• Krátkometrážní

Kampaň proti klimatu (2020)

AFO 2021 online. Sice jsem během celého snímku měla chuť těm idiotům dát ťafku a na konci snímku ze mě byl uzlíček nasranosti, ale tak se vlastně pozná dobrý dokument :D Vyvolal ve mně nějaké pocity a to hodně silné. Už jen ten začátek "Takže více CO2 v atmosféře, je dobrá věc?" - Trumpův poradce Myron Ebell - "Ano, to si myslím rozhodně, potože více CO2 je vědecky prokázáno, že planeta více zezelená." Plesk! Jako docela by mě zajímalo, jak většinu z nich přesvědčili, aby v dokumentu vystoupili. Jediný, kdo to tam řekl naplno, byl Jerry Taylor, ale furt neodčiní to, že 10 let ovládal media a tvrdil, že globální oteplování neexistuje. Občas jsem byla i já v šoku, že vlastně topkové světové univerzity jsou sponzorovány ropnými společnostmi a malým písmem v řádech a stanovách je napsáno, že členové rady (jimiž jsou hlavní sponzoři) mají možnost rozhodovat o výzkumech na daných univerzitách. Glass breaking...Z dokumentu mi relativně vyplynulo, že každý think tank je prostě zlo. To, že ropné společnosti pracují se stejnými lidmi jako tabákové společnosti, které kdysi dávno popíraly, že by kouření mělo negativní vliv na zdraví, asi nikoho nepřekvapí. Ale jak bylo řečeno, prostý fakt... popírači klimatu nejsou většinou primárně vědci, jsou to velice zdatní PR pracovníci. Vědci naopak nejsou zdatnými řečníky. A to je základní kámen úrazu. 4,5*

Když už víš (2020)

AFO 2021 online. Dobrý dokument o vážném světovém tématu, že si sami posíláme náš svět do pr*ele. Ale upřímně na téma klimatických změn, dopadů, příčin, jak se k tomu postavit, jaké z toho mají lidi pocity, jak tomu kdo věří/nevěří atd. existuje neskutečné množství snímků a velká část z nich mi přijde lépe natočených než tento. Není špatné, ale jsou prostě lepší. Občas jsem se přistihla, že se u snímku nudím, protože jsem do ruky vzala mobil a čekovala, co je ve světě nového a přitom mi běžel na pozadí tento film, který mi měl říct, co je ve světě nového. Skvělé pasáže byly s Richardem Heinbergem a s bangladéšským odborníkem Saleemul Huq. Přesně mezi 3* a 4*. P. S. Odjede z Kalifornie a přijdou tam požáry, odjede z Bangladéše a za týden tam přijde monzun. Náhoda?

Kuku (2020) (studentský film)

Viděno na AFO 2021 online. Svěží humorný kraťas, kdy mi neskutečně sedla animace a její humor, jak kukačka tiskne svá vejce na 3D tiskárně, jak střílí golfovou holí vejce do budky, jak je měsíc na tahu anebo jak "prdne" pár vajec tady v ČR a letí zase zpět do Afriky. Neskutečně mě ale iritoval hlas vypravěče i jeho styl vyjadřování, což je prostě hvězda dolů, jinak bych klidně dala i 4*.

Nadiya peče (2020) (seriál)

OMG! Krásně barevný chutný pořad o vaření. U každého dílu jsem totálně slintala a hrozně mě bavily všechny ty barvičky, záběry z trouby a hlavně co? Boží a nepříliš složité recepty... některé neskutečně jednoduché. Taky tam byla spousta zajímavých a praktických vychytávek. Ne všechny recepty mě zaujaly stejně, ale dalo by se říci, že průměrně 2 recepty na díl jsem si poznačila. Některý díl třeba jen jeden, jiný všechny čtyři :D Samozřejmě nežijeme v Anglii, takže ne všechny produkty tu seženete běžně v obchodě, ale dají se snadno nahradit dostupnými věcmi (samokypřící mouka, clotted cream atd.) Už jsem vyzkoušela jeden recept - ne zrovna ten nejjednodušší, ale když jsem se řídila přesnými pokyny, povedl se dokonale - Money can't buy you happiness brownies a byly totálně boží. Všichni, kdo ochutnali, tak vzdychali blahem. Příští týden chci zkusit její Strawberry shortcake cupcakes :P Jediné, co mi vadilo, a proto nedávám plné hodnocení, bylo její "everything is the best" - aka u každého receptu řekla "this is the one and only/the one you need/the best you ever make/ultimate feel good/ perfect for sweet teeth/absolute favourite/one of my favourites" a hlavně všechno bylo "luxurious" a "indulgent" :D

Občan Nobel (2020)

