• Fantasy

John Wick 3 (2019)

Možná s odřenýma ušima ale je to za plný počet hvězdiček, nýbrž třetí John Wick je naprosto úžasná krvavá akční pecka. Je tedy pravda že když střílení utichne a dojde na kecání, není to zas taková sláva (v žádném případě nuda), proto jsem uvažoval i o čtyřech hvězdách, avšak dialogy naštěstí nejsou to hlavní na čem film stojí. Tím je dokonalá akce které je zde dost, a je přímo bravurně natočena a dechberoucí. Možná že kdyby snímek byl více reálný, tak by trval asi jen pár minut, ale díky blocbusterovým konkurentům v podobě superhrdinských šaškáren, je tento skvost výborným a více uvěřitelným osvěžením. Keanu Reeves je naprosto BADASS a Halle Berry jakbysmet, i její psíci které bych rozhodně nechtěl zapomenout nakrmit. Skvěle fungující humor, hudba, atmosféra. Prostě pecka. 9/10.

Joker (2019)

Úžasně propracovaný Jokerův coming out, jehož genialita stojí hlavně na hereckém výkonu hlavního představitele (vypadá to na Oscara), výbornému scénáři a atmosféře která diváka naprosto pohltí. Zajímavý je ovšem celé pojetí filmu. Žádná akční zábavička, ale depresivní a silné emocionální drama, jenž vypráví příběh o antihrdinovy který by v jiném případě byl za padoucha, ale přesto i když tu Arthur/Joker dělá věci které by v žádném případě neměly být oslavovány, člověk si prostě tu postavu oblíbí a v určitých momentech je mu ho i líto. Za chválu stojí také skvělý soundtrack. V jednu chvíli dokáže navnadit tu ponurou atmosféru a pak když zazní nějaká retro pecka, člověk má chuť si pobrukovat. 10/10. Zatím nejlepší film za rok 2019.

Králíček Jojo (2019)

Po oft viděných ne moc gute trailerech to vypadalo na pěkně trapnou a stupidní šílenost. Jak to tedy dopadlo? Možná se jedná o stupidní šílenost, ale vůbec ne pěkně trapnou. Jojo Rabbit (v češtině Králíček Jojo, fuj) je pořádně pomatená míchanina zábavné komedie a krapet horšího dramatu, což nijak nevadí že je ve vážných situacích kýčovitý, protože tento skvělý film si to vždy napraví povedeným vtípkem a to ať už se jedná o situační humor či dialogy - zvláště mezi Jojem a Hitlerem, nebo třeba takový Klenzendorf je na nacistu celkem fajn cápek, prostě jde vidět že si Taika Waititi se scénářem pěkně pohrál: zmíněný humor, ta myšlenka která se za celou touhle bláznivostí skrývá, či samotné postavy. Např. taková Rebel Wilson je mi strašně nesympatická a tento snímek byl prvním filmem s ní, který jsem kdy viděl, protože většinou hraje v nezajímavých stupidních komediích, ale tady si střihla takovou roli fanatické blbky že když řekla něco co mělo být vtipné, tak to doopravdy vtipné bylo, a to i více postav. Celkově je Jojo Kaninchen legrační satira zesměšňující nacismus až dřeň, kterou mohu jen doporučit a s vědomím že jdete na potrhlou komedii, si ji většina celkem užije, tedy pokud se nejedná o nácky nebo děduly jenž si chtějí zavzpomínat na staré časy v Hitlerjugend, či nejpravděpodobnější případ, obyčejné lidi co chtějí vidět "nekreténský" vážný film bez vtípků, což je na jednu stranu pochopitelné, přece jen ne každý snese takovou dávku šíleného humoru, takže pokud jste takový typ co nesnáší braní vážných situací na lehkou váhu, tak si návštěvu kina rozmyslete. Možná se nejedná o přechytralý artový masterpiece, nicméně já mám chuť to vidět znovu, abych se v kině po několika těch vážných filmech mohl zase znovu zasmát, protože es ist sehr humorvoll. 8/10.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Tuctový snímek jenž díky tomu že nepřináší nic nového, se ztratí mezi obrovským množstvím hororů podobného typu. Příběh je jedno velké klišé. Že by film nedokázal u diváka vzbudit strach nechci tvrdit. Nějaké scény přímo překypovaly napětím, ale že bych po celou dobu jen nervózně hleděl na plátno a bál se, to ne. S poloviny předvídatelné lekačky střídaly občas vcelku povedené. Celkem kvalitní herecké výkony. Vtipné pasáže nerušili a fungovali. No co víc říct než že se jedná o obyčejný horor, který fanouška tohoto žánru bude bavit, ale nijak nenadchne. Vlastně za takovéto průměrné snímky z Conjuring Universe jsem rád. Když všechny další filmy budou průměrné, nebo občas se objeví čtyřhvězdičkový počin, budu šťastný. 5/10. PS: La Llorona je opravdový Jedi!

