• Válečný

Bastard (2023)

Mám rád tieto Škandinávske filmy, Sven Nykvist -Oxen, Jan Troel – Vysťahovalci atď. Dánsky kapitán Ludvig von Kahlen je historická postava. Pravdou je že bol kapitán, zememerač, v Jutsku chcel zúrodňovať vresoviská a do šľachtického titulu ho povýšil Fridrich V. Tento kráľ bol a do dnešných čias je miláčikom dánskeho pospolitého ľudu. Pil ako Dán, ľahkým ženám a bordelom sa nevyhýbal, naopak. A pár mimobočkov so ctihodnými dámami. Život žil naplno, ale tak to býva telo bolo zhumpľované už v 47 a išlo do hrobu. Takže 10% deja je reálnych, ostatné je podľa románu Idy Jassen z roku 2020 a veľmi rýchlo sfilmovaný. Príbeh bezchybný, od začiatku až po titulky, odráža surovosť doby,  zvyky a ako inak Mads Mikkelsen nemôže sklamať. Rozmýšľam len prečo tam naťahali Rómov ? V skutočnosti tam neboli a kolonizátori boli rodáci kapitána. Žeby pripomienka rýchlo rastúcim protimigračným občanom Severských krajín že počierni občania tam boli od dávnych časov možno aj pred Vikingami 😊? Tak či onak je to za 5 orosených Carlsbergov.

Bešenstvo (2023)

Počul som o podobnom prípade, syn na drogách tak sa s ním otec zašil na 6 mesiacov na Záhorí do nejakej prenajatej chajdy. Tiež ho priväzoval na noc a keď šiel nakúpiť. Žiaľ neviem ako to dopadlo. Toto je Ruská alternatíva v omnoho surovšom podaní, šité na ich pomery. A rovnako šité na Alexeja Serebrjakova. Videl som viacero filmov kde patril medzi najlepších, len myslím raz sklamal film, nie on ako herec. A Ruská tajga, nedotknutá príroda, chvíľu tam prežiť, pokochať sa prírodou, vypiť stakan s miestnymi. Ale žiť tam určite nie, tam sa človek musí narodiť aby tú krutú klímu a prostredie prežil. Pri hodnotení zaúradovali Rusofóby, pozreli, aj sa páčilo ale hodnotili lebo Putin.

Cholodnyje berega (2019) (seriál)

Spokojnosť, dobrá krimi zápletka, podozriví sa točia ako kolotoč, kto tak vypadne z kola von a na koho to padne ? A presne čo som chcel vidieť - vzorka Ruskej spoločnosti, zlodejíčkovia, alkoholici, štandarný typ Rusa stredná trieda. Ak je to skutočné a neprifarbované tak "móže byť"

Cholodnyje berega - Episode 5 (2019) (epizoda)

Tak zamotáva sa to ale fest. I keď to vyzerá skoro  jasne kto je za vraždami predpokladám že sa to otočí.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Pre niekoho nudné a zdĺhavé, niekto očakával western klasického štýlu nájazdy divochov vs biely osadníci. Pre mňa historické nóvum, niečo na podobnú tému som nevidel ani nečítal. A starí mazáci v hereckých výkonoch nesklamali.

Radola Gajda, generál na odstřel (2023) (TV film)

Veľmi slušný dokument. Dal by som aj dlhší komentár, ale vyjadrovať sa o Masarykovi a Benešovi mi neprináleží, to považujem len ako výsadu bratov za Moravou. Ale Mlle v komentári čosi naznačil.

Plukovník Chabert (1994)

Všetko výborné....len škoda že tomu nedal Honoré spravodlivejší koniec. Ale život je už taký.

Spálené stodoly (1973)

Stará dobrá Fra kriminálka so starou dobrou gardou hercov, hlavne dvaja protagonisti. Bez zbytočných potokov krvi, migrantov, LGBTI témy...A starý dobrý Fra vidiek k tomu. Už sa to asi nikdy nevráti len vo filmoch pre pamätníkov.

4 bloky (2017) (seriál)

Otázka znie koľko je takýchto Arabských, Čečenských, Tureckých, Ruských a i. klanov v Nemecku. Ako hovorí vrchná komisárka a prokurátorka,  imigračné vlny v 70. a 80. rokoch neboli pod kontrolou, Nemci ich odstredili ako spodinu na zametačov, smetiarou, neprijali ich medzi seberovných tak sa segregovali a vytvorili getá. A to je už len kúsok ku kriminalite. Ďaľšie imigračné vlny spôsobili že  štátnej správe sa to vymklo spod kontroloy. teraz zase 1,3 mil zväčša Ukrajiniek ktoré nevedia reč, nemajú požadované vzdelanie a možno sa ich dokáže zamestnať tak 15%. Nemecká ekonomika padá a radikálna AfD je v súčasnosti druhou najsilnejšou stranou. To tam ešte bude veselé.  Filmu sa dá vytknúť len to, že gangstri takého kalibru sa stratia ako gáfor, to musia mať naplánované hneď od doby kedy začnú.