Tajemství a smysl života (2023) odpad!

Ubehol už nejaký čas. - Prichádzam z minulosti - Prehováram k tvojej duši - K tvojej iskre - Dneska som si na tento film náhodne spomenul a musím to sem napísať aby som všetkých čo si ho chcú pozrieť - VAROVAL.................. Tento film by mali zakázať. Je obscénne, koľko kín ho premietalo a koľko sociálnych sietí ho propagovalo. Za prvé, je to absolútny filmársky brak v najhoršom zmysle slova. Za druhé, presadzuje isté myšlienky, ktoré pre zdravo zmýšľajúceho človeka doslova nie sú zdravé (nehovorím že všetky, samozrejme, väčšina z nich sa dá interpretovať, pretože sú to prázdne frázy predstavujúce prázdny vzorec pre doplnenie zážitkami človeka, ktoré definujú výsledok jeho cesty) a postaviť film s "vážnou umeleckou integritou" na takýchto umelecky pustých a banálnych frázach by malo byť zakázané, pretože je to urážka kohokoľvek, kto kedy tvoril s nejakým zámerom a snažil sa človeku ukázať tú "životnú cestu" vďaka svojmu názoru a remeslu. Čo z toho teda vychádza? Všetko bude fajn, správaj sa autenticky, neklam, a budú deti aj láska. Bullshit. Za tretie, kebyže sú tie pusté myšlienky aspoň podané nejakým zmysluplným príbehom a zaujímavými postavami, dalo by sa hovoriť o istej satire alebo recesii, bohužiaľ pán režisér Vachler to mal asi namierené priamo do hlbín patetickosti a využil pár kusov ezotericky žijúcich ľudí, čo chodia do kina na to, aby si natočil reklamu na ezoterický kalendár. Bohužiaľ, aj kalendár má viac konfliktov a charakteru ako tento film. Bol by som dal aj bodík za toho animovaného včelieho starca, avšak, ako všetko v tom filme, prišiel mi OBSCÉNNE zbytočný.

MIKI (2024)

Ospravedlňujem sa. Nič nejdem písať.............. Kokot. Klasická slovenská vyvražďovačka podaná so syntetickou nadľahčenosťou, ktorá jednoducho symbolizuje neschopnosť komerčnej slovenskej kinematografie pohnúť sa do niečoho tvrdšieho a solídnejšieho. Téma ako Černák si jednoducho zaslúži lepšie spracovanie. Možno je to režisérom, možno rozpočtom, možno požiadavkami kiná plniaceho diváka? Šifra už pri Úsvite ukázal, ako sa to s textom a príbehom robí. Avšak tá réžia..... Hudba taktiež nesadla, ale to by nebol problém. Atmosféra celej snímky kolísa z jednej nôžky na druhú, raz sa snaží byť drsná, inokedy vtipná, potom zas diváka núti do toho, aby sa vcítil, potom zas aby sa dištancoval. Vo filme nejestvuje jeden záber, ktorý by ma bol schopný transportovať na miesto, kde sa príbeh dial. Boli tam pokusy, ale pri takejto "smrteľne mačovskej" látke je esenciálne, aby sme boli súčasťou toho násilia, tej drámy a konfliktu. Možno kamera z ruky? Možno viac blata? Viac dymu/ atmosféry a mlčania a viac konania? Viac priestoru Milanovi Ondríkovi, ktorý to uhral kráľovsky, ale zvyšok bol ako jeden veľký nekoherentný cirkus? Dúfam, že druhá časť prinesie zrelšie ovocie. Mám ale dojem, že sa tak nestane. (Jeden a pol boda za Ondríka a jeden a pol boda za Šifrov rešerš a podanie)

Vetřelec: Romulus (2024)

