Girl at the Window (2022)

Průměrný thriller s prvky hororu, kde vám chvílemi leze na nervy hlavní hrdinka a chvílemi zase zásadní nelogické věci ve scénáři. Film ve výsledku neurazí, ale ani příliš nenadchne. Za mne ale mnohem lepší než konkurenční Clovehitch Killer.

Menu (2022)

Mylod si dělá legraci ze snobství a luxusní gastronomie. Přestože taky tento způsob stravování nemám rád, tak tento satirický film mne moc nechytl. Nevím jestli jsem pár věcí prostě nepochopil, ale každopádně mi to moc vtipné nepřišlo a po hororové stránce toho taky nemá moc co nabídnout. Dávám jednu hvězdičku za obsazení, druhou za scénu s hambáčem. Příště raději zajdu (místo na degustační meníčko šéfkuchaře Slowika) na specialitu šéfkuchaře Sbirra.

Zaklínač: Pokrevní pouto (2022) (seriál)

Od Pokrevního pouta jsem po bouři kritiky, která od jeho vydání proběhla moc nečekal. Tudíž i přesto, že jsem moc kvalitní produkt nedostal, tak neodcházím tak moc zklamán jako u jiných projektů. Přesto budu kritický. Po sestříhání na čtyři díly jsem doufal, že by to mohlo být jednoduché přímočaré fantasy, kde někdo jde někam a tam něco udělá, bude to svižné, vtipné a bude to odsýpat, ale tvůrcům se nepovedlo ani to. Nedovedu si představit jak nudný musel být původní sestřih, když i po drastickém osekání zbylo dost pasáží o ničem a krom toho se tady kvůli tomu objevily problémy navíc. Kvůli sestříhání se nerozvinou vztahy mezi postavami, spousta scén prostě chybí a proto nedává plynutí času smysl (vousáč je vyhnán ze země a v další scéně sedí najednou ve věznici na ostrově, císařovna udělá převrat a najednou je v zemi hladomor a nepokoje). Krom toho scénář tady skáče z postavy na postavu, od nezajímavých záporáků ke klaďasům, sem a tam. Akorát linka záporáků je politické intrikování, zatímco linka klaďasů je dobrodružná výprava, takže to dohromady vůbec nefunguje. Mělo se to soustředit jen na jednu věc (za mne na to druhé, jelikož to první jim vůbec nejde). Epizody končí tak, že se to střihne v zajímavý moment (vyběhne na ně stonožka), který se okamžitě vyřeší na začátku té příští. Scénu, kdy Trpaslice vyvraždí elfský bordel, nevidíme vůbec, protože zvenku čučíme na budovu. Elfové jsou tady prostě lidi se špičatýma ušima, scénář je absolutně o ničem, akorát se neustále říká fuck a zpívají písně. Nejvíc mne ale zklamala technická stránka. Akční scény jsou tedy aspoň na průměrné úrovni, ale vizuál není vůbec hezký. Je na něm znát malý rozpočet a chvílemi připomíná českou pohádku (Alavach zas připomíná Kouzelníka Žita). Do toho ani herci nehrají dobře a monstra a zaklínač vypadají jak od studia Asylum (což mne zas nevadí, protože podobné filmy občas vyhledávám). Dávám dvě hvězdičky za první epizodu a souboj s monstrem v té poslední. Pokud vám vadí prznění předlohy a ohlasy na tohle jsou pravdivé, tak si jednu hvězdičku strhněte a pokud neholdujete nízkorozpočtovým monster hororům, tak si strhněte i tu druhou, protože kvalitní to fakt moc není. P.S. Škoda, že se nerozhodli to monstrum otrávit ovcí, byl by to pěkný odkaz na legendu o Wavelském/Krakovském drakovi a podobné pověsti (Knucker of Lyminster). Zvlášť když místo toho budou mutovat elfa srdcem monstrstonožky.

M3GAN (2022)

Celkem povedený technothriller/lehký horror, který září hlavně v té thrillerovské rovině s klasickým tématem kam až člověk může zajít s technologiemi. Možná to lehce trpí na pomalejší začátek a úplně to nedokáže využít celý svůj potenciál, protože strašidelné/atmosférické to není pomalu vůbec, ale celkově musím říct, že se mi to líbilo. Herci neurazí, scénář je v pohodě, jako sci-fi/thriller to bylo napínavé, ke konci gradující a s docela povedeným finále. Do pokračování bych se ale nepouštěl. P.S. Osmiletá Cady byla hodně nesympatická postava.

