Studentská těla (1981)

Pěkná hororová komedie, obzvlášť hned na začátku do toho šlápne pořádně zostra a připraví nám výbornou úvodní vraždu. Poté ji pomaličku dochází dech (byť vtipné je to pořád) a ten konec už moc komediální nebyl. Pozitiva však podle mě převažují, slušně jsem se pobavil a úvodní "výšlap do schodů" a "počítání mrtvol" mi zůstane v paměti dlouho.

Smrtící vloupání (2007) odpad!

Člověk tady píše obsáhlý komentář, poté zjistí, že ho mezitím server odhlásil, poté mu spadne Wi-Fi a recenze je v tahu. Abych ji psal podruhé, za to mi tenhle snímek nestojí, takže to trochu zkrátím. Nedávno jsem psal, že odpady dávám velice nerad a dva za jeden den se mi snad nikdy (u filmů) nepovedlo. A nyní se mi to stalo podruhé během krátké doby (byť tady jsem jeden film viděl v noci a druhý následující odpoledne). Má očekávání zde byla menší, ale výsledek byl ještě mnohem horší. Ve zkratce: Je to nuda, táhne se to, vloupání nestojí za nic a zombie-upíři tomu taky na kvalitě nepřidali. Rozhodl jsem se, že se nemá cenu trápit a film jsem nakonec nedokoukal.

Savage Weekend (1979) odpad!

Na začátku mě polekal kameraman s hodně divokou rozklepanou kamerou, bál jsem se, že s tím chce pokračovat celý film. To se sice nestalo, nicméně film stejně stojí za starou belu. Chvilku to sice vypadalo nadějně, ale poté místo hororového napětí a strachu přišla nepříjemná nuda, která se už pak táhla s celým filmem. Prvních 35-40 minut bylo pocitově delší než hodina. Zabiják v masce se ve filmu objevil až kolem 50. minuty a ani on to nakonec nevytrhl a já už byl natolik ukolébaný nudou, že jsem to nakonec ani nedokoukal. Nejzajímavější je asi netradiční doprovodná hudba, což ve výsledku nestačí ani na jednu jedinou hvězdu.

Sobota čtrnáctého (1981)

Tak já nevím, buď jsem viděl nějaký jiný film (s pasujícím hereckým obsazením), nebo je místní obsah k tomuto filmu úplně, ale úplně mimo. Člověk se těší na parodii na jednu ze svých oblíbených hororových sérií a dostane úplně, ale úplně něco jiného. Přesto mohu říct, že jsem se u toho slušně pobavil, dost vtípků velmi dobrých, gumové příšerky už se mi líbily ve filmu Dům, a dobré byly i v tomto filmu, točící se kolem tajemné Knihy zla a prokletého domu. Odkazů na jiné horory tam byly (a to hádám, že jsem jich ještě pár neodhalil), jen na Pátek třináctého jsem snad nenašel ani jeden :-D. Naopak moc potěšily Čelisti ve vaně (pozor, nejedná se o Noční můru z Elm Street, ta vznikla až později) a příšerka, která nakonec z vany vylezla (vypadala jak Netvor z černé laguny). A ta herečka by mohla vyučovat hororový jekot :-D. Dále tam proti sobě bojuje jakýsi Drákula a Van Helsing a strašidelné těhotenství myslím taky na jeden horor odkazuje. Abych se vrátil k Noční můře, i ulice v tomto snímku se jmenovala Elm Street, zvláštní to náhoda :-D. A proč sakra ta ženská říkala netopýrům sovy, to nechápu doteď. Na závěr dodám, že je ostuda, že s tímto názvem nejdete parodovat přímo Jasona Vorheese. "Damn owls!"

