• Mysteriózní

Promlčeno (2022)

Dvacetiletá promlčecí lhůta na vraždu je v českém právním systému na pováženou. Pokud jste tedy někoho nezabili a daří se vám to úspěšně tutlat ;-). Zajímavé téma zpracoval na producentskou zakázku Robert Sedláček. Herecké obsazení je vydařené. Způsob pojetí a forma vyprávění je ojedinělá a na české poměry zaslouží velkou pochvalu. Občas jsem měl pochybnosti nad uvěřitelností chování některých postav, především tvůrců nočního rozhlasového pořadu, ale sám bych to lépe nenapsal ;-) a navíc nepatřím mezi noční posluchače rádií. V každém případě se jedná o velmi zdařilý film, který si odvezl cenu z Los Angeles za nejlepší celovečerní film International Independent Film Award, z Florence Film Awards ocenění jako nejlepší nezávislý celovečerní film a z Oniros Film Awards cenu za nejlepší celovečerní film. Karel Roden získal za roli ve filmu cenu za nejlepšího herce na New York Independent Cinema Awards.

Takoví jsme byli (1973)

Jsou filmy, do kterých se zamilujete. Tento film je láskou na první pohled.

Nikdy nepláču (2020)

Brilantní. Tohle snad ani není film. To je sám život. Bezútěšný příběh sedmnáctileté dívky, které život ani v nejmenším nedopřává pokojného dospívání. Osudová zkouška odvahy a síly člověka před prahem jeho dospělosti. Vynikající scénář i režie Piotra Domalewskeho. Mimořádný a obdivuhodný herecký počin Zofie Stafiej. Smekám a klaním se.

Poslední rodina (2016)

Myslíte si, že už jste viděli vše. Máte pocit, že vás ve filmovém umění nemůže nic překvapit. A najednou se před vámi objeví filmová kronika natočená podle skutečného příběhu jedné polské rodiny, která vám vyrazí dech. Originální, fascinující, bytostně lidské.

Záhadná bouře (2018)

Dotek motýlích křídel v originálním, neotřelém a pozoruhodném podání. Čas je více než relativní, pokud vůbec kdy existoval.

Zrcadlení tmy (2020)

Setrváním ve tmě můžete probudit svá neočekávaná vnitřní světla. Neuspokojuje vás svět, ve kterém žijete? Jste spolutvůrcem jeho reality. Nemusíte za každou cenu spočinout ve tmě, abyste rozšířili své obzory. Možná vám postačí shlédnout tento film.

1917 (2019)

Filmové umění je druhem umění, jehož prapodstatou je vyprávění příběhu pomocí obrazů. Mistrovské filmové umění je vyprávění příběhu pomocí obrazů například takovou formou, jakou se to děje ve filmu 1917. Režiséra a rovněž spoluautora scénáře filmu 1917 Sama Mendese se po shlédnutí tohoto filmu nebojím nazvat Davidem Copperfieldem filmové branže. Nikdo netuší, jak ten film natočil, ale představení je to úžasné, fascinující, mrazivé, emocionální, nezapomenutelné a v dosavadní historii filmu řemeslně bezprecedentní. Dopřejte si projekci na velkém plátně a stanete se na dvě hodiny cestovatelem v čase. Ocitnete se v kulisách první světové války. Tíseň vlhkých zákopů. Bahnitá rozervaná krajina zapomenutá Bohem. Nebezpečná cesta vyžadující mnoho odvahy a sebeobětování. To vše se vám zaryje pod kůži. Prožijete pocity vašich předků, abyste mohli docenit svět, ve kterém v současnosti žijete. Poklona tvůrcům tohoto filmu a památka všem, jejichž životy zmařila první světová válka.

After Fall, Winter (2011)

V kulisách Paříže osud propojí, možná náhodně, životy dvou citově vyprahlých duší. Američan Michael zde hledá únik z neúspěšné kariéry zadluženého newyorského spisovatele. Tajemná Francouzka Sofie žije osamocena, pouze se svým psem, a svůj profesní čas dělí mezi dvě netradiční zaměstnání. Michael i Sofie touží po citovém naplnění v podobě milujícího partnera. Jejich životem rozervané duše však v sobě nesou pochyby, obavy i bariéry, které není lehké při vzájemném sbližování překonat. Oba nachází nemálo odvahy k tomu, aby jejich vztah mohl dosáhnou kýženého naplnění. K filmové romanci na březích Seiny chybí už jen poslední krok. Otevřít naplno a zcela svá srdce a své vnitřní světy jeden druhému. V životě každého z nás však existují strachy, které nejsme při nejlepší vůli schopni překonat, i když mohou být zničující.

Nabarvené ptáče (2019)

Pokud patříte k těm, kteří mají povědomí o tom, v čem spočívá filmové umění (trkám: vyprávění příběhu pomocí filmových obrazů) a s nostalgií vzpomínáte na dobu, kdy filmy byly ještě filmem, potom vás nepochybně Nabarvené ptáče uhrane. Může to být v pravdě uhranutí natolik silné, že opustíte předčasně sál a nikdo vám to nebude zazlívat, ale ze srdce vám přeji, abyste vydrželi až do konce, protože ten film za to stojí! Velkou výhodu budou mít při projekci ti, kteří mají načtenou celosvětově známou knižní předlohu Jerzyho Kosińského. Václav Marhoul ji převedl na filmové plátno dokonale a za pomocí černobílého nasnímání na 35 mm film vytvořil úctyhodné vizuální dílo, jež si zaslouží uznání. Zdaleka ne náhodou se tak ve filmu objevují herecké osobnosti jako Harvey Keitel, Udo Kier, Stellan Skarsgård či Barry Pepper a to považte, že u žádného z nich se nejednalo o hlavní roli. Nutno podotknout, že hlavní role v tomto filmu byla pouze jedna a ta patřila Petru Kotlárovi a rovněž před jeho výkonem je třeba smeknout. Když sleduji k dnešnímu dni (12.9.2019) hodnocení filmu na CSFD, mám pocit, že se na tomto serveru vyskytuje více „smějících se bestií“ než v Nabarveném ptáčeti a vězte, že v Nabarveném ptáčeti se jich vyskytuje opravdu hodně. Co říci závěrem k černobíle nabarvenému Nabarvenému ptáčeti? Život není film. Nenahlížejte na svět černobíle, nebo se stanete součástí Nabarveného ptáčete.

Raoul Taburin (2018)

Citlivý příběh odehrávající se v okouzlujících kulisách francouzského venkova. Nádherné scenérie horské vesničky, pestrobarevné charaktery zdejších obyvatel a životní příběh Raoula Taburina a jeho tíživého tajemství. Skvělý herecký počin Benoîta Poelvoordea v hlavní roli. Nemusíte být milovníkem cyklistiky, abyste si za zamilovali tento film.