• Rodinný

Santa se žení (2005) (TV film)

Tak jestliže jsem o prvním díle (Santa hledá ženu) prohlásil, že je to průměrná rodinná vánoční komedie, tak o tomto pokračování to platí taktéž. Úroveň filmu se nezměnila, zůstává to na stále stejné kvalitní úrovni a nevidím důvod, proč snižovat hodnocení, když se mi to v rámci možností i docela líbilo. Nutno dodat, že tenhle film jsem si pustil hned po skouknutí prvního dílu, a tak jsem si užil dohromady nějaké tři hodiny s tímto výtvorem a byl jsem celkem spokojený. Pokud jste viděli první díl, tak víte, že budoucí Santa si svou paní našel. Jenže za ten rok se ještě nestihli vzít, což musí napravit do Štědrého dne. Ovšem nastávají nejrůznější komplikace vedoucí až k tomu, že budoucí paní Clausová si sňatek na poslední chvíli rozmyslí. Vezme své rozhodnutí zpět a zachrání tak Vánoce? Možná je to film, který u mnoha diváků nesplní očekávání, ale mezi tyto diváky já rozhodně nepatřím. Já si myslím, že komu se líbil alespoň průměrně první díl, tomu se bude líbit i tento film. A kdo první díl neviděl a na tento film se dívá rovnou, tak si myslím, že do toho děje hravě vklouzne, protože na začátku filmu je vše, co se už odehrálo, znovu sesumírováno. Tento film si neklade nějaké velké cíle, snaží se jen být pohodovým rodinným vánočním filmem, který vám zpříjemní čas Vánoc. A to se mu u mne plně povedlo, takže dávám tři hvězdičky.

Santa hledá ženu (2004) (TV film)

Ale ano, tohle docela ušlo, taková průměrná vánoční romantická komedie, která je možná i po dějové stránce zajímavá, a na kterou se určitě dá o Vánocích docela dobře koukat, aniž by nějak více nudila nebo byla dokonce nesnesitelná. Tenhle film vychází z nápadu, že současný Santa Claus už dosluhuje a řemeslo po něm má převzít jeho syn. Má to však jednu chybu. Musí si co nejdříve najít manželku, která bude vykonávat roli paní Clausové. Má dokonce i seznam vhodných adeptek, ale srdci se poroučet nedá. Jenže co s tím, když se budoucí Santa zamiluje do ženy, která na Santu nevěří? Nehledejte za tímto filmem nic víc, než průměrnou rodinnou vánoční televizní zábavu z dílny Hallmarku, která je primárně zacílena na vánoční období. Já si myslím, že pokud to budete brát takto a přistoupíte na ten děj tak jako já, tak nemůžete být zklamaní. Ale upřímně, nebudete asi ani nadšení. Takovýchto podobných vánočních filmů, dokonce i na podobné téma, jsem viděl už několik. Ať už to byl film "Nesvatý Mikuláš" o Santově synovi, který má převzít živnost, či film s Timem Allenem "Santa Claus 2" o tom, jak si musí Santa najít manželku, jinak nebudou Vánoce a Severní pól zmizí. Takže tohle je taková kombinace obou filmů, a rozhodně je to film, který není ničím jiným, než pohodovou vánoční komedií pro celou rodinu. Je to za ti hvězdičky.

Vánoční příběh (1996) (TV film)

Pohodový vánoční odpočinkový film, který jsem poprvé viděl jednou na Štědrý den a nyní jsem si ho po nějakých dvou letech s radostí připomenul. Už tehdy se mi film líbil a stále jsem na něj myslel, a protože jsem byl tehdy prozíravý a nahrál jsem si ho (byť ho mám jen se slovenským dabingem), tak jsem si ho mohl o letošních Vánocích připomenout. A opět mne velmi zaujal a opět jsem se přesvědčil, že se jedná o nadprůměrný vánoční film, který je velice pohodový a prostě úžasný. Vlastně v něm jde o to, že vdova Judy, která má šestiletého synka Tima, zakoupí z firemních peněz bez vědomí šéfa pro jedno focení drahý elektrický vláček. Ač je upozorněna, že ho nelze vrátit, tak ho přesto druhý den vrátit jde. Povede se jí přesvědčit prodavače Stevea, aby jí vrátil peníze, jenže on díky tomu přijde o práci. A tak si spolu s Judy vyjde na oběd a pak jí pomáhá s nákupem dárků. A ještě několikrát se budou muset díky náhodě potkat, aby pochopili, že se vlastně milují. Tohle je pro mne jeden z těch filmů, který jsem si zamiloval už po prvním skouknutí a který určitě ještě několikrát v příštích letech o Vánocích vyhledám. Pokud máte rádi vánoční filmy a máte možnost tento film vidět, tak se na něj určitě koukněte, pokud máte kromě vánočních filmů rádi ještě filmy romantické, jako já, je pro vás tento film přímo stvořený. Já jsem s ním spokojený a dávám nadprůměrné čtyři hvězdičky.

