• Rodinný

Tehdy o Vánocích 2 (2001) (TV film)

Tak toto je neméně kvalitní pokračování pro mne už klasického vánočního filmu Tehdy o Vánocích. Film na ten předchozí přímo navazuje, a to jak totožnými herci, tak i dějovou stránkou. Tenhle film se vlastně odehrává rok poté, kdy Kristin, dcera Santa Clause, poprvé strávila Vánoce s rodinou Morganových. Bohužel však ztratila paměť (kdo viděl první díl, jistě ví, proč ke ztrátě paměti došlo) a její podmínka pro to, aby se vdala za Billa, je taková, že napřed chce zjistit, odkud pochází a kdo je její rodina. Mezitím její zlá sestra Rudolfa rozprodává kousky Severního pólu. Povede se Kristin zjistit, odkud pochází, a zabránit Rudolfě v jejím podlém plánu? Jak už jsem se zmínil, toto pokračování je z mého pohledu stejně kvalitní, jako první díl. Pravidelně si tento film (spolu s prvním dílem) pouštím už několik let vždy před Vánoci a nikdy mě to nedokáže omrzet. Takže neudiví, že i tento film, stejně jako první díl, se pro mne stal nepostradatelnou součástí Vánoc a vždy ve mne navodí oba filmy tu pravou předvánoční atmosféru. A dokonce si troufám tvrdit, že opravdu nejlepší způsob sledování tohoto film je ihned bezprostředně po zhlédnutí prvního dílu. A jsem velice rád, že tento film už se objevil i v Česku (v roce 2008 ho poprvé u nás vysílala Nova), když slovenská Markíza ho vysílala už o nějaké tři roky dříve. Každopádně tento film splňuje přesně to, co od vánočních filmů očekávám, navíc je mnou důkladně prověřený díky tomu, že už jsem ho viděl několikrát (jednou jsem na něj dokonce koukal během zdobení stromku na Štědrý den ráno právě na Markíze). Takže je to stejně jako v případě prvního dílu je to za čtyři hvězdičky.

Tehdy o Vánocích (2000) (TV film)

Tak tenhle film se pro mne již stal takovou vánoční klasikou, kterou si už asi od roku 2005 pravidelně každé Vánoce pouštím dva až tři dny před Štědrým dnem. Těžko říci, v čem pro mě kouzlo tohoto filmu spočívá. Snad je to možná v tom, že film je úžasně hřejivý a lidský, že je o naději, o víře a že je plný optimismu a úžasné vánoční nálady. A díky těmto faktům mne snad nikdy neomrzí tento film si jednou za rok před Vánoci pustit. Už si zkrátka našel místo v mém vánočně rozněžnělém srdci. Děj filmu je velice jednoduchý. Santa Claus odmítá roznášet dárky, protože ze seznamu hodných dětí vypadlo velice mnoho dětí. Jeho dcera Kristin, která Vánoce miluje, se s tím však nehodlá smířit a uzavře s otcem dohodu, že jestliže jednu rodinu ze seznamu zlobivých dokáže vrátit na seznam hodných, tak Santa bude roznášet. A tím se dostává do rodiny Morganových a čeká jí opravdu mnoho práce. Takže jak vám určitě došlo, je to dějově velice zajímavý film, který mne nikdy ani jednou nenudil a který mi jednou za rok dokáže vykouzlit úsměv na tváři a navnadit mne na tu pravou vánoční náladu. A o to mi u vánočních filmů jde. A protože film Tehdy o Vánocích je z mé strany skutečně pečlivě prověřovaný už několik let a nikdy se mi neomrzel, tak nemohu jinak, než ocenit nadprůměrným hodnocením, v tomto případě jsou to čtyři hvězdičky. A pokud vás tento film zaujme, tak vás zvu i ke zhlédnutí druhého dílu.

