• Rodinný

Mrtvé duše (2005)

Velice zajímavý duchařský film z Dánska, který přináší další z variací na téma duch v domě a co s tím. Samozřejmě není třeba říkat, že u takovýchto filmů je nejdůležitější pointa, která rozhoduje o tom, zda je film dobrý nebo špatný. V tomto případě si troufám tvrdit, že je celkové rozuzlení příběhu i tak trochu překvapivé, alespoň já jsem to tedy neočekával. Takže vypointování příběhu se i tvůrcům docela povedlo, nebyl to jen nějaký laciný závěr a nebo snad snaha o rychlé ukončení filmu, aby to nějaký konec mělo. Opravdu si s tím tvůrci pohráli a výsledek nepůsobí zase tak špatně. Co bych ale označil tak trochu za problém, to je protahování příběhu. První hodina filmu byla velice zajímavá a vydržel jsem to sledovat, aniž bych se nudil nebo snad zíval. Ale co je problém, to je zbývající půlhodina. Respektive těch 20 minut, které tam jsou včleněny mezi první hodinu a závěrečnou pointu. To už mi přišlo jako příliš nudná část, u které už jsem si opravdu několikrát zívl a která i dost nudila. Ale zase v závěru jsem pochopil, jak tato část byla důležitá pro závěrečné vyústění. Ale jinak to byl docela dobrý duchařský film, který dokázal zaujmout a téměř nenudil. Herecké výkony také byly velice dobré, a tak nevidím důvod, proč nedat nadprůměrné hodnocení, protože tomuto filmu až na tu nudnou dvacetiminutovku nemám co vytknout. Takže je to za čtyři hvězdičky.

Malí rošťáci (2006)

Velice povedená komedie, u které se nemohu ubránit dojmu, že jsem viděl hodně nadprůměrný film, plný originálního děje a skvělých vtípků. Ale všechno postupně. Nápad je více než zajímavý a opravdu ohromně originální. Nechat děti řádit na Štědrý den na letišti, když nemohou létat letadla kvůli sněhové bouři, to tady ještě nebylo. A tvůrci se toho chopili opravdu velice perfektním a hravým způsobem, takže je z tohoto filmu veliké překvapení v podobě filmu, který potěší, který pobaví a který zaujme. Dá se říci, že tvůrci využili všech možností, které tak velký prostor, jako je mezinárodní letiště, bezesporu nabízí. A ke zvídavým dětem si ještě připočtěte milého troubu v podobě zaměstnance letištní správy a nerudného a nepříjemného ředitele letiště, a je z toho komedie, která nemá obdoby. A nesmím zapomenout zmínit i velice vtipné pasáže s otcem dvou dětí, které právě uvízly na tom letišti, když za ním letěly, a tak se otec neúnavně snaží dostat za svými dětmi. Tyto pasáže jsou velmi vtipné. A chvála patří tvůrcům i za výborný casting. Herci v dětských rolích jsou příjemní, sympatičtí, hezky se na ně kouká a navíc mají i tu pověstnou zlobivou jiskru v očích. Prostě dokonalí herci (to platí i pro představitele dospělých rolí) a dokonalý děj dávají dohromady jednu z nejvtipnějších komedií na téma "zlobivé děti", kterou jsem kdy viděl. Chvíli jsem uvažoval i o pěti hvězdičkách, ale nakonec jsou z toho "jen" nadprůměrné čtyři hvězdičky. Ale v hlavě mi to rotuje a opravdu si nejsem jistý, jestli čtyři hvězdičky nejsou příliš málo. Možná to nakonec ještě změním, protože taková komedie se jen tak nevidí.

