• Krátkometrážní

Velkolepé muzeum (2014)

Viděno v rámci Muzejní noci. Wau... tohle byl tzv. brilantní příběhový dokument. Sledoval jednotlivé osoby či předměty a tím zprostředkoval komplexní obraz fungování muzea. Jako student dějin umění si dokážu asi kapku lépe představit, jak muzeum funguje než jiní, ale tohle jsem si nikdy nepředstavovala. Všude vládne byrokracie - to víme, ale tím trpí sbírky. Zmenšují rozpočty na výstavu. Málo úložných prostor, čili díla se tím ničí, když nejsou ve vhodném prostředí, ale holt nejsou prachy. Musí se investovat jinam. Především do PR. Důležitější je totiž vybrat, jaká trojka bude na roční vstupence... takhle je totiž moc agresivní, tahle působí přívětivěji.. ehm... Taky jsem nevěděla, co vše se dá říct o blbém fondu písma, kde vidíte minimální změny. Postavení kustodů, zde bylo velmi názorné a přesné - jsou nejníž ze všech, nemají absolutně žádný kontakt s ostatními odděleními, neví vlastně vůbec nic, co se děje, protože nikdo jim to nedá vědět. Pak tu jsou zobrazeny i takové rutinní ale důležité věci, jako procházení pastí na moly - pas 9, 6 molů a prostě představte si takhle zkontrolovat všechny pasti v ku*** velkém depozitáři. Vytrhávání plevelu u piedestalu budovy. Důsledné čištění vitrín a uhlazování látky... každá prkotina a věci, co běžný smrtelník nevidí. Zároveň jsou ve snímku naprosto vynikající záběry. Např. když došel řemeslník doprostřed prázdné místnosti a začal rozkopávat rýčem (nevyznám se v nářadí, možná to bylo něco jiného) parkety. Nebo aby si pracovník zrychlil vzdálenost mezi místnostmi enormně velkého skladu, tak používal koloběžku a jak ho kamera následovala. Taky práce kurátorky - jak přehazuje obrazy, aby to působilo tak akorát. Není to žádná sranda a člověk pro to prostě musí mít cit. Nebo jak dlouho si někdo pohrává s rozmisťováním nádob v jedné vitríně, aby to bylo tip top. Super bylo i navštívení aukce a jak je pro muzea těžké získat věci z aukcí do svých sbírek, protože nemají na to, aby přehazovali takové soukromníky jako hrabě Kinský. No a nejvíc smutné mi přišlo, že se daleko více řeší, jak bude probíhat otevření nového sbírkového fondu - kdo kam v jakém pořadí jde, co dělá atd... než opět, aby již získané sbírky měly správnou péči. Tohle vše a více snímek skvěle zobrazil a já můžu jen doufat, že se k němu ještě někdy dostanu. P.S. Taky jste si všimli, že u té kustodky, co si dovolila vystoupit proti vedení, bylo v titulcích, že již umřela? Že by v tom něco bylo? :)

Hurá na fotbal (2013)

Ač fotbal nesnáším a nechápu, co na něm kdo vidí, kromě chlapů honících se na velkém zeleném hřišti za míčem, tak tohle bylo famózní. Bavilo to, jednotlivé postavy přesně odpovídaly svým charakterovým rysům a měli jste tam přehlídku od šikanizéra, přes blbečka, chytrolína, emaře, babi z vesnice, zlodějíčka, kněze, macha až po namakaného policajta s hláskem holčičky. Když Ace kopl Amadea do nohy, tak jako sorry.. ale s těmi jeho hůlčičkami, by mu dávno uletěla, ne že ji měl jen zlomenou. Taky to mělo plus, že jsem si zase po delší době procvičila španělštinu (a taky pro mě naprosto nové slovo futbolín - zní to jako nějaký český/slovenský novotvar zdrobněliny, ale je to fotbálek ve španělštině) a rozhodně všem doporučuju podívat se na to v originále, protože to tomu dodá úplně jinou atmosféru. Nejlepší scéna byl však výbuch laboratoře... zpomalený záběr, jak padá šroubek do stroje, vznikne jiskra, spojí se s těmi výbušnými plyny a buuum.. a pak lítajícíc panáčci a zpomalené záběry.. Olé oleoleole, hořící paruka až po Čauuuuu.

Pošťák (1994)

"Metafory? Kdo tě naučil říkat takové těžké slova? Jaké metafory ti udělal?" Krásně poetické. Sic bych to v žádném případě nenazvala komedií. Veliké plus tohoto snímku jsou herecké výkony. Philippe Noiret prostě téměř negramotného pošťáka/rybáře žijícího s otcem a toužícího po ženě, která umí hrát stolní fotbálem zahrál naprosto skvěle.

Kecáš, kecáš, to je všecko, co umíš. Řekl Zelenina. (2014) (studentský film)

Viděno na AFO 2015. S papoušky je sranda! Papoušci kakadů jsou totiž neuvěřitelní hajzlové. Nikde jinde neuvidíte, jak Oskárek kakadu dává chlapovi francouzáka. Další takový hajzl je krkavec Boris. Boris totiž mlčí, dokud je vše, jak má být. Ve voliéře si jako hrabě Monte Cristo budoval léta díru z vězení. A proč? Protože Boris je trpělivý hajzlík (slovy jeho majitele, nikoliv mými) a budoval si tu díru, ne aby zdrhnul, ale aby vytrhával chloupky psovi, když se přiblížil k voliéře. Většina scén dokumentu byla vtipná. Kombinace papoušků, chovatelů papoušků a jejich příběhů, záběry kreseb a recitování poezie Edwarda Leara... ale dva druhy záběrů mě neskutečně štvaly. Takové ty s lebkou a papouškem na poli. A pak záběry "papoušku zpívej" - no tak to mi v hlavě zůstalo po zbytek dne. Jsem měla chuť jim vzít ty flétny a omlátit o hlavu. Velkou pochvalu si ale vysluhuje i titul snímku. Velice originální a netušíte, co vás čeká.

