Black Widow (2021)

Po dvoch rokoch sme sa konečne dočkali momentu, kedy Marvel Studios vyšle svoj najnovší film do kín. Prvým pokusným králikom sa stala akčná snímka Black Widow a ako už vyplýva z názvu, zameriava sa na špiónku Natashu Romanoff (Scarlett Johansson), ktorá sa objavovala vo väčšine filmov z MCU ako vedľajšia postava. Bol som zvedavý, či dokáže Natasha ukočírovať svoju sólovku bez prítomnosti Avengerov.     Dej sa začína tam, kde skončil film Kapitán Amerika: Občianska vojna. Americká vláda hľadá každého superhrdinu, ktorý koná na vlastnú päsť, a Natasha patrí medzi týchto ľudí. Jedného dňa ju dostihne vlastná minulosť. Hrdinke neostáva nič iné, iba sa spojiť so svojou odlúčenou „rodinou“ a spoločnými silami zničiť teroristickú organizáciu Red Room, ktorá má v pláne uvrhnúť svet do chaosu.   Najväčším ťahúňom celého filmu sú osobné momenty medzi protagonistkou a jej „famíliou“. Tieto scény zobrazujú hrdinov ako ľudí, ktorí si hľadajú k sebe cestu, vďaka čomu vie divák lepšie nahliadnuť do ich charakterov. Veľkú pochvalu si zaslúži aj prológ zobrazujúci Natashine detstvo.  Úvodná scéna šikovne načrtáva vzťahy medzi postavami, brnká na city divákov a s cover verziou pesničky Smells Like Teen Spirit vytvára temnú atmosféru.  Čo sa týka deja, je predvídateľný a postupom filmu viete, ako sa to celé skončí. To uberá na filmovom zážitku. Okrem klišéovitej zápletky mohli tvorcovia pridať viac scén ku organizácii Red Room, resp. mohli ukázať, aké veľké škody môže napáchať.   Scarlett Johansson ťahá snímku  dopredu a podáva slušný výkon ženy, ktorá čelí hriechom z minulosti. Nemal by som opomenúť jej rodinu, ktorá si stihne nájsť svoje obecenstvo. Začínajúca hviezda Florence Pugh výborne dopĺňa Scarlett a jej sarkastické poznámky sú na nezaplatenie. Dúfajme, že sa bude častejšie objavovať v budúcich projektoch od Marvelu. David Harbour ako super-vojak Alexei podáva vtipné repliky a herecká veteránka Rachel Weisz  presvedčivo znázorňuje dualitu svojej postavy. Na strane zloduchov stihne zažiariť elitný zabijak Taskmaster, ktorý vie kopírovať pohyby svojich nepriateľov. Keď sa objaví na scéne, dokáže vyvolať zimomriavky. Škoda jeho nevyužitého potenciálu, keďže väčší priestor dostáva jeho šéf Dreykov. Jeho osobnosť nie je ničím zaujímavá a jeho motivácia ako ovládnuť svet stráda akúkoľvek originalitu.   Akčné sekvencie majú dravé tempo, nechýba im štýl a vedia posadiť divákov na sedačky, až na scénu vyslobodenia Alexeia z väzenie. Podľa mňa mohla byť viac bombastickejšia.   Hudobné motívy od Lorna Balfeho dodávajú tomuto filmu šťavu a zachytávajú napínavé momenty za pomoci chóru a syntetizátorov. Kostýmy vyzerajú super a sršia detailmi, či už ide o biele skafandre pre hrdinky alebo metalický vzhľad Taskmastera. Špeciálnych efektov nie je veľa, ale je vidno, že sú lajdácky spravené. Príkladom je jedna scéna, v ktorej Natasha prežije výbuch na moste.     Sólovka Black Widow jednoznačne trpí nedostatkami. Jej špionážny námet je obohraný, zloduchovia sú nevyformovaní a počítačové efekty sú na poľutovanie. Našťastie, film si namotáva divákov okolo prsta vďaka uveriteľným postavám, štýlovej akcií a podarenému soundtracku.  Je na uvážení každého diváka, či si Scarlett zaslúžila takúto rozlúčku so svojou postavou... Jej posledné dobrodružstvo si užijú  tí, ktorí majú v obľube ústrednú herečku alebo chcú vidieť najnovšie príbehy zo sveta Marvel.   Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia: 8/10, Špeciálne efekty: 5/10, Kostýmy: 8/10, Celkovo: 7/10.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Je to už dekáda, čo sa britský herec Tom Hiddleston dostal do povedomia divákov vďaka roli Lokiho, ktorý hral zväčša druhé husle v super-hrdinskej trilógii Thor. Tentoraz, dostal príležitosť zažiariť ako hlavná hviezda v sci-fi seriály Loki. Dokázal boh chaosu a intríg obstáť aj bez hereckej podpory Chrisa Hemswhortha v roli Thora ?        Naposledy sme videli skutočného Lokiho umierať v snímke Avengers: Infinity War. V seriály sa stretávame s jeho alternatívnou verziou, ktorej sa podarí ukradnúť Tesseract a utiecť z miesta činu. Netrvá dlho a chytí ho TVA. Tá sa prezentuje ako tajná organizácia, ktorá udržiava plynulý tok posvätnej časovej línie.  Samotný Loki čelí nedôvere zo strany TVA a súčasne odhaľuje temné tajomstvo, ktoré by mohlo roztrieštiť všetky časové línie v multivesmíre.   Zatiaľ čo mini-séria WandaVision odkazovala na sitcomy  a The Falcon and The Winter Soldier riešila politické hry, Loki predostiera konflikt medzi slobodnou vôľou a determinizmom. Práve tento dualizmus posúva dej dopredu a dostáva postavy do neľahkých situácií. Popri komplexnej téme, dejové zvraty ponúkajú samé prekvapenia a  šiesta epizóda končí cliffhangerom. Niektorí diváci budú vytočení z otvoreného konca, iní ho budú chváliť. Tento riskantný ťah bol z môjho pohľadu efektívny. Medzi najsilnejšie stránky seriálu patria vtipné dialógy a výrazné charakterové vývoje, najmä u Lokiho. V priebehu šiestich epizód sa mení z egocentrického princa na empatického hrdinu, čím si získava obrovské sympatie u svojich fanúšikov. Príjemným doplnkom sú scény, v ktorých postavy hravým spôsobom vysvetľujú cestovanie v čase.  To isté sa však nedá povedať o akcií. Nie je ničím prevratná, keďže seriál kladie dôraz na osobné momenty a filozofické debaty.   Tom Hiddleston panuje tejto šou a predvádza tu svoj najlepší výkon. Reč je hlavne o závere prvej epizódy, v ktorej je Loki svedkom svojej budúcnosti. Tom Hiddleston dokázal znázorniť všetky emócie iba za pomoci mimiky, za čo si odo mňa odnáša veľký potlesk. V seriály sa stretávame s výraznými charaktermi.  Owen Wilson ako agent Mobius poľudšťuje Lokiho, variantka Sylvie (Sophia Di Martino) má skvelú chémiu s protagonistom a zo sudkyne Renslayer (Gugu Mbatha-Raw) srší autorita. Zažiaria aj vedľajšie postavy, ako policajtka B-15 (Wunmi Mosaku), postarší Loki (Richard E. Grant) a ten, ktorý ťahá TVA za nitky (Jonathan Majors).   Prekvapila ma hudba od skladateľky Natalie Holtovej. Perfektne kombinuje sci-fi motívy so škandinávskymi husľami bez toho, aby tieto hudobné žánre pôsobili rušivo. Technická stránka je na vysokej úrovni. Špeciálne efekty, kulisy, rekvizity, kostýmy a kamerové zábery sršia originalitou a dodávajú hĺbku k príbehu.     Marvel Studios expanduje svoj svet mini-seriálmi, v ktorých tvorcovia dostávajú príležitosť zaexperimentovať a ukázať divákom niečo prevratné. Seriál Loki je toho perfektným príkladom. Ponúka divákom nielen silnú premisu, ale aj charizmatického antihrdinu, nezabudnuteľné postavy, prekvapivé zvraty a technické skvosty. Vďaka týmto prvkom si seriál obľúbia fanúšikovia komiksov i  Lokiho. Už sa teraz neviem dočkať, kedy vyjde druhá sezóna.     Príbeh: 10/10, Herecké výkony: 9/10, Hudba: 8/10, Špeciálne efekty, kulisy, kostýmy, kamera: 9/10, Akcia: 6/10, Celkovo: 8,5/10.

