Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Bombastický závěr celé IP-manovské tetralogie! Je tu starší Donnie Yen, který musí jít hodně do sebe, aby zase začal bojovat tak, jak musí. Prioritně ale řeší synovo vzdělání, jeho rebelii v pubertě, přičemž hledání vhodné školy v USA ho zavede nejen do školy Bruce Leeho (!), svého žáka, ale hlavně ho konfrontuje se dvěma zásadními problémy: předpojatostí a arogancí čínské asociace mistrů, od které potřebuje doporučující dopis. Druhá konfrontace je silně sociální: rasismus, který se tady překvapivě hodně objevuje, zřejmě ukazuje opětovnou aktuálnost problému. Nenávist bělochů k Asiatům v USA je tady intenzivně vypjatá a možná až přehnaná v podání zběsile velícího seržanta, který odmítá jakoukoli formu jiného bojového umění, než karate na své základně, které má pod kontrolou díky stejně sadistickému podřízenému. Ten se s IP-manem střetně při pouličních slavnostech v Čínské čtvrti a narazí. Zápletka se zajímavě vyvíjí díky antihrdinské roli předsedy asociace, který nejdříve IP-mana uráží, ale když prozře a uzná Ip-manovy hodnoty, je podplacenou policí zatčen a při obraně čínských hodnot krutě poražen nenávistným seržantem na vojenské základně. Příběh samozřejmě vrcholí úchvatnou bojovou scénou mezi seržantem a IP-manem, který musí přehodnotit svou obrannou taktiku a přejít do svého stylu s údery, které protivníka nakonec ochromí. Film má vynikající atmosféru, poměrně realistické krvavé bojové scény a vkusně zaaranžovanou minizápletku s Bruce Leem. Jedna z nejlepších kung-fu sérií, a to díky reálným základům, promyšleným zápletkám i nádherným hereckým výkonům, o bojových scénách nemluvě!!!

Lassie se vrací (2020)

Opravdu nádherný rodinný film, který jsme s Diana Frei a Sua Lord viděli dnes podvečer v mimoňském kině. Klasický příběh LASSIE SE VRACÍ je v německém zpracováním tak dojemný a milý, že jsem stěží na konci zatlačil slzy. Německé filmy mají svou nezáviděníhodnou poetiku - buď jsou často romanticky (ne)uvěřitelné, nebo si hrají na drsnou školu amerického stylu, naštěstí však většinou oplývají tou civilní a nenáročnou atmosférou, kterou jsou nám blízké. Netřeba čekat velkých zvratů, zápletka je trochu banální, ale to pouto věrného pejska a chlapce prostě fascinuje i po letech. Jsou zde charismatičtí dětští hrdinové, lopotící se tátové a dědové, kteří bojují o aktuální ekonomické přežití a možná filmu až moc zbytečně sociálně přitěžují. Naštěstí vše napraví odvážná kolie Lassie, která opravdu krásně "hraje", když krade párky ze stánku, schovává se legračně na střeše minicirkusového vozu, ale většinou statečně putuje od Severního moře přes celé Německo. Je tady rozverná, ale pohledná cirkusačka s veselým psíčkem, který se s Lasií ihned zkamarádí, a magicky barevné přírodní obrazy venkova, lánů i lesů, které skvostně doprovází lehký romantický klavír. Na velkém plátně jsem dlouho tak milý rodinný příběh neviděl,

Muzikál aneb Cesty ke štěstí (2016)

Těšil jsem se na nový muzikál anebo novodobě pojatý taneční film, ale nebylo to zdaleka tak úspěšné, jak bych čekal. Starci na chmelu jsou klasika, ke které Muzikál aneb Cesty ke štěstí s respektem vzhlíží a některé taneční scény ho výborně evokují. Mladí protagonisté jsou vynikající, ale filmu celkově chybí to vnitřní napětí, kvůli kterému zůstáváte u obrazovky a nechcete odejít. Tady se to tak plouží, občas zajímavý nápad, cameo Jiřího Korna zajímavé, ale ploché, nedotažená erotická scéna mezi hlavními hrdiny byla na škodu, správně jalový Adam Mišík, příjemně čistá krajina byly naopak plusem stejně tak opravdu vydařené taneční zkoušky mladých tanečníků – to byla pastva pro oči. Velká škoda, že nebylo na konci ukázáno to finální vystoupení. To by totiž přidalo filmu hodně procent. Škoda nevyužitého potenciálu, mohl to být super dynamický moderní muzikál z venkova. Přesto dávám 4 hvězdičky za snahu!