Pátek třináctého 5 (1985)

"V pátek třináctýho smůla se mi lepí na paty už od rána, je to den prokletý" Kdepak, tentokrát jsem měl s výběrem filmu docela kliku. Mé obavy zůstaly naštěstí (opět) nenaplněné. Postupem dílů očekávám sešup v kvalitě, který však nepřichází, respektive přichází velmi velmi pozvolna. Pátý pátek třináctého sice zaostává za prvními dvěma díly a je i o maličko horší než následující dva, ale i tento díl mě pozitivně překvapil. Vypadá to sice, že tvůrci už rezignovali na nějaké atmosférické hororové ambice (ta se dostaví až ke konci) a připravili nám pouze pořádnou vyvražďovačku na nejrůznější možné způsoby, ale mě to kupodivu nevadilo. Máme tu zajímavé prostředí cvokárny, Pam i Reggie byli sympatické postavy, vrátil se Tommy z minulého dílu (tentokrát ne jako Corey Feldman, ale jako jeho starší "mešuge" verze) a kupodivu možná pomohlo i to, že vrahem nebyl samotný Jason a nemuselo být tak vymýšleno, jak to, že zase vstal z mrtvých. Za závěr v nemocnici jsem původně dal i těsnou pátou hvězdu, ale nakonec myslím, že čtyři k tomu pasují více.

Kmen Andromeda (1971)

Crichtonovu předlohu jsem četl asi před půl rokem během jarní "první vlny Covidu", příběh jsem nechal uležet a běhen "druhé vlny" jsem si jej připomenul a prožil znovu prostřednictvím jeho filmové adaptace. Adaptace docela povedené, protože se až na výjimky své výborné předlohy drží a dokonce se jí to povedlo odvyprávět v relativně rozumném čase 131 minut (toto bych asi jako fanda filmového Hobita neměl psát xD). Občas je sice na filmu vidět, že za rok bude 50 let starý, nicméně ono stáří mu rozhodně moc neškodí, protože stále se na něj kouká dobře a třeba metoda rozdělení obrazu (např. při průzkumu města a nahlížení do domů) mi vykouzlila úsměv na tváři. A napínavý konec byl nejsvětlejší okamžik celého filmu. Kniha byla lepší, ale i film je dobrá podívaná a jsem s ním spokojen. Přesto mám jednu podstatnou výtku. Kterého zloducha proboha napadlo tak úžasnou postavu, jako je v knize dr. Peter Lewis, nahradit tak otřesně nesympatickou protivnou bioložkou Ruth Lewisovou. Myslel jsem si, že takovéhle pitomosti se dělají pouze v dnešní době, ale koukám, že i v roce 1971 to někdo zkusil. Nemám nic proti ženám-agentkám, ženám-vědkyním, nebo národnostním menšinám ve Fantasy, naopak, ale pokud tím chcete předělávat předlohu (nebo historickou událost), tak si to strčte někam (za klobouk třeba :-D).

Cesta peklem (1995)

Hlavní problém tohoto českého akčního filmu je, že to není "pravý" akční film. Zápletka totiž zdaleka nepřipomíná Smrtonosné pasti, Komanda ani jiné akční filmy (které jsem viděl), ale spíš psychologické drama o kaskadérovi a akce je tam právě v podobě kaskadérských kousků. Navíc ani tato zápletka příliš nezaujme a film se rozjede až ke konci. Kaskadér (a otec režiséra Petra Jákla ml.) Petr Jákl str. nejenže sepsal k tomuto snímku scénář, ale zahrál i hlavní roli. To, že není tak dobrý herec jako ostatní okolo by nebylo zase takový problém (ono v akčním filmu nepotřebujete mít v hlavní roli herce na Shakespeara), ale ten scénář měl přenechat někomu jinému (nevím jako moc velký podíl měl on a jak velký Nývlt), samotný příběh je největší slabinou filmu. Herci kolem něj však odvádějí dobrou práci, Dejdar, Brzobohatý, Nový, i Vetchý baví a potěší i malé roličky Zedníčka, Trošky, Zindulky a Srstky. Dá se to bez větších problémů dokoukat a za povedený závěr dávám s přimhouřením obou očí třetí hvězdu. Škoda, že nikoho nenapadlo předabovat Jákla Pavlem Soukupem.