Válka zítřka (2021)

Pôvodne štúdio Paramount Pictures plánovalo poslať akčné sci-fi The Tommorow War do kín. Bohužiaľ, covidová pandémia pozastavila kinopriemysel a  štúdio sa radšej rozhodlo predať svoju snímku streamingovej službe Amazon Prime Video ako čeliť kasovým stratám. Samotný film prináša nevšednú zápletku.     Do nášho sveta prichádzajú vojaci z budúcnosti, ktorí oznámia apokalyptickú správu - prehrávajú boj s mimozemšťanmi a ľudstvu hrozí vyhubenie. Učiteľ biológie Dan Forester (Chris Pratt) je regrutovaný do boja, aby pomohol pri záchrane budúcnosti a svojej milujúcej rodiny.   Najlepší prvok pre mňa nepredstavujú súboje proti „šmejdom z vesmíru“, ale  dejová linka zameraná na vzťah rodiča a dieťaťa. Práve táto linka má v sebe emočný náboj a úspešne brnká na city, čo tvorcom kvitujem. Čo sa týka námetu, v ktorom civilisti zo súčasnosti bojujú v budúcnosti, znie originálne, ale nedarí sa mu dobre vysvetliť princípy cestovania v čase. To u divákov spôsobuje zmätok. Aj keď snímka nevie narábať s expozíciou, vyniká v akcii,  ktorá šliape ako hodinky a darí sa jej budovať napätie. Najlepšími príkladmi nabitej akcie sú dve scény - hrdinovia vstupujú do zničeného mesta Miami a mimozemská horda obsadzuje ropnú plošinu.   Hollywoodská hviezda Chris Pratt ťahá snímku dopredu vďaka charizme a interakcií s ostatnými aktérmi. Popritom, presvedčivo stvárňuje postavu muža, ktorý chce urobiť to najlepšie pre svoju rodinu. Chválim aj výkon herečky Yvonne Strahovskej. Tá si stihne získať sympatie u divákov bojovými schopnosťami a chémiou s Chrisom Prattom. Okrem ústrednej dvojice stihnú zažiariť aj vedľajšie postavy, ako utáraný Charlie (Sam Richardson), determinovaný Dorian (Edwin Hodge) a otec hlavného hrdinu (J. K. Simmons). Škoda ich malého priestoru. Režisér mohol pridať do filmu viac scén s týmito postavami, aby si ich diváci stihli viac obľúbiť.   Hudba Lorna Balfeho dodáva tomuto počinu emócie, ale nie zapamätateľné motívy. Na rozdiel od generovaného soundtracku,  potlesk dostávajú počítačoví animátori, ktorí pracovali na vzhľade mimozemšťanov. Tieto monštrá majú originálny vzhľad, dokážu navodiť hrôzu a nepáchnu nepodareným CGI.     The Tommorow War je podľa mňa podareným počinom. Hoci príbeh si robí lajdácku robotu s expozíciou, dokáže osloviť publikum dynamickou akciou,  podarenými efektmi, uveriteľnými postavami a srdcervúcimi momentmi. Odporúčam ho vidieť tým, ktorí preferujú sci-fi tematiku a osobné príbehy.   Príbeh: 7/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 5/10, Akcia: 8/10, Špeciálne efekty: 7/10 Celkovo: 7/10.

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

V  špionážnych dielach od svetoznámeho autora Toma Clancyho sa najčastejšie objavujú tieto postavy – agent Jack Ryan a jeho spoločník John Clark. Práve John sa objavoval v kinách i filmoch ako vedľajšia postava. Tentoraz dostal príležitosť zažiariť ako hlavná postava v  snímke Without Remorse a ukázať divákom, či dokáže film uspieť bez Jackovej prítomnosti.     Predtým, ako dostal meno John Clark, bol obyčajným vojakom, ktorý čakal s manželkou Pam (Lauren London) dieťa. Jedného večera vpadne do Johnovho domu partia nájomných vrahov a počas vlámačky usmrtí jeho manželku. Vtedy sa vydá John na cestu za pomstou a v priebehu deja odhalí sprisahanie, ktoré by mohlo vyvolať konflikt medzi USA a Ruskom.     Film má silnú premisu, ale nezvláda vyrozprávať odhalenia štátneho tajomstva záživným spôsobom, resp. nedokáže podať „wow“ efekt, ktorý by posadil divákov na sedačky. Ani sa mu nedarí vybudovať paranoidnú atmosféru a preto scény, v ktorých ide do tuhého, pôsobia mdlo.  Na rozdiel od hlavnej dejovej linky, osobné momenty hlavného hrdinu fungujú bez problémov a vďaka nim lepšie pochopíme, prečo John koná tak, ako koná.   Michael B. Jordan v hlavnej úlohe podáva slušný výkon a znázorňuje svojho protagonistu ako človeka, ktorý sa nezastaví pred ničím. Zvyšok hereckého obsadenia je na poľutovanie. U hercov, ktorí hrajú generické role, chýba emócia alebo nejaká črta, ktorá by obohatila ich charakter.   O hudbe poviem iba tri veci – objavuje sa sporadicky, nevyvoláva emócie a nepodáva zapamätateľné motívy. Zvyšok technickej stránky nečelí takým problémom ako hudba. Kostýmy vyzerajú fajn, rekvizity zbraní tiež a celkový vizuál nie je na zahodenie.     Podľa mňa Without Remorse je slabším akčným počinom. Celá snímka sa utápa  do podpriemeru kvôli neprepracovaným postavám, nedostatočnému budovaniu napätia  a neschopnosti vyrozprávať komplexné témy. Napriek týmto vadám, sympatický Michael B. Jordan s akčnými sekvenciami to zachraňujú. Ak si chcete pozrieť tento film, neočakávajte od neho nič prevratné.   Príbeh: 4/10, Herecké výkony: 5/10, Hudba: 1/10, Akcia: 6/10, Celkovo: 4/10.