Le Mans '66 (2019)

Když odcházím večer z kina domů a stále o filmu přemýšlím, uvědomuji si že mi žádný jiný snímek z tohoto roku nezpůsobil tak čirou radost jako atmosférické a nádherné "Le Mans 66". Precizně natočené závody jenž jsou pastvou pro oči, ale i pro uši, poněvadž poslouchat krásné zvuky motorů nadupaných aut je nesmírnou radostí nejen pro fanoušky automobilů, ale i lidí, kteří o autech vědí jen že "to má čtyři kola a jezdí to". Nicméně nebýt tak skvělého hereckého obsazení v čele s Balem a Damonem, nejspíše by se jednalo o velice ochuzený, ale i tak výborný zážitek (vypadá to, a nejen co se týče hereckých výkonů, že tu máme konkurenta Jokera či Tenkrát v Hollywoodu na různých světoznámých udílení cen v popředí s Oscary). Vtípky fungují jak mají, člověk se u této poctivé a bezchybné filmařiny nadmíru baví, a poté co se oddaluji od kina, si uvědomuji že to je ten film, o kterém budu říkat jedním slovem že je jednoduše krásný, protože po té cestě domů jsem vážně měl na krajíčku - což je něco co se jen tak u mě nestává, ale zde to je tím, že jsem viděl něco neobyčejného na co budu navždy vzpomínat s ohromnou radostí. 10/10.

Maják (2019)

Lidská mysl je někdy horším nepřítelem než kterékoliv monstrum. Tak by se dal popsat tento pohlcující a nevšední filmový zážitek s obdivuhodnou kamerou zachycující jednotlivé černobílé obrazy v 4:3, který rozhodně obohacuje mé náročnější já. Nicméně s porovnání s mým oblíbeným režisérovým celovečerním debutem, je The Lighthouse jen "pohádkou na dobrou noc". Je rozhodně hutně atmosférický až depresivní, nicméně méně děsivý (i když dosti nepříjemný scén se tu taky najde). Menším problémem je občasná návaznost scén, poněvadž občas dojde k zajímavé situaci, která po střihu končí a začíná nová která působí že tu předchozí ignoruje - to se dá krapet pochopit protože se např. jedná o sekvenci zachycující snění člověka jenž se pomalu propadá do naprostého šílenství, nicméně i tak to působí trochu rušivě což převyšuje v pocit krapet slabších chvilek - ani né nudných, jen už ne tak skvěle udržujících pozornost diváka, kterou si film vzápětí sice získá. Nebýt hereckých výkonů, rozhodně by se nejednalo o tak skvělé dílo. Mezi chlapci to jiskří - jednou to končí objetím, jednou monstrózní hádkou, kterou bych mohl stále dokola sledovat a ani na chvíli u ní nevydechl. 8/10.

My (2019)

Uteč považuji spíše za thriller, i přestože má označení horor, takže u My jsem očekával podobný styl. Nicméně jsem mile překvapen, nýbrž Jordan Peele tentokrát natočil více hororový film, za což jsem rád. Strach vzbuzující hudba přispívá k napínavé atmosféře. Sympatickou rodinu, díky čemuž člověk o ně má doopravdy strach a fandí jim, hrají úžasní herci (Lupita Nyong´o mě překvapila a myslím že má nakročeno k hvězdné kariéře). Nápad je taky originální. Oproti Uteč režisér do filmu napěchoval vtípky ve správnou chvíli. Celkově bych k filmu neměl žádnou výtku nebýt problému jenž filmu v mém hodnocení ubírá tu jednu hvězdu. Tím je konečná část kdy si Peele začne hrát na Shyamalana. Konečné vysvětlení působí jako by si ho tvůrce vymyslel těsně před premiérou filmu a bylo to první co ho napadlo. Film ale také určité otázky nechává nevysvětlené, což je na jednu stranu dobře protože o snímku a o pár věcech budu chvíli přemýšlet. 8/10.

Nekonečná osmička (2019) (studentský film)

Rozhodně zajímavé zpracování, nicméně z celého kraťasu číší naprostý amatérismus za což z velké části můžou nezkušení neherci. Nechci extrémně kritizovat poněvadž sám natočit něco s přáteli za minimální náklady, a ještě aby to vypadalo jako z Hollywoodu, je až moc velký nárok. Zde se hlavně cení ta snaha a pěkný nápad, bohužel na celé téma je extrémně málo času. Podle mne je nejlepší konečná one shot scéna. Tak uvidíme v roce 2028. 5/10.

Parta z penzionu (2019) (pořad)

Vcelku originální způsob jako kdyby se jednalo o telenovelu, jenž občas je celkem vtipná, ale občas, a to celkem dost trapná. Za to poslední může hlavně naprosto nepochopitelné trapné části s tanečky a zpíváním. Dialogový humor by celkem ušel a člověk se i nasměje. Dokonce jsem s oblíbil i některé postavy (nejen díky humoru Igora Chmely nejvíce asi polského faráře). Ale někdy se bojím aby mi při sledování nezakrněl mozek. 5/10.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Příjemný film na oddych. Tedy díky pár slabším místům jsem uvažoval i o třech hvězdičkách, ale úžasně natočené finále mne přesvědčilo o lepším verdiktu. Navíc Justice Smith a Pikachu alias Deadpool je skvělá dvojka. Konečná pointa i když není přímo dokonalá, mne dostala. Zkrátka Detektiv Pikachu je solidní ale hlavně zábavný film, který ocení jak děcka, tak i dospělí. 7/10. PS: Doporučuji originální znění, protože Reynolds má úžasný hlas.