• Hudební

Krajina ve stínu (2020)

Románově ložený film, kterému sluší černobílá kamera, dekorace Suchdola a herci v čele s Magdou Borovou. Jistě by si zasloužila za svůj výkon minimálně nominaci. Film by sice mohl mít i kratší stopáž, případně dynamičtější první polovinu, nicméně dobří herci vás drží v přirozeném napětí. Zajímavá je i praktická absence hudby a v kombinaci s režijním stylem B. Slámy (který se hodně projevil zvlášť ve Štěstí a ve Čtyřech sluncích) vyniká na povrch i scénář, který je netradičně koncipován a byť postrádá na první pohled aristotelovu pětičlenku, divák se u něj nenudí!

13. komnata - 13. komnata Jaroslava Svěceného (2021) (epizoda)

Komnata, která v půlce stopáže vyšumí, jako tableta. Svěcený je sympaťák a jako popularizátor klasické hudby má své zásluhy. Přeji mu mnoho zdraví a věřím, že je z nejhoršího venku. Tohle období nás od workoholismu snad uchrání. Jeho komnata mohla být ovšem obsahově pestřejší.

13. komnata - 13. komnata Víta Pohanky (2021) (epizoda)

Trochu zvláštní komnata natočená dost syrovým reportážním způsobem, málo dokumentární, zcela publicistické. Příběh samozřejmě dramatický a děsivý, ale jeho zpracování jen zcela konstatující. Takoví "reportéři"...

Cesta do nemožna (2019)

Jediné, co stojí v tomto filmu za zmínku je hudba a celkový výtvarný koncept, případně kostýmy a masky. Herecky amatérské, scenáristicky amatérské, režijně čistě řemeslné, byť se špetkou dobrých nápadů. Čeští herci jsou dabováni slovenskými a naopak. To jako vážné? Jak to mohl v České televizi někdo dopustit? Jak mohla být Bárdos nominována za nejlepší ženský herecký výkon, když má ve filmu sotva pět scén a řekne pár vět? Chudák Milan Rastislav. Česko - slovenská kinematografie je opravdu rok od roku horší.

Pavel Černoch - Enfant terrible? (2020) (TV film)

Jak je Olga Špátová krásná, tak je také inteligentní a talentovaná. Po všech stránách jako kameramanka, režisérka i vypravěčka. Pavel Černoch je opravdu velký a hvězdný umělec a svým způsobem smutný člověk, a to je zde vystiženo maximálně. Tomuhle dokumentu nejde vlastně nic vytknout.

Bourák (2020)

Ve filmu jsou sice zajímavý nápady, scénické i vizuální ozdobičky, ale příběh, ve kterým není dramatický jednání nemůže fungovat.. To přeci Trojanové vědí. Jako, udělali si to hezký, bráchové si zahráli spolu, strávili měsíce se svými hereckými kamarády, asi to stálo i dost peněz, ale celkově jsem film spíš protrpěl dokonce. Je na tom vidět hodně práce, trikové, vizuální, nakonec i hodně dobrej střih, za kterej dám alespoň jednu hvězdici.

Skromný klasik Luboš Sluka (2020) (TV film)

Nejdřív jsem se obával, že to bude takový milý vzpomínkový vyprávění laskavýho staříka. Vyklubal se z toho ale důstojný portrét zřejmě nejstaršího českýho skladatele a jeho doby. Všechny složky jsou v dokumentu vyvážený a vlastně vůbec neva, že není ve filmu pohyb. Ten obstarávaj archivy, ukázky, hudební sekvence a dynamickej střih. Je to jeden z mála televizních dokumentů, na kterém je skutečně vidět alespoň nějaký režijní uchopení.

Zlatá šedesátá (2020) (koncert)

Dokonale dynamicky nasnímaný koncert s krásnou atmosférou a zajímavými interprety. Atraktivní hudební i kamerové aranžmá mě vtáhlo tak intenzivně, jako bych v tom "obecňáku" skutečně seděl.

13. komnata - 13. komnata Pavla Fischera (2020) (epizoda)

Silná komnata. Inteligentní obsah i zpracování s citem, kdy se moc netlačí na pilu a přesto je to jímavé, vtahující. Smutný osud rodiny P. Fischera.