Dealer (1996)

Věděl jsem přesně, že se mu to posere a že Radovan nakonec bude muset dělat to co obvykle dělá :) ale stejně mě ten film vtáhnul. Hodně tomu pomáhá civilní kamera a výborní, nesmírně přirození, herci. Hrozně se mi líbila scéna jak Radovan jel s Frankem vyzvednout prachy od toho feťáka a jen tak nezávazně dobrácky kecali v autě. Fanouškům gangsterek doporučuju, i když tohle není gansterka, ale už téměř reálná sonda.

Krakatit (1948)

Ze začátku to je pomalu noirová detektivka. Hra světla a stínu je perfektní a zápletka napínavá. Poté nastoupí idylická část na vesnici, proti které též nemám výtky. Jenže jakmile přijde zajetí, vše začne být zbytečně rozvláčné a nudné. Chvílemi jsem u toho opravdu usínal. Závěr s tajnou radarovou stanicí je roztomile naivní, ale zpracování se mi líbilo. Vizuálně to není ničemu nic dlužno. Poselství je taky dobré, i když by mohlo být podáno malinko méně polopatě. Drhly mi tam občas jen některé otravné postavy (teroristi, všichni co ho věznily kromě princezny) a občasná rozvláčnost.

District 9 (2009)

Polovinu tohohle filmu dělá už jen to perfektní prostředí ghetta v Johannesburgu. Blomkamp se nebojí extrémů a skvěle ho využívá takže docela důležitou složkou děje jsou nelegální obchody lidských uprchlíků s ufony či mezidruhová prostituce atd. Samotná mateřská loď je skvělá a akční scény jsou výtečné a je hrozná zábava sledovat účinky ufonských zbraní (u mě vede elektrorozsračkovávač). Hlavní herec je vybranej dobře a i postavy jsou príma, že fakt jedou na sebe a až ke konci dojde k přátelství člověka-mutanta s ufonem. Fakt dobrej film.

Hanebný pancharti (2009)

Příjemně starosvětský válečný film s krásnou hudbou. Tarantinovi tleskám za hrátky s jazyky a přízvuky. Na ty je tu kladen veliký důraz a Němci tu mluví německy, Francouzi francouzsky a když si mezi sebou dvě národnosti nerozumí, tak mají tlumočníka. To mě v dnešní době plné anglicky mluvících nacistických Cruisů hrozně potěšilo a navíc z toho vyplyne spusta vděčných filmových momentů, ať už je to nechápající vystrašená Melanie Laurent na nacistickém obědě či italsky mluvící Brad Pitt. Ano, je to chvílemi trochu roztahané, ale Aldo Raine je megasympatickej a Hans Landa je asi nejlepší nacista filmového plátna.

Formula 51 (2001)

Krátká a zábavná, neurážející gangsterka s pár mírně znepokojivými pohledy kamery mezi Samuel L. Jacksonova stehna.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Tony Scott umí zábavně natočit asi i pojídání koblihy, protože v tomhle filmu si vlastně jen povídá směšně vypadající Travolta s lehce korpulentním Washingtonem. Nutno dodat, že oba to hrají výborně. Jediná akce nastane při nesmyslném převozu peněz, který vyvolá ještě mnohem nesmyslnější bouračky. A pak ještě když Travolta nervózně zabíjí rukojmí. Prostě mě to bavilo a to mi plně stačí. P.S. autor českých distribučních titulků zasluhuje jednu za ucho za obraty jako: cimprlín, čoro moro nebo modelka-prdelka.

Nájemník (1976)

Deprese, hnus a paranoia tu panují ve všech koutech. Roman Polanski umí točit, tak že vám to zaleze pod kůži. Jeho největší síla je v tom, že dokáže navodit znepokojující atmosféru téměř z ničeho a je naprostý mistr gradace, která se stupňuje až do hororově groteskních rozměrů. Žádný jiný režisér neumí natočit důchodce stojícho na hajzlu celé hodiny a upřeně koukajícího na hieroglyfy, tak aby to bylo opravdu hrozivé a tajemné. (myšleno opravdu upřímně) A ta surrealistická "přehlídka" ve dvoře, když si důchodci kopou s hlavou a převlíkaj postiženou holku za kašpárka přičemž si všimnou, že je sleduje Polanski převlečenej za ženskou, tak se mu začínaj dobývat do bytu jak zombie, neměla chybu. Byla hrozivá a znepokojující, ale už jsem se prostě smál.

Milenci (2008)

Joaquin Phoenix je opravdu zajímavým hercem. Ze začátku mi tu byl celkem nesympatickej, ale pak jsem ho začal chápat a přál jsem si, aby se mu dařilo. Celý film provází příjemně civilní výkony všech zůčastněných, což v kombinaci s hnusnym počasím dělá film dosti "hmatatelně" uvěřitelným. Já se nenudil.

Volání o pomoc (2007)

Sandler v seriózní roli, ale stejně hraje takovýho debílka sympaťáka. Když se ovšem rozbrečel, tak jsem mu to věřil. Don Cheadle je hrozně přirozenej a je fakt oporou filmu. Celé to je vesele smutné a rozhodně to je nejlepší film ohledně 11.9. 2001 protože je tam ta tragédie popsána velice nenásilně.

Život je boj (2009)

Bitky sice nejsou natočené nic moc, ale Channing Tatum a Terrence Howard jsou sympaťáci a je z toho hodně cítit rukopis režiséra od kterého jsem viděl i jeho prvotinu. Takže se tam hodně kecá na ulici a všichni se se všema znaj. Největší otázkou filmu sice zůstává, kde hlavní hrdina sehnal to prázdný metro na trénování, ale je to fajn. Mám rád tyhle Rockyovský filmy o loserovi dobrákovi, co to někam dotáhne.