Vezmi to i z druhé stránky (2005)

Nechápu zdejší nadšení. Tohle byl velice podprůměrný a opravdu hodně nudný australský film, u kterého jsem permanentně usínal a několikrát nebylo daleko k celkovému usnutí, a to jsem na tenhle film koukal v brzkých odpoledních hodinách, kdy jsem vstával jen hodinu a půl před začátkem filmu a měl jsem za sebou osmihodinový spánek. Kvalitní nebo zajímavý film by mi nedovolil usínat. Ale pokud tohle některý film dokáže, tak to znamená jen jedno, a to sice že mne nezaujal a že je velice nudný. Ale vydržel jsem film dokoukat až do konce, takže ho mohu objektivně z mého pohledu zhodnotit. Jistě, nějaký děj tu byl a začátek byl víc než slibný. Jenže po tom začátku začal film velice nudit, a i mamka, se kterou jsem na film náhodou koukal, ho označila za "nudnou blbost". Takže jsem rád, že jsem to tak neviděl jen já. Prostě film s prominutím o ničem, na který jsem asi nebyl buď v dostatečně dobrém rozpoložení, nebo jsem prostě nechápal, co tím chce paní režisérka říci. Zkrátka jsem se v tom plácal a jsem rád, že jsem neusnul, protože pak bych musel udělit ještě nižší hodnocení. Ale nakonec, i proto, že nějaký pokus o děj tam byl a za ten nadějný začátek, uděluji dvě hvězdičky, ale nebyl jsem daleko od úvah jít ještě níže. Ale to by si tenhle film nezasloužil, takže hodnotím, jak hodnotím.

Naše shledání (2007)

Tohle drama z Francie je jednoznačně veliké zklamání. Podle popisu děje jsem se těšil na nějaké drama, založené na dávném konfliktu mezi otcem a synem. Toho jsem se i dočkal, ale celé drama je vyprávěno neuvěřitelně nudným způsobem. Film mne téměř vůbec nedokázal zaujmout, po půlhodině sledování jsem uvažoval o tom, že film vypnu, téměř celou dobu jsem si už přál, aby byl konec a mé oči spíše než film sledovaly čas, který do konce filmu zbývá. Takže z tohoto si jistě dokážete odvodit, že se nejedná o nic originálního nebo snad zajímavého. Takhle nudný film se vidí opravdu málokdy. Sice poslední půlhodina mé nahlížení na tento filmový počin trochu zlepšila, ale ty nudné sekvence předtím mi z hlavy vymazat nedokázala. Takhle z toho zůstává pouze nudný film se zajímavým koncem, nic víc. Film byl prostě neuvěřitelně rozvleklý a bez zajímavějších scén, téměř pořád se jen mluvilo a mluvilo, a tento typ filmu mi asi nesedí. Herecké výkony byly ucházející, především mladý herec v roli mladíka jménem Marco předvádí docela solidní herectví. Ale jak už jsem řekl, film mi přišel neskutečně nudný, a fakt že nesáhnu jen pro jednu hvězdičku je způsoben hlavně tím zajímavým koncem, který mé konečné hodnocení vytáhl nakonec na trochu milosrdné dvě hvězdičky.

Úžasná a milovaná (2007)

Příjemná a pohodová komedie ze Švédska o jedné herečce, která už delší dobu nezavadila o práci, a tak si začne ve svém životopise dost vymýšlet a právě výmysl, že je zároveň také akrobatkou, jí vynese roli v divadelním představení ve hře Večer tříkrálový v Národním divadle ve Stockholmu. A tuto hru nemá režírovat nikdo jiný než Ingmar Bergman. Jenže je tu problém. Divadlo požaduje herečku akrobatku, ale Bella akrobatkou není. Povede se jí úspěšně projít nástrahami, nebo se všechno provalí ještě před premiérou? Dějově se jedná o dosti povedený film, který přináší zase něco nového, něco neotřelého, něco originálního. Navíc film umí býti i vtipným a závěrečná pomsta zhrzené milenky je více než perfektním završením filmu. Prostě dost dobrý film, u kterého jsem se skoro nenudil, a který mě dokázal zaujmout i pobavit. Po herecké stránce dobře zvládnuté, představitelka hlavní hrdinky je docela sympatická a já osobně jsem jí fandil, aby se její lež neprovalila. Kromě této herečky zde exceluje také představitel Mikeho, který je velice sympatický, a který rozhodně za svou hereckou kolegyní nikterak nezaostává. Pro mě je to zkrátka svým způsobem originální švédská komedie, která nikterak nezklamala, ale naopak docela překvapila. Teď lituji, že jsem jí v televizním programu několik týdnů ignoroval, protože si to fakt nezasloužila. Je to za čtyři hvězdičky.

