Smrt v Šanghaji (2010)

Hlavním tahounem tohoto filmu je nepochybně atmosféra a atraktivní prostředí. Koho ani jeden z těchto faktorů nepohltí, ten tímto snímkem nebude patrně příliš nadšen. Ovšem Shanghai v období 2. světové války rozhodně zajímavý je, především díky jeho rozpolcenosti a zdánlivé neutralitě, takže si myslím, že pokud si nechcete vyloženě rýpnout a jste ochotni přežít velice líného Johna Cusacka, tak se určitě pobavíte. Za jedno podívání to stojí.

Tajemný let (2005)

Jodie Foster v jedné ze svých nejostřejších rolí ve filmu s těžce nadupanou atmosférou. Možná je celý příběh poněkud nepravděpodobný a v reálu velmi těžko představitelný, ale je také podán velice věrohodně a sugestivně. Konečně autoři přemýšleli a zvolili pro natáčení dostatečne velké a prostorné letadlo, ve kterém se kameraman nemusí bát udělat krok stranou, aniž by náhodou nezakopl o sedačku či sedícího. Za sebe mohu tento film jedině doporučit, protože je pravděpodobně jedním z nejlepších svého druhu (ano, to se nebojím tvrdit). Jedinou vhodnou alternativou by mohl být snímek Wese Cravena Noční let - jde o též dobrý snímek, který však kvalit Tajemného letu nedosahuje (možná díky ještě větší přestřelenosti děje, než je zde).

Daredevil (2003)

Nemám rád Bena Afflecka. Mám rád komixy. Nemám rád Daredevila. Mám rád Electru. Bohužel, tento film podobnými rozporuplnostmi přetéká a nejen těmi souvisejícími s mými osobními názory na herce a postavy - naprosto hloupý příběh kontrastuje atraktivnímu prostředí, ve kterém se odehrává, neskutečně přehrávající Affleck tu stojí proti brilantní Jennifer Garner... Tyto klady a zápory se navzájem anulují a vzniká tak velice průměrný film (k jehož průměrnosti přispívá taktéž zcela průměrný Colin Farrell). Naproti tomu volné pokračování s názvem Electra... To je jiná káva.

Johnny Mnemonic (1995)

Tak toto byl opravdu trapas. Proč se snažit tvořit prostředí, na která nejsou prostředky ani technologie? Stačilo počkat pouhé tři čtyři roky a byl tu Matrix - digitální přelom v kinematografii. I když ani trpělivost by tento film zřejmě nezachránila - opravdu neskutečně tupý scénář a toporný Keanu Reeves, jemuž role nedávala vůbec žádnou volnost. Proč tento film vůbec vznikal? Toť otázka.

Mravenec Z (1998)

Jeden z prvních animovaných filmů tohoto druhu a hned výborný. Mravenec Z je nenásilně vtipný, krásně animovaný a scénaristicky opravdu vydařený - postavy byly psány s citem přesně svým dabérům (Mravencec Z je přesně tak ležérně vykulený jako sám Woody Allen). No zkrátka jde o příjemnou podívanou rozhodně ne jen pro děti - kvalitu tohoto snímku ocení nepochybně všichni, na rok narození nehledě.

Strážci - Watchmen (2009)

Komixem nedotčený dávám s klidným srdce pět hvězdiček - dlouhý, hodně větvený a stylově natočený film Watchmen mě velice zaujal. Přiznávám, že snímkům s komixovou předlohou nadržuji (a to docela dost), ale zde si myslím, že ani nemusím - opravdu jde o kvalitní snímek, jenž zaujme každého od víkendových diváků akčních filmů, až po zaryté komixology. Na závěr se ještě zmíním o citlivě vybrané hudbě, která celou atmosféra bravurně podtrhuje.

Polojasno (2009)

Příjemný, nápaditý a krásně animovaný snímeček, který byl promítán před filmem Vzhůru do oblak. Pixar jasně ukazuje, že ví, jak zacházet s počítačem - dal nám film, který pobavil, poučil... A nebylo třeba jediného slova, abychom si jej zapamatovali.

Legenda o Janě (2009)

Těžce nedoceněný snímek, který v našich končinách nebyl ani v kinech uveden, což vzhledem k jeho kvalitám považuji za ostudnost. Komu vadí, že se autoři rýpají v mýtech a historické reálie hrají jen druhé housle? Vždyť je to film, ne hodina dějepisu, nejen že jsou nesravnalosti přijatelné, leckdy se, troufám si tvrdit, dokonce očekávají! Proto všichni, kdož mají v oblibě historické filmy, které jsou velkolepé a šokující, nemohou tento snímek zkrátka vynechat. A jelikož jsem jedním z takovýchto lidí, uděluji pět hvězdiček a odcházím si přečíst knihu.

Na nože! (2010) (pořad)

Ano, šéfe! bylo originální, nápadité a vtipné. Toto je jen klon velice (s prominutím) nablblé americké reality show Hell's Kitchen. I když je faktem, že Zdeněk Polreich je pořád o několik tříd lepší, než Ramsey Gordon (ten podle mého není kuchař, ale cvičený herec - špatný, mimochodem).

Souboj Titánů (2010)

Špatný pokus o remake legendy. Tvůrci nejspíš asi počítali s tím, že všichni již originál znají, protože samo o sobě by to nemělo (a vlastně ani nemá) v podstatě žádnou hloubku. Navíc - pokud jsem nad tímto výtvorem uvažoval, jako o samostatném filmu - vyskytly se zde celkem otravné díry v logice, které se týkaly zejména chování postav. Pod tím nánosem počítačové grafiky se nějak vytratil příběh, nebo se mi to zdá?