Budiž světlo (2006)

Tohle je docela dobrá a nepochybně zajímavá vánoční komedie těžící z tématu sousedských sporů a dovádějící toto téma až do absurdních výšin, takže není od věci, když řeknu, že považuji mnoho věcí ve filmu za přehnané a nereálné. Film začíná v okamžiku, kdy se přistěhuje naproti Finchovým rodina Hallových. Dcery Buddyho Halla jen tak z legrace zjišťují, jestli je jejich dům vidět z vesmíru, a bohužel zjistí, že vidět není. A tak Buddyho napadne, že by mohl dům ozdobit vánočními světýlky, aby byl vidět z vesmíru. Z prvotního nápadu se stává posedlost a zároveň souboj se sousedem Stevem Finchem, kterého tolik světla v noci ruší. Díky tomu začíná souboj, který nemůže mít vítěze. Hlavní role Buddyho se velice dobře zhostil Danny DeVito, jeho protihráče si potom zahrál Matthew Broderick. Takže obsazení je zde více než zajímavé, a opravdu to nedopadlo zase tak špatně. Jedinou výtku mám právě k tomu, že film v mnohém přehání. Pochybuji, že je možné či reálné vytvořit takovou světelnou výzdobu, kterou vytvořila postava Buddyho. To asi opravdu není reálné, stejně jako není reálné, aby za jednu noc stihli dva muži ozdobit žárovičkami jednu velice dlouhou cestu od motelu až k domu jednoho z nich, a ještě navíc během té samé noci uvařit velkolepou hostinu. Takže je zde několik velkých nelogičností, a díky nim nemohu film hodnotit lépe, nežli průměrně. Ale jako vánoční komedie je to docela zajímavý film. Uděluji tři hvězdičky.

Vánoce naruby (2004)

Velice příjemná a pohodová vánoční rodinná komedie, která se mi zaryla hluboko pod kůži a nelze vyloučit, že si ji příští Vánoce znovu nepustím. Tenhle film je vlastně o tom, jak se manželé Krankovi rozhodli vypustit Vánoce a místo toho odjet na plavbu po Karibiku, a to vše jen proto, že jejich jediné dítě, dcera Blair, odjíždí na svátky pryč. Jenže co se stane, když náhle zavolá Blair rodičům na Štědrý den a oznámí jim, že za 12 hodin bude doma, aniž by tušila, že její rodiče nemají na Vánoce nic přichystáno? Rozhodně velice zajímavý děj skýtá tato komedie, která mě dokázala hlasitě rozesmát v mnoha okamžicích. Já jsem se bavil vpravdě královsky, k čemuž také kromě skvostného děje dopomáhaly úžasně vtipné herecké kreace komika Tima Allena (kterého už jsem si oblíbil v jiné vánoční klasice, a to sice ve filmu Santa Claus) a neméně kvalitní herectví Jamie Lee Curtis. Ale i všechny ostatní herecké výkony byly povedené a film neměl jediné hluché místo. Takže celkově nemohu jinak než tuhle komedii pochválit a poděkovat za ní tvůrcům. Zda se pro mne stane tenhle film vánoční klasikou ještě nyní netuším, ale rozhodně je to po prvním zhlédnutí na dobré cestě. Uděluji čtyři hvězdičky.

Blázni a poloblázni (1994)

Další zajímavý vánoční snímek ze Spojených států, tentokrát trochu originální a tak trochu netypický z prostředí vánočně naladěné linky důvěry pro sebevrahy. V hlavní roli exceluje Steve Martin (toto je jeden z mála filmů, kde nemá šedivé vlasy) a navíc je zde k vidění i v docela vtipné malé roličce Adam Sandler jako hráč na ukulele. A jak už jsem avizoval na začátku mého komentáře, tento vánoční film je pojat trochu jinak z velice netypického prostředí pro vánoční filmy. Hlavní aktéři zde nejsou spojení usmívající se Američané, ale jsou tu k vidění lidé ve stresu a lidé, kteří Vánoce ani příliš nemusejí. A to je ta hlavní hlavní změna. Navíc vidět Stevea Martina ve vánočním filmu také není zrovna k zahození. Paní režisérka to vzala za správný konec a dosáhla docela dobrého výsledku, za který jí musím složit poklonu. A já vím, o čem mluvím, vánočních filmů jsem už viděl opravdu mnoho. Jinak tento komentář píšu po druhém zhlédnutí tohoto filmu, kdy sice od prvního zhlédnutí uběhly asi tři roky, ale i napodruhé se mi to líbilo. A byl by hřích takto odlišný a takto jiný, ale hlavně tolik originální vánoční film dostatečně kvalitně neohodnotit, protože film Blázni a poloblázni skutečně z toho průměru vybočuje. Takže za sebe dávám čtyři hvězdičky.