Tiché místo: Část II (2020)

Tri roky dozadu si hororový počin Tiché miesto od režiséra Johna Krasinskeho zarobil až 350 miliónov dolárov a stal sa chválenou snímkou medzi kritikmi i divákmi.  Z tohto úspechu štúdio Paramount Pictures vyprodukovalo pokračovanie, ktoré by nielen posúvalo príbeh dopredu, ale aj prinieslo niečo nové. Oplatilo sa vyrozprávať ďalší príbeh zo sveta, kde vydať hlásku sa rovná smrti, a nesklamať svojich fanúšikov?     Zápletka sa začína tam, kde skončil prvý diel. Rodina Abbottovcov kráča bezcieľne naprieč krajinou, až kým nestretne tuláka Emmeta (Cillian Murphy). Ten im rozpráva, že sa svet zbláznil a zachrániť ľudí nemá cenu. Bude rodinka žiť v strachu alebo bude čeliť netvorom z vesmíru, ktorí sú citliví na sluch? Ak áno, ako dlho vydržia zostať nažive?   Pri pokračovaniach musí režisér dbať o to, aby boli väčšie a lepšie ako ich predchodcovia. To jednoznačne platí pre tento film. Strašidelné  momenty sú intenzívne, šikovne sa striedajú s akciou a neboja sa prekvapiť divákov. Perfektným príkladom je scéna v opustenej továrni, kedy rodina uteká pred monštrom a jeden z členov spadne do smrtiacej pasce. Pri tejto scéne som sa bál, či to člen vôbec prežije. Nemal by som opomenúť úvodnú scénu. Tá nám perfektne ukazuje, ako vypukla mimozemská invázia. Napriek skvelým hororovým sekvenciám snímka čelí problému a ním je logika postáv. Stále nechápem, načo chlapec Marcus (Noah Jupe) išiel skúmať okolie, keď mal strážiť svojho mladšieho súrodenca. Okrem nezmyselnej logiky kritizujem absentujúce vysvetlenie dôvodu príchodu mimozemšťanov na našu Zem. Dúfam, že tento aspekt tvorcovia odkážu v ostatných dieloch.   Herci hrajúci členov rodiny podávajú chválitebné výkony. Postava Emily Bluntovej má  odhodlanie chrániť svoje deti za každú cenu, na očiach Noaha Jupa je vidieť strach a Millicent Simmonds má skvelú interakciu s Cillianom Murphym. Vo filme znázorňuje muža, ktorý stratil všetko a s pomocou postavy nepočujúcej dievčiny znova nadobúda nádej. Jeho podarený výkon si zaslúži aplauz. To isté sa však nedá povedať o Djimonovi Hounsovi, hrajúceho chlapíka na osamelom ostrove. Príliš sa neohreje a nestihne sa vryť do pamäte.   Technická stránka nemá núdzu o kvalitu. Hudba dotvára napätú atmosféru, špeciálne efekty netvorov sú rovnako dobré ako pri minulom diely a film šikovne narába so  zvukom, resp. tichom. Napríklad, keď sa scéna zamiera len na Abbottovú dcéru, svet okolo nej je v šume.      Tiché miesto: Časť II sa kvalitou dorovnáva prvej časti. Pokračovanie ponúka gradujúce strašidelné momenty a presvedčivé výkony charakterov.  Aj keď snímka čelí nelogickosti postáv a nedozvieme sa nové informácie o mimozemšťanoch, oplatí sa ju vidieť na veľkých plátnach, kým sa to v čase pandémie ešte dá.   Príbeh: 8/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia + efekty (špeciálne + zvukové efekty): 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Armáda mrtvých (2021)

