Requiem za sen (2000)

Čo u tohto filmu treba pochváliť je rozhodne strih a zaujímavé efekty - To dávkovanie drog a halucinácie ma neprestávali fascinovať. Jemne vytknúť môžem iba zdĺhavejšie čakanie na záver, ktoré však malo trochu niečo do seba. Film však od drog odradí asi tak, ako autonehoda v správach od cestovania v dopravných postriedkoch. 9/10 (Videné 27.5.2020, Originálne znenie)

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Poriadny bordel a chaos. Akoby ste zobrali všetky sny, ktoré sa vám snívali s jednou konkrétnou (milovanou) osobou a spojili dokopy. Niektoré by sa zmixovali s inými, niektoré by išli po sebe a niektoré by už boli sčasti rozpadnuté. Sny sú často divné aj bez tohto všetkého, avšak treba povedať, že toto neboli sny, ale spomienky, ktoré svojou neusporiadanosťou a prifarbením niektorých situácií pripomínali skôr sny. Moju zmätenosť potvrdilo aj to, že som si po zhliadnutí filmu nepamätal jeho názov. Film však dobre plynul aj napriek tomu, že nie všetko (až skoro nič) nedáva zmysel hneď. Bavilo ma to a ku tomu prispel hlavne Jim Carrey, ktorý tu hral o dosť inú postavu, akú zvykne hrávať a taktiež aj farebne rôznovlasá sympatická Kate Winslet tomu pridávala. Taký netradičný príbeh lásky, v ktorom došlo aj na pár úsmevných momentov. Vraj pre 100% zážitok si to treba pozrieť druhý raz. Tomu som ochotný veriť a určite to aj urobím :) 8.1.2022 - Druhé zhliadnutie po celkom dlhej dobe toho dosť objasnilo. Pamätal som si to viac chaoticky. :D 10/10 (Videné 19.4.2020, Originálne znenie)

Prokletý ostrov (2010)

Ten typ filmu, pri ktorom keby ste videli iba prvých a posledných 20 minút, tak by to bolo až bizarné, ale keď sa na to pozerá ako na celok, tak to je maximálne tak šokujúce, ale nie neuveriteľné. A najlepšie je, že v tejto pozícii môžeme sledovať Leonarda DiCapria! Rozbeh filmu bol celkom neistý, malo to svoju atmosféru, či už mysterióznu alebo dramatickú, ale nedosahovalo to až takých výšin, ako podobné filmy z väzenského alebo psychiatrického prostredia, ale keď sa tu už začalo všetko zamotávať, pravdy, lži a pridala sa k tomu aj Psycho-Dráma, tak to začalo pekne gradovať a dotiahlo sa to do úspešného konca, ktorý som mohol ťažko predpokladať. 9/10 (Videné 14.4.2020, Originálne znenie)

Mlčení jehňátek (1991)

Jahniatka sú 90 percentná jednohubka. Atmosféra a pri niektorých scénach aj napätie tu bolo výborne zvládnuté, ale celý čas tu bolo to čakanie na nejaký extrémny zvrat na ktorý som pri podobných filmoch zvyknutý a ktorý otočí film o 180 stupňov. To, že sa tu také niečo nedostavilo však neznamená, že tento film je zatratený v priemernosti, keďže prítomnosť vraha, obete, FBI študentky a psychopatického väzňa prinášali naozaj silné, temné a občas aj napínavé situácie. Zaujímavé je, že si Thomas Harris zvolil ako hlavného hrdinu v knižnej predlohe ženu a myslím, že to nebolo iba kvôli tým narážkam, ktoré sa vo filme často objavovali :) Taktiež je obdivuhodné, ako si filmári pohrali s detailami jedného nemenovaného domu a bolo možné si povšimnúť nejaké odkazy na neonacizmus. 9/10 (Videné 4.4.2020, Originálne znenie)

Na střeše (2019)

Film, ktorý odradí prvými minútami, ale priláka svojím zvyškom. Spolunažívanie dvoch zvláštnych, ale hlavne cudzích osôb prinieslo zaujímavé situácie, ktoré boli väčšinou poňaté dramaticky a občas komediálne s tým, že celý film mal komediálny nádych. Príjemný film z bytového prostredia, nesúci sa vo vlastnom a originálnom tempe s bohužiaľ celkom otvoreným koncom, ktorý sa však dal prežiť. 9/10 (Videné 31.3.2020, Originálne znenie)

Znamení (2002)