V dostihovém sedle (2007)

Tenhle film se přesně hodí pro nějaké nudné odpoledne, kdy se chcete nějak zabavit. Film nikterak neoplývá originalitou či inovacemi, ale svým dějem dokáže zaujmout, aniž by nějak výrazněji nudil. Musím říci, že tedy alespoň mně, který příliš nevyhledává filmy o koních a filmy z koňského prostředí, se to docela líbilo a jako taková odreagovávačka to rozhodně plně dostačovalo mým požadavkům a očekáváním. Ale že by ve mne vzbudil nějaké emoce nebo nějaké napětí, to se mu nepovedlo. Prostě příběh o jednom muži, Rayovi, který se právě vrací z vězení a zakotví u svého kamaráda. Zároveň brojí proti místnímu zbohatlíkovi Sonnymu, který skupuje zdejší farmy. A dokonce se sníží k jedné malé lsti, která jeho kamarádovi vynese dostatek peněz, aby svou farmu zachránil. Samozřejmě po dějové stránce se tam toho děje mnohem více, ale toto je jen stručný popis toho nejdůležitějšího. Pokud byste snad čekali nějaký film o dostizích, tak se ho nedočkáte, dostihy zde tvoří jen velice malou část filmu, opravdu je to film spíše o lidech, jejich frustracích a nevyřízených účtech. Ale jako pohodovka to bohatě stačí. Prostě se jedná o průměrný film bez originality, ale se zajímavým příběhem, takže je to za tři hvězdičky.

Já jsem Juani (2006)

Opravdu veliké překvapení ze Španělska. Tenhle film o mladých lidech a jejich životě na jednom španělském předměstí mě opravdu hluboce zaujal. Nedokážu říci, čím přesně si mě dokázal tenhle film získat, snad to bylo až příliš reálným scénářem (chvílemi jsem měl pocit, jako bych nesledoval vymyšlený příběh, ale nějaký dokument nebo reality show), snad to bylo vynikajícími a snadno uvěřitelnými hereckými výkony, snad to bylo tím, že film byl o mladých lidech bez nějaké zářné budoucnosti, tím pádem nabídl zase něco jiného, něco, od čeho divák snad ani žádný happyend neočekává a před jeho očima se odehrává téměř reálný život se všemi jeho klady a zápory. A nebo to prostě mohlo být netypickým pojetím filmu a vizuálními hrátkami. Jsou zde totiž dvě sekvence, kdy se hlavně hrdince zdá velice živý sen a vše to vidíme za pomoci výrazně blikajícího světla, ze kterého vám je za chvíli ještě hůře, než kdybyste právě slezli z horské dráhy. Ale opravdu v tomto případě musím pochválit dějovou stránku filmu, protože nevzhledné záběry španělského předměstí vypadají opravdu tak, jak pro tento filmový účel vypadat mají, hlavní hrdinové si užívají mládí přesně tak, jako většina jiných jejich vrstevníků, film prostě ukazuje obyčejné věci ze života. A scény z Madridu jsou pak také výborně zvládnuté. A o hereckých výkonech netřeba diskutovat, ty jsou jednoznačně bezchybné. Prostě, když to zkrátím, tak nevidím důvod pro strhávání hvězdiček, tenhle film je v mých očích bezchybný a dokonalý a ani chvilku jsem se u něj nenudil. Proto se nebojím ho označit za velice příjemné překvapení a uděluji pět hvězdiček.

Letní déšť (2006)