Tento rok zažíva filmový režisér Zack Snyder úspešné obdobie. Jeho verzia Justice League zbiera pozitívne ohlasy od divákov a jeho akčná hororová novinka Armáda mŕtvych patrí medzi najsledovanejšie počiny na Netflixe. Ako sa Snyderovi podarilo uspieť v rozpätí dvoch mesiacov?     V centre diania sa ocitne partia žoldnierov, ktorí sa rozhodnú ukradnúť sejf v srdci Las Vegas. Avšak, mesto je obkľúčené zombíkmi a smrť číha na každom kroku.  Ku sejfu sa musia dostať čím skôr, inak mesto bude zničené americkou raketou.   Zápletka má jednoduchú štruktúru, ale divákov dokáže upútať svojou napínavou atmosférou a postupnou gradáciou. Snímke sa darí vybalansovať hororovú náladu s odľahčenými a osobnými momentmi. Pôsobia prirodzene a vytvárajú vzťah ku postavám. Počítajte však s tým, že vaši favoriti umrú neočakávaným spôsobom. Nemal by som opomenúť akciu, ktorá srší dravosťou i brutalitou. Čerešničkami na torte sú prekvapivý koniec a úvodná scéna, ktorá hravým spôsobom načrtáva tón filmu. Čo sa týka nemŕtvych, Snyder ich zosobňuje nie ako nemysliace stroje, ale ako inteligentných tvorov, ktorí sú schopní koordinácie. Čo by som vytkol u zombíkov je absentujúce vysvetlenie ich pôvodu. Zahraniční kritici sa sťažovali na dva a polhodinovú minutáž. Chápem ich reakciám, ale podľa môjho názoru to dopomáha k dostatočnému rozvoju postáv.   Herecký ansámbel jednoznačne patrí medzi zlaté vrcholy filmu. Herci stvárňujú žoldnierov ako obyčajných smrteľníkov s vlastnými osobnosťami a chybami. Užijete si buď osobné dialógy medzi lídrom Scottom (Dave Bautista) a jeho dcérou Kate (Ella Purnell), vtipné potýčky dvojice Dieter-Vanderohe (Matthias Schweighöfer, Omari Hardwick) alebo štipľavé poznámky  od pilotky Peters (Tig Notaro).   Po hitoch Justice League a Godzilla vs. Kong zažíva úspech aj hudobný skladateľ Tom Holkenborg. Jeho hudobný podmaz je intenzívny a spolu s pesničkami si vás priklincuje na sedačky. Okrem soundtracku chválim detailné masky zombíkov a praktické efekty, ktoré dodávajú snímke rozmer. Musím sa však zastaviť pri kamere, za ktorou stojí samotný režisér. Mne osobne Zackov štýl nesadol, pre príklad ma rušilo rozostrenie okolia pri detailných záberoch na postavy, čo mi mierne kazilo filmový zážitok.     Akčný horor Armáda mŕtvych ponúka samé prekvapenia. Nekompromisná akcia ide na plné obrátky, výborne sa buduje intenzívna atmosféra, zombie žáner sa prevracia naruby a postavy si stihnú nájsť svoje obecenstvo. Keď mu odpustíte dlhú stopáž a nezodpovedané otázky ohľadom pôvodu zombíkov,  túto akčnú jednohubku si užijete plnými dúškami. Odporúčam ju vidieť tým, ktorí obľubujú  Snyderovu tvorbu alebo akčné námety, v ktorých sa miešajú rôzne žánre.     Príbeh: 8/10, Herecké výkony: 8/10, Hudba: 7/10, Akcia + praktické efekty: 9/10, Masky: 9/10, Kamera: 4/10, Celkovo: 7,5/10.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Filmová franšíza The Conjuring si získava sympatie u fanúšikov hororu vďaka strašidelným momentom a príbehmi, ktoré sa inšpirujú skutočnými udalosťami. Toto leto nám zavítal do našich kinosál najnovší diel V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol. Bol som zvedavý, či ma dokáže niečím ohúriť.     V zápletke vyšetrujú  manželia Warrenovci (Patrick Wilson a Vera Farmiga) prípad, v ktorom mládenec Arne Johnson (Ruairi O´Connor) spáchal vraždu pod vplyvom démona. Avšak, súd mu neverí. Aby manželia preukázali jeho nevinu, musia zistiť, kto posadol Arneho a za akým účelom.   Celý film sa inšpiruje skutočnou kauzou, ktorá sa odohrávala na začiatku 80. rokov. Bohužiaľ, najväčším problémom tohto počinu je, že prvok nadprirodzena hrá dominantnú úlohu a scény súdneho procesu a Arneho psychického prežívania idú do úzadia. Keby sa tvorcovia zamerali viac na proces Arneho obhajoby, snímka by bola zaujímavejšia a možno aj uveriteľnejšia.  