• Rodinný

Dcera nejlepšího kamaráda (2011)

Láska je láska a člověk si nevybírá, do koho se zamiluje. V tomto filmu se manžel a otec od rodiny (jeho děti už jsou ale dospělé a samostatné) zamiluje do dcery svého souseda a zároveň nejlepšího kamaráda a celý film pak není o ničem jiném než o řešení této situace a o dopadech této lásky na okolí hlavního hrdiny. Jedná se vlastně o takový malý nenápadný příběh z jednoho amerického předměstí, kde každá postava je jiná, a právě to je na tomto filmu to nejzajímavější. Nezaujal mě ani tak děj, ten mě chvílemi i nudil, ale zaujalo mě, jak si tvůrci pohráli s jednotlivými postavami a jejich charaktery, každá z těch postav mě totiž zajímala a u každé z těch postav jsem byl zvědav, jak se v té které situaci zachová, protože to jsem opravdu nebyl schopen dopředu odhadnout. Ve výsledku je tento film tedy zajímavý spíše tímto nežli svým dějem, a pokud bych to měl nějak celkově shrnout, tak se z mého pohledu jedná o zcela průměrný film, který zřejmě dřív nebo později z mých myšlenek téměř vymizí a já si vybavím jen několik málo záběrů a informací. Hodnotím tedy průměrnými třemi hvězdami.

Neobyčejný život Timothyho Greena (2012)

Timothy je dítě, které se zjevilo za silné bouřky a nikdo neví, kde se vzal, ale jedno je jisté. Ať už jsou si to hlavní hrdinové ochotni přiznat nebo ne, tak tenhle ne tak úplně obyčejný chlapec změní navždy jejich životy. Miluji rodinné filmy, a když je v nich trochu tajemna, tak tím lépe. Tenhle film patří přesně k těm filmům, na které se rád podívám, a které si i dokážu užít. Nedělá mi totiž problém přistoupit na nápad tvůrců a hrát s nimi tu jejich hru až do konce, a tenhle film byl navíc příjemný, neuvěřitelně milý, hřejivý, lidský a tak trochu i sentimentální, a to jsou přesně ty vlastnosti, které film dělají z mého pohledu lehce stravitelným. Dalším kladem filmu jsou potom herecké výkony. Představitel hlavní role mi byl nesmírně sympatický a věřil jsem mu všechna slova i gesta celkově mi imponoval, což je ale možné říci i o ostatních hercích. O tomto filmu tak ve výsledku platí, že je to film, který má srdce i duši, a díky tomu je filmem, na který jen tak nezapomenu a který bude v mých myšlenkách poletovat ještě hodně dlouhou dobu. Tenhle rodinný fantasy snímek se opravdu povedl a hodnotím ho lepšími čtyřmi hvězdami.

Příběhy ze života: Když je pokušení silnější než Bůh: Příběh Calvina Mirea (1994) (TV film)

Na tento televizní film z cyklu "Lifestories: Families In Crisis" lze nahlížet ze dvou pohledů. Prvním pohledem je kvalita samotného filmu, a ta je bohužel nemastná a neslaná. Ve filmu se nic příliš neřeší, nic není ukázáno, nic není řečeno na plná ústa, prostě chlapec chodí do kostela, stane se z něj ministrant, tam se mu cosi stane, přičemž divák vidí jen jak chlapec stojí před farářem nahý, a pak je střih a chlapec leží v posteli a do kostela se mu už nechce. Kdyby byl děj vecpán do pěti minut, tak bych to ještě pochopil, ale 30 minut je na takový nic moc příběh opravdu dlouhá doba. Ale pak je tu ještě druhý úhel pohledu, a to je sice výpovědní hodnota filmu. A tady film zabodoval na plné čáře. Hlavním cílem filmů z onoho výše jmenovaného cyklu totiž je představit dětem nenásilnou formou na případech, které se skutečně udály, co by se jim mohlo stát a jak se v takovém případě mají chovat. Sexuální zneužívání číhá na děti téměř na každém kroku a je určitě záslužné je o tom informovat nějakou pro ně snadno pochopitelnou formou, a to se v tomto případě stalo. Co se celkového hodnocení týče, tak film samotný by si zasloužil tak jednu hvězdu, ale protože jeho informativní hodnota je nezanedbatelná, tak nakonec uděluji tři hvězdy.

