Limit (2010)

Film jsem neviděl, ale trochu jsem, navnaděn zdejšími odkazy na komentář uživatele Stano21, zapátral a inkriminovaný komentář nakonec našel. Zde jest v plné své kráse: "Hlavná dejová línia filmu ukazuje, ako ľudská chamtivosť a bezcitnosť vedie ľudí od vraždy ku vražde. Mladý ošetrovateľ je prinútený, aby sa nedobrovoľne zapojil do špinavej hry. Chce zachrániť svoju milovanú unesenú ženu, a iba postupne spoznáva, v akej hre sa ocitol. Film je väčšinou pochmúrny, ale nájde sa aj pár lepších momentov, napr. správne boli slová o 5:32 "Tvoja mama sa zbláznila!", pretože platí že "Kto ruší ženu v dobe jej tehotenstva, kazí plod už v tele materskom a vštepuje mu ducha smilstva; lebo ktorý duch núti a dráždi manžela, aby súložil nad prirodzenú potrebu, ten duch prechádza potom zmocnený do plodu." Vcelku je to vymyslený thriller, naháňačka v parížskom metre i návšteva na policajnom komisariáte udržujú diváka v napätí. Ešte dodatok na margo nenávistných buzerantských urážok od verbala a zlomyseľného chudáka ricciho.s a podobných choromyseľných psychopatov, ktorí sa vyžívajú v buzerácii: prekladal som do slovenčiny tieto titulky a spomenutá nezvyčajná scéna má zaujala, a tak som ju slobodne okomentoval, aby sa neprijímalo zlo v nej naznačené. Dovolil som si kresťanský citát, ktorý je úplne pravdivý a prirodzený a každý človek, veriaci i neveriaci, si ho uvedomuje vo svojom svedomí, viac či menej jasne. Preto normálni muži dávajú tehotným ženám pokoj, lebo majú ohľad ku zdraviu nenarodených detí. Takže ak vám moje komentáre vadia, nemusíte ich čítať. Mňa nezaujímajú vaše jedovaté zvratky, ktoré sú žiaľ iba stratou času, je mi vás ľúto a preto vás a vašu rodinu za ne neurážam. Vaše choré kydy vychádzajú z vášho srdca, patria vám a zostávajú vo vás, keď to tak chcete. A ešte ty Ričči, ten zlepenec tvojich urážok z televíznych reportáži o sebevrahoch ómšinrikjó, či ako sa volali, a o pár duševne chorých pedofilných kňazoch, ktoré si si vryl do makovice a zrejme sa z nich vytešuješ, si nechaj keď sa ti páčia, ma nezaujímajú. Howg." Kdo nevěří, nechť si najde tento odkaz: http://web.archive.org/web/20110617144500/http://www.csfd.cz/uzivatel/285257-stano21/komentare/

Machete (2010)

Velmi, velmi, velmi ošklivé zklamání. Obávám se, že Rodriguez opět dostál své pověsti režiséra, schopného vymyslet nádherné jednotlivosti, ale neschopného jakéhokoli scénáře. Začátek je nádhera: nahá holka, krev, násilí a všechno, co jsem čekal. Pak se to zvrtne. Rodrigueze zabily dvě věci: nutnost použít všechny záběry z falešného traileru (kněz a Machete na motorce rozhodně nebyli použiti dobře) a pak tlačení na pilu v zápletce s nelegály, obhajobou amerických svobod a já nevím čím vším. Za zmínku tak stojí snad jen Robert De Niro, Jeff Fahey a Lindsay Lohanová, kteří si ze sebe svedou udělat legraci (a Lindsay ukázat prsa). Kupodivu se ani neztratí Seagal, zato Danny Trejo za moc nestál.

Na hraně temnoty (2010)

Jedna hvězdička za Mela Gibsona, který i ty nejneuvěřitelnější bláboly pronese tak, že mu i věříte. Druhá hvězdička za poměrně brutální (byť poměrně řídké) násilí. Největšího násilí se ovšem dopustil scénárista, protože takový blábol, který má poměrně vysoké ambice, už jsem dlouho neviděl. A ten konec! A ten poslední záběr!! WTF!!!