Ledová sezóna: Ztracený poklad (2019)

S dcerkou včera sami v kině a nasmáli jsme se docela dost! Jednoduché, s lehkým historicky naučným základem, kdo nic nečeká, možná se i dětsky zasměje!

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Mega akční podívaná, o hodně lepší než první díl, nadupaná dramaturgie, opravdu velké překvapení. Ta akční scéna souboje kapitána a Buckyho na newyorském mostě je jedna z nejlepších bojových scén v komiksových blockbusterech vůbec. Nečekané, ale zasloužené vysoké hodnocení, protože tohle opravdu nikdo nečekal!

Louskáček a čtyři říše (2018)

Ne, tohle je hodně podceňované hodnocení! Je to úžasná rodinná pohádka, s motivem, který sice nepředčí Alenku v říši divů, ale má krásné originální zpracování. Ano, liší se od klasického příběhu, že jsou tady nakonec myši ty hodné - tím asi překvapil všechny! -, ale vše ostatní krásně funguje, nádherná hlavní herečka-hrdinka, chrabrý Louskáček (ač černý) je štramák a srandovní klauni nemají chybu. Možná že celkově je příběh a dramatická linka méně intenzivní, než u Krásky a zvířete, ale je to dostatečně akční, dojímavé a kostýmy jsou prostě bezkonkurenční! A ta hudba! Jeden z nejlepších soundtracků, který míchá motivy vážné hudby a akčního dramatu. Závěrečný duet z dílny rodiny Bocelliů je perla!

Profesionálové (1977) (seriál)

Ano, miloval jsem to jako kluk, když jsme měli černobílou TV a nesměl se dívat po 22h, takže jsme si to s bratrem potají pouštěli v pokojíčku, když byla chvilku u nás v pokoji televize, protože se dole malovalo. Taková nostalgie! Nyní, když dávají kompletní série na Nově, nedočkavě vyhlížím, obdivuji na svou dobu docela slušnou akci a směji se vtipným hláškám Bodieho i Doyla. Brilantní dabing Karla Heřmánka i Petra Olivy je super a prostě nezestárli! Super zápletky, které nenudí a mají švih i dneska!

Rezistence (2015)

O trochu slabší než Divergence, která měla strašně zajímavý námět, akční děj i dramatické změny. Tady nejvíce dominuje výběr simulačních dramat, která musí Tris podstoupit, ale je docela zajímavé rozlišit, jestli o simulaci ještě jde anebo je to už reálné. A v tom je děj překvapivě nepředvídatelný a tím napínavý. Celkově je to více než dobré pokračování, jaká asi bude trojka?

Vesmír mezi námi (2017)

Ať si kdo chce co chce říká, ale tohle je nádherná originální romance, při kterém jsem uronil i slzu. Takovouhle zápletku jsem dlouho nezažil!!! Skvělý Gary Oldman a mladý pár hrdinů hraje prostě skvěle. Vynikající hudba! Bral bych i pokračování :-)))

Logan: Wolverine (2017)

Nejhustší, nejdusnější, nejkrvavější - které NEJ mám ještě přidat? Nejrealističtější? Nejpřekvapivější? Je to nejsilnější drama v celé sérii X-men a vůbec všech sci-fi sérií. Těžko to někdo čekal, ale pokud měl přijít předěl k Novým mutantům, tak je to více než povedené a těžko by to někdo udělal jinak a lépe. Smekám. Nečekal jsem to a kdybych to viděl tenkrát v kině, asi bych byl přibit do sedačky. Možná, že všichni ti akčňáci, kteří se loučí - Stallone v posledním Rambovi (pokud už je to fakt Last Blood), Švajcik v Terminátorovi 6 - Dark Fate atd - jakoby v posledních rozlučkách chtěli říci to TVRDÉ sbohem, s plnou krvavou parádou. Po akčním, ale brutálním EXTRACTION, který jsem shlédl před dvěma týdny je tohle další akční drama, které bude mít čestné místo v žánrové filmografii.