• Rodinný

Vánoce s Hvězdou (2012) (TV film)

Sympatická cukrářka se seznámí se sympatickým mužem, který je ale ve skutečnosti filmovou hvězdou a v jejich městečku ztvárňuje hlavní roli v nově připravovaném filmu, to vše v předvánočním období. Má tenhle vztah šanci na úspěch? Tenhle film hodnotím jako velké zklamání, a to i přesto, že jsem od něj mnoho nečekal. Nenabízí nic nového ani zajímavého, je nudný (asi třikrát se mi u něj chtělo spát) a celkově nemastný neslaný. Začátek vypadal nadějně, ale proměnilo se to v jednu velkou nenápaditou limonádu, kterou jsem měl problém vůbec dokoukat. Osudy postav mi byly lhostejné, nikomu jsem tam moc v jeho počínání nefandil, zkrátka film, kterému bych se asi propříště vyhnul. Jediné, co to v mých očích mohlo zachránit, byla vánoční atmosféra, ale to by tento film musel nějakou takovou atmosféru mít, leč bohužel nic takového zde nenajdete, o Vánocích se zde především mluví, ale nejsou zde nijak výrazně obrazově zastoupeny. Tu jednu hvězdičku uděluji pouze za to, že jsem film dokázal dokoukat do konce.

Vánoční srdce (2012) (TV film)

Vánoce jsou svátky, které milují lidé na celém světě, a nejvíce je mají v oblibě samozřejmě děti. Rodina Normanových samozřejmě patří mezi lidi, kteří mají Vánoce rádi. Jenže osud umí zle zamíchat kartami a kupříkladu dosud zdravý patnáctiletý chlapec z Clevelandu, Matt Norman, tak pět dní před Vánocemi musí bojovat o život, protože omdlel při basketbalovém zápase a jeho jedinou nadějí je transplantace srdce. Dostává se na první místo v pořadníku a nezbývá, než doufat ve vánoční zázrak. Ve filmu ovšem paralelně sledujeme i osudy 21letého mladíka z Denveru, který je až po krk v dluzích, a pozornému divákovi asi musí být hned od začátku jasné, kdo asi bude dárcem onoho srdce k transplantaci. Jedná o vánoční doják, který ze mě vymáčknul slzy hned v několika úsecích filmu, a to se povedlo dosud málokterému vánočnímu filmu. Filmu tak odpouštím absolutně předvídatelný děj (jak film dopadne jsem tušil už zhruba od 10. minuty), protože občas je potřeba si uvědomit, jak důležitý je dar života, a že můžeme pomoci i po své smrti, a nezáleží na tom, nakolik byl náš život významný či nevýznamný. Film neskrývá, že chce útočit na divákovy city, a já mu to nemám za zlé, protože tomu příběhu jsem zcela propadl a prožíval ho spolu s hlavními hrdiny. Filmu tedy uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy, protože to byl opravdu nezapomenutelný zážitek na hodně dlouhou dobu.

Lucky Christmas (2011) (TV film)

Život je občas těžký a složitý, o čemž by hlavní hrdinka tohoto filmu mohla vyprávět. Žije sama se svým synkem v jednopokojovém pronájmu, má tři zaměstnání a ještě ke všemu jí kdosi ukradl auto, ve kterém měla ukrytý výherní los na jeden milion dolarů a pokud ten los nezíská do Štědrého dne, o výhru přijde. Alespoň v lásce, zdá se, má tato žena štěstí, protože se zamiluje do mladého sympatického architekta, což by bylo v pořádku, kdyby ovšem tento muž nevěděl o ztraceném losu trochu víc, než si hlavní hrdinka myslí. Jedná se o nenáročnou vánoční romanci z produkce Hallmarku, která nenadchne ani neurazí, ale ve výsledku tento film proletí kolem vás, aniž by vám nějak výrazněji utkvěl v paměti. Sympatických herců zde moc k vidění není, scénář se mi chvílemi zdál až příliš nelogický či kýčovitý, a celkově řadím tento vánoční film spíše k podprůměru v rámci vánočních filmů. Nicméně úplná ztráta času to nebyla a kdo hledá během Vánoc romantiku ke zhlédnutí, tomu by mohl tento film plně vyhovovat. Já však nemohu hodnotit lépe, nežli dvěma podprůměrnými hvězdami.