Nezastavitelný (2010)

Klišé střídá klišé: železniční veterán, kterého zrovna vyhodili; nováček, který má problémy s manželstvím; ambiciozní, ale zatraceně schopná dívka; idiot na vedoucím místě; co vymyslíte, to najdete. Ale vlak, vlak zas tak častý není. A tady je vlak hlavním hrdinou. Řítí se krajinou k nevyhnutelné katastrofě. A jen dva jej dokáží zastavit. Film je tak jednoduchý, že je potěšení dívat se na adrenalinové záběry (většina je poctivě rukodělná, masivní CG se nekoná) a odškrtávat si v seznamu další vyřešenou položku. Jednoduché a účinné.

Počátek (2010)

Celý film je monumentální, ovšem chladná konstrukce. Pracuje snad se všemi představitelnými klišé, které si dokážete k myšlence snu ve snu přiřadit. Je jich tolik, že jsem měl neodbytný pocit, že něco takového už jsem viděl nebo četl. Je to škoda, protože hrabat se ve všech těch klišé se mi prostě nechce.

Predátoři (2010)

Béčko, které osmdesátkám a prvnímu Predátorovi z oka vypadlo. Nesmíte se vyděsit prvních epileptických záběrů, které hodně, ale hodně připomínaly úderku Naveldine/Taylor, ale pak se objeví uklidňující zeleň, pár skoro vyděšenců a jsme zpátky. Džungle, listy, podivné květiny, podivná zvířata, podivné... Utíkejte!! Skoro tak. Akce je zpočátku dosti málo, ale první polovina šlape docela dobře. Bohužel následuje setkání s Nolandem a tam už scénáristé doslova vaří z vody a ani zručná Nimródova režie to nedokáže zachránit. Také konečný zvrat je poněkud "over-the-top." Ovšem předchází mu úplně blbý, ale krásně nasnímaný souboj bojovníka jakuzy z jedním z predators. Tři hvězdičky jsou tak akorát, jedna navíc z nostalgie.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Přesně tohle je film ve stylu "neurazí, nenadchne." Solidní výprava, celkem příjemní herci a pěkná orientální hudba. To jsou klady. Zápory? Žádný opravdu pozoruhodný nápad, akce snímaná velmi... řekněme nepřehledně a spousta nudné konverzace. Na jedno shlédnutí to ale stačí.

Prokletý ostrov (2010)

Atmosféra hustá tak, že by se dala krájet... Na ostrov plný temných staveb, hřbitova, ruin a hlavně psychiatrické léčebny, přijíždí šerif. (Překlad "americký maršál" opravdu nepovažuji za dobrý.) Chce zjistit, co se stalo s jednou pacientkou. Pátrání "vesele" probíhá až do závěrečné pointy. Jedné z několika. Prokletý ostrov nabízí dokonale vytvořenou atmosféru 50. let, ale bohužel s nepříliš objevným příběhem. Protože jsem už šel do kina s tím, co je jedna z point, začal jsem se nudit někde v okamžiku, kdy hlavní hrdina proniká do bloku "C". Pak mě jeho osud víceméně přestal zajímat. Bohužel pro Scorseseho a DiCapria jsem začal mít pocit, že film ztrácí tah na bránu a začíná se rozmělňovat v nic neříkajících rozhovorech. V těch zvláště vede scéna v jeskyni s... (Radši to neprozradím těm, kteří film ještě neviděli.)

Rallye smrti 2 (2010)

Přežít se to dá. Film si podráží do značné míry nohy scénářem a pak zvláštní režií fightů v první polovině. Zatímco kameraman a střihač předvádějí orgie rychlosti, herci a kaskadéři se plouží jako želvy. Taky jsem se přistihl při myšlence, co komu udělaly ty lepé spolujezdkyně, aby bídně hynuly v plamenech a pomačkaných plechách. A velmi mi lezl na nervy onen voice-over komentátora internetového přenosu. Kvůli němu o hvězdičku méně.

Red (2010)

Roztomilá záležitost, alespoň do poloviny. Vysloužilý Willis, požahaný Malkovich s pašíkem, pohodový Freeman jsou trojka k pohledání. Když se objeví čtvrtá do party je dojem skvělý. Špatný také není Dreyfuss v roli záporáka idiota a Urban jako zabiják má také své kouzlo. Škoda jen, že ke konci film púsobí trochu dýchavičně a také se mohlo více přidat na hláškách. Ale i tak příjemná zábava.