Jönssonovi a Dynamit Harry (1982)

K Charlesi Ingvarovi, Vanhedenovi a Rockymu se přidá Dynamit Harry a opět tak dostáváme krimi-komedii plnou neotřelých rafinovaných lumpáren. Samotný Harry mi ale k partě moc neseděl, jeho hlučný buranský styl svedl některé vtipy na hodně lacinou úroveň. Nicméně nápaditost jednotlivých loupeží, například návštěva německého překupníka, obcházení alarmu pomocí tanku, úkryt na lustru apod. opět zaručí slušnou podívanou.

Vražda na jachtě (2019)

Adama Sandlera moc nemusím a přesvědčil mne o tom i v tomhle filmu, kde mi jeho postava chvílema pila krev. Naštěstí ale samotný příběh byl docela zajímavou parodií na detektivky, a s přibývajícím časem šla jeho kvalita nahoru, až se dostala k nadupanému závěru a akční honičce s hlavním padouchem. Slabé tři hvězdy.

Brankář (2018)

Během jednoho rozhovoru s Petrem Čechem řekl český gólman německému režisérovi Rosenmüllerovi, že nebyl první vážně zraněný brankář v Anglii, a vyprávěl mu o legendě Manchesteru City Bertu Trautmannovi. Režisérovi připadalo zvláštní, že o svém krajanovi nikdy neslyšel a zjistil, že zatímco jeho generaci jméno Trautmann nic neříká, tak jeho rodiče dobře věděli, o koho jde. Našel si tak na něj kontakt a navštívil jej. Jeho vzpomínky se tak staly základem scénáře tohoto skvělého filmu, který vypráví o nelehkých počátcích Trautmannovi kariéry v Británii. Zaměřuje se na poválečnou atmosféru a útrapy, které jako Němec na ostrovech zažíval, ale také na otázky kolektivní viny, protože Trautmann byl bývalý německý voják. Doporučuju ke zhlédnutí zejména fanouškům fotbalu, ale své si najde i běžný divák.

Bacha na Jönssonovi (1981)

Charles Ingvar 'Sickan" Jönsson, tlustý Rocky s jeho rodinkou a Vanheden tvoří Jönssonův gang, který ukazuje, že hranice mezi genialitou a nešikovností může být tenká. Nápadité lumpárny pomocí kostek lega, výměny psů, otevření zdvihacího mostu, či převleku za policii, jsou doplněny řadou vtípků a humorných situací. Jednoduchá krimi-komedie, která ale pobavila.

Dovolená na písku (1980)

Následující pasáž obsahuje trochu SPOILERY ---Stig-Helmer (hraný samotným režisérem) je úsměvná postavička, která se rozhodne utéct před švédskou zimou a krutým severním větrem a strávit Vánoce na slunných Kanárských ostrovech. Aby překonal strach z létání zajde před cestou za doktorem a ten mu předá "dárek pro příbuzné", který má dopravit na Kanáry a který obsahuje balíček s penězi, o němž nemá Stig-Helmer ani tušení. Jeden ze zločinců navíc jede také, aby dohlídl na dobrý průběh celé operace. Jenomže Stigu-Helmerovi se na letišti ztrací zavazadlo i s oním "dárkem", a tak "doktorovým příbuzným" zařídí dárek vlastní. Zločinci si to vyloží tak, že je chce vydírat a touží po podílu, jenomže u něj žádné peníze nenachází. Dalšími výraznějšími postavami pak je švédská policistka, cestující se svojí sestrou, která si na Kanárech vyjde na rande s jedním místním domorodcem, norský turista (a expert přes techniku), který se spřátelí se Stigem, nebo dvojice opilců. ------ Neurážející milá cestovatelská komedie, od níž jsem ale očekával daleko větší zábavu, jenomže podobně jako u Účastníků zájezdu, nebo Jestliže je úterý, se to moc nedostavilo. Tohle bylo tak nějak na podobné úrovni, takže se u hodnocení mezi dvěma a třemi hvězdami přikloním k nižšímu hodnocení, byť zhlédnutí rozhodně nelituji.

Šílení (2005)

Po Mužných hrách, které jsem kdysi viděl náhodou když na stanici ČT Sport když jim nefungoval fotbalový přenos, moje druhé setkání s Janem Švankmajerem a soudím, že sám pan režisér musí být šílený. Tento snímek je totiž protkán od začátku do konce animovanými surrealistickými pasážemi plných očí, uší a plazícího se masa. Naštěstí má film taky vynikající dějovou linku, skvělé herecké výkony (v čele s Janem Třískou) a zajímavý závěr (byť se přiznám, že jsem ho od určitého okamžiku čekal). Hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdami.

Do morku kostí (2022) odpad!

Ani nejde o to, že nejsem velký fanda Gore (bohužel je žánr horor zastoupen jen a pouze v tomto), ale o to, že film nenabídne vůbec nic jiného. Příběh nestojí za nic, děj je plochý a je hrubou silou roztáhnut do víc než dvou hodin (na vině bude hádám knižní předloha), hororovou atmosféru ve filmu nepotkáte - pouze samoúčelné násilí pro šokování diváka bez nějakého pořádného budování strachu. Dramaticko-romantická stránka taky nezabere, to by si člověk musel vytvořit k postavám nějaký citový vztah. A nesedl mi ani casting, byť obsadili kvalitní herce, ale k jednotlivým postavám to moc nepasovalo. P.S.: Dočetl jsem se, že autorka knižní předlohy je veganka. Že by nějaká metafora na téma "zabíjení lidských tvorů kvůli jídlu a morálka"???

Monster Hunter (2020)

Závěr s drakem byl hodně dobrý, ale co se dá dělat, když zbytek filmu stál za starou belu. Paul W.S. Anderson mi jako režisér vůbec nesedí, tady mi ty záběry přišli vyloženě příšerné a nepomáhá tomu ani zběsilý střih a některé zpomalovačky. K tomu přidejte nezajímavý příběh, a nezachrání to ani hvězdná trojice hlavních herců, byť třeba Tony Jaa podal ok výkon. Dlouho jsem uvažoval o nejnižším možném hodnocení, ale povedený závěr to posunul aspoň na tu jednu hvězdu. I tak je to ale pro mne jedno z největších filmových zklamání za dlouhou dobu.

2 zbraně (2013)

Svojí překombinovaností a ztřeštěností zápletky mi to připomnělo nedávný Bullet Train, tady naštěstí ten humor nebyl tolik tlačený na sílu, takže to bylo o něco snesitelnější. Byla to bláznivá akční jízda, kterou hodnotím slabšími čtyřmi hvězdami.

Disturbia (2007)

Vynikající mrazivý thriller postavený na slavném motivu "Okna do dvora". Slušné herecké výkony, výborná atmosféra, ke konci gradující skoro až k hororovým tónům. Velmi povedená záležitost.

Časové pásmo bylo změněno