Pět rozbitých kamer (2011)

Izraelsko-palestínsky konflikt je tak komplikovaný a existuje ohľadom jeho histórie také kvantum interpretácií, že niečo ako správny názor určite neexistuje a asi existovať ani nikdy nebude. Priznám sa, že viem o tejto problematike len veľmi málo a preto si netrúfnem konfrontovať tento dokument s nejakými faktami a nebodaj posudzovať jeho autenticitu alebo pravdivosť. Možno je tento pohľad na problematiku vytrhnutý z kontextu, možno že je silne tendenčný, ale možno dokonale vykresľuje krutú dennodennú realitu. Už len pre ten fakt, že človeka núti uvažovať a možno ho zmobilizuje k tomu, aby si o niečo o tejto problematike naštudoval, si tento dokument určite zaslúži pozornosť. 90% IFF Bratislava 2012

Hon (2012)

Tento film išiel svojou témou a spracovaním naozaj pod kožu. Na prvý pohľad úplná maličkosť sa vďaka súhre okolností, v kombinácii s detskou nevinnosťou, alebo lepšie povedané v kombinácii s detským videním sveta, môže pretaviť vo veľký problém. Nesledujeme nič prehnané, žiadne nelogické správanie, skôr iba dôsledok dezinformácií a niekedy až pudového konania dotknutých postáv. Čím viac problém eskaluje, tým je atmosféra dusnejšia a v niektorých momentoch som skoro nedýchal. Záver, v ktorom stále vo vzduchu poletuje pomyseľný výkričník, je prijateľný a núti diváka myslieť nad tým, čo za posledné dve hodiny videl. Film hodnotím na maximum, keďže jeho sledovanie bol veľmi silný zážitok. 100% IFF Bratislava 2012

Dva nula (2012)

Veľmi príjemný a autentický dokument, ktorý ukazuje futbal ako fenomén, bez samotného futbalu. Výber protagonistov zachytáva rôznorodé spektrum fanúšikov, na ktorých sa mi páčil najmä fakt, že sa dokázali odosobniť od kamier a nehrali nejaké „nacvičené úlohy“. Technicky je tento dokument zvládnutý tiež dobre, a vďaka premyslenému rozmiestneniu kamier ostáva samotné dianie na trávniku na druhej koľaji. V neposlednom rade oceňujem aj odvahu natočiť dokument týmto štýlom, keďže ako sami tvorcovia po premietaní spomenuli, bola to stávka na jednu kartu, keďže nikto nevedel odhadnúť, ako sa zápas bude vyvíjať. Skvele som sa bavil a to je pre mňa pri dokumente tohto druhu základ. 80% IFF Bratislava 2012

Je to jen vítr (2012)

Tento film mi absolútne nesadol. Respektíve z neho nie som nadšený tak, ako boli všetci v mojom okolí. Musím uznať, že miestami je vytvorená naozaj mrazivá atmosféra a pravdepodobne dosť autenticky tu vidíme smutné fragmenty jednej rodiny. Tu ale vidím najzásadnejší problém. Primárne sa pozeráme na jednu rodinu a ako teda môžeme hovoriť, že tento film mapuje celé etnikum ? Alebo, že prináša nejaké ťažké celospoločenské a univerzálne posolstvo ? Jedna rodina, jeden príbeh a bodka. Nič viac, nič menej a v tomto kontexte tento film nepriniesol nič navyše. Vytiahol iba jeden problém, ktorý v Maďarsku svojho času žiaľ bol a pravdepodobne aj stále je a aplikoval ho na vcelku sympatickú rodinu, ktorá sa ale správa oproti väčšine minimálne trochu neštandardne. Toto zasadenie je tak z môjho pohľadu čisto účelové, aby bolo divákovi hrané na city. Ak sa od tohto zámeru divák odosobní, sleduje len nič nehovoriacu nudu s niekoľkými zaujímavými scénami. 40% IFF Bratislava 2012

Rengaine (2012)

Tento film zaujal skôr formou ako obsahom. Použiť ručnú kameru vo filme tohto žánru bola zaujímavá voľba, a bola to práve kamera, ktorá dala tomuto filmu istú pridanú hodnotu. Samozrejme aj téma predsudkov, rasizmu a náboženskej intolerancie bola zaujímavá, a niektoré vzťahy a obyčaje boli pre mňa nové, avšak forma hrala aj tak prím. Bol som rád, keď po premietaní medzi divákov prišiel Slimane Dazi, ktorého postava rozpútala "krížovú výpravu" proti v jeho svete neakceptovateľnému zväzku alžírčanky a čierneho kresťana, a vysvetlil, že film vznikal prakticky bez scenára a ak si dobre pamätám tak výroba trvala skoro 9 rokov. 70% IFF Bratislava 2012

Ať žijí protinožci! (2011)

