Šepot (2007)

Který filmový tvůrce by se nechtěl vrátit k těm starým dobrým časům, kdy horory byly strašidelné, aniž by v nich protekly hektolitry krve? Přáli by si to nejspíš všichni, ale nejen tvůrci, nýbrž také (a zejména) diváci, jejichž rohovka už jinou barvu, než červenou, pomalu přestává pobírat. Scénáristi se nemohli pokusit tento problém vyřešit hůře - převzali starý koncept filmů typu The Omen a převlékli jej do nového kabátku. Takovýmto způsobem vzniklo mnoho filmů a jedním z nich je také Šepot.

Zápisník jedné lásky (2004)

Opravdu velké překvapení. Očekával jsem prvoplánovou a bezduchou romanci určenou výhradně pro teenagery nebo lidi s duší naivního teenagera. Dostalo se mi však plnohodnotného romantického dramatu, které mě opravdu dostalo. Je pravda, že kdyby byl tento snímek ještě o trrochu sladší, přilepilo by se mi DVD s ním na ruku, ale když ono zkrátka tento příběh jinak, než přeslazeně podat nelze. Všichni herci podali naprosto přesvědčivý výkon, speciálně mě potom dostala Gena Rowlands, díky které jsem se ostatně na toto dílo odhodlal podívat. Filmům, které dokáží chytit za srdce jako tento, bychom si měli vážit - je jich povážlivě málo. A konec byl naprosto... odzbrojující.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Od poloviny až do hořkého konce bohužel zcela předvídatelné dílo, které, ač oplývá velice silným námětem, mě nechalo po celou dobu zcela chladným. Film se krásnými záběry a jakousi vzešenou symbolikou snaží povznést to, co se ve filmu děje, ne zcela se mu to však daří. Celou dobu mi připadalo, jako když se autoři snažili za každou cenu udělat z tohoto snímku něco víc, něž čím doopravdy je. Přiznám se, že knihu jsem nečetl a věřím, že jsem o hodně přišel, potože si dokáži představit, jak čtenář zapíná svou fantazii a nechá se pohlcovat silným tématem až do konce, který není okatý už od poloviny knihy. Některé knihy by zkrátka zfilmovávány být neměly.

Kiwi! (2006) (studentský film)

Čert vem animaci, zde máme ukázku toho, že i v dnešní době superultra 3D filmů může duch zvítězit nad hmotou. Tak dojímavý příběh se nevidí každý den a i bez tří hodinové stopáže a x-milionového rozpočtu tvůrci dokázali, že diváka lze dojmout snadno. Stačí jen vědět, jak na to.

Princezna a žabák (2009)

Stop rasové diskriminaci princezen! 2D animace je v dnešní době (myšleno v amerických filmech) takřka rarita a to je velká škoda, protože je krásná a autoři mohou vytvořit více roztomilejších detailů v podstatně kratším čase. Ale proč plakat nad rozlitým mlékem, 3D zkrátka vládne a s tím nic nenaděláme. Spíše bychom se měli radovat alespoň z toho mála, do kterého nyní spadá i Princezna a žabák. Příjemný příběh, vtipné scénky, hezká hudba, krásná animace... a hlavně - má to styl! Všudypřítomný jazz a old-schoolově malované snové části jsou prostě bomba. Škoda jen toho infatilnějšího příběhu, ale to musíme brát s rezervou, přece jen je to pro mladší publikum. Takže - kdo by zatoužil po klasické disneyovské princezárně, nemůže s tímto snímkem udělat krok vedle.

Královna (2006)

Helen Mirren je úctyhodná herečka i královna a ocenění za tuto roli v podobě Oscara si rozhodně zasloužila. V tomto precizním dramatu, který nahlíží do soukromí královské rodiny ve dnech nejchoulostivějších nám dokazuje, že i takové osobnosti, byť zdánlivě nedotknutelné, jsou také jen lidé, také chybují a jejich chyb jim je líto. Pokud vás zajímá stokrát probíráné a ne vždy dobře podané téma princezny z Walesu, pak vězte, že po zhlédnutí tohoto snímku dostanete odměnou naprosto nový a seriózní pohled na věc.

Samotář v Seattlu (1993)

V americké kultuře je tento snímek prezentován jako jakýsi guru romantického žánru... No... Jestli se toto americkým ženám opravdu tolik líbí, pak mají buď silně odlišné vnímání od zbytku světa, nebo všechny berou izulin, protože z takovéhoto slaďáku nic jiného než cukrovku dostat nelze. Ne, neodsuzuji tento snímek, to v žádném případě - své kvality má, hereckým obsazením počínaje a samotnou ideou konče, avšak (dle mého soudu) se nejedná o nic, čemu bychom měli věnovat větší, než průměrnou pozornost, ač nedělní odpoledne zaplácne tento uslazený bonbón skvěle.

Saw 3D (2010)

Důstojné završení série. Odpůrci se dočkali konce, fanoušci vysvětlení. Tvůrci si takticky nechali otevřená zadní vrátka pro hypotetické pokračování (nebo, nedej bože, prequel), ale zároveň stylově a uspokojivě zakončili příběh, který drásal nervy diváků již od roku 2004. Ano, už to bylo sice (zase o něco více) za vlasy přitažené, ale když mřimhouříte oko (a já myslím, že po šesti letech to uděláte rádi), dočkáte se dobrého novodobého hororu, kde krev teče po hektolitrech, střeva lítají do všech stran a kde je zvratů víc, než v seriálech Dallas a Dynastie dohromady. Bezmyšlenkovitá zábava? Nepochybně - a výborná. Ale zase ten mozek nevypínejte moc, aby vám ta souvislost s předchozími šesti filmy vůbec docvakla.

Slečna zamilovaná (2009)

Blbina. Ale krásná, vtipná a chvílemi dokonce originální! Nesnáším anticeny, ať už jsou jakékoliv, ale jestli toto měl být nejhorší ženský herecký výkon v roce, pak musím říct, že jsme měli naprosto skvělý rok. Krom toho - příběh nezadané "křížovkářky"... No jestli toto není nápadité, tak už nevim. Sandra si tu pravou malinu měla nechat, třeba by je konečně přestali rozdávat.

Ležáky 42 (2010)

Takováto velká témata si zasluhují také patřičnou úctu, to je bez debat. Jako dokument nelze toto dílo příliš brát, jde pouze zfimovaný popis děje, o filmu však také nemůže být řeč, v tomto směru bylo zpracování špatné, akceptovatelné pouze v případě, jednalo-li by se o amatérský film. Proto autoři tento výtvor takticky označili jako filmový dokument, což může v divákovi vyvolat pocit, že může jít o zajímavou podívanou, ale jedná se však o velmi podprůměrné, nedotažené cosi. Zachraňuje to jen doprovodný text čtený Radoslavem Brzobohatým. Protože jinak... ani nechci pomyslet. Téma Léžáky buď veloklepě a s úctou, nebo radši vůbec. Ale rozhodně ne takhle.