Vánoční rande (2011) (TV film)

Když se vám opakuje Štědrý den pořád dokola a jste v něm zaseknutí, těžko se hledá cesta z této smyčky ven. A přesně to zjistí i hlavní hrdinka této vánoční romantické komedie, které se její Štědrý den neustále opakuje, a (jak ostatně originální název filmu napovídá) teprve při dvanáctém pokusu se dočká ukončení tohoto zlého snu. Toto je minimálně již čtvrtý film, který jsem viděl a v němž je hlavní hrdina uvězněn na Vánoce v časové smyčce. U prvního z těch filmů to bylo zábavné a neotřelé, ale čím více film na toto téma se ke mně dostává, tím méně mě to baví. Tenhle film zase není tak špatný, nabízí sympatické herce, pohodový příběh i dostatek vánoční atmosféry, ale přesto je to jen kopie již mnohokrát viděného, a to ho docela shazuje. Možná jsem hodně přísný, ale viděl již desítky vánočních filmů a tím pádem hledám nyní v těchto filmech hlavně originalitu a nebo jen nějaký prostý nápad, který dokáže zaujmout. Tento film ničím takovým neoplýval, a tak je logické, že ho nemohu hodnotit jinak než jako průměrnou vánoční podívanou, která nenadchne ani neurazí. Filmu tím pádem uděluji tři hvězdy.

Desperately Seeking Santa (2011) (TV film)

Co uděláte, pokud jste ředitelkou marketingu v obchodním domě, který krachuje a hrozí mu zrušení? Možností je zcela jistě několik, hlavní hrdinka hodlá kupříkladu využít toho, že se blíží Vánoce, a vyhlásí soutěž o nejvíce sexy Santu, což je něco jako SuperStar, akorát zde soutěží polonazí muži. Zvítězí sympatický mladý student medicíny jménem David, který se okamžitě stává středem zájmu a lidé (obzvláště ženy) stojí několikahodinové fronty, jen aby se s ním mohli vyfotit. Tenhle vánoční film přišel s velmi originální zápletkou, což jen chválím, protože není lehké v tom množství vánočních filmů, které už byly natočeny, vymyslet něco nového a inovativního. S touto částí děje jsem byl spokojen, a je jen škoda, že romantická zápletka filmu ho bohužel shodila někam do průměru, protože tam už vše bylo snadno předvídatelné a mnohokrát viděné. Nicméně film jako celek působí atraktivně, mile a tak nějak celkově příjemně vánočně, a o to zde šlo asi především. Ač film nabízí kus originality, přesto nemohu kvůli výše zmíněným výtkám hodnotit lépe než průměrnými třemi hvězdami, ale možná zapůsobí čas a za nějakou dobu nějakou tu hvězdičku přidám.

Svatba o Vánocích (2012) (TV film)

Když jste zaslepeni svou prací a nejste schopni vidět a prohlédnout určité skutečnosti, například to, že se nyní právě vedle vás nachází vaše životní láska, musí do hry vstoupit osud a jeden a ten samý den vám promítat tak dlouho, dokud nepochopíte, po čem prahne vaše srdce. Hlavní hrdinka je zaseklá v jednom dnu, který se pořád dokola opakuje, a shodou okolností se jedná o Štědrý den, během kterého se její kamarádka ze školních let vdává a hlavní hrdinka se díky tomu po 10 letech setkává se svou středoškolskou láskou. Téma neustále se opakujícího Štědrého dne už bylo několikrát ztvárněno a tenhle film rozhodně patří k tomu méně nápaditému, co nám bylo v tomto tématu nabídnuto. Film je neinovativní, neoriginální, a bohužel je na něm i vidět, že neoplýval příliš velkým rozpočtem. I přesto všechno se ale jedná o docela koukatelnou záležitost, která může za určitých okolností zaujmout, když už ne dějem samotným, tak alespoň sympatickým hereckým obsazením. Kdybych už několik vánočních filmů na toto téma neviděl, možná bych byl nadšenější, takhle uděluji jen podprůměrné dvě hvězdy.

Tři životy (2007) (TV film)

Ač byla pohádka vyrobena v roce 2007, já ji viděl až nyní, o šest let později, a musím říci, že nelituji toho času, který jsem s touto pohádkou strávil. Dokonce si troufám říci, že tato pohádka režiséra Jiřího Stracha se mi líbila nejvíce z těch třech pohádek co jsem od něj viděl (těmi dalšími dvěma pohádkami jsou Anděl Páně a Šťastný smolař). Tahle pohádka totiž nabídla dobré herecké výkony, nádherné exteriéry, zajímavý a napínavý příběh, úžasně zlého záporáka a vůbec byla tak nějak temnější než jiné pohádky, a to se mi kupodivu líbilo. Jediné, co mi vadilo byl příšerný vlasový sestřih Vojty Dyka, ten účes ho dělal starším, než je, i když chápu, že třeba k té historické době patří, ale nelíbilo se mi to. Ve výsledku je pro mě tato pohádka hodně příjemným překvapením a rozhodně patří k tomu leppšímu, co u nás v rámci žánru v posledních letech vzniklo. Uděluji čtyři hvězdy.

