Furioza (2020)

Poláci v poslední době ukazují, že jejich kinematografie snese světová kritéria a že jsou schopní natočit opravdu kvalitní a silné filmy, které ty naše trapné romantické komedie strčí hravě do kapsy. Furioza je snímek z prostředí polských rowdies, působí neuvěřitelně realisticky a nepříjemně, herci odvádí vynikající práci, akční scény jsou brutální a krvavé, z některých postav mi bylo vyloženě na zvracení. Příběh obsahuje plno silných scén a momentů, dobře fungoval i trefný soundtrack. Menší problém jsem měl se stopáží, ta mi přišla zbytečně dlouhá, kdyby se tvůrci vlezli maximálně do dvou hodin, vůbec ničemu by to nevadilo. Nebýt roztřesené kamery, technická stránka by byla prvotřídní. Mnohem větší problém už však mám s celkovým vyzněním, neboť mi nejde do hlavy, jak lze z ničeho nic z ukázkových záporáků nakonec udělat kladné postavy, hotové morální majáky a vzory ctnosti, to se mi upřímně moc nelíbilo. Pocity jsou tudíž trochu rozporuplné, každopádně Poláci umí, těším se na další počiny z této krajiny. 6/10.

Pták na drátě (1990)

Klasická, ničím výjimečná akční komedie, jejíž největší předností je ústřední duo herců, kteří víceméně táhnou celý film a zároveň představují to jediné, co mě na filmu nějakým způsobem zaujalo, jinak je to spíše taková ta sázka na jistotu. Humoru moc není, občas hraničí s trapností, akčních scén je rovněž poskrovnu, příběh se na můj vkus trochu vleče, ale to se tak nějak dalo očekávat. Všechny tyto neduhy zachraňují herci, takže i když je to podprůměr, tak se to dá v pohodě zvládnout. 4/10.

Veronica Marsová (2014)

Neuvěřitelně nudná a sterilní detektivka, kterou nezachraňuje ani vcelku sympatická Kristen Bell. Seriál jsem nikdy neviděl, filmové pokračování je však z mého pohledu velmi nepovedené, divácky nezajímavé, až se sám sobě divím, že jsem tu nezáživnou hloupost vydržel až do konce. Zbytečnost, kterou ocení maximálně fanoušci seriálu nebo hlavní herečky, já nejsem ani jedno, takže jsem po celou dobu trpěl jak pes. 2/10.

Rituál (2006) odpad!

Až posléze jsem se dočetl, že Rituál je remake poměrně dobře hodnoceného sedmdesátkového thrilleru, o to víc mě zaráží, jak z toho mohla vzniknout taková nudná, nezajímavá kravina bez špetky napětí či náznaku atmosféry. Nicolas Cage hraje velmi zvláštní postavu, příběh má mnoho hluchých míst, působí neuceleně, zvraty se totálně minou účinkem, tempo je po celou dobu silně uspávací, závěrečné šokující vyvrcholení je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Celé to na mě působilo neskutečně hloupě a docela i zbytečně. Chtěl jsem dát alespoň 1* z milosti, ale reálně nemám za co, děs a hrůza. 0/10.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Jít do kina jsem bral svým způsobem jako povinnost, svou roli hrála zvědavost, jak si povede nový Grindelwald a jestli se potvrdí pořekadlo do třetice všeho dobrého. Obavy byly veliké, některé se bohudík nenaplnily, jiné však bohužel ano. Začnu tedy tím dobrým. Mads Mikkelsen zahrál Grindelwalda úplně jiným stylem než Johnny Depp, v jeho podání byl mnohem méně šílený a mnohem více děsivý, o to víc mě zamrzelo, že ho trochu zastínil Jude Law jako Albus Brumbál. Herci každopádně hrají solidně, někteří konečně dostanou trochu více prostoru, tempo je oproti dvojce poměrně svižnější, uvidíme pár kouzelnických soubojů, kostýmy a triky jsou opět na velmi vysoké úrovni, zvířata jsou konečně nějakým způsobem smysluplně využita. Teď z toho druhého soudku. Strašně mě štvala ta příběhová rozpolcenost, díky častému střídání scén jsem se často ztrácel, chyběla mi epičnost, soubojů je zoufale málo, atmosféra kouzelnického světa se navodit nepovedla, s logikou si po většinu času nikdo hlavu nelámal. Čekal jsem mnohem, mnohem víc. V určitých ohledech (poutavost, herci) došlo k viditelnému zlepšení, v jiných (logika, souboje, atmosféra) aspektech je to však stále velký špatný. Dlouho jsem neodcházel z kina s tak rozpolcenými pocity. Po druhé bych na to už nejspíš nešel. Viděno v kině 8.4.2022. 6/10.