Ďalším negatívom je druhé dejstvo, v ktorom Warrenovci riešia prípad zavraždenej dievčiny. Táto dejová odbočka stráda zmyselnosť a  moment prekvapenia, ktorá by posadila divákov na sedačky. Jedine úvodná scéna a finále zachraňujú tento hororový počin pred úpadkom do podpriemeru. Tieto dve sekvencie dokážu navodiť v divákoch strach a napätie.     Herecká dvojica Patrick Wilson a Vera Farmiga podávajú chválitebné výkony a ich vzájomná chémia funguje. Írsky herec Ruairi O´Connor brilantne hrá utrápeného mladíka, ktorý bojuje so svojimi démonmi. Škoda jeho nevyužitého potenciálu. Z hereckého obsadenia stihne zažiariť Johne Noble, ktorého diváci môžu spoznať z trilógie Pán prsteňov.   Technickej stránke nie je čo vytknúť. Hudba navodzuje nepríjemnú atmosféru a vizuál spolu s pohanskými rekvizitami dodávajú snímke hĺbku.     Najnovší horor V zajatí démonov 3 má svoje muchy. Kašle na historickú stránku príbehu,  druhé dejstvo nedokáže zaujať divákov a film sa príliš spolieha na hororové prvky.  Z týchto nedostatkov je film zachránený sympatickými postavami a technickou stránkou. Ak ste fanúšikmi tejto série alebo kvalitných hororov, odporúčam ju vidieť bez veľkých očakávaní.     Príbeh: 3/10, Herecké výkony: 6/10, Hudba: 6/10, Vizuál: 7/10, Celkovo: 5,5/10.

Castlevania - Season 4 (2021) (série)

Anime seriál Castlevania si získala status jedného z najobľúbenejších a najlepších seriálov  súčasnosti vďaka podareným charakterom, zaujímavým dialógom, dych-vyrážajúcej animácií, nekompromisným súbojom a prekvapivým zvratom. Tento rok Netflix odvysielal štvrtú sezónu, ktorá mala zmysluplne uzatvoriť všetky dejové linky a súčasne si nepohnevať svoju fanúšikovskú základňu. Podarila sa jej to alebo predčasne unáhlila záver?     Dej sa odohráva šesť týždňov po udalostiach v tretej sezóne a zachytáva postavy v odlišných situáciách.  Trevor so Syphou sa ocitajú v obliehajúcom meste Targovište, polovičný upír Alucard sa vyhýba ľuďom, dobyvateľ Isaac s armádou príšer sa vydáva poraziť intrigánku Carmillu a  vampíri sa snažia oživiť Drákulu. Tieto nesúrodé príbehy sa v priebehu desiatich epizód stretnú a ich činy ovplyvnia osud ľudstva.   Ako už vyplýva zo zápletky, hlavnú úlohu hrá osudovosť, resp. hrdinovia sa snažia zachrániť svet pred vyhľadením za akúkoľvek cenu. Najväčším ťahúňom tohto seriálu sú osobné momenty postáv, ktoré sa nielen brodia v krvavých bojoch, ale čelia aj dilematickým rozhodnutiam. Tvorcovia perfektne kombinujú tieto prvky bez akéhokoľvek prikrášlenia. Funguje aj téme o zmene, ktorá sa predstavuje ako najväčšia prekážka pre postavy.  Okrem komplexnej témy chválim čierny humor a filozofické debaty. Samotná akcia je kapitolou samou o sebe. Tá srší poriadnou dávkou brutality, napätím, štýlovou choreografiou a nádhernými zábermi. Akčné scény vynikajú najmä v epizódach č. 3, 6 a 9. Zaručujem vám, že na tieto akčné sekvencie len tak ľahko nezabudnete.   Protagonisti i zloduchovia z predchádzajúcich sezón uzatvárajú charakterové oblúky a dostávajú možnosť podať nezabudnuteľné výkony. Počas série si užijete vtipné poznámky Trevora a Syphy, Isaacove osobné úvahy a vzájomnú chémiu medzi Hectorom a Lenore. Nové charaktery ako starostka Greta a upírska dvojica Varney-Ratko stihnú zažiariť.   