Soudný den (2008)

Nejblbější, tím pádem nejzábavnější jízda roku. Marshall vykrádá a mixuje všechny myslitelné zdroje, nebojí se explicitní brutality a nad to všechno staví neskutečně cool a sexy Rhonu Mitru. Béčko s nadhledem a stylem je ohrožený druh, proto zvedám palce nahoru i navzdory zpackanému střihu. 60%

Speed Racer (2008)

Když filmový svět ubíjí stereotyp, objeví se vizionáři Wachowští a všem ukážou, že jsou opět o několik desítek kilometrů dál než konkurence. Jejich vymazlený Speed Racer nesnese srovnání - vzdáleně možná připomíná psychedelický kříženec mezi Karlíkem a Sin City. Je plný šílených koláží, gejzírů barev, frenetické akce, roztomilých detailů (kamion s padouchy!), promyšleného vrstvení dějů a hlavně bombastických závodů napříč kontinenty. Výbušná směs, ze které tryská nadšení z filmařiny mě doslova nakopla do nálady ne nepodobné té u Transformers nebo Hairspraye - zkrátka revoluční kousek, kterého v zatáčkách lehce brzdí naivní dialogy, do cíle však vjíždí naprosto suverénně a se sympatickým poselstvím. Nářez! 100%

Iron Man (2008)

Přesně tohle komiksové podívané potřebovaly - samolibý (anti)hrdina, playboy a kovaný cynik Tony Stark ve špičkovém podání Downeyho juniora pořádně rozvířil stojaté vody přehnaně korektních spektáklů a vesele pošlapal zažité představy o americkém hrdinovi bez bázně a hany. Iron Man prostě kráčí vlastní cestou, nebojí se ukázat současné problémy, má styl a místo strhující akce triumfuje humorem i nadhledem. Několika klišé se samozřejmě nevyvaroval (což mu nelze zazlívat) a v samotném závěru lehce ztratil tempo, já jsem však ze sálu odcházel navýsost spokojen... 80%

10 000 př. n. l. (2008)

Na regulérní hollywoodský velkofilm moc blbé a naivní, na realistický útržek ze života prvních lidí zas příliš pohádkové a neskutečné. Kdyby se však Emmerich křečovitě držel historických faktů, nevypadalo by to dobře - rok 10 000 př. n. l. zde prezentuje v podobě velkolepé trikové exhibice, kterou jsem prostě nemohl sledovat s vážnou tváří (dialog s tygrem! Velká matka! zázračné obživnutí!), ale zároveň mě nikdy vyloženě neiritovala. Je to celé tak pečlivě zkonstruované, vymydlené, ploché a rutinní, že to v žádném případě nemůže zanechat jakýkoli osobitý otisk. P.S. Ale mohli se prásknout přes kapsu a na závěr připojit cool bitku mamuta s dinosaurem. Dílo zkázy by bylo dokonáno... 50%

Napříč vesmírem (2007)

Pod tíhou fascinující audiovizuální stránky se bohužel topí silná lovestory. 80%

...a bude hůř (2007)

84 minutová černobílá sonda do života (ne)sympatických mániček, které nemůžu soudit, protože jsem tu dobu prostě nezažil. Před tvůrčím týmem však nelze než smeknout, k tématu zkrátka patří depresivní a neutěšená atmosféra, podtržená undergroundovou distribucí. A abych nezapomněl, tohle dílko natočené na koleně strčí do kapsy většinu "velkých" českých filmů. 70%

Horton (2008)

I když se tvůrci zrovna nepřetrhli, Horton na poli animáků stále patří k těm lepším. Je to krátké, hravé (závěr v Kdovíkově), zábavné (pokémon vsuvka) a hlavně křiklavě barevné, jen ty stále opakované mravoučné fráze by mohli v Blue Sky pro příště omezit... Nic víc, nic míň. 50%

Sirotčinec (2007)

Další hype, který vážně nechápu... Naprosto průměrná duchařina, ve které se polovinu stopáže čeká na avizovaný hororový (nebo emocionální) nářez, který však stále nepřichází. Místo toho se dostavuje schéma, které Bayona naplňuje bez špetky invence. Klasické téma, klasická forma i klasický obsah. Bohužel. 60%

Úhel pohledu (2008)

Takřka dokonalá jízda! Sice až po uši popcornová a v závěru lehce překombinovaná, ale NIKDY ukecaná, neřkuli nudná. Travis jako jeden z mála režisérů dokonale pochopil význam slov "akční" a "thriller", a proto hrdě kráčí ve stopách Bourna a 24 hodin. Velmi milé překvapení. 80%

Asterix a Olympijské hry (2008)

Z bodrých Galů se bohužel stávají jen titěrné a trestuhodně nevyužité figurky v obrovském, vizuálně působivém kolosu. Velkolepost z Olympijských her doslova čiší, proto nechápu, proč producenti topili miliony kvůli zbytečnostem a raději nezaplatili slušného scénáristu, který by naplno využil potenciálu Asterixe, Obelixe a starověkých her. Moc se spoléhá na popkulturní narážky a camea, které ke konci začínají nudit a otravovat svou vykonstruovaností. Ale Delon je boží. 40%