Quantum of Solace (2008)

Bohužel má tato bondovka tak nezajímavý příběh, že je to až na samém prahu vnímatelnosti. Vlastně si nejsem jistý, zda-li jsem zápletku plně pochopil. Hlavní záporák, tentokráte také moc charismaut nepobral. Na štěstí je zde Daniel Craig, jehož brutální charisma by zasluhovalo lepší námět a akce, které ač obšlehlé z Bourna, fungují, jen jich je poměrně málo. Základ je tedy dobrý, jen by to chtělo příště přidat na ději.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Tohle je úplně jiný Krteček, než ten, kterého si pod tímto označením představuji já. Je úplně jinak kreslený, má ocásek a je namluvený. Tento snímek je typický pro českný animovaný film té doby. Po technické stránce je jistě na vysoké úrovni, příběh je milý, dabing kvalitní. Avšak zlatá éra Krtka pro mě začíná až dílem Krtek a autíčko. Avšak jedná se o povinný předstupeň, kterým prošla spousta kreslených postaviček, která časem zkultovněla.

Krtek a žabka (2002)

Tato epizoda ani raději neměla vzniknout. Úplně scházejí zajímavé nápady, krásná zkratkovitá grafická ztvárnění světa a nějaký lepší děj. Animace je na horší úrovni než ve snímku Jak krtek ke kalhotkám přišel. Kdysi kvalitní zvukový doprovod nahrazuje ubohý syntetizátorový patos. Navíc je tento díl zasazen do současnosti, asi aby oslovil mladší. A tak pozve Myška Krtka na diskotéku, potom se namaluje rtěnkou a nasadí si černou paruku. Po autonehodě zavolá sanitku mobilem. To ale působí hrozně trapně. Tohle si Krteček nezasloužil.

Krtek a kachničky (1995)

Tento díl reprezentuje porevolučni krtkovskou tvorbu, která kdyby nebyla, tak by to snad nikomu ani nevadilo. Kresba i animace se paradoxně zhoršily, geniální estetické zkratky Zdeňka Millera zmizely a zbyla jen průměrná, dějově nezajímavá pohádka. To jen symbolizuje, pro mě záhadný úpadek českého večerníčku po roce 1989.

Krtek ve snu (1984)

Další z epizod, ejž rozhodně patří k tomu nejlepšímu z české animované tvorby. 30 minutové epizody krtka jsou díky zajímavějšímu ději nejnašlápnutější. Děj nemá chybu. Člověk bytostně závislý na technologiích se octne bez energie a následuje propad až na dno. Na pohádku dost oduševnělý námět.

Krtek ve městě (1982)

Možná nejlepší epizoda z celého krtečka. Tento film je přecpán geniálními nápady Zdeňka Millera. Díky tomu, že se jedná o delší epizodu vešlo se sem toho opravdu hodně z autorovy osobité tvorby. Například továrna, jež trio pařmenů myška, ježek a krtek navštíví působí jakoby ji nakreslilo dítě společně s kubistickým malířem. Nafukovací les a jiné vychytávky působí, jako kdyb snad autoři na něčem byli. Hudba celý tento úlet skvěle dopňuje. Přemýšlím, zda-li by bylo na místě slovo geniální.

Zkáza Ecobanu (2003)

Wonderful days se rozhodně řadí mezi moje nejoblíbenější anime. Neváhám dát plný počet bodů, protože tento korejský snímek je prostě uplácán z té správné hlíny. Základem je sice nekomplikovaný příběh, ten je však skvěle odvyprávěn a jak se film ubírá k finále, strhává více a více pozronosti. Finále ve stavu bez tíže pak patří k tomu nejkrásnjěšímu, co jsem v žánru anime viděl. Na tomto prožitku má zásluhu krásná doprovodná hudba . Dalším faktorem, který má zásluhu na mém hodnocení je technické zpracování. Film o filmu mi doslova vyrazil dech. Zakomponování skutečných modelů, s 3D grafikou a klaisckou velice precizní animací je krásné a efektní. Anime jsem si zamiloval právě kvůli titěrné animaci a kvůli vizonářskému zpracování akčních scén. A akční sekvence jsou zde také výborné.

Deník princezny (2001) odpad!

Úplně zbytečný film. Nechápu scénáristu, proč se vůbec obtěžoval takový kýbů zvratků vrhnout. A ještě více nechápu režiséra, proč s něčím takovým vůbec ztácel čas. Asi jedině ty prachy.

Noc na Karlštejně (1973)

Tak ani nevím, jestli jsem viděl stejný film jako ti, co zde hodnotí, ale ká viděl nevtipnou komedii proloženou pro mě nijak přitažlivými písněmi. Brodský, zde svou roli prostě jen odříkává, duo Kopecký, Matuška hodnotící ženy je trapné. Marvan zde také hraje hluboko pod prahem svých schopností. Aniž bych to věděl, bylo prostě zřejmé, že je to jeho poslední role. Vysloveně se mi nelíbila kamera ani střih. Njelpší herec filmu je Hanzlík. Tento film si rozhodně přízvisko kultovní svo kvalitou nezaslouží, možná spíš sentimetalitou. Ale vysoká koncentrace skvělých českých herců a hudba Karla Svobody, vůči níž jsem imunní, kvalitní film neudělá.

Zapomenutí (1950)

Opět nemůžu než nesmeknout před tím jak nadčasový film Buňuel v roce 1950 natočil. Slovo aktuální v textu distributora na obale, bych třikrát podtrhnul. Zapomenutí jsou stejně šokující výpovědí jakou bylo City of Gods, či Lilja forever. Film není pouze bez příkras, je vysloveně krutý, stejně jako svět chudoby a kultura bídy. Ze scény, kdy mladíci okradou beznohého, se dělá divákovi opravdu nevolno. Téma filmu je ndačasové, jen kulisy, města, státy, světadíly se mohou měnit. Tehdy se muselo zřejmě ednat o dost provokativní film, vzhledem k tomu, že šokuje i dnes. Do 85 minut se vešlo tolik beznaděje, že víc už by to ani nešlo. Skvělé jsou herecké výkony všech mladíků, což rozhodně nebývá pravidlem. Skvělá je snová pasáž, která nechává vzpomenout, na jiná genální surrealistická díla tohoto režiséra.