Selfie (2014) (seriál)

Jeden z mála seriálů, u nějž mě trochu mrzí, že nenatočili ještě tu 2. sérii. I když je pravda, že takový konec je aspoň originální. Každopádně těžké rozhodování mezi 3-4*, ale vzhledem k tomu, že více než filmový fanda jsem seriálový maniak, tak dám ty 4*, protože to bylo zábavné a relativně svěží (ono co furt nového chcete natáčet?). P. S. Ty vole takovou aplikaci v telefonu by měl někdo vymyslet. Ano myslím tu na měření promile v krvi.... prostě dýchnu na telefon a je to :D

Naboso (2014)

Co na to říct? Prostě mě to bavilo každým záběrem. Bavilo aktuálně nemyslím, že jsem se smála jak blbá, ale jednoduše, že to celé fungovalo jak mělo. Na takové ty odpoledne, kdy prostě nevíte co by a nechce se vám dělat žádné povinnosti, nechce se vám ani vstát z postele, tak je nejlepší volbou Barefoot. Určitě jsem si se snímkem nepotykala naposledy a až mě zase popadne podobná nálada, ráda se zastavím na kus řeči.

Škatuláci (2014)

"Cheese, hats, boxes. They don't make you. You make you." Náhodou se mi to líbilo, rozhodně lepší než ParaNorman a rozhodně víc originálnější. Egg už jako maličké batole byl mistr ve střídání výrazů od jéééé to je krásné, který se během sekundy změnil na vrrr dej mi to a urvu tomu hlavu. Ano mluvím o tom hrajícím medvídkovi, jak si člověk myslel, že je to roztomilé a pak najednou není a pak zase je, když vyndal hrající strojek. Nejvíc roztomilé bylo, jak šli všichni Boxtrolls spát a udělali jednu velkou krychli a Egg byl úplně nahoře hezky zachumlaný. Největší záchvat smíchu jsem dostala, když "my weird little angel" sundala Eggovi krabici... Boxtrollové řvali strachy a on se mohl propadnout studem, jak se cítil nahý. Jinak je asi pěkně na hovno být alergický na sýr ve městě, které se jmenuje Sýrečkov a jí se tam hlavně sýr. Konec za titulky? The best. "What if our world is just like a tiny speck? - A tiny little speck. - And there are giants looking down on us? And every time we move... - It's actually them moving us. - Seems a bit tedious. - Like that, just there, me blinking. That would've taken them a day. - Me moving my arm, 500 men! - I mean, none of them are going home. They're having to do this bit. And now this bit. And this bit. I mean, this should stop. - I think it throws up notions of free will. - It's too much. And then they would've had to have done me talking about the blink, and it never ends. I think they make a meal of it, to be honest. I don't know how they get the time. They've got to have other jobs. It's more like a hobby. You know, like stamp collecting, something you do in your free time."

Rande na dvě noci (2014)

Spoilery - jako vážně, tak to nečtěte před zhlédnutím. Náhodou mě Two night stand něčím překvapilo. Nečekala jsem, že má přítelkyni a nečekala jsem, že tam dají opravdovou scénu se sexem. Miles je fajn pohodář a sympaťák. Analeigh není špatná, má hezký zadeček, ale taková herečka, co lehce zapadne do zapomnění. Že skončí spolu čekal úplně každý, ale jakým stylem to asi ne. Co uděláte, když neznáte příjmení slečny, která se Vám líbí a zablokovala si vás na seznamce? Nevíte? No přece zavoláte fízly, že vykradla vedlejší byt a dáte jim její nickname a necháte ji zatknout. Pak vám přece odpustí, když za ní zaplatíte kauci a donesete balónek a kytici. Nebo taky ne, že?

Miluj souseda svého (2014)

Ten klučina byl prostě fakt inteligentní a skvělý. Nejlepší herecký výkon. Až potom následoval Bill Murray. "Is that Vinc's? - Baby? - Yeah. - I like to stay away from whole situacion. Jsem hrozná měkota, protože při závěrečném ceremoniálu, kdy ho jmenoval svatým jsem brečela jak vůl. 4* si to rozhodně zaslouží už jen proto, že Melissa McCarthy je tu po hodně dlouhé době v relativně normální roli. "She died? - No she shrunk herself. She's living in this now. Rent free."

Laggies (2014)

Chovat se v necelých 30 jako puberťák? Já se obávám, že jestli nezasáhne nějaká síla z hůry boží, tak se mi to taky stane :D Ale je pravda, že na tom nebudu snad zas až tak totálně mimo jako ona. Ale rozhodně se nehodlám měnit a ani vyvíjet a jsem ráda, že už šest let je mi stále osmnáct :D Myslím, že Megan a Craig se hledali až se našli. On je sice už otec, ale jako takový nemá chybu.... naprostý pohodář a taky tak trochu v určitých věcech zaseklý v jistém věku. Viděli jste někdy létající želvu? Nebo želvu anorektičku? Anebo obojí v jedné želvě? Ne??? Tak to si hned pusťte tento film.