Star Trek VII: Generace (1994)

Tak tento Star Trek je podle mého názoru dokladem toho, že posádka z nové generace prostě není tak šmrncovní jako ta stará dobrá sestava s Kirkem a Spockem. Patrick Stewart je sice na rozdíl od Williama Shatnera opravdu dobrý herec, ale zbytek posádky už nemá takové charisma jako její kapitán. Postavy jako Worf, či Data mě zkrátka moc neberou a zbytek posádky ani nestojí za řeč. Film Generations sice nabízí zajímavé setkání dvou legendárních kapitánů, ale toto setkání by si bylo zasluhovalo lepší, větší příběh a kulisy. V rámci celé filmové Star Trek série působí příběh tohoto dílu tak nějak nejméně zajímavě, lehce béčkově (mimo zrůdné pětky samozřejmě).

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Tenhle Star Trek ukazuje že Next Generation, ač stále Star Trek, jde svou cestou a nabízí hodně jiného a nového. A First Contact v sobě obsahuje v silně koncentrované podobě ty nejleší motivy z tohoto seriálu. Borgové a vše kolem nich je perfektní, nová Enterprise je nádherná. Film má navíc skvělý spád, hned v úvodu je divák vržen do děje a svižné tempo nepolevuje téměř po celou stopáž. Pasáže ze zemského povrchu sice nejsou tak nadupané, jako ty z Enterprise, ale i přesto po unylém Star Trek: Generations hodně dobře odvedené práce režiséra i scénáristů.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Dobře, že série Star Trek přežila katastrofickou pětku. Tento film je rozhodně důstojným rozloučením se starou posádkou Enterprise. Zde se fanoušek dočká všeho co do fenoménu Star Trek patří. vulkánkské logiky, hvězdných soubojů a dobré zápletky k tomu. Kařždá z postav posádky má svůj prostor a nikdo tedy není ochuzen. Film je evidentně inspirován koncem studené války a tak tvůrci toto téma zadřile aplikují ne vzathy vesmírých civilizací. I přes pár naivních detailů se jedná o skvělé Sci-fi.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Tento díl je jedna z největších pohrom, která se přes fenomén Star Trek přehnala. Film je to opravdu špatný. Hlaví díl viny jednoznačně nese William Shatner. Ten totiž režíruje, asi tak jako když někdo falešně zpívá. Dotyčný se často považuje za zdatného, ale realita je většinou jiná. A skutečně Star Trek 5 je jako hodně falešná až kakofonická skladba. Jednotlivé scény jsou špatně a tak nějak lacině nasnímány a také sestříhány. Scénář také působí spíše jako průměrná epizoda původního seriálu, ale nejhorší je, že Shatner, nejspíše ve snaze herecky rozvinout svou postavu, Kirkovi vetknul také emoce jako dojetí, jízlivost, vztek. Předtím hrál Shatner vždy jen to na co stačil a bylo to dobré, ale zde jehi nešikovná režie jeho nedostatky nejen obnažuje, ale i zdůrazňuje. Málokdy v hodnocení zohledňuji kavlitu speciálních efektů, ale ty zde jsou snad na nižší úrovni než v prvním Star Trek, což asi tolik nevadí, protože jich tu moc není.

Star Warriors (2007)

Dokument o lidech jimž fenomén Star Wars zasahuje do osobních životů víc než je možná zdrávo. Členové tzv. 501. legie z celého světa mají podomácku vyrobené kostýmy stormtrooperů a rádi se v nich ukazjí. Podle mého názoru už je to hranici bláznovství, byť sympatického. No a tihle pošahanci z celého světa jsou pečlivě vybráni a sezvání na nějaký americky megalomanský průvod na nový rok, aby pochodovali městem mezi alegorickými vozy. Co dodat? Dokument je zbytečně dlouhý, stačilo by ho sestříhat do 20 minut. A kecy o nejlšpším dní v životě už mi přijdou také trochu za čarou. Na druhou stranu musím uznat, že jejich seskupení bylo nejlepší a z celého průvodu to byla zdaleka nejmenší hovadina. A asi pořád lepší než Spartakiáda.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Ano i já bych měl pár výhrad. Christensen moc hereckého talentu nepobral. Taky se mi příčí některé senilní Lucasovské vtípky pro děti. Jenomže toporné herectví a i stupidní humor již bohatě vyplňovaly i staré dobré epizody a ani přesto mi nezkalily požitek. Tato epizoda je nejlepší z nových a řekl bych, že je stejně dobrá jako epizoda V. Když se člověk povznese nad všechny ty Lucasovy dětinské úlety, má před sebou skvostnou podívanou se vším všudy. Jsem rád, že tuto veleslavnou ságu koncem nepohřbil.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

O něco malilinko lepší, než Episoda I, ale stejně to už není ono. Romatnika, budiž, oceňuji i úplnou degradaci významu Jar Jara, nejspíš na popud diváků, ale některé scény jsou fakt slátanina. Například Obi-Wanův přítel informátor, ten hospodskej, či ci to je, ve filmu působí násilně jako pěst na oko. Honička s létajícímí auty na Coruscantu je velice špatná. Takových kravin je ve filmu bohužel hodně. Ale naštěstí je poslední třetina filmu velice slušná. Zejména konečná bitva jediů, robotů a klonů, včetně soubojů obsahuje několik velice dobrých pasáží.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Lucas měl napsat předlohu a film měl nechat natočit někoho, kdo to umí dobře. Základní dějová linie není špatná, triky jsou špičkové a hlavně je zde Dart Maul, asi nejdémoničtější postava z celých SW, ale co ten Jar Jar? Proč Georgi? Co jsi tím myslel? Zapomněl jsi na dospělého diváka? Nebo jsi senilní? Tento film má pár výborných a pár hodně špatných scén, takže v součtu je to průměr.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Vlastně mám ke Star Wars spoustu výhrad. Je v nich spoustu elementů šitých pro děti, je zde určitá proce naivity, černobílost charakterů, dějová klišé, ale nedá se nic dělat. Navzdory tomu všemu je miluju. Schválně jsem si je dlouho nepouštěl a počkal jsem si na vydání na Blu-ray, které jsem si ihned pořídil. No a Epizodu IV, mou nejméně oblíbenou z původní série, jsem si užil jako snad nikdy. Je to prostě pecka, která svým příběhem a ztvárnění drtí všechny své mouchy. Dokonce už mi ani nevadil příliš happy hppy end, ani úlitby dětem. Jsem nadšený. A těch výborných počítačových her, co jsem za te léta, kdy jsem ještě paříval, sehrál.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Nejlepší Star Wars. Filmu nesmírně prospělo, že se Lucas vzdal režie. A proč je nejlepší? Je temnější a podstatně svižnější než Epizoda IV. Objevila se zde úžasné postava mistra Yody, jehož učení o síle baštím i s navijákem. Navíc filozofie síly jako takové je zde ještě o něco více rozpracovaná a vizuálné efekty jsou zde naprosto bombasitcké a to nejen na dobu vzniku.