Princ z Persie: Písky času (2010)

Moc sem se těšil, když jsem se dozvěděl o filmovém zpracování, mé velice oblíbené akční hry. Jen co se začalo šeptat o možné režii M. Baye, mé očekávání stouplo na maximum, přecijenom Michael opravdu umí natočit skvělý blockbuster u ktetého se nenudíte a "vyždíme z pomeranče všechnu šťávu". Po změne režie jsem se smířil s pravděpodobným poklesem kvality akčních scén (moc sem Newellovi nevěřil, že kousl do správného krajíce chleba) a jak se nakonec ukázalo nebyl jsem moc daleko od pravdy. Možný potenciál snímku byl zcela nevyužit a kromě slušné výpravy a přijemného hereckého dua, snímek vskutku vyhořel. Samozřejmě je to koukatelné (za ty prachy ještě aby nebylo), bál jsem se, že z toho vzejde přehnaně slazená romantická fraška, avšak vůbec mi romatické pojetí snímku nevadilo, ba naopak. Nicméně, mohlo to mít větší koule (hlavně po akční stránce), akční sekvence byli dosti nepřehledné. Škoda, mohl to být akční nářez jak hrom, kdyby se ujal režie skušenější pán s filmy tohoto žánru. Hodnocení : 60% mírné zklamaní

Proč? (1987)

Vkusně natočené, šokující a bohužel pořád se dějící fanouškovské vandalství. Ta myšlenka zdělit divákovi všechny podměty včetně zaujatých i nezaujatých rozhovorů a nechat rozhodnutí o pravosti "viny" na něm, se mi moc líbila

Pro ptáčky (2000)

Malinko delší stopáž a určitě bych zvedl hodnocení na vrchol stupnice. Nestihl jsem se úplně zžít s ptačími kamarády, avšak neméně si užil konečné rozuzlení s (jako vždy) poučným charakterem. I z nicotného tématu se dá vytvořit velkolepé dílo a ti, kteří to stihnou za 3 minutky a to i s Oscarem, jsou opravdu machři.=) Hodnocení 8/10.

Průšviháři (2008)

Roztomilá, extrémně zábavná, napínavá, moralizující a velice slaďoučká filmová bonboniéra s pilulkou "dobré nálady" uvnitř. *MŇAM*.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Velice skvěle zpracované, zahrané a natočené. Fascinující příběh, až neobvykle sympatické postavy (nemyslím personál ústavu) a vůbec chvályhodné výkony všech zůčastněných. Nejvíce bych "vynesl do nebes" Nicholsona (nečekaně), Louise Fletcherovou a fenomenálního Dannyho DeVita, který byl hrozně "sweet" a hrozně "jiný", od veškerých rolích, které jsem s ním viděl. S počtem oscarů naprosto souhlasím, ale příjde mi tento snímek až moc přeceňovaný. Je to určitě veledílo umělce Miloše Formana, ale přesto mám (zdřejmě) moc přísnou stupnici hodnocení a o to více, když se jedná o jeden z (prej) nejlepších filmů vůbec. Můj verdikt: Famózně natočený dramatický snímek, který vynikal hlubokým příběhem postav a hereckými výkony. Nicméně, filmový skvost nad všemi skvosty to (pro mě) zcela určite není. Hodnocení: 8/10.

Psycho (1960)

Famózní thriller s výborně mrazivou atmosférou. Scéna ve sprše nemá chybu a vrah též, výborné vizuální zpracování a ještě lepší hudební, prostě bezchybný Hitchcock v nejlepším světle.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

„Co mi není rovno, potom je mi hovno". Pulp Fiction je kultovní krimi v kterém vše tiká přesně jako švýcarské hodinky a vůbec, jedná o nezdolný vrchol Tarantinovi tvorby. Quentin zde trochu navázal na svůj předešlý počin Reservoir Dogs (avšak jako sequel bych to nepovažoval) a ve svých vzájemně propojených povídkách, předložil divákům to nejlepší, co se kdy v daném žánru krimi natočilo. Pohledy na životy "gangsterů", jejich zajímavý styl práce i na to jak svoji práci berou a jak ji psychicky prožívají. Od svého minulého filmového díla si vzal ponaučení a vše co neklepalo do sebemenších detailů, zde vypiloval. Již legendární dialogy a typické prasárničky po Quentinově stylu nestojí ani komentovat a vůbec propracovanost všech filmových aspektů, které dělají z "historek" naprostou filmovou klasiku a povinost každého náročného diváka. K závěru bych podotknul, že mi nejvíce přirostla k srdci povídka o hodinkách z konečníku, kde byl osudový sargasmus přímo neúprosný. Jeden z nejlepších filmů celé kinematografie a posunutí Travolty mezi hereckou špičku. Hodnocení: 10/10.

Pupendo (2003)

Velice povedený snímek, avšak dobu, v které se příběh odehrávám, já spával pod hříbkama. Takže nějaké vystihnutí dobovým mravů a chování posuzovat nemohu, přesto mě Hřebejkův film nadchl a občas vkusně otevřel bránici. Hodnocení: 7/10.

Rain Man (1988)

Silné a tíživé drama o sbližování a bratrském poutu, které i přes velice těžké zkoušky a překážky, pořád sílí a roste. Herecký výkon Hoffmana byl zde (právem) již dost vychvalován, s čímž souhlasím, opravdu jeho životní role, kterou zahrál až těžko uvěřitelně, přesto se mi Seung-u Jo jako trpící autista v J.Korejském snímku Malaton líbil bitkově více. Cruise byl také přesvědčivý, nepřehrával a jeho "dozrání" (proměna) v dospělého byla skvěle a kvalitně zahrána. Příběh emotivní (rozplakal mě) a velice povedený, ražie a výprava též. Zářivý a obstojný filmový kousek 80. let. Hodnocení: 9/10. BTW: Raymondovo „Uh-oh" je nezapomenutelné=)

REC (2007)

Ku(r)va tak tohle byl nářez. Od dob záhady Blair Witch sem se takhle nebál. Napínavý příběh z o reportáži z hasičské stanice, která jede na místo kde se něco přihodilo starší dámě. Po sléze se dozví že v budově je vir a nikdo nemůže ven. Nastupují útoky zombie a opravdu děsivá atmosféra. Ve filmu jsou sice chyby a zdlouhavé, zbytečné scény, ale ten strah, který vás ve filmu doprovází a hlavně ten konec(cca posledních 15min.), ten je opravdu neuvěřitelně strašidelný. Bál sem se tak moc, že sem se mi třáslo celé tělo a v jednom okamžiku jsem to chtěl i vypnout, protože to bylo opravdu děsivé. Lekavé scény i krvavé scény lze jedině pochválit. Hodnocení: 10/10. Dodatek: Po druhé projekci mě REC nepřišel tak úžasný, jako jsem ho vstřebával poprvé. Musím trochu pozměnit celkový výsledek a hodnocení o stupínek dolů. Oprava hodnocení: 9/10