Gurmánská láska (2005) (TV film)

Pohodový průměrný americký vánoční film o jedné náhodně nalezené lásce a o tom, že není příliš vzdáleno pravdě rčení, že láska prochází žaludkem. Tenhle film jsem neviděl poprvé, ale už podruhé. Poprvé jsem ho viděl někdy na první svátek vánoční v roce 2006 dopoledne na Markíze se slovenským dabingem. A o rok později byl k vidění i na televizi Nova. Já ho teď viděl po dvou letech a jen jsem se utvrdil v tom, že to není vůbec špatný film, ale naopak, že je to film, který nabízí velice zajímavé téma a po dějové stránce je rozhodně na co se dívat. Film ani nenudí a tak nějak si plyne a plyne, a než jsem se nadál, byl tu konec. A samozřejmě, protože je to americký film, tak asi musí všem být jasné, jak film skončí. Jistě, filmu nelze upřít to, že byl natočený pro televizi, a tak nehýří nijak zajímavými či originálními nápady, které by z něj udělaly nějakým způsobem výjimečný či nezapomenutelný film. Ale mně, člověku, který je vděčný za každý vánoční film a který vánoční filmy miluje, tohle stačí k naprosté spokojenosti. Já si každého vánočního filmu velice vážím, protože prakticky jediné období, kdy si je můžu pouštět či se na ně koukat, je pouze prosinec, což je pouze jeden měsíc v roce, v jiných měsících to totiž nemá tu kýženou atmosféru. A tak jsem vděčný i za tenhle film. Takže je to za tři hvězdičky.

Píseň pro nevěstu (1998)

Zajímavý film, ve kterém nám Adam Sandler opět dokazuje, že umí být velice vtipný a že je přímo rozeným komikem. A v tomto filmu mu navíc zdatně sekunduje Drew Barrymore. A do toho všeho je v tomto filmu i vidění další z mnoha zajímavých hereckých kreací Stevea Buscemiho, kdy si tentokrát zahrál vedlejší postavu opilého svatebního hosta. Takže herecká jména rozhodně nejsou neznámá, co by mnozí režiséři za tato jména dali. A musím konstatovat, že tenhle film zase tak špatný není. Naopak, nabízí zajímavý nápad a po dějové stránce takřka vůbec nenudí. A ten efektní závěr v letadle, to je jedna velká jízda, kdy jsem se smál nepřetržitě celou dobu. Navíc zde měl vtipné cameo zpěvák Billy Idol. Takže tohle je film, který má co nabídnout, a který mne jako člověka, který se snaží nejčastěji vyhledávat právě filmy komediálního žánru, velice zaujal, a u kterého jsem se nejednou nahlas zasmál. A to jsem měl původně v plánu se na tenhle film nepodívat, a to, že jsem to viděl, byla jen náhoda, ale jsem tomu rád, protože bych se připravil o vtipný a zajímavý filmový zážitek. Já jsem prostě s touto romantickou komedií spokojený a nevidím důvod, proč sahat k nízkým hodnocením, když ten film splnil hlavní účel, a to sice, že mě dokázal rozesmát. Takže je to za čtyři hvězdičky.

Sherrybaby (2006)

