Zmizení dámy (1896)

Zřejmě vůbec první Mélièsův trikový film.

Pokropený kropič (1895)

Film mě pobavil, ten neskutečně starej gag pořád ještě dokáže zapůsobit:) Je to také důkaz, že Lumierové nenatáčeli jen dokumenty, jak si možná někteří lidé myslí. Dalo by se říct, že je to jeden ze základů narativního filmu. Tady už se dá hodnotit. PS: Samozřejmě i tohoto filmu existuje množství verzí, takže je mi jasný, že tady každej hodnotí něco jinýho. Ono je to ale ve výsledku jedno. V jedné z verzí, které jsem viděl, ten uličník nebyl žádnej malej kluk, ale dospělej chlap (což na tom bylo to nejzábavnější).

Východ z továrny (1895)

Zajímavý dobový dokument. Ty sukně a klobouky! A koně! A ještě dva bycikly. Ale to je také vše. Člověka na tom nakonec nejvíc udiví, že se ten film vůbec zachoval.

U převlékací kabinky (1894)

Předchůdce filmu a praotec animovaných filmů... Promítáno Praxinoskopem, technicky se nejedná o film, ale .. skoro!:)

Roundhay Garden Scene (1888)

Jack Rozparovač právě nahání hrůzu v londýnské čtvrti Whitechapel, zatímco někde úplně jinde vzniká toto úchvatné dvouvteřinové dílo. ______ I have the "Director's Cut" DVD edition. It has a whole second of extra footage, director's commentary, a blooper reel, even a behind the scene look at the making of this film (entitled appropriately enough, "Behind the 'Scene'"). It shows the director telling the actors "Hey, don't just stand there, do something!".