Parťáci (2012) (seriál)

Po zhlédnutí kopletního seriálu, neboli všech 13 dílů, které byly natočeny, musím konstatovat, že tohla byla příjemná oddychovka, která si dokázala udržet můj zájem i mou pozornost, a u které jsem se dokázal i párkrát pobavit. Sice se nejedná o originální sitcom, ale je to sitcom, který dokáže pohladit po duši a navnadit dobrou náladu. Postavy jsou více než příjemné, řada situací, do nichž se hlavní hrdinové dostávají, je velice úsměvná, a vůbec celkově mi dokázal seriál přirůst k srdci a mrzí mě, že se nedočkal více dílů. Pokud bych měl jmenovat nejvtipnější postavu celého seriálu, tak bych zřejmě vybral Aliinu sestřenici Renatu, která pomáhá Ali v obchodě, a která je opravdu tak zvláštní, že dokáže pobavit už jen svým chápavě nechápavým pohledem, a ač se jedná o postavu vedlejší, která neúčinkuje ve všech dílech, přesto je to postava výrazná a geniálně napsaná a zahraná. Pokud bych měl vybrat z ústřední čtveřice hlavních postav postavu, která mi nejvíce přirostla k srdci, tak by to byl asi zdravotní bratr Wyatt, který je za všech okolností chápavý, milý, usměvavý, a snad nikdo a nic ho nedokáže rozhodit. Když bych měl seriál nějak celkově zhodnotit, tak těch zhruba 260 minut s tímto seriálem strávených mi za to opravdu stálo a užil jsem si to. Parťáci ode mne nakonec získávají čtyři hvězdy, do pětihvězdičkových kultovních sitcomů přece jen tomuto sitcomu něco málo chybí, respektive nemá tolik dílů, aby mě přesvědčil o tom, že se těm ostatním kultovním sitcomům svou kvalitou vyrovná.

Rebelka (2012)

Jak už známe z několika jiných pohádek, ne každá princezna touží v brzkém věku po vdavkách, a snaží se to řešit různě. Zde si hlavní hrdinka vystačí s koláčkem od čarodějnice, který má změnit myšlení její matky. Jenže matka se promění v medvědici, což je začátek velice zajímavého a docela dobře koukatelného příběhu, který uplynule rychle a přitom takřka nenudí. Je zde velká řada vtipných scén, i když dospělý divák, jako jsem já, nedocení na rozdíl od dětí úplně všechny scénky, ale i tak to bohatě stačilo na příjemně strávený nedělní večer. Většina postav je sympatická, zvířečí postavy, což se týká především poníka hlavní hrdinky a mámy medvědice, jsou příjemné a roztomilé, a vůbec celkově je tohle milý příběh, který dokázal zaujmout a potěšit. Písničky jsou jako vždy vydařené, zkrátka klasická dobře odvedená práce, jak se na Pixar a Disneyho sluší a patří. A jelikož jsem s výsledkem spokojený, rozhodl jsem se filmu udělit čtyři hvězdy, pět hvězd přece jen dávám animákům jen výjimečně a tenhle film si tu pátou hvězdu vyslouží teprve tehdy, zůstane- li v mých vzpomínkách i pár let po prvním zhlédnutí. Zatím mohu jen říci, že to je dobrá práce.

