RoboCop (1987)

Robocop sice není zrovna nadčasový film, ale rozhodně ještě nepatří úplně do starého železa. Jeho silnou stránkou je, že stojí na solidním příběhu, který nikdy neztrapní ani po letech. Probuzené vzpomínky na rodinu, včetně upnutí se na pomstu, dodávají příběhu mírně dramatickou hloubku. Samotný Robocop je dobře vymyšlený a jeho design také nemá chybu. Navíc je film natočen svižně. Prokládání reportážemi, sestrojení Robocopa jeho očima jsou nápady, všudypřítomný debilní sitcom dodávají filmu nápady a šťávu. Škoda, že akční scény jsou totálně tuctové a jeden bod navíc strhnu i za zrůdné účesy a kostýmy televizní hlasatelky a jiných. Ta móda je tak strašná, že dokáže překazit i zážitek z jinak slušného filmu. Robocopovi reboot rozhodně prospěje.

Prokletý ostrov (2010)

Někdo si pochvaluje to, jak je film zamotaný a že člověk až do konce neví na čem je. S tím tak úplně nesouhlasím, podle mého se minimálně od poloviny filmu dere na povrch jeho skutečná podstata. Jenomže ono pomalé odkrývání skutečnosti ja natočeno tak mistrně, že před ním nelze než smeknout. Scorsese byl, je a bude génius filmové řeči. Paranoia, bludy, úzkost a jiné jevy spojené duševními poruchami, jsou zakomponovány do příběhu tak mistrně, že je film vlastně neúprosně logický a vše dává smysl. Ani to že mě pointa nijak nepřekvapila mi nezabránilo si film užít, právě naopak. Je symbolické, že se ve filmu objeví také Max von Sydow, známý to herec z filmů Ingmara Bergmana, režiséra posedlého filmovým popisem psychologické krajiny.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Spielberg prostě tyhle filmy točit umí. S naprostou bravurou umí točit například scény, kde se pohybují davy lidí. Díky jeho kameramanovi se v těchto záběrech nikdy neztratíte a vždy si v nich najdete jejich pointu. Spielberg také umí mistrně vkládat speciální efekty (zde mimochodem mistrovské). Nemyslím tím jen trikové záběry samotné, ale i záběry jež jim předchází. Umí si díváka připravit a pak mu je naservírovat tak, že se jejich účinek ještě mnohonásobně umocní. To je něco, co dnešní režiséří v éře digitálních efektů málokdy ovládají. Umí pracovat s dětskými herci. Skvěle zvládá to natočit jakkoliv nereálnou scénu tak pravidvě a dramaticky, že snad i ten největší odpůrce sci-fi musí podlehnout. Asi bych mohl pokračovat, třeba o absolutním souznění Spielberga a Johna Williamse, ale to bych se nedobral konce. Zkrátka zde Spielberg ukazuje co všechno umí a že je v tom lepší než většina ostatních a navíc v souvislosti se skvělým příběhem, který je mým osobním snem.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Tak nevím co se komu na téhle bondovce nelíbí. Lazenby sice není Connery, ale zase mi přijde lepší než Moore, nebo i Dalton. Je jen škoda, že se neudržel déle. Mohl tak zesympatičnět i odpůrcům. Jediné co mi na něm nesedělo byl jeho podivný hlas a přízvuk. Ale jinak tento Bond podle mého patří k těm nejlepším. Jednak proto, že je z doby, kdy bondovky byly ještě bondovky a ne parodie na bondovky, či akční variace na bondovky. Má skvělý příběh, takový jaký uměl napsat jedině Flemming. Má geniální hudební doprovod, podle mého nejlepší v celé bondovské historii. Má na dobu vzniku skvěle zvládnuté bitky, za které by se nemusel stydět ani leckterý akční film, působí totiž reálně ale zároveň dynamicky. Má překrásnou výpravu, z horských záběrů číší posctivost. Horské masivy jsou všudypřítomné, takže žádná studiová ochcávačka. Má na dlouhou dobu jedny z nejlepších úvodních titulků. A má charismatického T. Savallase coby záporáka. Není co dodat - 100% Bond

Muži, co zírají na kozy (2009)

