Geriho hra (1997)

Jako šachista musím strhnout půl hvězdičky (zaokrouhluji nahoru) za šachové chyby na začátku partie, kdy jednotlivé tahy navazují na sebe. Např. figurka stojí jinde, než v předchozím záběru, přičemž mezi záběry neproběhl žádný tah, v jednom okamžiku má černý dva bělopolné střelce a pod. Na celkovém vyznění filmu to nic nemění, ale myslím, že se to dalo ohlídat.

Impostor: Živá zbraň (2001)

Téma pronásledování a hledání vlastní identity se sice objevilo už mockrát, ale bylo to dost napínavé a až do konce jsem netušil, jak to vlastně dopadne. Vzhledem ke konci bez happy endu dávám čtyři hvězdičky.

Mise na Mars (2000)

Mně se to celkem líbilo. "Americký" konec se dal celkem čekat. Jen jsem nepochopil, proč by ve stavu beztíže měly lentilky začít kroužit kolem dokola.

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Jediný ze starých socialistických seriálů, na který jsem se dokázal dívat i po dvaceti letech. Hlavně si velmi cením odvahy Jaroslava DIetla, když v pokračování (díly 14-20) totálně rozboural závěr prvních třinácti dílů.

Zjevení (2002)

Ten český název je hodně matoucí. Byly tam trochu logické díry. Ti přihlížející nemůžou být přece všude po celém světě. Navíc celkem chápu, že se ten maniak chtěl pomstít lidem, co mu ublížili, ale co měl proti tomu klukovi? Ale byl jsem u toho celkem napnutý, i když zpětně jsem si uvědomil, že se pointa dala uhodnout, zejména vzhledem ke komentáři v televizním programu. Takže hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, zaokrouhluji nahoru.

Baraka - Odysea země (1992)

Ten film jsem chápal jako výpověď o kontrastech mezi přírodou a technickou civilizací, bídou a bohatstvím atd. Velmi působiví byli ildé žijící na smetišti, kteří na rozdíl od lidí ve městě vypadali vyrovnaně.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Při hodnocení tohoto filmu je potřeba rozhodně brát do úvahy rok vzniku. Myslím, že tehdy to byla velká bomba a lidem moc nevadilo, že je to pomalé a málo akční. Vždyť ani souboj s HALem nepůsobí nijak napínavě. Řekl bych, že tento film může působit velmi nudně, ale pokud je člověk v tom správném rozpoložení, bude na to koukat i dnes fascinovaně od začátku až do konce. Podobně jsem třeba já zíral na Ptačí svět. Při sledování Vesmírné odysey jsem v tom správném rozpoložení nebyl, sledoval jsem ji jen napůl při jiné práci. Navíc, kdybych nečetl už dříve předlohu, konec bych naprosto nepochopil. I tak, když vezmu ohled na obrazovou a zvukovou podobu a na rok vzniku, vycházejí mi z toho čtyři hvězdičky.

Osvícení (1980)

Obrazově naprosto precizní, nejvíc mě vzala scéna, kdy si Wendy prohlíží Jackův "román". Jak dlouho to musel někdo psát a jestlipak při tom taky nezcvoknul? Vývoj děje je ale poměrně dobře odhadnutelný. Navíc jsem dost dobře nepochopil závěrečný záběr na fotografii, ale s konci u Kubrickových filmů jsem měl problém vždycky.

Hvězdná pěchota (1997)

Nelituju, že jsem to viděl. O tom, jestli Verhoeven totalitní režim oslavuje či paroduje, jsem moc nepřemýšlel. Spíš mě napadlo: Čím se ti brouci vlastně živili?