Mariňák (2005)

Příbeh o vojenské prázdnotě ve statisícovém davu, o nudném čekání na chtěnou a nechtěnou válku, o psychickém hroucení z bezmocnosti v mocné armádě, o tvrdém výcviku na pozdější bezvýznamnost a na zbytečnou účast, o dlouhých měsících v netrpělivém očekávání z kruté války, v které nic nezmůžete a svou přítomností ani nepřispějete ke konečnému rozuzlení, o odvrácení od nejbližších, kteří na vás zapomenou a vaší oddanosti k zemi, která vás odsoudí k odloučení, o válce v které jse každým dnem dál od životní reality a po čase vás z ní odepíše a vy v ní nebudete fungovat, příběh o svinstvu jménem válka... Mendes mě svým syrovým zpracováním (ne)válečného snímku naprosto očaroval a v nudném ději bez sebemenší akční vsuvky, jsem se úžasně bavil. Důkaz, že v akčním filmu nepotřebujete akčnost pro pobavení a, že introvertnější zpracování může být mnohem efektivnější. "Příručka" o zabavení ve válečné nudě (prakticky celá příběhová linie) byla velice zábavná a chytrá. Nebyl to sice nejlepší film, ale lépe natočit nudu snad již nelze :-D Hodnocení: 9/10. BTW: Jake Gyllenhaal byl zde velice působivý a začíná intenzivně "rozkvétat" k herecké špici.

Anabela: Vánoční přání (1997)

Annabelle's Wish byla spolu z československým rodinným animákem Velká sýrová loupež mojí nejoblíbenější děckou pohádkou, která svým krásným příběhem, poučnou a kouzelnou pointou s náramně příjemnými zvířátky pohladila u srdce. Velice rád na tuto vánoční klasiku vzpomínám. Hodnocení: 10/10

Mechanický pomeranč (1971)

Znáte jiného režísera, který by se v 70. letech pustil do tak ulítlého, dráždivého, hysterického, šokujícího, úchylného, depresivního, kontroverzního a chladného (zakázaného) postmoderního dramatu o dospívání s nadměrnou (až nestravitelnou) dávkou frustrujícího a bezúčelného ultralásilí? Velmistr Kubrick však nepatří k tvůrcům držící se normálu, naopak svými progresevními a (pro určitou veřejnost) společensky neakceptovanými snímky líčí lidkou psychiku, až daleko za naše chápání a udává filmu (obecně) nový rozměr. A Clockwork Orange je tomu typickým a zářivým příkladem. Vizuální stránka filmu a její stylizace či příjemná hudba jenom přispívají k celkovému uspokojení. Příběh Alexe deLargeho je velice poutavý a jeho životní výpověd ani na chvíli nenudí, naopak šokuje a "opíjí" diváky svojí nespoutaností. Scéna, kdy Alex zpívá píseň "Singing In The Rain" a šíří hrubou silou bolest kolem sebe , je naprosto famózní a patří k nezapomenutelným (filmovým) okamžikům.Nebudu rozvíjet příběhovou linii, protože abi film zapůsobil podle Stanleyho očekávání, neměli by jste o něm cokoli zjišťovat a vyhledávat (čím míň toho víte, tím více budete "neutralizováni" neotřelou zábavou). Srnul bych, jako naprostou filmovou (kultovní) klasiku. Hodnocení: 10/10

Ti druzí (2001)

Španělský počin The Others těžil hlavně z naladěné (dusné) atmosféry, poutavosti příběhu a své přitažlivosti k tajemné záhadě. Mysteriózní thriller, který dokáže jak vyděsit, tak příjemně překvapit chytrou zápletku s řadou zvratů (atakuji zejména na dokonale frustrující konečné rozuzlení). Nicole Kidman se zhostila své role bravůrně a svojí "posedlostí" dodala na strašidelné atmosféře a tíživosti či hororové ponurosti v ději. Po finální scéně nejde dát méně nežli 5* a snímek umělecky zahalen v šedé cloně, označit za nejlepší duchařinu posledních let. Hodnocení: 9/10.

Rocky (1976)

Filmová klasika, která neumírá. Sylvester Stallone pro mě vždy bude tupý, naivní hromotluk a Pan boxer s VELKÝM srdcem alias Rocky. Jeho postava mi přirosta k srdci a označuji jí za možná nejsympatičtější roli célého filmového průmyslu. Pomocí vůle a odhodlání si tuctový americký 30cátník splnil svůj sen a jako poražený boxer se stal hrdinou a ve své podstatě, vlastně i vítězem (v životě). Hodnocení: 10/10.

