• Western
  • Pohádka

Tajemství krve (1953)

Škoda toho zbytečného závěrečného patosu, který ovlivnil mé hodnocení. Film byl natočen podle knihy Vladimíra Neffa, který na scénáři rovněř spolupracoval (ovšem na těchto stránkách není kupodivu uveden). V knize Večery u krbu vzpomíná, jak mu vrtalo hlavou, proč Janský zanevřel na transplantace. Dedukcí dospěl k názoru, že mu je zatrhla rakouská byrokracie. Po natočení filmu se do něj při jakési besedě pustili hematologové, jak si to mohl dovolit, kde k tomu přišel apod. A (cituji): ... povstala jakási paní a povídá: 'Jenže ono je to všechno pravda! Ono se to v té Haliči skutečně tak stalo! Jenom jedno nechápu, jak se to pan Neff mohl dovědět." - "Kdo račte být?" podivil se nejučenější a nejrozhořčenější z mých odpůrců. - "Jmenuju se Janská a mockrát jsem tu historii slyšela od tchána vyprávět." I to k filmu patří.

Všechno zlato světa (1961)

Nemám příliš v lásce francouzské filmy ze šedesátých let, ale tentokrát jsem se dobře bavila. Přišlo mi, že postava Tonka (především zpočátku) inspirovala Jiřího Menzela k vytvoření Otíka ve filmu Vesničko má středisková. Ovšem scéna na mostě je zcela "neotíkovská".

Studnařova dcera (2011)

Z filmů natočených podle Pagnolovy předlohy, které jsem viděla, zatím nejslabší: postrádá jak uvěřitelnou dramatičnost Jeana od Floretty a Manon od pramene, tak poezii Tatínkovy slávy a Maminčina zámku. Ne že by příběh sám o sobě neměl dramatický potenciál, ale silné emoce ve mně nevzbudil. Postava paní Mazelové mi přišla přesvědčivější než tatík Amoretti; jeho rádoby spravedlivé výroky Daniel Auteuil deklamoval bezmála jako ochotník, ale pravda, netuším, jaký podíl na tom má český dabing. A dvojice Patricia - Jacques? Oba nemastní-neslaní, to už byl zajímavější Félipe, který nakonec (taky) k štěstí přišel.

Krupiér (1998)

Klady: zajímavý scénář, svělý Owen, jako vždy záhadná Alex Kingston. Zápory: zcela nevzrušivá režie. Dobře položené základy ještě neznamenají, že stavba bude úspěšně dokončena.

Nevinné lži (2013) (seriál)

Jednotlivá hodnocení: Pod hladinou 3/10 - Lež má rozbité auto 7/10 - Druhý dech 8/10 - Hvězdička 2/10 - Klukovina – 6/10 - Chromozom 9/10 - Čistá práce 10/10 - Byl lásky čas 9/10. Pokud jde o podrobnosti, víceméně se shoduji s Freddym.

Adam & Steve (2005)

Zpočátku to byla skoro parodie (proč ne), ale pak totální nuda. Přišlo mi rozumější film vypnout, než marně čekat na zlepšení.

Pražské noci (1968)

Z dávného zhlédnutí mi matně utkvěl jen chodící Golem - a oprávněně. Brdečkova povídka byla jediná, která mě nenudila; ani hudba nedrásala uši jako u zbytku filmu. Ani kvůli skvělým hercům nenechám tento titul ve své filmotéce.

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Nesympatický Sherlock, budoucí doktor Watson s vizáží Harryho Pottera (že by generálka na věci příští?), neoriginální zápletka v reáliích Indiana Jonese. Na druhou stranu sympatické triky - zejména oživlé okno je paráda. Sečteno a podtrženo - průměr.

Lovec draků (2007)

Scénář je proti knize poněkud uhlazený (cituji Marigolda: "zamerikanizovaný"); podle mého byly vynechány ty nejpůsobivější scény (daleko drsnější jízda v cisterně; rvačka na život a na smrt mezi Amirem a Assefem, ze keré v knize Amir nevyšel jen s pár modřinami; úplně vynechaný Sohrabův pokus o sebevraždu). Rovněž vztah mezi mezi malým Amirem a jeho otcem, není dostatečně vykreslen (i kdyby jen prostřednictvím komentáře), a přitom je zásadní pro Amirovo selhání. Přestože jde o o velice slušný přepis, doporučuju četbu nebo poslech knihy.