Kdo rozsvítí Vánoce (2010) (TV film)

Když se dva perou, třetí se směje. V tomto případě je oním třetím článkem divák, který může s úsměvem na rtech pozorovat, jak se dva bývalí kamarádi a posléze rivalové ze školních let, kteří jsou dnes již dospělí, snaží mít co nejlépe vánočně vyzdobený dům. Může se zdát, že tu máme další variaci na americký vánoční film "Budiž světlo", a ono tomu tak skutečně je, ovšem v tomto filmu nejde zdaleka jen o to, kdo bude vítězem v souboji o nejlepší vánočně osvětlený dům, ale i o to hodit staré spory za hlavu a dokázat, že člověk nemusí být vždy sobecký, pokud někdo potřebuje jeho pomoc a nedokáže si o ni říci. Kdo film viděl, bude vědět, co tím myslím, kdo film neviděl, tomu nebudu prozrazovat, neboť nechci spoilerovat. Film vlastně nenabízí nic navíc, je to solidní komedie, která dokáže pobavit, vánoční atmosféra tu také je k vidění a celkově se jedná o milý rodinný vánoční film, v němž si každý člen rodiny dokáže najít něco, co ho zaujme. Ale o originální film se nejedná ani v nejmenším, toto téma už bylo ztvárněno v několika jiných vánočních filmech, a film nikam hranice tohoto tématu neposunul, a i proto film hodnotím průměrnými třemi hvězdami.

Noc plná zázraků (2011)

Zázraky se občas dějí, a Štědrý den je pro zázraky jako stvořený. A tak tu máme spletenec několika příběhů ze života. Příběhů, které jsou snadno uvěřitelné a mohou se stát kdykoliv komukoliv z nás. A to je hlavní pozitivum tohoto filmu. Obyčejné lidské příběhy o tom, co nás trápí, co hledáme a nenalézáme, co bychom rádi změnili, ale i příběhy o pochopení, sblížení, přátelství, touze a lásce, to vše nabízí tato sonda do života obyčejných středoevropanů. A já tleskám a smekám pomyslný klobouk před tím, co tvůrci z Polska dokázali vymyslet a natočit. Těch výjimečných a dokonalých vánočních filmů mnoho neexistuje, a evropských dokonalých vánočních filmů existuje ještě méně. Vlastně znám jen tři dokonalé evropské vánoční filmy, a to sice britskou Lásku nebeskou, švédský Děti nosí Santa Claus a finskou Legendu o Vánocích. Nyní se k této trojici přidává i polská Noc plná zázraků a mně nezbývá než doufat, že se někdy třeba dočkáme i nějakého českého vánočního filmu, který bude stejně dobrý a dokonalý jako výše zmíněné filmy. V tuto chvíli mi nezbývá nic jiného než Noci plné zázraků udělit nejvyšší možné hodnocení v podobě pěti hvězd a těšit se, že ji ještě mnohokrát uvidím. Na závěr mého komentáře už jen informace, že srovnání tohoto filmu s Láskou nebeskou jsem se zcela záměrně vyhnul, neboť oba dva filmy jsou příjemné, milé a dokonalé, každý jiným způsobem, ale ve výsledku jsou oba dva filmy vynikajícím zážitkem pro každého, kdo má rád Vánoce a vánoční filmy.

Cokoliv, jen ne Vánoce (2012) (TV film)

Když se sejde několik netypických postav v jednom filmu, ne vždy to dopadá dobře. A to přesně je i případ tohoto vánočního filmu, jehož hlavním prostředkem k zaujetí diváka zřejmě mělo být několik nesourodých podivně se chovajících postav, které během filmu tápají, aby nakonec od velké štědrovečerní večeře všichni odcházeli spokojení a změnění k nepoznání. Z příběhu bylo hodně cítit, jak moc se autor snažil ukázat, že Vánoce sbližují a stírají rozdíly, ale ve výsledku na mě film působil jako spletenec několika těžko uvěřitelných lidských charakterů, které tam byly jen kvůli tomu, aby se divák dozvěděl, jak Vánoce dokážou lidi měnit k lepšímu. Hlavní hrdinka nevěděla, co chce, hlavní hrdina zase působil absolutně nerealisticky, a všechny ostatní postavy potom působily prvoplánově pouze jako prostředek k dosažení scénáristova cíle. Ale jedna věc se filmu upřít nedá. Když už se divák tak nějak smíří s tím, na co se dívá, tak se vlastně jedná o docela zajímavý film, který se dá bez problémů dokoukat do konce. Ve výsledku film vnímám jako nevydařený pokus o sondu do lidských duší, která ale nabízí nějakou tu vánoční atmosféru a koneckonců ten film není zase tak špatný, abych film házel do odpadu, a tak ode mne film získává dvě hvězdy.