Tento film bol pre mňa pred vstupom do kinosály jedna veľká neznáma s trošku zvláštnym názvom, avšak už po niekoľkých minútach som vedel, že ma čaká veľmi príjemný zážitok. Myšlienka protipólov je úžasná, vizuálne spracovanie mi niekedy bralo dych a keď sa na plátne občas objavil milý vtip, bol som maximálne spokojný. Úvodná dvojica je jasne top, tu asi nie je čo riešiť, avšak ani ostatné nezaostávajú a každá nesie svoju osobitú myšlienku. Tento vizuálne nádherný snímok beriem ako návštevu galérie. Niekoho výstava nadchne, a je z nej celý unesený a niekto okolo obrazu len prejde a povie si, že to je fajn maľba, ale inak ostáva chladný. Antipódy sú pre mňa silne vizuálna a vnemová záležitosť, ktorú je priam nutné vidieť v kine. 95% IFF Bratislava 2012

Vzpoura (2011)

Dianie tohto politického thrilleru sledujeme z pohľadu kapitána Legorjusa, ktorý sa vydá zo svojím tímom na Novú Kaledóniu, aby tam vyriešil pre neho rutinnú záchranu rukojemníkov. Situácia sa však skomplikuje v momente, keď do hry vstupuje neústupčivá armáda, vypočítavý francúzsky politici a prezidentské voľby, pre ktoré je riešenie tejto zaoceánskej krízy vhodnou témou. Okamžite sa tak hlavný problém rozšíri z teroristov aj na komplikovanú vojensko-politickú mašinériu, ktorej jednotlivec iba ťažko čelí. Čakal som viac akcie, avšak jej absencia mi bola vynahradená komplexným zmapovaním problému. A tak aj na oko nudné politické diskusie na ktorých film stojí, ma dokonale vtiahli do deja a až do finále ma nepustili. Finále bolo možno predvídateľné, avšak o to uveriteľnejšie, keď sa na záver nekonal žiadny "zázrak". Pridanou hodnotou sú nesporne aj nádherné exteriéry Novej Kaledónie. 90% IFF Bratislava 2012

Utajené dětství (2011)

Na pozadí zlej politickej situácie a názorovej neslobody sa snaží dospievajúci Juan žiť aspoň na oko normálny život. Vďaka svojim silne angažovaným rodičom, však musí žiť v „utajení“ a to prináša najmä v tejto jeho životnej etape veľmi veľa zložitých situácií. Dôležité je najmä to, že celé dianie sledujeme Juanovými očami. Na pozadí chaosu, ktorému príliš nerozumie prežíva Juan prvú detskú lásku, ktorej nevinnosť je v ostrom kontraste s dobou a situáciou v akej vznikla. Komiksové vsuvky boli fantastické spestrenie a iba zdôrazňujú detský pohľad, ktorý ako som už písal, je pre film kľúčový. Zistil som tiež, že Natalia Oreiro vie hrať a to vôbec nie zle ! Detský herci tiež podávajú skvelé výkony a tak je film ako celok naozaj silne emočne nabitý a zanechal vo mne veľmi dobrý dojem 90% IFF Bratislava 2012

Smrt člověka na Balkáně (2012)

Originálne natočená a skvele vygradovaná smutno-smiešna sonda do mentality a zvykov ľudí na Balkáne. Je jasné, že na plátne je vidieť naozaj silný koncentrát ľudského sebectva, predstieraného záujmu a sileného zármutku, avšak napriek tomu si dovolím tvrdiť, že tento snímok nie je príliš odtrhnutý od reality. Počas celého sledovania som sa skvele bavil a herci, ktorý pracovali ako keby v divadelných podmienkach, boli skvelí. Úžasná bola najmä mozaika osobností a ich vyrovnávanie sa zo smrťou, postupný vývin a zlom, ktorý nastal pri objavení kamery. Pre mňa ide o veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma potešilo okrem myšlienky aj originálnym spracovaním. 85 % IFF Bratislava 2012

Tahle země není pro starý (2007)

Dusnú atmosféru by tomuto filmu mohla závidieť väčšina hororov. Javier Bardem je neskutočne nemilosrdný, drsný a jeho štýl by uživil niekoľkodielnu hororovú sériu. Napriek tomu nesledujeme horor, ale veľmi zručne natočený thriller, ktorý je postavený na vcelku jednoduchej zápletke, ale napriek tomu funguje ako švajčiarske hodinky. Okrem spomínaného Javiera Bardema sa k hereckému koncertu pridal aj Josh Brolin, ktorý v tejto hre na schovávačku stvárnil Javierove opozitum. Tommy Lee Jones je už len čerešnička na torte, nie príliš výrazná, ale pre celok dôležitá. Čakal som trošku vyšperkovanejší záver, ale napriek tomu to bol úžasný zážitok. 95 %