MILD SPOILERS. (písané fanúšikom votrelca 1 2 3 4 + promethea a covenanta) Veľmi som dúfal, veľmi.  V skratke, Alvarézov film sa od samého začiatku profiloval ako jedna veľká fanfára na predošlé filmy votrelčieho univerza, bohužiaľ, ako jedna veľká fanfára na všetkých šesť predošlých filmov. Logo z toho, postava z toho, hudba z toho, dizajn príšery z toho, hláška z toho, atď. Nanešťastie je v tom filme naplieskaných tak veľa nápadov z týchto filmov, že sa Alavaréz nestíha predviesť s niečím novým a keď už sa niečo deje, rýchlo je to prečiarknuté nejakou referenciou, alebo dokonca aj so sériou oboznámeným (mŕtvym) hercom! Takto to ozaj pôsobí ako jeden veľmi drahý fanúšikovský film. Atmosféra miestami solídna, votrelci a ich momenty slabé, charaktery z väčšiny nuda, niektoré scény skvelé, worldbuilding OK (priemer), škoda že sú podčiarknuté tými dookola opakujúcimi sa a miestami až otravnými referenciami. Pre dnešnú generáciu OK, ale akonáhle si pozrú predošlé časti zistia, že ide o jednu veľkú vykrádačku nápadov. Je mi to ľúto, strašne, až príliš strašne som sa tešil. Bod naviac za to, že mi to pripomenulo to, aké boli vlastne predošlé filmy o votrelcovi autorsky originálne. Dokonca aj Fincherova trojka, potom aj štvorka od Jeuneta mali svoje fóry a inovácie, a v neposlednom rade aj drahý starec Ridley, o ktorom som dodnes v istej rovine pochyboval, ale nech boli jeho covenant a prometheus akokoľvek chybné filmy, vždy mali tú svoju filozofickú a režisérsku rovinu, ktorá si držala svoju autorskú úroveň. Toto je dobrá filmárčina, som rád za praktické efekty (ktoré neboli využité naplno), ale nemôžem dať vyššie hodnotenie, keď ide len o sériu scén doslova kopírujúcich motívy z predošlých filmov. (podobne som sa tešil aj na covenanta, ktorý ma sklamal, avšak ten záver je jeden z najlepších záverov v celom scifi kinematografickom svete + to je, podľa môjho gusta, založené na nejakom racionálnom úsudku, zatiaľ čo romulus je jedno veľké zneužitie lásky mladého tvorcu obrovským kalkulom prastarej hollywoodskej spoločnosti DISNEY)

Království Planeta opic (2024)

Po druhý krát videné - veľmi solídne pokračovanie - už čoskoro - legendárnej trilógie sledujúcej cestu - na dnešnú dobu - viac než ikonickej postavy opičiaka Cézara. Weta predbieha samú seba a Wes Ball dokazuje, hlavne vlastným scenárom, že od neho môžeme čakať omnoho väčšie mytologické, charakterové a situačné zárezy. Jediné mínus je v rytme - Zatiaľ čo Reevesove opičie príbehy nemali scénu naviac - Ball sa rozhodol ísť cestou Camerona a ukázať divákovi viac, než je miestami potrebné. Na jednej strane to filmu dodáva omnoho silnejšiu dávku hutnej atmosféry, avšak miestami nezobrazuje to, čo moderný divák chce - neustály informačný development - čo podľa mňa istým spôsobom definuje deformovanosť dnešného diváka, avšak povyšuje obyčajný film na niečo viac. AVŠAK! - Reevesove filmy túto rytmickú "tôňu" vedeli zúžitkovať maximálne. Posun charakterov, budovanie konfliktu, atď: ("Vojna" bola najväčším dôkazom - zväčša pomalý a charakterovo vedený film). Ball miestami toto nezvláda. AVŠAK - myslím si, že Kingdom of The Planet of The Apes je perfektný začiatok novej éry planéty opíc. Konečne. Masívny rešpekt, ktorý si Cézarova trilógia z nejakého dôvodu nezískala - konečne, dúfam, prichádza s Ballovým filmom - ako hrboľatý opičí ukazovák, smerujúci do nebies.

Rivalové (2024)

MASÍVNE. Ubehla už hodina, čo som odišiel z kina, stále som v tranze. Tenis a dialógy ako bojové pole neverbálnych guľometov - tempom svojej streľby postupne zostupujúcich hlbšie a hlbšie do intríg dopletených charakterov - až do ťažko vydretého finále, kde Guadagnino sníma kurt z podhľadu, akoby bolo bojové pole konečne čisté, pripravené na poriadnu hru tenisu. Ústredná trojica je dokonalá a Reznor s Rossom si furt šéfujú svoju ligu. Podľa mňa jeden z najlepších filmov tohto roka.