Láska na druhý dotek (1997)

Když už si máte nechat vyčistit bazén, a jste-li rodu mužského, komu zavoláte? Myslím, že valná většina pánů by zvolila mladou hezkou holčinu, která se vyzná, a které to v tílku a krátkých šortkách hodně sluší. A přesně tenhle ideál zosobňuje v tomto filmu nádherná Alyssa Milano, která stihne za jeden den vyčistit klidně i 40 bazénů. Tohle byl úžasný milý malý americký nezávislý film, kterému není prakticky co vytknout. V hlavních rolích jsou zde méně známí herci, ve vedlejších rolích pak excelují herecké extratřídy, kterými bezesporu Robert Downey Jr. i Sean Penn jsou. Celý příběh se pak odehrává během jednoho obyčejného pracovního všedního dne, kdy má divák možnost sledovat různé lidské charaktery, od hlavní hrdinky, která patří ve filmu asi k těm nejnormálnějším postavám, přes zdrogovaného režiséra, místního mafiána, ochrnutého mladého muže na vozíku, tuláka spícího v cisternovém voze, tatínka poučujícího svého zhruba šestiletého synka co je to sex (poučení probíhalo na příkladu klacíku a dírky), manželský pár tančící na zahradě nějakou lambadu nebo co to bylo, až po otce na odvykačce a matku závislou na sázení na dostihy. Všechny tyto charaktery lze ve filmu vidět, a všichni jsou svým způsobem zvláštní a zajímaví. Závěrečná lovestory pak už byla jen příjemným zakončením celého příběhu, jen škoda trochu smutnějšího konce, ale i takový je život. Tenhle film se rozhodně povedl a určitě dokázal příjemně překvapit, a i proto mu uděluji lepší čtyři hvězdy.

Vyměřený čas (2011)

Že čas jsou peníze už každý z nás určitě někdy někde slyšel, ale co když by peníze byly nahrazeny časem? Je to rozhodně zajímavá myšlenka, že za práci by náležela zaměstancům mzda v podobě času místo peněz, rovněž tak by se časem platilo za nákupy, za jízdu v hromadné dopravě, v casinu by se místo peněz rovněž hrálo o čas, do bank by si lidé chodili půjčovat čas, zkráta myšlenka světa bez peněz mě zaujala natolik, že jsem se na tento film podíval i přesto, že sci-fi filmy z budoucnosti nejsou zrovna můj šálek čaje. A musím říci, že jsem svého rozhodnutí nelitoval, film je to rozhodně zajímavý, napínavý, ale především je to hodně originální příběh, který lze brát i jako parafrázi na současný svět, stačí jen, když si divák místo času představí peníze a hned je jasné, že film může současně působit i jako kritika dnešních poměrů. Hlavním hrdinům prostě nešlo nefandit, a závěr filmu mě velmi potěšil. Herecké výkony všech zúčastněných byly dokonalé, a celkově jsem z tohoto filmu hodně nadšený, protože sci-fi filmů, které mě dokázaly nadchnout, je skutečně málo. Nemám nad čím váhat a uděluji pět hvězd.

Bastardi 3 (2012)

Bál jsem se, že bez znalosti druhého dílu, který jsem neviděl, se budu ve filmu těžko orientovat, ale naštěstí jsem se ve filmu orientoval i přesto, že jsem viděl pouze první díl celé série. Ale nyní k filmu samotnému. Jsem nadšený a zděšený zároveň. Nadšený jsem z toho, že se v Česku zničehonic zjevil člověk, který neabsolvoval žádnou filmařskou školu, který pro natáčení svých filmů nepotřebuje příspěvky od státu, a který se nebál pustit do tématu, které je v českém filmu velmi opomíjené, totiž problém soužití s romským etnikem. Tomáš Magnusek si zasluhuje mé uznání za to, co dokázal, i za svou odvahu pustit se do takto kontroverzního tématu. A z čeho jsem zděšený, to zase není tak těžké uhodnout. Partička nezletilých parchantů si v klidu znásilní a zabije atraktivní slečnu, a místo toho, aby se člověku, který společnost zbavil těchto potencionálně nebezpečných lidí (bůhví, kolika lidem by v budoucnu ještě ublížili), dostalo uznání, tak je perzekuován a jsou tlaky z těch nejvyšších míst, aby dostat exemplární trest, nebo si v zahraničí na nás budou ukazovat, jací že to jsou ti Češi rasisti. Ale upřímně bych chtěl vidět toho ministra nebo státní zástupkyni, kdyby jim takhle nějaký nezletilý a před zákonem tím pádem nepostižitelný parchant zabil dítě nebo někoho jiného z rodiny a nic by se mu za to nestalo. Prostě tenhle film a vlastně vyvrcholení celého příběhu vzbuzuje takové smutné pocity beznaděje a vyvolává otázky, na které asi neexistují uspokojivé a správné odpovědi. Každopádně film, a vlastně celá trilogie, je nesmírně zajímavý a hodně mu pomohly i herecké výkony. Ilona Svobodová s Tomášem Töpferem takřka beze slov rozehráli své herecké party dokonale a úplně mi stačilo sledovat jejich výrazy a mimiku abych pochopil, co ty jejich postavy prožívají. Další herecká jména, jako jsou například Rudolf Hrušínský nebo Jan Tříska, už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu. Třetí díl hodnotím, stejně jako díl první, čtyřmi hvězdičkami.

