S Tatrou kolem světa I. (1991)

Taky už jsem pamětník a je možné, že jako tehdy školou povinný bych ten film v roce 1991 hltal. Jsem sice na jednu stranu rád, že se film našel a že jsem ho viděl, na druhou stranu mi dost vadí, jak ten dokument nemá pořádnou jednotící linku, jako by nevěděl, na co se zaměřit. Škoda, že tehdy nevznikl i plánovaný seriál, byl by asi lepší.

Šílená svatba 2 (2019)

Stydím se, ale smál jsem se u toho. Jinak jako každý druhý díl nabízí film všeho mnohem více než díl první, což je zde nicméně ku prospěchu zábavnosti (tedy, nepočítám ten přehnaný product placement). Respekt za snahu uvést to v české distribuci, i když jsem na tom byl v sále CC na Chodově jen já a tři Ukrajinky. Bohužel to mělo premiéru v ČR jen krátce před tím, než vláda kina zavřela kvůli covidu.

Zlatá horda (2019)

Na ukrajinské poměry vysokorozpočtový (pseudo)historický velkofilm, velmi volně na motivy slavné knihy Ivana Franka. Do ukrajinštiny předabovaný Robert Patrick, který Zachara hraje, se celou dobu tváří, jako by netušil, která bije, ale co chtít po někom, jehož nejslavnější rolí byl CGI tekutý robot před nějakými třiceti lety. Mongolští nájezdníci s ruským orlem na opasku jsou nicméně celkem zábavní a rozhodně zajímavější, než hipsteři a botoxované dámy z céčkové americké produkce představující hrdinné karpatské horaly a horalky. Nakonec to ale vypadalo lépe, než jsem předpokládal, po předchozích zkušenostech s novodobou ukrajinskou kinematografií jsem totiž čekal něco ve stylu Kněžny Libuše. Ovšem viděl jsem to ve Lvově v kině plném nadšených Ukrajinců, což k celkovému zážitku nejspíše dost přispělo, objektivně bych to musel hodnotit o něco hůře.

Dětská hra (1988)

Atmosféru to má, ale jako horor to můž fungovat snad jenom na děti. Ale zase jsem se nasmál.

Řasy nejsou brvy (1964)

Eigasai 2019. Dva dokumenty o mořských řasách po sobě? Solidní trolling.

Tintorera, žralok zabiják (1977)

Viděl jsem jak sestříhanou, tak i nesestříhanou verzi. Teprve nevystříhaná verze (126 minut) působí jako normální film. Vystříhaná verze redukuje některé klíčové postavy a je tak dost chaotická, nedivím se nízkým hodnocením. Dost mě překvapilo to otevřené masakrování skutečných zvířat.