Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Průměrná jednička, podprůměrná dvojka, katastrofální trojka. Zbytečný film s odfláklým scénářem a zmateným příběhovým obloukem. Snímek plný dlouhých a nudných dialogů. Chybí humor, chybí pořádná akce, chybí motivace a chování postav, které by dávalo smysl. Nenapadá mě, jak by to celé ještě mohlo být horší.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Pokračování fantasy o Mloku Scamanderovi a jeho fantastických zvířatech podle J. K. Rowling. Série Fantastic Beasts se příběhově přibližuje k sáze o Harry Potterovi, ale filmově v porovnání s ní zaostává úplně ve všem. Zápletkou, postavami, nápady i humorem. Pouze skvělý vizuál nedělá skvělý snímek. Chybí kvalitní obsah, většinu stopáže vyplňuje vata a přepálený akční drama závěr na dobrou podívanou zkrátka nestačí.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Britská fantasy podle J. K. Rowling v režii Davida Yatese, která funguje nezávisle na sérii o Harry Potterovi. Řemeslně se film povedl. Nabízí skvělé triky, zajímavou stylizaci i kvalitní soundtrack. Postavit snímek na přehlídce digitálních efektů a drobných nápadů ale nestačí. Fantastic Beasts táhne ke dnu předvídatelný příběh, dětinský humor i příliš idealizované pojetí sociálních témat (rovná práva, potlačování přirozenosti, ochrana přírody). Se zvláštními hlavními postavami se divák obtížně identifikuje a většina zvířat působí poněkud infantilně. Oceňuji milou romantickou zápletku i několik napínavých scén. Ale nedovedu si představit, jak bude Fantastic Beasts vypadat jako vícedílná řada filmů.

Kingsman: První mise (2021)

Nevím, proč se Matthew Vaughn poslední roky věnoval natáčení prequelu ke Kingsmanům z první světové války. Snímek mi na to odpověď nedal. Několik skvělých scén (souboj s Rasputinem, zákopy, finální akce) a pěkný vizuální kabát (možná nejlepší v rámci celé série) bohužel nepřebije nudu plnou patosu, zdlouhavých dialogů a přepálených emocí. Chybí hlavní hrdinové z prvních dvou dílů, chybí humor a nadsázka, chybí kvalitní zápletka. Množství odkazů na předchozí Kingsmany a volné interpretace různých historických událostí mě neoslovily ani jako fanouška Tajné Služby, ani jako fanouška dějin 20. století. Vznikla alternativní realita podle Vaughna v podobě hrozně zbytečného filmu.

Boj o moc (2018) (seriál)

Dechberoucí příběh rodiny amerických bilionářů Royových a jejich boje o nástupnictví do čela mediálního konglomerátu Waystar Royco. Velká psychologická hra, brilantní dialogy, překvapivé zvraty a famózní herci. Strhující podívaná. Hlavně v závěrečné čtvrté sérii. Masterpiece.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Britský tajný agent Eggsy se vrací. Výjimečný film, kterým byli první Kingsmani, se bohužel nevrací. Zlatý Kruh částečně kopíruje původní koncept a trpí klasickými problémy sequelů. Vaughn natočil mnohem přepálenější, šílenější, bombastičtější a zároveň méně promyšlený snímek. S průměrnou zápletkou, absentujícím povedeným humorem a nezajímavými novými postavami. S více než dvouhodinovou stopáží protkanou zbytečnou hrou na emoce a hodně dialogy, co nikam nevedou. Druhým Kingsmanům stále nechybí svébytnost a originální akční sekvence. Nabízí ještě víc bláznivých nápadů, než předchozí díl. Ale moc dalších pozitiv mě nenapadá. Bez herecké trojice Egerton, Strong, Firth by to byl pořádný propadák.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Bondovka Matthewa Vaughna v londýnských kulisách. Mix špionážního thrilleru, brutální akce a nekorektní filmové parodie plné suchého britského humoru. Žánrově rozmanité retro v bláznivém a moderním kabátě. Skvělý Colin Firth (Galahad), Taron Egerton (Eggsy) i Samuel L. Jackson (Valentine). Rychlé tempo, překvapivé pointy, bohatá stylizace, cinefilní odkazy, originální postavy a nápadité akční sekvence (bitka v kostele). Fakt povedený film. Moc dobře jsem se bavil.

Uncharted (2022)

Dobrodružný, akční film o honbě za pokladem natočený podle slavné videoherní série. Hodně digitální, přepálená, jednoduchá zábava pro celou rodinu a variace na National Treasure, která má třeba k Indiana Jonesovi dost daleko. Fleischer udělal snímek podle šablony, bez větších nápadů, a se scénářem spíchnutým u jedné ranní kávy. Plný logických lapsů, povrchních postav a mizerných dialogů. Vtip nefunguje a emoce už vůbec ne. Nuda.

Batman (2022)

Mattu Reevesovi se do značné míry povedlo přijít po Christopheru Nolanovi s jiným a svébytným pojetím Batmana. Vytvořil skvělou noirovou kriminálku postavenou na detektivním příběhu o odhalení sériového vraha formou pátrání, vyšetřování a rozklíčování hádanek. Podobně jako Phoenixův Joker snímek dokazuje, že současné komerční blockbustery lze dělat s osobitou, uměleckou stopou. Reeves se zjevně inspiroval Davidem Fincherem (Sedm) nebo Alexem Proyasem (Vrána). Pomalým vyprávěním, záměrně malým podílem akce a specifickou stylizací se film diametrálně odlišuje třeba od marvelovské, comicsové tvorby. Kamera Greiga Frasera a hudba Michaela Giacchina buduje temnou atmosféru deštivého a špinavého Gothamu plného korupce a násilí. O originální vizuální kompozice není nouze. Fraser využívá techniky snímání přes clony, rozostřování, hry se šerosvitem nebo záběrů z ptačí perspektivy. Robert Pattinson v hlavní roli působí jako uzavřený introvert a samotář, který často mlčí. Neztělesňuje oblíbeného superhrdinu, ale spíš samozvaného ochránce a podivína v kostýmu. Tříhodinová délka zcela odpovídá tomu, co chce snímek říct. Fakt se těším na pokračování.

Bullet Train (2022)

Akční jízda ve vlaku do Kyota. Brad Pitt, několik nájemných zabijáků a jeden kufřík plný peněz. David Leitch servíruje v rychlém tempu pořádně zamotaný příběh s překvapivými zvraty a nekorektní, erkovou akci se spoustou krve. Bullet Train je hodně bláznivý úlet, ale také zábavný film černého humoru. Absurdní kombinace Guye Ritchieho a Quentina Tarantina na steroidech. A vlastně i halucinogenech.