Men (2022) odpad!

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Přitom začátek nevypadal špatně. Nádherné prostředí anglického venkova, zelené lesíky, docela pěkná práce s kamerou a zapojení divné strašidelné hudby, která u pár scén navodila dobrou atmosféru. Bohužel postupem času to přešlo spíš do artového, avantgardního až surrealistického zážitku. A na ty já asi nejsem, protože scéna s mužským porodem mi film znechutila takovým způsobem, že jsem jej ani nedokoukal. Vzhledem k tomu, že se snažím hodnotit co nejvíce subjektivně, tak přestože film má určité kvality, musím ho poslat do odpadu, protože film, co mne ve výsledku vyloženě znechutí, si nic jiného nezaslouží. P.S. Jestli to mělo mít nějakou větší myšlenku, tak jsem ji bohužel nenašel.

Lidská jatka (2009) odpad!

Moc jsem nečekal, ale nedostal jsem vůbec nic. Herecké výkony by se ještě dali snést, ale to tempo. Nudnější horor jsem asi ještě neviděl, takže to bohužel musím poslat do vod odpadu. I čtení anotace na ČSFD bylo zábavnější.

Jan Žižka (2022)

Žižka bohužel skončil jako zklamání a vinu na tom nenese nikdo jiný než Petr Jákl. Sice se mu klaním, že tohle "rozpočtové monstrum" dokázal ukočírovat a dostat až do kin (na rozdíl od Krejčího Posledního Aporvera), ale celý film je jak z pohledu režie, tak hlavně z pohledu scénáře neskutečně zmatený a chaotický, nedovede dobře vyprávět příběh, a díky tomu film až nudí. Režie se zase zejména v akčních scénách utápí v rychlém střihu, přílišném přiblížení a místy rozklepané kameře. Ani hvězdní herci nejsou dostatečně dobře využíváni, Foster je průměrný, Caine hraje dobře, ale ve filmu je hlavně na začátku, podobně málo je ve filmu vynikající Roden (a větší roli by si zasloužil i Marek Vašut.), Schweiger nemá dobře napsanou roli, zatímco Lowe se mi vůbec nelíbila. Nejlepší je tak asi Roland Möller, byť i jeho postava se dala využít daleko lépe. Sice asi Jáklův nejlepší film, ale i tak dost nezvládnutá záležitost.

Mimořádná událost (2022)

Havelkova konverzační (až divadelně působící) komedie má v sobě tolik humoru, že bohužel ne všechny vtipy se povedly. Některé jsou geniální, některé působí až trapně. A podobně jsem vnímal celý film. Chvílemi jsem si říkal, že to je geniální, chvílema jsem na to hleděl jako na hroznou ptákovinu. Uvažoval jsem i o podprůměrném dvouhvězdičkovém hodnocení, ale herecké obsazení bylo docela fajn a uznávám, že jsem se čas od času fakt dobře pobavil a to by se mělo ocenit. Tři hvězdičky budou tak akorát.

Černé Vánoce (2019) odpad!

"Bolí tě hlava, kámo? To z tebe zakladatel dostává skutečné mužství." Bravo. Přestože jsem od filmu neměl velká očekávání, tak se mu povedlo zklamat mě neskutečným způsobem. Říkal jsem si, že to nemůže být horší než příšerný remake z roku 2006. Mýlil jsem se. Tvůrci vymysleli, že hlavním tématem filmu by měl být boj žen proti zlým chlapům. A že feminismus, černá magie a tajemné kulty delta kappa omikron epsilon mí je přesně to, co film potřebuje a diváci chtějí vidět. Po dobré úvodní vraždě tak film zabředl až po prsa do tohoto hnědého hnusného bahna a už se z něj nevytáhl. Navíc se hloupými dialogy, nelogickým scénářem a nadpozemsky špatným střihem bořil níže a níže a po příšerném finále se naplno potopil do vod odpadu. Vyhněte se tomu velkým obloukem a nekažte si večer jako já. Kde je sakra můj obyčejný slasher, co jsem si přál?

Plaváček a děd Vševěd (1981)

Průměrná pohádka z doby, kdy ještě děd Vševěd měl zlaté vlasy, neměl sklerózu, nemuselo se na něj mluvit ve verších a nechytal trpaslíky na kus špeku. Herecké obsazení vypadá zajímavě, ale film to příliš nevyužívá. Nejvýraznější je asi Lasica jako kouzelník.