Světla velkoměsta (1931)

Na většinu grotesek z němé éry se nevydržím koukat. To však neplatí pro Chaplina. Jeho filmy zůstávají vtipné i po desetiletích. Síla jeho osobnosti dokáže připoutat i dnes. Jeho skvělá pantomima, pohyby a choreografie, to je něco co se opravdu jen tak nevidí. V City Lights nelze neobdivovat například choreograficky perfektně zvládnutý boxerský zápas. Tento film je dokladem toho, že Chaplin je jednou z největších osobností dějin filmu. Jeho charisma působí i po desetiletích.

Světová invaze (2011)

Světová invaze působí jako politicky překorektnělý náborový výplach, pro ty méně z bystrých amerických přistěhovalců. Už dlouho jsem nezažil, že bych silou tisknul zuby, jako při některých patetických dialozích v tomto filmu. Vidím budoucnost a zřím, že tento film oprávněně skončí bez pozornosti ve slevových akcích na zaprášených regálech někde úplně vzadu. Oprávněně. Mimochodem obzvlášť ubohý je soundtrack Briana Tylera, který nepokrytě vykrádá motivy Johna Murphyho k filmu Sunshine-

Světová válka Z (2013)

Zajímavý a neotřelý děj činí ze Světové války Z nadprůměrný zombie film. Něco šlo ale rozhodně udělat lépe. Vysloveně do očí bijí podivně se pohybující digitální zombíci. Jejich zrychlený pohyb či stádní útoky jsou dobrý nápad, ale ta realizace je dost slabá a hlavně nereálně vypadající a to i v takových obyčejných momentech, kde prostě nakažený po někom obyčejně skočí. Film také poškozuje snaha vyhnout se drastickým krvavým scénám. Ne, že bych žíznil po krvi, ale urputná snaha nedostat do záběru krvavý detail někdy danou pasáž znepřehledňuje. Jinak ale kvalitní žánrový film s lepším dějem.

Svět přírody - Levhart sněžný (2008) (epizoda)

V tomto filmu je pár skutečně krásných záběrů sněžných levhartů a také pakistánských hor. Žádný ze záběrů ale nemůže konkurovat tomu, co již stejní tvůrci ukázali v monumentální sérii Planet Earth (ostatně totožné záběry jsou užity i zde). Jinak je dokument mnohem více o dokumentaristech a vědcích, než o zvířatech samotných, což je sice zajímavé, ale klidně si film umím představit zkrácený na 10 minut, coby dnes BBC běžně užívaný bonus na závěr dílu.

Svět přírody - Pouštní lvi (2007) (epizoda)

Názorná ukázka toho jak si nás BBC rozmazlila svými úchvatnými a epickými sériemi. Byť je v tomto filmu spousta nádherných záběrů pouštních lvů, o nichž rozhodně nelze říct, že by byly obyčejné, do Planet Earth, Life nebo Africa by se zřejmě nedostal ani jeden. Zde zkrátka uvidíte spoustu líbivého, ale nic dechberoucího. Tak trochu to spíše připomíná prodloužený deník z natáčení, který BBC nyní zařazuje za každý díl dokumentární série.

Svět zítřka (2004)

Nevýhodou většiny soudobých sci-fi je, že jsou úplně debilní. Svět zítřka sice neoplývá chytrostí a už vůbec ne logikou, ale rozhodně neurazí svou tupostí, jako například Van Helsing. Příběh je zcela naivní, ale lepší by se do filmu těžko hodil. Film mě absolutně zasáhl svou stylizací. Na trikové filmy si zrovna nepotrpím, ale zde jsou triky tak nápadité, že mě to dostalo. Speciální efekty nejsou zrovna věrohodné, ale design strojů a prostředí je velmi originální a za to přidám jednu * k dobru. Tohle je opravdu podívaná. Dokonce taková, že zcela zastínila slušné herecké obsazení.

Svítání Zulů (1979)

Tento film působí jako chladnokrevná rekonstrukce jedné hodně zbytečně prohrané bitvy. Pokud je někdo fanda do vojenství, tak musí být nadšen, protože film nechává vhlédnout poměrně hluboko do útrob anglické vojenské organizace té doby. Detaily ze zásobování proviantem, či střelivem, nebo kolíkování dostřelu, dělají film realisitckým. Nazvdory tvrzení některých příspěvků zde, se mi válečné scény zde zdály velice povedené. Myslím, že režisérovi se dojem masy lidí podařilo vytvořit znamenitě, obzvlášť pokud divák sleduje film v původním širokoúhlém formátu bez ořezu. Britové jsou zde vykreslení jako stateční, nicméně povětšinou tupí a zpupní válečníci, jejichž systém boje se s tím jak dostávají výprask stává čím dál tím více úsměvnější. Snad jedinou nevýhodou tohoto filmu je přísná až neutralita. Ano je zde pár kladných a záporných postav, ale přeci jen zde není žádný faktor, nebo osobní rozměr, který by vzbuzoval emoce.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Síla tohoto filmu pramení hlavně z příběhu. Hudba se nijak neliší od klasického muzikálového patosu a texty až na pár zajímavě zrýmovaných replik tvoří převážně typické muzikálové křečovité povídání. Ale přesto se Sweeney Toddovi podařilo, a to i přes můj odpor k tradičním muzikálům, se podařilo upoutat mojí pozornost a následně probudit emoce. Myslím, že spíše než Timu Burtonovi, ač bezchybnému, náleží zásluha především autorům původního muzikálu. Ti totiž dokázali zajímavě proplést osudy několika postav a vše zakončit krsáným brutálním závěrem. Dobrou práci odvedl i Johnny Depp. Sice je jako zpěvák průměrný, žádné velké pěvecké výkony zde neuslyšíme, ale jako herec boduje. Jeho holič je opravdu démonický a jeho šílený pohled v závěru filmu opravdu budí respekt.

Symptom Pandorum (2009)

Pro mě je to jeden z nejlepších sci-fi hororů co je k vidění. Od začátku až do konce jsem měl příjemně zvýšený tep. K dobru také lze přičíst to, že o ději snad ani nelze nic napsat, protože všecho by byl spolier. Určitě doporučuji se na film dívat bez znalosti děje. Je to přesně ten typ filmu, kterému by vyšší rozpočet pouze uškodil. Takhle je zde vše, tak jak má být

Šakal (1997)

Na tomhle filmu jsem si nedokázal najít nic pozitivního. Jeho největší devizou je obsazení. Úvodní titulky navozují dojem konspirace, či aféry přesahující významem studenou válku. Po nich však přijde silně podprůměrný film. Fanoušky Bruce Willise ještě tak mohou zaujmout jeho převleky, jinak je to ale bída. Je to zejména vinou silně podprůměrného scénáře. Divák nechápe smutek hlavních postav, když zemře ruská majorka a ani pohnutku, která vede policistu, k propuštění Geera, protože mezi nimi probíhá jen minimum kostrbatých dialogů a jejich zblížení působí trapně nevěrohodně. No a závěrečná přestřelka dopadne tak hloupě, že by se za takový "zvrat", nemusela stydět leckterá jihoamerická telenovela.