• Pohádka

Piráti na vlnách (2009)

Když se smíříte s tím, že jste se prakticky nedočkali žádného příběhu, ale zato vaše smysly byly oblaženy příjemnými melodiemi, vtipnými dialogy, a bude vám to stačit...proč ne. Nejdokonalejší scéna - souboj DJ's.

Polojasno (2009)

Jednoduše perfektní.

Pouta (2009)

Krize středního věku je pěkná mrcha, a když se k tomu přidá napoleonský komplex, je na světě pěkný hajzlík. A když je navíc estébák, nezbývá než politovat každého, kdo se mu zrovna připlete do cesty a znelíbí, nebo vlastně i zalíbí. Ondřej Malý je opravdu ve formě, jeho postava je skvostně napsaná. Jenže je jediný takto výrazný, což ve výsledku spíše škodí. Ale už od začátku mě ubíjela ta představa sedět v kině 145 minut plus nepostradatelné reklamy. Neznám český film, který by tak vražednou stopáž se ctí unesl, a právě to přispělo k tomu, že ve mně nepřevládají výrazně pozitivní dojmy - prostě jen mírný nadprůměr.

Proroctví (2009)

Kdyby tenhle film byl jen o samotném příběhu, který by se zabýval naplněnými proroctvími, reálnými hrozbami, nikoli apokalyptickými scénami (plus ten patos, oh my god!), byl by pro mě přijatelný. Ale to je věc vkusu, takže neodsuzuji.

Protektor (2009)

Skvělé momenty, které film dostávají v rámci filmového umění kamsi výš. Jakoby v tu chvíli neměl děj žádný význam a zároveň právě tímto vyjádřením (jízda na kole) gradoval. A paradoxně gradace je právě to, co mi při sledování Protektora dlouho chybělo. Děj se vleče, neobjevují se žádné výrazné postavy. Ty, které tu vidíme, nebudí v divákovi žádné emoce.

Přešlapy (2009) (seriál)

Třicátníci jsou jistě velmi silná skupina, takže prostor přitáhnout celkem velké publikum tady byl. I herecký potenciál. Ovšem to by ty dialogy a scény nesměly upadat do trapného plkání o ničem, linie příběhů by nesměly být tak hloupé...proč se prostě někdo konečně neinspiruje skutečným životem? Témat pro tuto silnou generaci je spousta...je úplně jiná než byli její rodiče ve svých třiceti. Je příliš znát úporná snaha vše prolevnit a natočit rychle...

Rozervaná objetí (2009)

Po sledování této zapeklité historie jedné velké lásky se cítím unavenější než po celém dni na kole. Že by mému španělskému oblíbenci docházela inspirace? Co si jen počne, až si jeho sázka na jistotu - Penélope -záhy odskočí na mateřskou dovolenou...

Rytmus v patách (2009) (TV film)

Tohle je přesně film, u kterého myslím v pohodě vydrží i lidé, kteří o té době nic nevědí (na rozdíl od Pout či Tří sezon v pekle). Čímž samozřejmě nesrovnávám kvalitativní stránku dvou celovečeráků a jedné televizní adaptace, ale způsob, jakým je zobrazovaná doba podána. Skvělé herecké obsazení, uvěřitelný děj, za srdce beroucí příběh...Jen trochu pozor, aby za chvíli nebylo předykováno, i když je dobře, že vedle Mádla se objevuje v mladé generaci další velmi výrazný herec.

Sherlock Holmes (2009)

Rocky Batman Sherlock Holmes zkřížený s Jackem Sparrowem a hlavně hodně efektů a výbuchů i rvaček. Nechyběla zřejmě ani brownovská inspirace. K chování gentlemana z doby A. C. Doyla se jaksi tyto Ritchieho inovace vůbec nehodí. Postrádá to logiku, vtip a navzdory mnoha akčním scénám i napětí. Zápletka s černou magií je celá absolutně nezajímavá. Obzvlášť spojení Downeyho s "leklou rybou" Lawem dává vyniknout prvnímu z nich a on tak vyčnívá z celého filmu, ačkoli některé nudné konverzační scény nezachrání ani on. Ještě že má na pomoc skvěle zvolenou a velmi pěknou hudbu. Celkově však - Never more!!!

Síla lásky (2009)

Tuctový, zapomenutelný film o jedné nezapomenutelné osobě, která skandálně změnila pohled na člověka a přírodu.