Ukradené Vánoce (1993)

Řeknu to asi takhle. Očekávání byla velká. Velmi velká. Po začátku filmu jsem si říkal, co je to za kravinu. V polovině filmu už jsem do toho byl zakoukaný. A na konci filmu jsem musel uznat, že tohle je geniální film s velice zajímavým a nevšedním námětem. Už jen ta animace byla velice zvláštní. Písničky byly velice zajímavé a po dějové stránce to byla naprostá pecka. Troufám si tedy tvrdit, že jsem viděl velmi nevšední a svým způsobem geniální film, který má co nabídnout a který je také docela odvážný. Ukradnout Santa Clause (zde ve filmu nazývaného v českém překladu jako Satan Kalous - velmi geniální překlad, pokaždé, když tam toto jméno zaznělo, tak jsem se musel smát) a dělat Vánoce po svém je dost zajímavý a šílený nápad sám o sobě, ale v tomto filmu je to nic proti tomu, v jakém světě se to celé odehrává a jak atypické jsou hlavní postavy celého filmu. Ještě teď, nějaké dvě hodiny po skončení filmu, nevycházím z úžasu nad tím, co jsem právě viděl. Kdo nevidí, neuvěří. Naprosto perfektní film, který mne prostě dokázal dostat do kolen. Jsem příznivcem klasických vánočních filmů a nesnáším jejich prznění, ale před tímto filmem mi nezbývá než se sklonit, poděkovat za fantastický filmový i hudební zážitek, a bez mrknutí oka udělit pět hvězdiček, protože tenhle film si to opravdu zaslouží.

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

Průměrná komedie, která přichází se zajímavým a nekonvenčním nápadem, že díky jednomu ovladači můžete ovládat celý svůj život, ale nakonec už o to ani nestojíte a přejete si, aby se vám tento ovladač nikdy nedostal do ruky. V hlavní roli tohoto filmu je k vidění Adam Sandler, který v sobě komika rozhodně nezapře, a který si svou roli vyloženě užívá. Já se přiznávám, že komedie mám velmi rád a je to můj nejoblíbenější žánr. Je mi jasné, že pro někoho je komedie žánr pokleslý, pro mne to je ovšem hlavně žánr, díky kterému mám možnost se pobavit, odpoutat se od reality a zapomenout na své starosti. A přesně to mi tato komedie nabídla, takže si určitě nezaslouží nějaké nízké hodnocení. Ovšem je pravda, že onen originální nápad už po nějaké době začne nudit, a i když tvůrci dělají, co mohou, aby neupadli do jakéhosi bludného kruhu a hlavní hrdina se díky tomu dostává do stále nových a zajímavých situací, přesto to opravdu začne tak po půlhodině nudit a dá se říci, že diváka potom už téměř nic nepřekvapí. A to je hlavní chyba této komedie. Nápad je to dobrý, ale pobaví jen chvíli. Ale pořád to stačí na to, abych film zařadil do průměru, protože přece jen tak špatné to zase nebylo. Proto tato komedie ode mne získává tři hvězdičky.