Nechápu, jak tenhle film může mít takhle nízké hodnocení. Možná jsem jen nenáročný divák, který zase od kvalitního filmu nevyžaduje tolik, možná jsem jen člověk, který hodnotí skutečně tak, jak ho film zaujal, a nekouká na ostatní názory. Ale faktem zůstává, že tento film se mi opravdu velmi líbil a považuji ho za perfektní a hodně kvalitní. Dějová stránka filmu je velice jednoduchá, ale o to více silná a dojímavá. Hlavní hrdinka Sherry se vrací z vězení a první, na co myslí, je její dcerka, o kterou se stará její bratr se svou manželkou. Ale ti ji mezitím přijali, jako by byla jejich vlastní, a tak se snaží tuto dceru od její matky Sherry izolovat. Ta se s tím však nehodlá smířit. Film je doslova nabitý emocemi a nedělalo mi problém vcítit se do postavy Sherry. Bylo mi jí velmi líto, ale zároveň je pravdou, že za chyby se platí. Největším kladem filmu a dá se říci i největším důvodem mého nadšení je Maggie Gyllenhaal. Jejího bratra Jakea mám mezi zařazeného jako jednoho z mých nejoblíbenějších herců a je vidět, že herecké talent nemá v této rodině jen Jake, ale i Maggie. Takže stejně, jako jsem si začal všímat Jakea po jeho výkonu ve filmu Půlnoční míle, tak si teď začnu všímat i jeho sestry. Film tedy celkově považuji za velmi kvalitní, a to hlavně a především díky hereckému výkonu hlavní hrdinky a díky zajímavému ději. Je to bez mrknutí oka za pět hvězdiček.

Městem chodí Santa Claus (1970) (TV film)

Nemohu jinak, nežli tento animovaný vánoční film označit za velice, ale opravdu velice povedený, inteligentní, milý, po hudební stránce hodně kvalitní film. Tvůrci nabízejí pomocí úžasné animace svou teorii, jak vznikl Santa Claus, a ta teorie je rozhodně logická a na téměř všechny otázky, které se během filmu v divákově hlavě vyrojí, dokáže logicky odpovědět. Zároveň z tohoto příběhu vyplývá, že Santa není nadpřirozenou bytostí, ale že je to normální člověk, který se v Santu vlastní pílí vypracoval. Nezodpovězena mi zůstala po konci filmu pouze jediná otázka, a to jak je možné, že je Santa nesmrtelný, když je to obyčejný člověk. To je to jediné, na co nedali tvůrci odpověď. Film je to opravdu velice vydařený a doporučil bych ho pustit všem, kteří Santu zatracují. Velice výborná je také hudební složka, písničky jsou velice povedené a na to, že film má pouze 50 minut, je jich tu docela velké množství. Nedovedu pochopit, jak je možné, že tenhle film se českým televizím vyhýbal a stále vyhýbá, když je to jeden z nejkvalitnějších vánočních filmů, jaké jsem kdy viděl. To potom přijde člověku jako jsem já líto, že v té záplavě tolika nekvalitních filmů se nenajde v programu místo pro tak kvalitní a zároveň nepříliš dlouhý snímek. Já tvůrcům tleskám a děkuji za perfektní předvánoční filmový zážitek. Je to bezesporu za pět hvězdiček.

Vyzdobený sál (2005) (TV film)

Pohodový vánoční film, který si své diváky určitě najde, obzvláště těsně před Vánoci. Myšlenka je velice jednoduchá. Holy ztratila při autonehodě manžela a její syn Ben otce, a tak se z velkoměsta vrací zpět do rodného městečka k rodičům a nastupuje jako účtařka v otcově firmě na výrobu hraček. A tady se střetává s Nickem, o němž si malý Ben myslí, že je to Santa Claus. Zároveň Holy k němu postupně začíná pociťovat náklonnost. Je však Nick volný, nebo je opravdu tím, za nějž ho Ben považuje? Film je cílený pro celou rodinu a opravdu se hodí nejlépe právě v období Vánoc. A i když si neklade za cíl býti nějakým uměleckým dílem, přesto dokáže zaujmout a mezi vánočními filmy se rozhodně nevytratí. Akorát mě mrzí, že český název nezní příliš vánočně, ale to je jen nepodstatný detail. Hlavní je, že se mi to líbilo, a ten konec byl opravdu překvapivý a velice perfektní, to bylo přesně něco pro takového snílka, jako jsem já. Já jsem si to zkrátka užil a tenhle film považuji za další kvalitní přírůstek do mé sbírky vánočních filmů, která se každým rokem neutěšeně rozrůstá. A třeba po něm sáhnu i během příštích Vánoc. Celkově tedy tenhle film považuji za průměrný film, který potěší a nezklame. Mě tedy nezklamal. Je to za tři hvězdičky.