současný šéf Divadla Kalich Kocourek, který nám ve filmu ukazuje, jak si vydělat prachy a pobavit se. Moderátorka Kotle Jílková, která prostě nemohla být herečka. A samozřejmě Osvald a Suchánek. Zní to slibně, ale ani takové obsazení nezachránilo mizerný film s tématem rasových předsudků. Ani česká verze Deliverance, ani Nahota na prodej. Strašně suchej táhnoucí se film, se slabým scénářem a nepovedenou režií.

Steekspel (2012)

Zábavná černohumorná oddechovka, v rámci rodinných vztahovek práce odvedená na maximu. Na nezakomplexovanou komedii o nevěře tady žádný režisér v ČR zatím nemá.

Stejná srdce (2014) (TV film)

Film nabízí zajímavé téma - gay aktivismus v počátcích AIDS líčený z pohledu vztahů zasažených virem. Není to tak zábavná jízda jako byl nedávno klub Conaugheye a dost možná ani nebudete nikomu fandit, protože každých dvacet minut musí mít nějaká postava hysterický monolog - kvůli tomu jsem trochu váhal s vyšším hodnocením. Mark Ruffalo mě podruhé po Foxcatcher zaskočil solidním herectvím, kde se vrhá i do otevřeně sexuálních scén, ujde i Julia Roberts a většina herců představujících gay aktivisty. Určitě už jsme všichni viděli filmy o gay páru, kde někdo umírá, ale jako epizoda o lhostejnosti vlády to zajímavé je.

Stínohra (2022)

Snaha tvůrců o drsné drama je místy až komická. Casting posbíral všechny herce schopné zahrát a vypadat jako ranaři (takže povinně Čermák, jakkoliv jeho stereotyp už zparodovala role militantního panice v Prvokovi a spol., Jankovský a českými diváky oblíbený herecký univerzál ve formě Ondrík, do malé role sehnali vizuálně působivého Daniela Szelezsána, dvourozměrný příběh jeho postavy ale bohužel nedává představiteli předvést víc slušnou figuru) a načrtnutý příběh by vás zřejmě z vyprávění zaujal, ale pokulhává jeho realizace a přes všechny ty zašedlé sklady, garáže, chodby a kontejnery převládá pocit umělosti. Postavy se chovají často naprosto WTF. Herectví Ondríka je tady zneužité, aby předváděl kromě drsňáctví různé manifestace vnitřní trýzně nebo zvláštní stavy, kdy se před kamarádem na vozíku svlékne a jde nahý do jezera okolo sebe vysypat do kruhu popel (chudák Čermák by při vylézání musel zřejmě sledovat full frontal mokrého Ondríka s nalepeným popelem jeho blízkého tvora na těle, což by dodalo rozptýlení skutečně zábavnou myšlenkovou rovinu). Snaha stále zvýrazňovat element ultradrsných chlapů (třeba komickou málomluvností, když se to ale moc nehodí) dosahuje komického vrcholu ve scéně, kdy dvěma přátelům připravuje snídani mluvící slečna, kterou totálně ignorují a jen tvrdě zírají, kdy je těžké nevybouchnout smíchy. Policajt Javorský se vlastně vůbec nechová jako policajt. Jistá postava z tělocvičny dokáže kvůli společenskému stereotypu obstarat v příběhu jak prvek kontaktu s podsvětím, kriminálnictví a bezcitnost tak, jak se to prostě hodí, aniž bychom se o ní vůbec něco dozvěděli kromě toho, že to je díky kondici a vizáži zjevně cílevědomý boxer, co možná vůbec takové věci nemá zapotřebí. Je třeba pochválit zatím ještě neokoukaného Jankovského za super kreaci psycho feťáka, je tak dobrý, že v podmínkách českého filmového průmyslu zřejmě podobnou roli bude dostávat pořád i v budoucnu. Díky nechtěnému pobavení a dobrému hereckému standardu, jen bohužel tlačeným do mimózních performancí film pro rozveselení v průběhu týdne doporučuji a doufám, že pokusy o český noir mohou dopadnout i do budoucna lépe.

Stíny horkého léta (1977)

Skoro jsem měl pocit, že se dívám na spaghetti western - vyprahlé léto, klobouky a cigára v koutku úst mlčenlivých mužů plus český Ennio Morricone - náš nejlepší skladatel Zdeněk Liška (bez jeho prvoligové hudby by tenhle film byl podstatně míň atmosféričtější). 3,5 z 5.

Stmívání (2008)

Což, pojmout upírské téma takřka bez násilí, jako romantickou studii nemusí být takové neštěstí (i ten "fakáč" schovala hrdinka za knížku, aby děti mohli do kina). Tohle je prostě čistě romantická záležitost, řešící otázku "jak chodit s upírem aniž bych se v upíra proměnila, nesežere mě?" a kdo čeká víc, měl by zůstat doma a hodit si třeba prosté a jasné "30 dní dlouhá noc". Jo a zapomněl jsem zmínit, že je to vizuálně pěkný, stylový film, jen trochu zívačka pro diváky veterány. Moje otázky na téma upírství jako "Proč mají všichni upíři dlouhé vlasy nebo úchylné účesy, můžu se jako upír ostříhat na trojku?", "Když budu upír a chci nabrat víc svalů, jde to nebo budu vypadat pořád stejně jako v Interview s upírem?" nebo "Stojí upírům péro a můžou masturbovat a souložit?" opět zůstávají nezodpovězeny.

Stoker (2013)

Zvrácené rodinné drama, celkem nuda. Postavy se chovají trochu zvláštně a doteď jsem moc nepochopil motivace Nicole Kidman nebo o co vlastně jde Wasikowské. Co nezvládl scénář a příběh, snaží se tvůrci nahradit hrátkami s výtvarným stylem a obrazem; hodně zachraňují herecké výkony - Nicole Kidman je pořád suverénní, jen mě trochu polekal její obličej s nafouklými rty, taková Lana Del Rey na prahu padesátky.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Velmi originální scénář a invenční režie s propracovanými dialogy, dobrým soundtrackem a lahůdkovým obsazením. Záporačka Iva Janžurová ve své zlaté éře kvalitně řádí i v TV pohádce (všimněte si pohybových kreací) a k radosti diváka jí solidně sekundují i klasik Hrušínský se Štěpničkou a Havelkou. Příjemné překvapení.

Strach nad městem (1975)

Ukrutně srandovní film, vysloveně guilty pleasure - ať už jsou to bizarní dialogy, podivná jednání a hloupost vedlejších postav nebo bizarně komický antisexuální záporák, je těžké vydržet film bez občasného záchvatu smíchu. Nezapomenutelný moment bizarnosti je držení dětských rukojmí uprostřed bytu plného obřích plakátů svlečené modelky. Obliba Belmonda může diagnózu trochu zlepšit a film je rovněž spanilou prohlídkou tehdejší moderní architektury v ulicích Paříže, pokud vás ale nic z tohohle nezajímá, nevěřím že vás to bude bavit.

Časové pásmo bylo změněno