Docela zajímavý filmový počin ze Španělska, který režíroval známý herec Antonio Banderas. První, co musím zmínit a co mne překvapilo, je fakt, že tento film se objevil v televizi před desátou hodinou večer, ač je zde otevřeně zobrazeno násilí, soulož (dokonce několikrát s různými detaily) či pohled do záchodové mísy, do níž jeden z hrdinů močí krev. Takovýto film pouštět v neděli od osmi hodin večer je podle mne docela odvážný krok, byť se jedná o zvlášť placený filmový kanál Cinemax. Ale to je vedlejší, jen jsem se nad tím podivoval. Každopádně film není jen o výše vyjmenovaných věcech. Je o užívání si života, když je člověk mladý, plný elánu a svěžesti. Ale samozřejmě nic není tak veselé a růžové, jak se může zdát a každou radost či pohodu musí zákonitě vystřídat i o něco horší zážitky, které nemusí skončit šťastně. Ze začátku (zhruba po celou první polovinu filmu) jsem se příliš v postavách neorientoval, nebo jsem spíše film ve svých očích shazoval a považoval jsem ho jen za nějakou výpověď bez děje a hlubší myšlenky. Ale na konci filmu už jsem dokonale znal všechny postavy a měl jsem pocit, že jim a jejich jednání rozumím a že to, co jsem viděl, má hlubokou myšlenku a velkou výpovědní hodnotu. Po herecké stránce je film naprosto bezchybný, všichni mladí herci se snaží a je vidět, že mají talent. Prostě tomuto filmu nemám téměř co vytknout, snad jen tu úvodní bezobsahovou část, kdy film občas i nudil. Ale jinak to pro mne byl úžasný filmový zážitek a uděluji čtyři hvězdičky.

Santa kdo? (2000) (TV film)

Aniž bych chtěl shazovat názory většiny hodnotících a komentujících uživatelů, tak si troufám tvrdit, že jejich hodnocení nelze brát vážně. Jistě, každý si na tento film může udělat svůj názor a já to nikomu neberu, ale jejich argumenty, pokud vůbec nějaké nabízí, jsou směšné. Viděl jsem několik desítek vánočních filmů, z toho jich asi desítka byla na "santovské" téma. A tenhle film v porovnání s ostatními není rozhodně tak špatný, jak ho zde někteří líčí. Ale každý má svůj názor a hodnotí podle sebe. Mně se to docela líbilo, film měl zajímavý nápad a dějově téměř nenudil. A musím se přiznat, že Leslieho Nielsena jako Santu jsem si vůbec neuměl představit, ale výsledek je překvapivě dost dobrý a Nielsenovi jsem toho Santu neměl problém uvěřit. Někdo zde tvrdí, že je slabý scénář, to si ale nemyslím. Jistě, na Santa Clause s Timem Allenem to nemá, ale je to takový milý vánoční santovský film, který splnil má očekávání a potěšil mne. A ač možná nepřináší v tomto žánru nic nového, přesto ho nelze v mých očích hodnotit jako slabý, nedotažený či nudný. Tohle je průměrný film, který se mi prostě líbil a určitě jsem ho neviděl naposledy. Takže za sebe uděluji s čistým svědomím průměrné tři hvězdičky s konstatováním, že zase tak špatné to není.

Vánoce bez Santy (2006) (TV film)

A máme tu další vánoční film, tentokrát se Santa Clausem. Filmů se Santou příliš mnoho není, a tak jsem za každý takový vánoční film rád. Prostě když nemáme filmy s Ježíškem, tak beru za vděk filmy se Santou. A zde navíc Santu docela dobře zvládl známý americký herec John Goodman. Ale teď už ke konkrétnímu hodnocení. Film nemá rozhodně špatnou myšlenku a dějově je docela dobře promyšlený. Je to nenáročný příběh o jednom chlapci, na kterého jeho otec (starosta města) nemá čas a on sice věří na Vánoce, ale nevěří na Santu. A paralelně se odehrává příběh na Severním pólu, kde Santa není spokojen s tím, že z Vánoc jsou komerční svátky. Opravdu se jedná o pohodový vánoční film, který svět Santa Clause ještě rozvíjí o další dvě vtipné postavy, kterými jsou Sněhonos a Teplonos, díky kterým je film o něco vtipnější. Takže abych to nějak pomalu uzavřel. Není to sice vyloženě kvalitní film, co si budeme povídat, na klasiku od Disneyho s Timem Allenem to nemá, ale i přesto Goodman a všichni ostatní herci dělají, co je v jejich silách, a tak výsledek není nikterak špatný, ale ani oslnivý. A občas jsem se i trochu nudil. Ale přesto je to film, který má co nabídnout a pokud vám postava Santy vyloženě nevadí, tak se vám to bude možná i líbit. Když porovnám s ostatními "santovskými" filmy, tak tohle je takový průměr, takže dávám tři hvězdičky.