Smršť (2024)

Áno, tie socialistické kúpele sú pekné, áno. Ale inak je tento film jednou veľkou bezduchou, v žiadnom aspekte originálnou a do očí bijúcou vykrádačkou lepších hororov a ich motívov. Rozťahané, nepresvedčivé. Na konci to do seba nejak zaklapne, ale inak to nemá potrebný ťah a čaro, ako vykradnuté klasiky. Dve hviezdy za dobré priestory a miestami slušnú atmosféru a hudbu.

Fentasy (2024)

Neviem, čo sa tu všetci tvária - ako na dojazdoch. Podľa mňa, na československé pomery celkom dobrý thriller, dobrý krok k renovácii dôvery v slovenskú filmovú tvorbu (dúfam, že u čechov je verejná mienka o miestnej tvorbe lepšia) ! Príbeh je síce klasickou modernou "rozprávkou pre dospelých" o eticky zaostalej štetke, ktorá na koniec ojebala všetkých, ale vizuálne a aj hudobne to ako celok vytvára pôsobivý dojem. Veľakrát mi to pripomenulo "punkového", ale kultúrne "vyspelého" Pushera od Refna, ale aj Noého a jeho démonické ponory do vnútorného sveta "fetu". PROSTE, znova, na československé pomery, je to priemerný (miestami pod-) thillerový dej s modernou a univerzálnou témou a na naše pomery originálnym a sem tam trocha (tempo + niektoré zábery by si žiadali iné riešenia a... tempo) haprujúcim spracovaním témy drôg. Ale inak aplaudujem hudbu a neurotickú vizualizáciu stavov.

Frogman (2023)

Nebyť toho absolútne klišé konca, tak to mohlo všetko dopadnúť slušným podpriemerom. A dúfal som, že začujem viac zlovestného žabacieho kŕkania. Takto ide o častokrát videný a nudný filmík, ktorý si s partiou (+ deci slizu a s kostýmom veľkej žaby) mohol natočiť vážne hocikto, kto má za domom bažinu a dáku tmavú šachtu.

Hlasy mrtvých (2023)

Hviezda naviac za to, že film nekončí happy endom. Dve hviezdy za solídny nápad a dobrý, mysteriózny rozbeh filmu. Dokým sa neukázala podstata "strigy", tak všetko fungovalo. Napätie, záhada, atmosféra. Potom to ale išlo trocha dole vodou a príbeh sa stal jednoducho predvídateľný. Strach zo "zla" dosť podkopaný slabou a narýchlo zbúchanou expozíciou minulosti. PROSTE, nápad bosorky, čo vie cez svoje telo oživovať mŕtvych, mal omnoho väčší potenciál.

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Všetky tie poznámky typu "treba vypnúť mozog a zabávať sa", alebo "je to inšpirované tou viac funky érou japonskej godzilly" neospravedlňujú to, akú podpriemernú filmárčinu tu Wingard predvádza. Dokonca aj prvá GvK bola lepšia. Dokonca aj Godzilla: King of the Monsters. V besnení monštier necítiť žiadnu váhu (ktorej by teda malo byť dosť, o tom to je, nie?). S konfliktom je to podobné, síce film naznačuje blížiaci sa koniec sveta, všetci si ale vegetia na pláži. Príšery aj postavy majú až otravne dookola opakujúce sa hudobné motívy. V jednej scéne Godzilla zničí polovicu Ríma, jedným šmahom chvosta zabije pravdepodobne sto tisíc ľudí, nikto nehne ani prstom. V druhej scéne sa partia dobrodruhov zamýšľa nad tým, ako jedno mŕtve telo na bystrine muselo mať vlastnú rodinu, ktorá za ním teraz určite smúti. Celé je to jeden vtip. Príliš veľa trápne silených rečí o "followeroch" a sociálnych sieťach + scéna ako vytrhnutá z Avengerov ukončila moje dúfanie, že sa film aspoň na moment stane niečím zaujímavým. Hrozný zvuk. Nudný soundtrack. Absurdné dialógy. V porovnaní s predošlými filmami slabé CGI. ADHD strih. Jediným prvkom, ktorý naznačoval ako takú mieru kreativity, bola pasáž s Kongom a opičím "pracovným táborom". (Videné 2x v kine = napočítaná priemerná dĺžka "záberu" : 2,5 sekundy.)