Žánrovo je to  naozaj vynikajúco zvládnuté. Žánre Mysteriózny a Dráma tu výrazne prevyšujú žánre Sci-Fi a Thriller a Hororové je to iba v určitých scénach, kde sa to aj hodí. Podľa mňa takýmto filmom často uberajú nábehy mimozemských armád, ktoré vyhubujú celé mesto, potom mi to skôr pripomína komédiu. Pri Znameniach sa tvorcovia našťastie od takýchto vecí dištancovali a využívali hlavne strach z neznámeho, s ktorým sa postavy postupne oboznamovali. Mysteriózna atmosféra, ktorá je pri takýchto filmoch najdôležitejšia tu bola naozaj vynikajúca a prispievalo jej aj to prostredie farmy mimo mesta. Dokonca sa tu našiel aj nejaký ten filozofický význam. 10/10 (Videné 30.3.2020, Originálne znenie)

Terminál (2004)

Postava východo-Európskeho skoro-Rusa tu bola vytvorená naozaj zaujímavo až zábavne. Je vidno, že Tomovi Hanksovi role jednoduchších ľudí naozaj idú. Spielberg je majster, ktorý vie, ako vygradovať príbeh o tom, ako si pán Novorský zvyká na skoro-americké prostredie a ako si na neho zvyká okolie. Vývoj postáv a ukážka ich skutočného charakteru tu taktiež tvorcovia vynikajúco zvládli. Zo začiatku to vyzeralo ako nejaká tragi-komédia, potom to prešlo čisto do komediálnej role, ktorá využila každú príležitosť na vytvorenie vtipného momentu a nakoniec aj trochu romantiky. Naozaj príjemný a zábavný film. 10/10 (Videné 29.3.2020, Originálne znenie)

Díra (2019)

"Je dôležité, aby ste jedli iba prídel, ktorý som vám pripravila a pripravili 2 ďalšie porcie pre 35. poschodie." Aká bola myšlienka tohto filmu? Že bez vzájomnej solidarity sa raz nebude mať dobre nikto? Že relatívne pohodovú väznicu skazia väzni a nie vedenie? Alebo, že sa našlo miesto, kde je komunizmus najhumánnejšie riešenie? Nech už to bolo čokoľvek z vyššie uvedeného, tak to z tohto filmu spravilo vynikajúci, temný a občas aj mrazivý thriller, ktorý takmer celú dobu popisuje fungovanie kastového systému jednej zaujímavej väznice. Je vidno, že film bol natočený Európanmi, keďže film nepotreboval šokujúcu zápletku niekde v strede, ale celý film bol jednou veľkou zápletkou. Celkom minimalistickú hudbu tu musím vychváliť viac, ako pri ktoromkoľvek filme. Tie 2 skladby, ktoré sa tu pravidelne objavujú, výborne prispievajú atmosfére filmu. Mierne vytknúť sa dá iba trochu odfláknutý koniec, ktorý akoby hovoril, že každý si to môže zakončiť podľa seba. PS: Nie vždy sa oplatí robiť všetko pre diplom. :) 9,5/10 (Videné 23.3.2020, Originálne znenie)

Zelená míle (1999)

Mysteriózna väzeňská dráma s Tomom Hanksom podľa Kingovej knihy? To išlo úplne na istotu! Aj napriek veľkým očakávaniam som dostal ešte niečo väčšie. Je neuveriteľné, ako je to úžasne filmársky zvládnuté, ako pomalý priebeh deja nenudí a zaujme každá malá situácia vo väznici. Každá scéna odhalila niečo z charakteru postáv a postupne som sa s nimi čoraz viac zbližoval. Toto všetko spelo k tomu extrémne emocionálnemu a vynikajúcemu záveru. Dovolím si povedať, že toto je ešte lepší film ako Shawshank, či už emocionálne, alebo situáciami. Toto by som dokázal sledovať aj o hodinku, dve dlhšie. 10/10

Šestý smysl (1999)

Ten typ filmu, ktorý vás myšlienkou naláka a vynikajúca atmosféra a zvraty vás prinútia pozrieť si ho až do konca. V tej atmosfére bolo proste niečo špeciálne, bolo tam cítiť určité množstvo záhady, ktorá sa pomaly odkrýva a potom sa zrazu odhalí a nakoniec veľká rana, keď sa odhalí aj niečo, o čom nikto ani neuvažoval. To bolo zakončenie aké sa len tak nevidí, vo filme s veľa vecami, ktoré sa len tak nevidia. Situácie a atmosféra pri nich gradovala najmä vtedy, keď prišlo na horor, ktorý tu bol jemným, ale zručným spôsobom vložený. 10/10 (Videné 13.3.2020, CZ dabing)