Asi nejvíce jsem při tomto filmu vzpomínal na Dr. Strangelove. Ten měl být původně vážným filmem, ale vývojem přišly na to, že realita je tak absurdní, že ji nelze jinak než formou komedie předložit. Podobně tomu mohlo být i zde. Jen ten výsledek není tak bravurní, jako u již zmiňovaného filmu. Námět tohoto filmu je skvělý. Stejně tak i obsazení. Všichni čtyři herci dokazují, že nejsou slavní jen náhodou. Asi nejlepší postavu, zde ztvárnil Clooney. Film ale poněkud v průběhu ztrácí tempo a vtip a nemá nic, čím by to nahradil. A je to škoda, protože nakročeno bylo více než dobře.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Star Trek 3 pořád drží velmi vysokou úroveň co se kvality týče. Rozhodně není o nic horší než jeho předchůdci. A to i přesto, že se v něm odehrává, v jiných filmech často problematický, návrat jedné z hlavních postav na scénu. Zde se to ovšem povedlo bez křečí a to je co říct. Pro mě Star Tek = Spock, Kirk a McCoy a a tak nemůžu než být spokojen. Scénář je vzhledem k žánru solidní, a režisérsky je film zvládnutý lépe než Star Trek II. Jen té rozmanitosti je možná až moc. Různé vesmírné bytosti v baru například, působí téměř komicky. Některé speciální efekty, zejména záběry vesmírných lodí, celkem obstojí i po letech. Se studiovými scénami je to už trošku horší, ale na druhou stranu je film díky tomu celkem roztomilý.

Rage Against the Machine (1997) (koncert)

Pro začátek musím předeslat, že Rage Against the Machine zbožňuju. Jejich první album považuji za jednu z nejlepších desek rockové historie. Bohužel tenhle dokument složený s živých nahrávek z různých koncertů asi hudební fajnšmekry moc nepotěší. Jednotlivé záznamy jsou totiž velice odlišné kvality. Zatímco záznam z Rock Am Ring je bezchybný, záznam z festivalu v Readingu je žalostné technické a obrazové kvalitě. To samé platí pro záznam z Pinkpopp festivalu. Jinak je samozřejmě výkon RATM bezchybný. Zack de la Rocha má v očích upřímný vztek a tak jeho řádění působí autenticky. Tom Morello je coby kytatrista hodně osobitý a skvělý.No a na base Tima Commerforda celá hudba stojí. Jejich koncert na živo musí být geniální záležitost. Tento dokument však ne. Obstojí pouze jako zajímavý záznam skvělých koncertů, ne jako dobrý film.

Diamanty jsou věčné (1971)

Diamonds are Forever považuji za velmi dobrou bondovku. Možná má své mouchy, jako například nezáživně natočené akční pasáže, kterým by trocha dynamiky neuškodilo. Také si možná mohli odpustit lunární vozítko a nevydařený souboj se dvojicí žen. Jinak je to ale bondovka se vším, co od ní očekávám. A hlavně Conneryho charisma je tak drtivé, že dokáže dobré nedotatky přklenout. Nikdo mi nevymluví, že ty filmy, jejichž předlohu napsal přímo Flemming a hrál v nich Connery, jsou daleko lepší než ostatní. Jen "jeho" filmy mají vyvážený poměr všech potřebných ingrediencí. Jsou hodně akční, ale nikdy ne hloupé, a jsou vtipné, ale nikdy ne směšné. Tento Bond má skvělé záporáky, dobrý námět a překrásnou doprovodnou hudbu

Zaniklý svět rukavic (1982)

Film je postaven na poměrně vtipném nápadu oživit rukavice. Jednotlivé scénky jsou různorodé co se týče fantazie, i kvality. Některé mě nebavily a některé považuji za geniální. Například rukavicové orgie ala Fellini sází skvělé nápady téměř s kulometnou kadencí. Stejně tak scéna s Vůdcem, či cizí civlizací. Prvné dvě mě však přišly slabé. Klidně to mohlo být lehce kratší. Přesto se jedná o úžasné dílko, které žánr animovaného filmu obohacuje a zpestřuje a díky za něj.

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Tak nevím co je na tomto filmu tolik ceněné. Já jsem se vysloveně nudil, pouze místy jsem kroutil hlavou nad tím jak patetický scénář může být. Přišlo mi to dost laciné. Zápletka se dobrá, ale dialogy jsou opravdu příšerné. Asi je to jeden z těch lepších katastrofických filmů, ale ono jich zas tolik dobrých není.