Veľkú gratuláciu si zaslúži animácia, vizuálne prostredie a hudba. Tieto prvky sú na vysokej úrovni, perfektne dotvárajú tón seriálu, dodávajú hĺbku k príbehu a  prekvapujú diváka svojou epickosťou.     Osobne považujem štvrtú sezónu Castlevanie za najlepšiu, najemotívnejšiu a najbombastickejšiu sezónu z celej série.  Príbeh nemá núdzu  o emócie, každá postava si prechádza vývojom,  akcia šliape o stošesť a animácia sa nachádza na špičkovej úrovni.  Jednoducho, sezóna je bezchybná a ponúka divákom nezabudnuteľné momenty. Tento seriál odporúčam tým, ktorí majú radi buď anime, krvavú akciu, zaujímavé charaktery alebo komplexné témy.     Príbeh: 10/10, Postavy: 9/10, Hudba: 8/10, Akcia: 10/10, Vizuál + animácia: 9/10,  Celkovo: 9/10.

Nikdo (2021)

Bývalý kaskadér David Leitch prešiel na dráhu režiséra akčných filmov, ktoré sa stali hitmi medzi divákmi i kritikmi (John Wick, Deadpool 2, Hobbs a Shaw). Tento rok si z pozície producenta zobral na starosť novinku Nobody pod taktovkou ruského režiséra Illya Naishullera, ktorý pred piatimi rokmi oslovil divákov svojim debutom Hardcore Henry.      Dej sa zameriava na Hutcha Mansella (Bob Odenkirk), chlapíka v strednom veku, ktorý sa utápa v každodennej rutine. Jedného večera v autobuse zachráni dievčinu pred ruskými chuligánmi, ktorých brutálne zlikviduje. Týmto činom si pohnevá ruského gangstra (Aleksei Serebryakov). Jediné, čo ostáva Hutchovi, je ochrániť svoju rodinu a vrátiť sa  do profesie nájomného vraha.   Námet o návrate do služby sme videli nespočetne krát, ale film dokáže aj tak prekvapiť  rôznymi prvkami. Jedným z nich je úvodná montáž, ktorá nám za pomoci rýchlych strihov ukazuje, ako Hutchovi lezie monotónny život na nervy. Príjemným doplnkom sú osobné momenty hrdinu s rodinou, ktorej mohli tvorcovia venovať väčšiu pozornosť. Rovnako by snímke prospelo ozrejmenie Hutchovej minulosti a organizácie Obshak. Dúfajme, že tieto nedostatky budú adresované v pokračovaní. Našťastie má snímka v rukáve esá vo forme Hutchových vtipných poznámok, búrlivých manierov ruského mafiána a samotnej akcie. Za najlepšie akčné scény považujem Hutchovo zlikvidovanie  výtržníkov v autobuse a finále v sklade, ktoré sa očividne inšpirovalo akčným trilerom Equalizer.   Herec Bob Odenkirk, ktorý sa preslávil v seriály Better Call Saul, si kradne celý film pre seba. Ľahko si získava srdcia divákov nielen bojovými chvatmi, ale aj svojim suchým humorom a interakciou s blízkymi. Plus, je obdivuhodné, ako dokáže vo svojom veku zvládnuť choreografiu. Kľudne by si mohol potriasť ruku s Keanu Reevesom. Okrem Odenkirka stihnú zažiariť raper RZA, veterán Christopher Lloyd a Aleksei Serebryakov v roli excentrického gaunera.   Hudba od skladateľa Davida Buckleyho a výber pesničiek trefne vystihujú atmosféru filmu. Čo sa týka vizuálu, niektorí ľudia by našli istú podobnosť s akčnou sériou John Wick. Mne osobne  táto podobnosť neprekáža.     Akčná novinka Nobody si zaslúži pozornosť z mnohých dôvodov. Film prináša správnu kombináciu sympatických postáv, akcie a humoru doplnených dynamických príbehom, farebným vizuálom a pestrou hudobnou vložkou. Túto snímku si užijú najmä fanúšikovia obľubujúci kvalitnú akciu.       Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia: 8/10, Vizuál: 7/10, Celkovo: 7/10.