Pupendo (2003)

Předem přiznávám, že Jan Hřebejk nepatří k mnou příliš vyhledávaným režisérům, jeho filmy mě nějak míjí a tohle je jeden z pouhých tří filmů, které jsem od něj viděl. Pupendo je film, který je místy vtipný, místy skličující, a místy nudný. Prostě to je film, který dokáže zaujmout, ale musí na něj být ta správná nálada, a hlavně to není z mého pohledu film, který bych chtěl vidět vícekrát, ale jednou za čas se na něj podívat dá (nyní jsem ho viděl podruhé, poprvé jsem ho viděl někdy před devíti lety). Z herců jako vždy nezklamal Jaroslav Dušek, který mi je jako herec velice sympatický a ať se objeví v jakémkoliv projektu, tak ho odkáže pozvednout na vysokou úroveň, ale i ostatní herci předvedli svůj standard a ve výsledku i oni přispěli k tomu, že film vnímám jako zdařilý. Příjemně dokázal překvapit Pavel Liška, který zde hraje absolutně normální roli a jeho roli jsem mu dokázal bez problémů uvěřit. Celkově film hodnotím jako nadprůměrný a po zásluze mu uděluji čtyři hvězdy.

Láska je láska (2012)

Citová vzplanutí, první i poslední lásky, ale i zklamání, smutek a stesk, to vše obsahuje tato hořká romantická komedie z českých luhů a hájů, která přibližuje divákovi lásku z mnoha úhlů a pohledů, a není to vždy jen veselé dívání, ale láska přece není vždy tak jednoznačná, stejně jako život sám. Hledání, tápání i nalézání, to vše patří k lásce a to vše člověka formuje a činí ho silnějším. A přesně to zde lze najít, ať už se to týká milé a hodné Marušky, mladého romantika Marka, svérázného a starostlivého dědečka Vlastimila, pěstitelky marihuany Libušky, mladého homosexuála Honzy a také Honzových rodičů. Ti všichni prožili či právě prožívají všechny krásy i úskalí lásky a je jen na nich, jak se s tím vším dokáží popasovat. Přiznávám, že od tohoto filmu jsem nic moc nečekal, prostě jsem se na něj podíval a doufal jsem, že by to mohl být příjemný prvomájový filmový zážitek. A on to byl zážitek přímo královský. Já se řadím mezi romantiky, a tak jsem si film od začátku až do konce maximálně užil, několikrát mě film dokázal i rozesmát, několikrát mě naopak rozesmutněl, a právě v tom je jeho výjimečnost. Herecké výkony jsou zde perfektní a bezchybné, Anetu Krejčíkovou jsem dosud znal pouze ze seriálu Ulice, ale zde v roli slepé dívky předvedla opravdu úžasný výkon, ale stejně podali úžasné výkony i velikáni českého herectví Petr Nárožný, Eliška Balzerová, Ondřej Vetchý a Simona Stašová. Ve výsledku jsem s filmem velmi spokojený a nemám mu absolutně co vytknout, na takové filmy bych mohl koukat pořád a rád bych takto vynikající české filmy viděl častěji. Nemám nad čím váhat, je to za pět hvězd.