Vánoční koleda (2001)

Tak tohle byla velmi kvalitní animovaná verze slavné povídky Charlese Dickense. Zatímco loni jsem viděl asi dvě či tři zfilmované variace Vánoční koledy, tak letos je tohle první mnou viděná zfilmovaná adaptace, takže už mi neleze krkem tak jako v loňském roce. A musím říci, že se jedná o adaptaci velice povedenou a kvalitní. A co mě zde překvapilo byly dvě myšky, které byly kamarádkami pana Scrooge. Bylo to velice příjemné doplnění děje a jelikož mám zvířátka rád, tak jsem tento nápad velice nadšeně přivítal a při každém pohledu na ony myšky jsem se vyloženě rozplýval nadšením. Jinak tedy tento film nepřináší nic nového, žádný zásah do originální předlohy, takže je to klasika. Scrooge dává všem najevo, jak nemá rád Vánoce, pak ho navštíví tři duchové, aby mu ukázali jeho minulé, přítomné a budoucí Vánoce. Scrooge roztaje a začne rozsévat dobro. Jediný odklon od původního námětu tak představují jen ty dvě myšky. Jinak o tom, že tenhle film není obyčejný, hovoří i fakt, že v originálním znění tenhle film nadabovali takoví herci, jako jsou Kate Winslet, Nicolas Cage či Michael Gambon. Už to hovoří o tom, že tenhle film jistě stojí za pozornost. Mně se to tedy dost líbilo a byl jsem nadšený, je to nadprůměrný animák, kterému se nebojím a neváhám udělit pět hvězdiček.

Let soba (2000) (TV film)

Sympatický vánoční film, který nabízí další variaci na téma Santa Claus a jeho dílna. Film začíná pohledem na malého chlapce, který padá ze stromu, ale najednou vzlétne a bezpečně přistane na zem. A najednou vzlétne do vzduchu sob vedle něj, který poté odletí pryč. Po třiceti letech je z tohoto chlapce pedagog na univerzitě (uznávaný zoolog) a jedna studentka mu přinese studii z 19. století o létajících sobech. Díky tomu si vybaví příhodu z dětství a je doslova posedlý tím najít létající soby a dokázat jejich existenci, a tak se vypraví na Aljašku a půjčí si letadlo. Jenže mu dojde benzín a s letadlem havaruje. Když se pak probudí, tak zjistí, že ho nějaký elf dotáhl do dílny Santa Clause a nalézá zde i létající soby. Jenže nastává problém, že odtud nemůže odejít. Dokáže se odtud dostat? A vyzradí světu to, co viděl? Z popisu děje je jasné, že se jedná o vánoční film, tak trochu o pohádku, který pracuje s hypotézou, že Santa a jeho dílna existuje a že se tam dokonce může dostat každý kdo usilovně v jeho existenci věří. Nemohu si pomoci, ale mě tento film bavil a velice mne zaujal, rozhodně jsem se u něj nenudil a splnil má očekávání. Bohužel však zároveň musím konstatovat, že film nijak nevybočuje z průměru a nevyniká originalitou ani ničím jiným. Prostě pohodový vánoční příběh o jednom napraveném nedůvěřivci. Ale za vidění to rozhodně stojí, pokud máte alespoň trochu rádi vánoční filmy a filmy se Santou. Dávám tři hvězdičky.

Kouzelné Vánoce (1985)

Tak tenhle vánoční film od studia Disney z roku 1985 určitě stojí za vidění. Podivuji se, že ho zná u nás tak málo lidí a že snad u nás v Česku ani neběžel (to odvozuji z faktu, že film zde nemá český distribuční název). Já osobně jsem ho viděl na slovenské Markíze, a přijde mi s podivem, že vánoční film od Disneyho české stanice vůbec mohou ignorovat. Ale zpět k filmu. Jedná o rodinný fantasy příběh, který nabízí velice zajímavý děj a který se může líbit jak dětem, tak i dospělým. Hlavní postavou je zde anděl Gideon, který má pomoci matce dvou dětí jménem Ginny znovu nalézt kouzlo Vánoc. A dál bych už nepokračoval, abych náhodou nevyzradil nějaký spoiler. Pouze prozradím, že se v tomto filmu objevuje Severní pól, Santova dílna i samotný Santa Claus, takže pokud nepatříte k Santovým příznivcům, tak nedoporučuji se na film dívat. Celkově je to ale velice podařený snímek, kterému dost dodává na zajímavosti právě postava anděla Gideona, který je docela tajemný a o kterém se vlastně divák příliš informací nedozví. Jinak samozřejmě když je to film od Disneyho, tak je jasné, že se divák dočká rodinného příběhu, dá se dokonce říci, že je to tak trochu i pohádka. Každopádně ale krásná pohádka a já jsem byl naprosto spokojený, také proto, že napotřetí už se mi konečně povedlo film vidět celý. Když jsem to zkoušel asi před třemi lety poprvé, tak k nám přijela návštěva a neměl jsem možnost film dokoukat. A podruhé to bylo vloni (rok 2007) na Štědrý večer dlouho po půlnoci, kdy jsem u toho usnul. Takže konečně jsem viděl film celý a musím uznat, že je to velice povedený vánoční film, kterému uděluji čtyři hvězdičky.