Alpha Code (2020)

Mimozemšťané v Brdech v americkém filmu, natáčeném u nás dvorním režisérem Stevena Seagala, s bývalou Bondgirl Denise Richards, Postradatelným Randym Couture, Markem Vašutem, Vojtou Dykem a Sabinou Rojkovou, podle scénáře vyučeného elektrikáře, který v USA začal úspěšně podnikat a prý podle skutečnosti... To zní jako něco, co musím vidět. Bohužel právě herecké obsazení je spolu s pěknými záběry na českou krajinu jednou z mála světlých stránek na tomto Sci-Fi. Jinak je to bohužel neuvěřitelná hloupost s nelogickými okamžiky ve scénáři a akční scény nejsou (navzdory přítomnosti zkušeného režiséra akčních snímků) dobré(zvlášť ta závěrečná zpomalovačka). Největším pozitivem tak zůstává Marek Vašut a Randy Couture, jejichž vzájemný souboj je sice žalostně natočený, ale i tak je to asi nejsvětlejší chvilka filmu. Jinak ty anglické titulky pro hluchoněmé, s nimiž jsem film viděl, dotáhly tento bizarní zážitek k "dokonalosti".

Australská apokalypsa (2010)

Tohle zatmění slunce nebylo jen obyčejné zatmění, ale přineslo sebou i katastrofu. Ledový vzduch z mezosféry se přes ozónovou díru dostal až na zemský povrch a začal tam dělat neplechu jak berla mrazilka. Geniální vědec superhrdina (dokáže nastartovat vůz při teplotě -45°C) Shanks ví nejlépe, co se děje, ostatní ho však neposlouchají a pohroma už je na cestě. Ledová mlha zabíjí!!! A díry v Ozónu se začínají oběvovat i jinde na světě. Rychlé a účinné řešení je nutné... Úplná katastrofa (ve smyslu kvality filmu) to nebyla, do kvality to však také mělo daleko. Zamrzání ani mlha nevypadaly úplně špatně, na rozdíl třeba od výbuchu letadla, nebo animace raket, ty byly špatné. Krom toho se kromě děr v ozónové vrstvě objevilo také několik děr v logice příběhu, ale celkově to byl příjemný snímek s příjemnými herci (Shanks je sympaťák) a neočekávaně dobrým vykreslení lidského utrpení během zmrazení. A kupodivu ani neuškodilo, že inspiraci (film Den poté) jsem viděl den předtím :-D. Slabší tři hvězdy.

Den poté (2004)

To se mi zase včera povedlo pustit si film, který druhý den vysílají v TV, aniž bych o tom věděl :-). Před mladou švédkou Gretou Thunberg varovali před nebezpečím globálního oteplování a nešetrného zacházení s životním prostředím i jiní lidé, jedním z nich byl i Roland Emmerich, který to pojal trochu po svém - natočil o tom megalomanský katastrofický film. Za více než 15 let se přístup lidí k tomuto tématu moc nezměnil a těžko predikovat, jestli se náš přístup změní, jestli nás za to planeta potrestá (a jak) nebo jestli se nestane zhola nic. Doufám, že se na nás "matka příroda a otec čas" nevyřádí víc než kritici na tomhle filmu. Nicméně to, co zde film předpovídá, se s velmi velkou pravděpodobností nestane, určitě teda ne v takto krátkém čase. Za to jsem docela rád, doba ledová není moc lákavá budoucnost. I z tohoto důvodu je to spíš taková pohádka pro dospělé, než vědecké varování, a když k tomu takto přistoupíte, dost možná budete s filmem spokojení, protože film nejenže dobře vypadá, ale i se v něm neustále něco děje, má dobré herce a zvlášť tornáda v L.A. byla velmi dobrá scéna. Já si toho Emmericha snad dám do oblíbených autorů, mé hodnocení jeho filmů by tomu odpovídalo. Ač snad ani jeden nepatří do mé TOP30, tak spokojen jsem téměř pokaždé. Lidi si teď musí říkat, co jsem to za hlupáka a filmového barbara, když nejdřív hodím odpad na Oskara nominovaným 21 gramům, poté dám tři hvězdy hloupoučké parodii Friedberga a Seltzera a pak nasázím pět hvězd Emmerichovi, nicméně já hodnotím jen a pouze na základě svého výsledného dojmu z filmu a subjektivně.