Metaloví lordi (2022)

Jednoduchá odreagovačka, která potěší fajn hudbou, příjemnou atmosférou a vlastně i docela sympatickými herci. Film jako takový je čistě průměrný, ničím extra nevyčnívá, sází spíše na klasické šablonovité postupy, metaláci ocení spoustu odkazů na legendární kapely, cameo hvězd žánru potěší, přestože vyzní strašně trapně. Humoru není zrovna mnoho, hudby vlastně také ne, nicméně strašně mě bavila předělávka War Pigs a závěrečný nářez, to jsem si užil na maximum, takže nakonec vcelku spokojenost. 6/10.

Na místě činu: Zabiják z Times Square (2021) (seriál)

Joe Berlinger pokračuje ve své teď už dokumentární sérii Na místě činu, ze současného Los Angeles se přesunujeme do New Yorku 70. let na legendární Times Square, tamější doupě neřesti, sledujeme vzestup prostituce, pornoprůmyslu a také nechvalně známého sériového vraha. Minisérie je opět profesionálně zpracovaná, střídání autentických záběrů s natočenými působí zajímavě, akorát mi přišlo, že mnohem více času se věnuje prostitutkám, na samotného Richarda Cottinghama zbyde o poznání méně času, což vnímám jako největší slabinu. Až na časté střídání záběrů jinak nemám moc co vytknout, stopáž je tak akorát, jako dokument o prostituci na Times Square to ujde, jako dokument o sériovém vrahovi už však nikoliv. Zmizení v hotelu Cecil nebyl žádný majstrštyk, ale alespoň se držel daného tématu a nevěnoval se úplně něčemu jinému. S přimhouřením očí lepší průměr. 6/10.

Pád: Kauza Boeing (2022)

Oproti mnohem povedenějším Leteckým katastrofám působí Pád jako chudý příbuzný, a to nejen zpracováním, ale především poutavostí. Vůbec mi nesedl zvolený styl, téměř po celou dobu jsem se intenzivně nudil, dokument působí dost povrchně, strašně moc se snaží útočit na divákovy emoce, jeho vypovídající hodnota je těžce zabita nezáživností a místy i silným závanem antikorporátní agitky zhrzených bývalých zaměstnanců. 3/10.

Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn (2022)

Další zajímavý true crime dokument, jehož největší slabinou je finální zpracování. Námět je zajímavý, dané téma mě velmi zaujalo, chválím střízlivou stopáž, zpracování rovněž není nejhorší. Nejvíce mi však vadila ta přemíra konspirací, někteří účastníci mi přišli až lehce posedlí, nelíbil se mi ani častý odklon od faktů, byť jich není zrovna mnoho, a kladení většího důrazu na co možná nejšílenější teorii, které zde vlastně mají největší prostor. Dalo by se to shrnout, že dokument je prakticky samá spekulace, ale fakta téměř žádná. I tak ale věřím, že své fanoušky si to najde, milovníci konspirací či fanoušci kryptoměn by mohli být vcelku spokojeni. 6/10.

Delta Okavanga: Kousek ráje (2022)

Příjemný moderní přírodovědný dokument se spoustou krásných záběrů, s vkusným hudebním doprovodem, vypravěč se moc hezky poslouchá, oceňuji i přiměřenou délku a fajn tempo. Výtku bych měl k celkovému vyznění, neboť dokument na mě působil až moc sluníčkově, ani jsem se nedozvěděl téměř žádné zajímavosti o přítomných zvířatech. Každopádně velmi dobře odvedený standard, shlédnutí určitě nebudete litovat. 8/10.