The Man Who Saved Christmas (2002) (TV film)

Úchvatný životopisný (vánoční) film podle skutečných událostí, který se nebojím označit za výtečný a bezchybný. Viděl jsem ho už podruhé, ale znovu se mi líbil stejně jako napoprvé a znovu mě dojal a znovu na konci nějaké slzičky ukáply. Prostě nádherný lidský příběh o jednom muži jménem A.C. Gilbert, který měl rád děti a začal vyrábět stavebnice jménem Erectra, které se pro mnoho dětí staly inspirací a které ovlivnily mnoho dětí v jejich následujícím výběru studia a povolání. Bohužel však přichází druhá světová válka a pan Gilbert je požádán vládou Spojených států, aby svou továrnu na hračky přeměnil na továrnu na výrobu zbraní a vojenských potřeb. A o následujících Vánocích hrozí, že budou zrušené, protože se válka nevyvíjí moc dobře. Dokáže se pan Gilbert vzepřít? Tenhle film je o jednom člověku, který měl velké srdce a vždy otevřenou náruč, a díky němu a jeho stavebnicím se každé dítě mohlo stát malým architektem. Opravdu se jedná o příběh, který mne nemohl nechat v klidu a který je pro mě osobně jakýmsi skvostem, který je bohužel u nás málo známý a který naše stanice ignorují, a tak jsem ho mohl vidět jen na slovenské Markíze. Pokud se s tímto filmem setkáte, tak vám rozhodně doporučuji ho nepřehlédnout a podívat se na něj a možná budete mile překvapeni, stejně jako já. Není to totiž jen film o záchraně Vánoc pro miliony amerických dětí, ale je to film o naději, optimismu a o jednom laskavém a vlídném člověku, kterého nikdo snad ani nemohl nemít rád. Tohle je prostě má srdeční záležitost a rozhodl jsem se udělit pět hvězdiček.

Vánoční skřítek (2003)

Pohodová, originální, zajímavá a rozhodně velmi vtipná komedie, to je to, co se mi vybaví, když se řekne Vánoční skřítek. A také samozřejmě nenapodobitelné a nezapomenutelné herectví komika Willa Ferrella v roli "tak trochu jiného" elfa. Celý nápad vlastně vychází z toho, že jednou v sirotčinci pro nemluvňata vleze do Santova pytle jedno z miminek a vyleze z něj až na Severním pólu, a tak ho vychová jeden z elfů. Ale Buddy roste moc rychle a jednoho dne se dozví, že je ve skutečnosti člověk a jeho otec žije v New Yorku. A tak se za ním vypraví a o zábavu je postaráno. Konfrontace Buddyho s lidským světem je dost vtipná a opravdu velice originální. No řekněte, vy byste dokázali vypít z čerstvě načaté láhve dva litry Coca-Coly naráz? Tohle Buddy dokáže, a jeho odkrknutí po tomto výkonu je nezapomenutelné, a takovýchto vtípků je zde mnohem, mnohem více. Ale samozřejmě musím čestně uznat, že zejména konec filmu je plný patosu a klišé a jedná se spíše o fantazii, protože toto by se asi v reálném světě nestalo. Mám na mysli to hromadné zpívání koled v Central Parku. Ale tak samozřejmě k tomu filmu to patří a je to takový milý závěr celého příběhu. Celkově tedy musím tento vánoční film označit za velice nadprůměrný a vtipný, a tak mu uděluji čtyři hvězdičky.