21 gramů (2003)

Dost drsný a uvěřitelný snímek, který mě spoutal do depresivní mozaiky lidských osudů a otřesného sledu událostí. Jak může jedna nešťastná náhoda ovlivnit nespočet lidských vztahů a zničit životy osobně vzdáleným lidem či jak může něčí smrt darovat život ( po případě i svoji manželku) a drasticky změnit chod událostí, které následují? Alejandro González Iñárritu se to snažil natočit v tomto skvostném snímku plného bolesti a "křehkosti" života, povedlo se mu to i s drtivým přísunem emocí na diváka. Nemá smysl popisovat, protože tohle je poviností filmového fanouška shlédnout a trpět z hlavními hrdiny po celou dobu. „Život si nevybýrá, život je svině, život je bolestivý a dokud se nespálíš, nepoznáž ho".: Tohle mi Iñárritu vypálil hluboko do duše a já mu za to děkuji. Jak dokázal vložit do snímku tolik utrpení, bolesti a vůbec emocí? Touhle otázkou jsem se trápil už v jeho "pozdějším" počinu Babel a zdřejmě se odpovědi nedočkám. Spíše dalších otázek po dalším filmu, který doufám brzy natočí. Hodnocení: 9.5/10

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Velice skvěle zpracované, zahrané a natočené. Fascinující příběh, až neobvykle sympatické postavy (nemyslím personál ústavu) a vůbec chvályhodné výkony všech zůčastněných. Nejvíce bych "vynesl do nebes" Nicholsona (nečekaně), Louise Fletcherovou a fenomenálního Dannyho DeVita, který byl hrozně "sweet" a hrozně "jiný", od veškerých rolích, které jsem s ním viděl. S počtem oscarů naprosto souhlasím, ale příjde mi tento snímek až moc přeceňovaný. Je to určitě veledílo umělce Miloše Formana, ale přesto mám (zdřejmě) moc přísnou stupnici hodnocení a o to více, když se jedná o jeden z (prej) nejlepších filmů vůbec. Můj verdikt: Famózně natočený dramatický snímek, který vynikal hlubokým příběhem postav a hereckými výkony. Nicméně, filmový skvost nad všemi skvosty to (pro mě) zcela určite není. Hodnocení: 8/10.

Cesta do fantazie (2001)

Spirited Away je umělecký masterpiece a doslovna filmová "cesta do fantazie". Hluboký a silný příběh, velice příjemné a zajímavé postavy, krásná animace a úžasný "svět", plný chodících lamp, létajících draků, zahořklých čarodejnic, "nenasytných" prasat, podivných bohů, přízraků bez tváře, srandovních služebníků a jedné malé lidské bytosti s velkým srdcem. Strhující podívaná a filmová krása. Hodnocení: 10/10.

Hledám Amy (1997)

Kevinův masterpiece, jen mě mrzí, že jsem dostatečně ocenil procítěnou vnitřní hloubku snímku a jeho kvality až při druhé projekci=(. Výmluvný, metaforický název "Hledám Amy" mluvý za vše a diskuze o "bolestných orálech", výslech při hekejovém zápase a mluvený projev Boba patří k tomu nejlepšímu v Kevinově tvorbě vůbec, smekám pana režisére. Hodnocení: 10/10.

Ballet gyoseubso (2004)

Flying Boys je velice povedené melodrama zabývající se dospíváním, životním rozhodováním, láskou a přátelstvím. Proti obsazení, nemám nejmenší výhrady a proti příběhu též, avšak přecejenom mě neuchvátil natolik, abych se ztotožnil s ústředním hrdinou a jeho problémy, či se strátou jeho matky a přátelskými konflikty. K žánrovému "the best of", to určitě nepatří, ale příjemná korejská zábava (tak jak ji mám nejraději) to zcela je.Hodnocení nechám (prozatím) pootevřené, třeba se mi po druhém shlédnutí, podaří dostat se filmu "pod kůži" a více s ním soucítit.___________Stalo se, po druhém shlédnutí mě snímek přesvědčil o svém skrytém kouzlu a já byl maximálně spokojen.