Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Anglii roku 1941 se připravuje skupina mladých československých vojáků na náročné úkoly v okupované vlasti. V té době nikdo z nich netuší, jaké konečné důsledky bude mít jejich čin pro historii. V malé osadě Ležáky na Chrudimsku se formuje nová odbojová skupina. Jejich úkol je jednoduchý - shromaždují zbraně na budoucí boj proti německému okupantovi. Na první pohled ale romantické údolí žije svým poklidným každodenním životem. Do místního mlýna nastupuje jako učedník cechu mlynářského Jan Pavliš, mladík původem s Pusté Rybné. V té době ještě netuší jak zásadně tato volba ovlivní jeho budoucí život. S příchodem nového roku se poblíž mlýna objevují i českoslovenští výsadkáři s úkolem koordinovat odbojovou činnost v Protektorátu. Honzík pochopí jediné, a to, že klidné období jeho života je pryč. Výsadkáři s pomocí obyvatel Ležáků a přilehlých Miřetic organizují různé odbojové akce, mezi nimiž je i jedna prioritní - připravit atentát na zastupujícího říšského protektora, Reinharda Heydricha. Důsledky tohoto činu na sebe nenechají dlouho čekat. Jak prožije osudové okamžiky mlynářský učedník? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

oje 

všechny recenze uživatele

Dokumentární a výpovědní hodnota silného tématu je nesporná. Rekonstruktivní filmová forma se ale míjí účinkem na celé čáře a nádech všudypřítomné smrti neproběhne po zádech ani v nejsilnějších okamžicích. Nízký rozpočet dává zobrazit vypálení celé vesnice plamínkem v okně, vyprávění připomíná listování kalendářem a rekonstrukce má do autenticity dál než hitler do synagogy. Vyšší hodnocení by bylo jen ryze za látku. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

jsem ochoten ignorovat chabé herecké výkony u hraných pasážích, protože mají pouze ilustrační hodnotu. Ale co nelze odpustit je nechutně podbízivý komentář (nemyslím pana Brzobohatého, ale text) snažící se hrát na emocionální strunu stejně, jako moderátoři telovizních novin. Absolutně nevyvážené a dokonce i hlavního nazi padoucha si našli (no samozřejmě že ne Nikoho z vrchního velení ale řadového důstojníka). Tohle NENÍ dokument, to je citové vydírání vydávající se za historickou pravdu (ač z drtivé většiny "správnou"). Jedna hvězdička za téma ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

U podobných dokumentů (ať už hraných, nebo klasických) na mne vždy zapůsobí hlavně jejich obsah. Je jasné, že většině zdejší omladiny historie (a především její temná stránka) toho moc neříká, ale zvěrstva jenž se nejen u nás v republice děli nejdou jen tak smazat. O Ležácích jsem toho dosud moc nevěděl, taky znám spíše příběh Lidic, ale ani tentokrát mne to nenechalo klidným. Je pravda, že herecké výkony byli hodně chabé a nelze si nevšimnout přehrávání většiny osazenstva (mrkající mrtvoly usmívající se do kamery, atd…). ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

9.4.2011 ~ Smutné ohlédnutí za historií německého činění v obci Ležáky v roce 1942. Všechno vypálili, většinu postříleli a zbytek zplynovaly. Dost drsná odplata za život jednoho gestapáka. V papírové podobě to mohlo být zajímavé čtení, jako filmový skoro dokument by to za zpracování zasloužilo pár facek. ~ Bohužel, to je asi tak všechno, co k tomuto lze napsat. Historická fakta jsou smutná, ale tak to tehdy bylo. Dokumentu těžko vyčítat scénář, že. ~ Přesuňme se tedy ke zpracování a zamyšlení, jestli to vůbec stálo za to převádět do filmové podoby, resp. do tak ubohé filmové podoby. Pokud by to totiž zůstalo jen dokumentem, nebylo by faktům co vyčítat a dobovým záběrům a fotografiím jakbysmet. Bohužel, tady nějaké trdlo napadlo dokument i částečně hrát a dodat mu tak zřejmě nějakou dramatičnost. To byl hodně špatný nápad, protože na něco takového nebyly peníze. Všechno tak asi bylo placeno z mělkých vlastních kapes a zpracování je tak toho dalším smutným důkazem. ~ Méně jak televizní kvalita, tohle je dokonce něco jako kvalita amatérského DVD. Základy vznikaly v nějakém freeware video editoru. Herecké pokusy suplují místní ochotníci, kteří pravděpodobně nikdy nevystupovali jinde než doma před rodinou, zrežírovaná akce je až neskutečně dětsky naivní, to, co ochotníci vypouští z úst, bylo pravděpodobně dílem aktuální improvizace, a to vše podbarvuje mnohdy až neskutečně uši rvoucí hudba. Bohužel ani Radek Brzobohatý jako vypravěč tomu moc nepomohl. Jako herec je možná skvělý, bohužel ani jemu se stáří nevyhnulo a tak zůstává otázkou, proč zrovna on šel do něčeho, kde velice záleží na projevu a kde je tak stařecké šišlání patrnější, než kdekoliv jinde. Díky tomu není pořádně v některých chvílích rozumět, co vypravěč říká. ~ 2* za čistá přečtená/odšišlaná fakta o Ležákách, gestapáckých zvěrstvech a českých krysách. Bezkonkurenčních 0* za všechno ostatní. Jako dokument to bylo ke dnu potopeno právě tím ohavným filmovým pokusem/patosem. ()

Ravi 

všechny recenze uživatele

Viděno po Lidicích. Jako hraný dokument se tento může hrdě postavit vedle svých britských kolegů. Dost ho sice sráží amatérský přístup, ale řekl bych, že celkově to dopadlo nad očekávání. Je to rekonstrukce událostí. Tvůrci si museli pohrát i za kulisami hotového filmu, ověřit fakta, vyzkoušet je v terénu a podobně. Ve filmu najdete i dost emocí. 70% = 4-/5 ()

Galerie (20)

Zajímavosti (18)

  • V roce 1978 a opětovně v roce 1995 bylo pietní území v Ležácích prohlášeno Národní kulturní památkou. V roce 2008 přešla zpráva území Ležáků pod státní příspěvkovou organizaci Památník Lidice. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • Před zapálením osady byla rozbita domovní okna a shozeny střešní tašky, aby plameny měly větší rozsah. Švandův mlýn byl zapálen až jako poslední. Většina policistů během vypalování osady pila alkohol a dění v osadě fotografovala. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • Scéna popravy nebyla natočena na původním místě, jelikož na něm leží pamatník. Doba filmování se však již s časem popravy shodovala. (morgos)

Reklama

Reklama