Pohřben zaživa (2010)

Extrémny minimalizmus, u ktorého sa čudujem, že to stálo až 3 milióny peňazí. Niekedy naozaj nie je potrebný film, kde sa stále niečo deje, menia sa lokácie a všade behajú ľudia. Niekedy k uspokojeniu stačí, keď sa doslova 90 minút pozeráte na pozerateľného Ryana Reynoldsa, ktorý sa celý čas snaží dovolať k pomoci. Ten nápad a 2 extrémne scény tento film posúvajú ešte vyššie a zaujímavé je, že film v USA zarobil ledva na zaplatenie výkupného, ale za to mal väčší úspech vo zvyšku sveta. 8/10 (Videné 16.5.2020, Originálne znenie)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Má to svoje podobnosti s niektorými TOPovými filmami. Máme tu špeciálnu osobu, ktorá sa ocitne v špeciálnom prostredí a buduje si vzťah s ľuďmi, ktorých má okolo seba. Toto sme už videli minimálne v Shawshanku a Zelenej Míle. Dôvod, že to funguje aj u tohto predchodcu vyššie spomenutých je ten, že to je znova niečim špeciálne a odlišné od ostatných tak, ako sú ostatné odlišné od tohto. Tu je hlavne špeciálny Formanov štýl, kde na zaujatie diváka nepoužíva napätie, ale "iba" dramatické scény, pri čom niektoré trvajú relatívne dlho, ale aj tak bavia široké publikum. Voči takémuto spôsobu som celkom skeptický, ale samozrejme veľký filmár to vie spraviť veľkolepo, avšak neskôr som už trochu čakal na to, kým sa daná situácia skončí a nastúpi niečo zaujímavejšie alebo aspoň zaujímavý záver. Zaujímavý je ten pocit, ktorý som zažil po dopozeraní filmu, bol to o niečo lepší pocit, aký som mal pri pozeraní záverečnej cca. polhodinky, čiže je to film, na ktorý sa dobre spomína, ale nestaviam ho na takú úroveň, ako vyššie spomenuté a niektoré nižšie spomenuté v rebríčkoch :) 8,5/10 (Videné 14.5.2020, Originálne znenie)

Nebezpečné lži (2020)

Nech si hodí diamantom každý, kto si nemyslel, že z tohto filmu bude typický horor, kde dom šikanuje svojich nových majiteľov. Žáner "Horor" a celé prezentovanie filmu pred jeho premiérou beriem ako konco-aprílový prank, ktorý ma nachytal. Vzišla z toho mierne Thrillerová Dráma, ktorá mi zvláštnym správaním pripomínala film Uteč z roku 2017 a všetci, čo to videli vedia, ako sa to skončilo. Ako Dráma to však fungovalo, aj napriek pár stupiditám a nelogických situácii. Celkom často sa tam niekto z ničoho nič objavil, akoby sa teleportoval (to mal byť ten horor?). No malo to celý čas čo ponúknuť a tie rozhovory ma naozaj bavili. Pri Netflixe úctyhodný štandart. Namiesto "Horor" tam však patrí "Dráma" :) 7/10 (Videné 12.5.2020, Originálne znenie)

Vyproštění (2020)

Bol som asi veľmi naivný, keď som po úvodnom predstavení očakával nejakú pridanú hodnotu. Táto Hollywoodska (priam až Bollywoodska) záležitosť je iba akčná prechádzka žoldiera s chlapcom po vystrieľanej ceste s pár pokojnými momentami, kedy títo dvaja oddychovali a rozprávali si nejaké životné múdrosti. Z (dajme tomu) kvalitnej akcie sa však jednoducho môže stať súboj, kde to už ani nevyzerá ako súboj dvoch strán, ale ako snaha všetkých zúčastnených na vybombenie sa navzájom a na vybombenie všetkého naokolo. 5/10 (Videné 26.4.2020, Originálne znenie)

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Ďalší "katastrofický" film o tom, ako môžu technológie ničiť súkromie. Pripomína mi to trochu Čínu alebo tie aplikácie, ktoré používajú na sledovanie svojich detí rodičia, ktorý nevedia, čo so sebou. Demokracia a "ochrana" je proste ospravedlnenie na všetko, aj na pravý opak. Viem si dobre predstaviť, ako nudné to muselo byť v knihe, ale vo filme to celkom fungovalo, s pár technickými "abstraktnými" vychytávkami naozaj zaujímavé. V rámci podobných filmov je to netradičné, bez extrémnej zápletky a extrémneho rozuzlenia, ale aj tak sa na to dobre pozerá a hlavne na Emmu Watson, ktorej sa tu podarilo zakryť jej výrazný Britský prízvuk :P 7,5/10 (Videné 25.4.2020, Originálne znenie)

Willoughbyovi (2020)