AFO 2021 online. Příběh takového milého dědečka hříbečka, který je jen náhodou nositelem Nobelovy ceny. Jsem docela ráda, že se dokument nezabýval vysvětlováním té vitrifikace a kryoelektronové mikroskopie, protože bych to stejně nepochopila. Naopak se zabýval tím, jak se takový "dědeček klimatu" vyrovnává s nově získanou popularitou, jak to ovlivnilo jeho rodinu a poté zobrazuje, jak se rozhodne využít získané popularity ve prospěch něčeho zásadního a aktuálního. Jeho hlavní boj je tedy enviromentální aktivismus a zároveň podpora migrantů. Bylo hodně fajn vidět, jak se děda pohybuje mezi generací dvacetiletých a chodí s nima na protesty apod. Jak se aktivně podílí na politice jeho města, jak chodí s peticemi atd. Bavil mě hlavně svým humorem, např. když si s nim někdo chtěl dělat selfie atd.. tak jeho reakce "Nechápu, jaký je smysl té fotky, ale pojďme na to." :D Řekl, ale i pár dobrých myšlenek, stručně jasné... "Lidé jsou jen pytle vody." Novináři jsou zesilovači toho, co se děje, otázka je, jak s tím novináři naloží. No a topková hláška na závěr. "Konec světa už začal."

Pan Jangle a vánoční dobrodružství (2020)

Ano, někdo může říkat, že je to opačný rasismus, ale pak bychom mohli s nadsázkou všechny snímky do osmdesátek (i dál) z pohledu afroameričanů považovat za rasismus... Tak se přes to holt přeneste, že jednou vidíte film bez bělochů. Mně to teda vůbec nevadilo, naopak příjemná změna. Zbožňuju disney pohádky a muzikály, takže i tahle netflixovka mě chytla. Avšak nemůžu si pomoct, mně, naopak asi oproti většině, hodně bavily muzikálové výstupy, ať už hudebně, tak tanečně. Za to hrané scény... nevím nevím, tam jsem se občas přistila, že se trošku nudím. Bylo to moc roztahané. Co se týče kostýmů, tak na mě byly hrozně umělé.. působily, jako by je někdo nakreslil z kartonu a vybarvil všemi barvami palety, i vypadaly tak ztužené. A jako kdyby to skončilo odhalením "babičky" ok (to bylo jasné od začátku)... ale to co následovalo potom bylo naprosto nelogické a nedávalo žádný smysl. Takže celkově jsou to lepší 3* aka 3,5*, na 4* to za mě nemá.

Pavlovův mamut (2020)

AFO 2021 online. Tundry jsou kruté a tato archeologická výprava se zaměřovala spíš na to, jak se jim porouchávají jejich obrněná pásová vozidla, než aby nám sdělila něco zajímavého a důležitého o mamutech. Jediné, co jsem si z dokumentu vzala, je fakt, že evidentne na Sibiři najdete mamuta nebo nějakého jeho kosti na každém rohu, protože když nemůžou vyzvednout mamuta z ledu, který má na sobě i srst, tak se holt jdou podívat na jiné místo, kde místní viděli dalšího mamuta. Celé to bylo podané takové prostě lážo plážo. 2,5*

Pluto: Zmrtvýchvstání (2020) (TV film)

AFO 2021 online. Doufám, že Pluto zařadí zpátky mezi planety Sluneční soustavy, protože Pluto rulez! Zbožňuju astronomii a vesmír považuji za naprosto fascinující záhadu. Pluto má evidentně zamrzlé sopky (whaaat?), hory z ledu, amoniak, je zbarven do ruda od prachových částic, má atmosféru (whaaat?), má ledovce chrlící dusík a možná možná má pod hromadou ledu reálný oceán, což by mohlo naznačovat mimozemský život. Neskutečně zajímavý snímek s nádhernými záběry a vizualizacemi, který přibližuje Pluto a jevy dějící se na jeho povrchu i pod jeho povrchem velmi srozumitelně, že je pochopí i laik.

Pouť nocí (2020)

AFO 2021 online. Zajímavý nápad, ale provedení už tak zajímavé není. Co mě nejvíce bavilo, bylo slyšet různé nelogické sny jiných. Mně se třeba dnes večer zdálo, že po mně někdo ve sněhu házel jedovaté hady (P. S. mám fobii z hadů, takže jsem se probudila tím, jak jsem začala ve snu křičet Neeee, v reálu jsem to nee spíš šeptala).

Půlnoční nebe (2020)

Spoilery. Žasnu nad zdejším hodnocením.. není to na 4*, je to mezi 3-4*, ale tu půl hvězdu přidávám, protože si nemyslím, že si film zaslouží tak nízké hodnocení aka jen 1% nad průměrem. Jasně, hrozně mě štvalo, že člověk celý film tápal, co se sakra té Zemi stalo a co se jí děje a kam všichni lidi zmizeli. Taky rozjezd byl hrozně pomalý, ale tak od půlky to začalo nabírat hodně dobré obrátky a já se od filmu nemohla odtrhnout. A premisa s holčičkou? Přiznám se, že to jsem opravdu nečekala. To, že komunikační velitelka je jeho dcera, to bylo jasné, to člověk pochopil díky tomu, jak se na ni díval, když koumal posádku a pak hned po záběru z jeho minulosti. Ale story s dívenkou nope. Na konci jsem regulérně bulela. P. S. Že to tu všichni připodobňují Gravitaci? Tak to teda nevím.. Gravity byla totální nuda, které bych bez 3D dala odpad, Midnight sky byl oproti tomu pro mě hodně silný zážitek.