Slovania (2020) (seriál)

Väčšina seriálov z našich končín nedosahuje takú kvalitu ako vo svete. Z tohto dôvodu sa televízia JOJ rozhodla vytvoriť  historicko-fantazijný seriál Slovania, ktorý by sa vyrovnal zahraničným hitom ako Hra o tróny, Vikingovia a Zaklínač. Podarilo sa JOJ-ke prekonať očakávania divákov? Náš príbeh sa odohráva v čase, keď Avari plienili osady a mágia bola všade prítomná. V centre diania sa ocitajú rôznorodé postavy – cudzinec Vlad (Juraj Loj) si nepamätá na svoju minulosť, bojovník Ráduz (Tomáš Maštalír) sa chce stať náčelníkom hradiska Furnau, bylinkárka Draha (Polina Nosykhina) objavuje svoje schopnosti a šaman Čarad (Dušan Cinkota) má temné úmysly. V priebehu 12 epizód sa ich osudy pretnú a zmenia chod dejín slovanského národa.   Celý seriál má zaujímavú zápletku, ale čelí rôznorodým problémom. Jedným z nich je kvantita epizód. Chápem tvorcov, ktorí chceli detailne rozoberať pocity postáv, ich vtipné situácie a každodenný život, ale podľa mňa mohli vystrihnúť 2 – 4  epizódy kvôli plynulosti. Ďalej, v desiatej epizóde sa vyskytuje scéna, v ktorej sa Čarad snaží privolať slovanských bohov pomocou mágie. Režisér to preexponoval, scéna by sa hodila skôr do série o Harrym Potterovi. Tvorcovia ju mohli viac uzemniť, aby pôsobila prirodzenejšie. Posledným negatívom je unáhlené finále. Má v sebe osudovosť a obrovskú bitku, ale chýbali tam osobné momenty, v ktorých by sa diváci báli o postavy. Takých 20 minút navyše by tomu prospelo. Našťastie, seriál má v rukáve esá, ktoré fungujú - vývoj postáv, napätú atmosféru, dejové zvraty a dravú akciu. Juraj Loj, Dušan Cinkota, Andrej Hryc a Olexandr Mavrits podávajú solídne výkony a presvedčivo znázorňujú svoje postavy ako ľudí, ktorí majú chyby a čelia ťažkým rozhodnutiam. Tým si získavajú väčšie sympatie u divákov. Tomáš Maštalír s ostatnými aktérmi tiež stihnú zažiariť. Bohužiaľ, niektoré ženské charaktery (pestúnka Jasná, otrokyňa Vlasta) sú dosť otravné a neprinášajú do deja nič nové. Samotná hudba je hypnotizujúca a so svojimi motívmi sa ľahko vryje pod kožu. Najviac ma opantala pri deviatej epizóde, v ktorej obyvatelia oboch hradísk oslavovali letný slnovrat. Okrem snovej hudby chválim pesničku od Jany Kirschnerovej, akčnú choreografiu a dobové kostýmy. Technická stránka seriálu je však na tom horšie. V prvých epizódach sú dialógy príliš potichu a osvetlenie je na hroznej úrovni. Počítačových efektov je minimum, ale keď prichádzajú na scénu čary, je vidno, že sa nestihli dokončiť počas post-produkcie. Seriál Slovania z televíznej produkcie JOJ sa nedá považovať za bezchybný. Trpí nadbytočnými epizódami, nezvláda technickú stránku a vedľajšie postavy neprinášajú do zápletky akýkoľvek konflikt. No na druhej strane, seriál dokáže osloviť diváka charakterovým vývojom protagonistov, ťaživou atmosférou, svižnou akciou a podmanivou hudbou. Ak neočakávate od toho seriálu nič prevratné, odporúčam ho vidieť. Ale ak máte v obľube komplexné seriály dbajúce o kvalitu, vyhnite sa mu oblúkom.  Príbeh:  5/10, Herecké výkony:  6/10, Hudba:  7/10, Akcia a kostýmy:  7/10, Technická stránka:  4/10, Celkovo:   6/10.