Tento netradičný Kanadský animák mi svojim dejom, komickým charakterom postáv a celkom "fantasy" vecami a situáciami pripomenul moderné knihy pre deti a mládež, najmä tie od Davida Williamsa, čo sú naozaj dobré knihy. Svojou minimalistickou animáciou to pekne vybočuje z davu a celkom dobre sa na to pozerá. Ten dej však môže po čase pripadať ako preťahovaný a už sa tam začína variť z vody a odhaľovať väčšinou iba to odhalené. Niektoré postavy sú tu doslova zatienené humorom a vyzerajú, akoby to boli roboty vyrábajúce vtipy (niektoré aj vtipné), ale občas vystúpia zo svojho tieňa a na chvíľu sa môžu stať dokonca aj hlavnými postavami. The Willoughbys nie je film, ktorý zaujme každou svojou scénou, ale keby sa o to bezhlavo pokúšal, ako rôzne iné animované "skvosty", tak by to bolo iba horšie. 6/10 (Videné 25.4.2020, CZ dabing)

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Poriadny bordel a chaos. Akoby ste zobrali všetky sny, ktoré sa vám snívali s jednou konkrétnou (milovanou) osobou a spojili dokopy. Niektoré by sa zmixovali s inými, niektoré by išli po sebe a niektoré by už boli sčasti rozpadnuté. Sny sú často divné aj bez tohto všetkého, avšak treba povedať, že toto neboli sny, ale spomienky, ktoré svojou neusporiadanosťou a prifarbením niektorých situácií pripomínali skôr sny. Moju zmätenosť potvrdilo aj to, že som si po zhliadnutí filmu nepamätal jeho názov. Film však dobre plynul aj napriek tomu, že nie všetko (až skoro nič) nedáva zmysel hneď. Bavilo ma to a ku tomu prispel hlavne Jim Carrey, ktorý tu hral o dosť inú postavu, akú zvykne hrávať a taktiež aj farebne rôznovlasá sympatická Kate Winslet tomu pridávala. Taký netradičný príbeh lásky, v ktorom došlo aj na pár úsmevných momentov. Vraj pre 100% zážitok si to treba pozrieť druhý raz. Tomu som ochotný veriť a určite to aj urobím :) 8.1.2022 - Druhé zhliadnutie po celkom dlhej dobe toho dosť objasnilo. Pamätal som si to viac chaoticky. :D 10/10 (Videné 19.4.2020, Originálne znenie)

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Stará rozprávka o Jankovi a Marienke nás prenáša do času, kedy ešte muchotrávky neboli jedovaté a mali iba účinky ľahkých drôg a hlavnou hodnotou bolo jedlo, asi aj viac, ako sú dnes peniaze. Niekto toho jedla mal z neznámeho dôvodu viac, niekto enormne málo. Nejakého anonymného génia kedysi napadlo, že táto rozprávka pre deti obsahuje pár prvkov, ktoré by sa mohli javiť ako hororové a z tohoto vychádzal aj tento film. Avšak film to poňal trochu inak, ako by to ostatní očakávali. To sme si mohli hneď povšimnúť na tom, že tu neboli čierne pásy hore a dole, ale na bokoch. Niekto sa možno počas tohto nudil, ale mňa to čakanie na pointu sprevádzané zaujímavými maskami a make-upmi, "vidinami" a mixom originálnych a klasických rozprávkových prvkov celkom bavilo. Určite lepšie, ako som očakával. 8/10 (Videné 16.4.2020, Originálne znenie)

iCarly (2007) (seriál)

Vždy sa mi tento seriál zdal sympatický. Videl som pár epizód/útržkov, vedel som, o čo tam ide a poznal som postavy, avšak nemal som možnosť iCarly sledovať pravidelne a to sa nezmenilo ani keď som mal k dispozícii Nickelodeon, keďže táto stanica začala iCarly z neznámeho dôvodu diskriminovať a dali skôr prednosť iným seriálom (Spongebob, Big Time Rush...). Konečne som sa k tomu dostal a musím uznať, že to je naozaj príjemná a bláznivá zábava. Každá postava má svoj dôvod, aby tu bola, aj tie menšie role (Freddieho mama). Zaujímavým prvkom je aj špecifický byt, v ktorom sa takmer všetko odohráva. Každá epizóda dokáže byť originálna a nie je to vždy iba o Webshow iCarly.com. Je možné, že ak uvidím viac epizód a tento seriál ešte lepšie spoznám, tak pôjdem s hodnotením ešte vyššie :) 8,5/10 (Pozerám 1. sériu)

Prokletý ostrov (2010)

Ten typ filmu, pri ktorom keby ste videli iba prvých a posledných 20 minút, tak by to bolo až bizarné, ale keď sa na to pozerá ako na celok, tak to je maximálne tak šokujúce, ale nie neuveriteľné. A najlepšie je, že v tejto pozícii môžeme sledovať Leonarda DiCapria! Rozbeh filmu bol celkom neistý, malo to svoju atmosféru, či už mysterióznu alebo dramatickú, ale nedosahovalo to až takých výšin, ako podobné filmy z väzenského alebo psychiatrického prostredia, ale keď sa tu už začalo všetko zamotávať, pravdy, lži a pridala sa k tomu aj Psycho-Dráma, tak to začalo pekne gradovať a dotiahlo sa to do úspešného konca, ktorý som mohol ťažko predpokladať. 9/10 (Videné 14.4.2020, Originálne znenie)