Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Pro mne bezproblémově koukatelné, jen mi moc nesedla představitelka hlavní hrdinky, fašistické prvky a bedna nesmyslů, které by byly tak těžké, že by je v té bedně neodnesl ani robůtek Anthony Hopkinse. Nu co už, na scénáři bylo zřejmě potřeba ještě aspoň 8 let pracovat, aby třeba vlákání do léčky neprokoukli jen všichni diváci, ale také aspoň jeden člen elitních hrdinů. Jo a ti hlavní hrdinové, co tam vlastně celou dobu v té závěrečné bitvě dělali? Oni se asi předvedou až v dalším díle. Jen aby pro ten druhý díl bylo dost diváků.

Víc než dotyk (2023) (seriál)

K tomuto seriálu je potřeba přistupovat s aspoň běžnou znalostí korejské seriálové kinematografie, protože typickou ztřeštěnost, nerealističnost, naivitu a dětinskost tu tvůrci do diváka pumpují v zpřeházených dávkách a to na úkor racionálního chování. Tvůrcům tak šlo zjevně hlavně o zábavu a už ne tolik o logickou kostru příběhu, která často pokulhává (např. alibi pachatele nebo šéf policie, který nikdy neopustí kanceláře), ale která se problematicky kroutí po třech hlavních úrovních, aby některé otázky úplně opustila (např. vypadávání vlasů). Když už příběh otáčí kormidlo podruhé, divák už má pocit, že scénář snad nepsal jeden člověk. V celém tom guláši si ale každý najde něco, co mu bude chutnat a je jen otázkou, kolik toho bude. Mně nejvíce chutnala krimi část v posledních dílech s výjimkou dílu posledního.

Rapl - Série 1 (2016) (série)

Pěkný svěží vítr na poli českého kriminálního seriálu, kde jsou všechny hlavní postavy vykreslovány tak, že pokud k nim měl člověk na začátku nějaké výtky, přecijen si diváka najdou. V druhé polovině seriálu vždy minimálně jednou v každém díle scénář pořádně zaskřípe, což byla asi náhrada za čím dál více absentující humor, který v první polovině seriál tak vhodně kořenil. Oceňuji, že častý herecký otloukánek Lukáš Příkazký konečně dostal více prostoru a stal se ceněným parťákem.

Marcella - Season 2 (2018) (série)

Proti první sérii ubyly violentní stavy amnézie, ale hlavní představitelka to nahradila častějším fungováním jako neřízená střela. Profesně je také nepřirozeně jediná, která opravdu vyšetřuje. Zbytek je tam víceméně křoví, aby u výslechu seděli dva a bylo možné s někým prohodit pár slov v kanceláři nebo před budovou. Snaha získat k sobě děti je pro Marcellu stěžejní, protože pro své bytí v kanceláři potřebuje ten pocit přítomných dětí doma na gauči, za což ji děti oceňují. To je fakt ironie. Nejen má, ale i příběhová. I přes alarmující psychologický profil hlavní hrdinky však jde o napínavý příběh, kde jsou všechny postavy nereálně propletené jako rostliny fazolí a doteď o těch propletencích samozřejmě nikdo neměl ani tušení. Na diváka také čeká nějaká ta práce. Všechny vraždy mimo hlavní proud si totiž divák musí vyšetřit sám, protože na ně v příběhu prostě není čas. K jakému pachateli ctěný divák dospěl u mrtvé imigrantky na střeše?

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

S velkým úsilím dosahující sotva průměru, kde herecky všechny strkají do kapsy Berenika Kohoutová a Petr Nárožný. Hudba je pouze na povinnost a v paměti zůstávají jen pěkné švenky kamerou přes most a přírodou.

West Side Story (2021) odpad!

Nedokoukal jsem a zůstalo mi jen velké "Proboha proč?". Již dlouho jsem v sobě z filmu neměl tolik smíšených pocitů. Na jednu stranu perfektní kulisy, taneční choreografie žen či výborně vybraná hlavní ženská postava. Na druhou stranu však absolutně bez šťávy a s nulovými emocemi říznutými absolutní nudou. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl muzikálovou klasiku, kde mi hudební vložky přišly opravdu špatné. Naprosto zbytečná záležitost, na kterou jsem neměl sílu nejen já, ale i spoludiváctvo.

XO, Kitty - Season 1 (2023) (série)

Soudobé Beverly Hills 90210 říznuté populární Koreou, kterou ale nakonec budete spatřovat spíš jen v Korejských hercích, než v reáliích. Seriál se totiž drží hlavně americké linie, takže i Korejci spolu často mluví nelogicky anglicky. Očekávejte tupou mladou Američankou se srdcem na pravém místě, která se často vznáší v oblacích. Pak si také určitě smlsnete na sociálních i vztahových rošádách typu každý může s každým, ale hlavně vás čeká spousta docela zábavných dialogů s předem odhadnutelnou zápletkou, která docela funguje. Díky krátkým epizodám očekávejte bryskní zhlédnutí.

Šťastný a veselý penzion (2022) (TV film)

Film, kde každou chvíli někdo tajně poslouchá vzájemnou či telefonní konverzaci toho druhého, aby to vzápětí využil pro řešení životních problémů, které jsou však pro diváka ve značné míře ohrané klišé. Naprosto chybí emoce a hlavní ženská postava je bídná herečka s minimem sympatií, takže nemá jedinou šanci si diváka získat. Prakticky jde o studiové nebo 'still' natáčení, kde neuvidíte ani popojet auto, a které dobře poslouží jako skrytá reklama na vánoční ozdoby a vybělené zuby v americkém úsměvu.

Nech svět světem (2023)

Kamera, střih, zvuk a Mahershala Ali na jedničku. To vše pomáhá budovat netradiční atmosféru, která pohlcuje. Bohužel vše sráží některé nelogické chování postav, nelogické příčiny s následky a časté odbočky, které jsou slepou uličkou zaplňující již tak dlouhou stopáž, a které nutí diváka se ptát: "A to tam bylo proč?". Film však po shlédnutí ještě nějakou chvíli zajímavě rezonuje.

V mlhách (2023) (seriál)

Seriál plný facek, kde nikdo není bez viny, být součástí rodiny je za trest, kde se spravedlnost hledá velmi obtížně a kde největším prohřeškem je homosexualita, která se možná týká i hlavního vyšetřovatele. Navíc má příběh velké trhliny, přičemž těmi největšími jsou časová souslednost a to, kde zůstaly obě vražedné zbraně.