• Mysteriózní

Příslib úsvitu (2017)

Není na světě silnější lásky, než lásky mateřské. Skvěle zvládnutá filmová adaptace románu Romaina Garyho. Charlotte Gainsbourg v bravurním hereckém výkonu oceněném Césarem. Obdivuhodný příběh vůle, úsilí a odhodlání ženy zajistit zářnou budoucnost svému milovanému synovi.

Marlina, vražedkyně ve čtyřech aktech (2017)

Velmi zdařilá Indočínská pocta westernovému žánru, lépe řečeno westernovému způsobu vyprávění příběhu. Během projekce filmu jsem dokonce na chvíli zapochyboval, zda mi neutekl nějaký zapomenutý snímek geniální dvojice Sergia Leoneho a Ennia Morriconeho 😊. Hlavní hrdinka Marlina, v podání atraktivní Marshy Timothy, si na své cestě za spravedlností vystačí s kuřecí polévkou a s dokonale nabroušenou mačetou. Atmosférická záležitost s výbornou hudbou a má velká poklona režisérce a scénáristce Mouly Suryaové.

Venus in Furs (1994)

Film doporučuji k shlédnutí pouze zasvěceným, v jejichž nitru má své trvalé místo dominantní či submisivní "já". Ostatní budou s velkou pravděpodobností zklamáni. A pro ty zasvěcené: Vizuálně i pocitově zdařilá filmová adaptace románu Leopolda von Sacher-Masocha Venuše v kožichu. Scénář ani režisérská dvojice se výrazným způsobem neodchylují od románové linie příběhu a více než dialogy či akce přináší divákovi obrazový a pocitový prožitek umocněný černobílým nasnímáním. Film získal ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v Petrohradě. trailer

Hastrman (2018)

Ondřej Havelka a jeho Melody Film Makers :) adaptovali zdařile do filmových obrazů literární dílo Miloše Urbana. Chvála každému, kdo dokáže svým originálním filmovým počinem čeřit zatuchající vody českých rybníčků přeplněných tlejícími slaboduchými komediemi. Hastrman čeřit hladinu rybníků rozhodně umí! Výborným hereckým obsazením, magickými lokacemi a citlivou režií vás dokáže vtáhnout do samotného nitra hlavních postav a nechá vás procítit jejich touhy, posedlosti i běsi. Hastrman možná nedokáže vtáhnout pod svou hladinu každého z vás, ale kdo se nebojí ponořit hlouběji, za samotné filmové obrazy tohoto pozdně romantického příběhu, nebude rozhodně litovat, že konec vodníků v Čechách ještě nenastal :).

Mládí (2015)

Dokonalost v každém záběru. Takový je filmový rukopis Paola Sorrentina. Mládí není výjimkou. S podzimem života zůstává mládí už jen vzdálenou nostalgickou vzpomínkou. Tedy pokud jste schopni nebo ochotni si vzpomenout :). Pobyt v luxusním horském sanatoriu k zamyšlení nad svým životem i k jeho bilancování doslova vybízí. Kdo z nás však žije život pouhými radostmi? Zvládnou staří přátelé, hudební skladatel v brilantním podání Michaela Caina a filmový režisér v neméně skvělém provedení Harveye Kietela, vyrovnat se se svou minulostí i přítomností? Odpověď vám prozradí mistrovské filmové obrazy Paola Sorrentina.

Deník strojvůdce (2016)

Nelehkým údělem každého strojvůdce je délka brzdné dráhy jeho vlaku ve chvíli, kdy spatří na trati před sebou lidskou bytost. Když se jednoho dne objeví v kolejišti malý chlapec s kufrem obtěžkaným nešťastným dětstvím a vlaková souprava jako zázrakem včas dobrzdí, začíná osudové setkání dvou lidí, které zásadním způsobem změní jejich životy. Černohumorný příběh vyprávěný s citem a s láskou nejen k železnici.

Válka ve Vietnamu (2017) (seriál)

„Vietnam byla poslední válka, ve které jsme my Američani ještě věřili, že bojujeme za správnou věc.“ Svým rozsahem a kvalitou bezkonkurenční dokument mapující historii Vietnamu nejen v období války s USA, ale od koloniálních dob až téměř po „současnost“. Emotivní vzpomínky přeživších účastníků a válečných veteránů všech zúčastněných stran. Výpovědi rodin vojáků, kteří padli v boji. Nespočet autentických dokumentárních záběrů. Záznamy telefonních rozhovorů prezidenta L. B. Johnsona s ministrem obrany McNamarou z období největší eskalace konfliktu. 16-ti hodinová odysea o krutosti a nesmyslnosti války a o schopnostech Vietnamců obětovat generace za svobodu a nezávislost své země.

Professor Marston & the Wonder Women (2017)

Perfektně zvládnuté filmové řemeslo a můj jednoznačný vítěz letošního Fébio festu. Životopisný příběh o nekonvenčním a svobodomyslném vztahu harvardského psychologa doktora Marstona, jeho ženy a mladé studentky. Zrození komiksové feministické superhrdinky Wonder Women a vynález detektoru lži jsou při tom spíše jen kulisami na pozadí silného životního příběhu, v němž hlavní hrdinové nakonec ponechají volný průběh svým sexuálním touhám a fantaziím. Falešná morálka a pokrytectví společnosti ovšem v žádné době nespí. Uchránit model netradičního soužití v Americe 30. let si tak vyžádá mnoho úsilí, odvahy a obětování.

Scream for Me Sarajevo (2017)

Nemusíte věřit v Boha, můžete věřit v Bruce Dickinsona! Nezapomenutelný příběh vůle, touhy a odhodlání lidí uskutečnit zázrak v Bohem zapomenutém městě. Obdivuhodná a životu nebezpečná cesta hudebníků do Srdce temnoty, na jejíž konci odehrají jeden z nejzásadnějších koncertů svého života a stanou tak, v očích mnohých, na vrcholu Olympu. Apocalypse now v Balkánském mlžném hávu, při které volání polnice alespoň na čas zahluší rock-metalová „bomba“. Emotivní výpověď s nadčasovým přesahem o nekonečnosti boje dobra a zla.