• Fantasy

Hranice nemožného - Olivie. V laborce. S revolverem (2010) (epizoda)

Dostávame sa do kontaktu s vysoko agresívnou formou rakoviny, ktorá sa prenáša dotykom. Táto rakovina však je nákazlivá iba pre tie subjekty, ktoré boli kedysi testované cortexiphanom. Aj keď si Peter zaslúži poznať pravdu o tom, kým v skutočnosti je, Walter sa zdráha mu to povedať, nakoľko sa obáva nepochopenia. Rozhovor Olivie a Petra počas jazdy v aute ma celkovo zosmutnel, pretože mi bolo ľúto toho, ako jej tajomstvo bráni v budovaniu ich vzťahu. Tie prenikavé pohľady medzi nimi ma skutočne zvnútra ničia a zakaždým, keď sa ich zraky stretli, emocionálne ma to vzalo. Je zjavné, ako veľmi Liv vnútorne zžiera fakt, že mu musí klamať do očí. Zároveň však nie je pripravená ho stratiť a tak nakoniec dospeje k rozhodnutiu, že mu pravdu zamlčí, načo sa Walter rozhodne ísť s pravdou von.

Hranice nemožného - Peter (2010) (epizoda)

Skutočne silná flashbacková epizóda, počas ktorej sa pozrieme na udalosti z Walterovej minulosti, ktoré ho doviedli k otvoreniu koridoru do paralelného sveta. Všetko to spočiatku začalo celkom nevinne, keď sa Dr. Bishopovi podarilo vytvoriť okno, ktoré naťahuje membránu medzi realitami. Táto škulinka mala slúžiť iba na prosté pozorovanie, avšak po tom, čo sa Walter stal svedkom Petrovej náhlej smrti, svoje zásady a postoje drasticky prehodnotil. Navzdory všetkému sa vydal navštíviť susedný vesmír, aby mohol tentokrát zachrániť svojho syna. Nebolo v jeho silách sa jednoducho nečinne prizerať na to, ako jeho syn opäť umiera, vážne nemohol ho už znovu stratiť. Epizóda v sebe skrýva jasné posolstvo, hrať sa na Boha je nebezpečné a s niektorými vecami by sme si skrátka nemali radšej zahrávať.

Hranice nemožného - Jacksonville (2010) (epizoda)

Tak toto bol fenomén vskutku nevídaných rozmerov, kedy sa rozrušila štruktúra reality na subatomárnej úrovni. Došlo k otvoreniu priechodu z nášho sveta na druhú stranu, čo primälo dva predmety zaujať rovnakého miesto v rovnakom čase. Tento úkaz sa mal však čoskoro zopakovať na ďalšej budove a jediný, kto mal schopnosť ho včas spozorovať, je Olivia Dunham. Avšak aby sa jej rozšírilo vnímanie sveta, musí najprv prehĺbiť svoj emocionálny stav a pocítiť strachu. A k tomu jej dopomôžeme mimoriadne precítená intímna chvíľa s Petrom, ktorá má vážne chytila za srdce. Tak málo chýbalo k ich vzájomnému bozku. Veľmi som si vychutnával, ako sa Peter a Livvy navzájom doberali po telefóne. A ten uhrančivý pohľad Olivie, keď si uvedomila, že Peter je z alternatívnej reality, vykazoval úžasnou intenzitou.

Hranice nemožného - Mořský koník (2010) (epizoda)

Sme svedkami toho, ako sa zo svadby, symbolu lásky a radosti, stala hotová pohroma nasiaknutá hrôzou a strachom. Máme pred sebou sofistikovaný proces selektívnej eliminácie, prostredníctvom ktorej sa nacisti pokúšali o vytvorenie vládnucej rasy. Konkrétne jednému náckovi sa podarilo naprogramovať smrteľný toxín, ktorý má schopnosť sa zamerať na ľubovoľnú skupinu ľudí s nejakou určitou vlastnosťou, vo väčšine prípadov sa jedná o bežné fyzické rysy alebo genetické podobnosti. Táto skutočnosť ženie dopredu predovšetkým Bishopovu osobnú linku, keďže sa vznik a existencia tohoto toxínu spája s jeho rodinou. A do istej miery nesie vinu aj Peter, ktorý sa v minulosti zachoval nezodpovedne, a tak musí chvíľku znášať Walterov hnev.

Hranice nemožného - Pod povrchem (2010) (epizoda)

Neskutočne vyhrotená a emocionálne koncipovaná epizóda! Výšková budova bola kontaminovaná smrteľným vírusom, a aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu, bola nariadená prísna karanténa pre všetkých zhromaždených, Oliviu a Petra nevynímajúc. Liv a Peter sa zasekli v epicentru tohoto všetkého a aby toho nebolo málo málo, Peter sa týmto vírusom aj nakazil. Ten zdrvený Olivinin výraz na tvári, keď sa Peter zúfalo snažil zo seba vydrhnúť túto kontamináciu vírusom, ma zbavil všetkých slov. Nasledovalo intenzívne ticho, ktoré bolo umocnené ich vzájomnými pohľadmi do očí. A emóciami sa nešetrilo ani potom, čo sa Livvy stala svedkom jeho premeny, rozsudku smrti i vzájomnej konfrontácie. Anna Torv a Joshua Jackson vnášajú do svojich postáv neuveriteľnú hĺbku a medzi oboma hercami panuje impozantná chémia.

Hranice nemožného - Johariho okno (2010) (epizoda)

Počas návštevy zdanlivo nevinného malebného mestečka sa nám podarí zabrodiť ku konšpiráčnym teóriám, ktoré sa viažu k experimentom v neďalekej vojenskej základne. Máme tu česť so stvoreniami, ktoré majú v sebe vryté metamorfózne schopnosti. Tu sa nám ponúka krásna alegória s Therianthropmi, ktorých môžeme poznať z mytológie. Lenže skutočnosť sa má tak, že išlo skrátka iba o deformovaných ľudí, ktorí sa snažili masívnymi elektromagnetickými pulzmi zakryť svoju ohyzdnosť, aby mohli žiť sladký a ničím nerušený život. Prostredie tentokrát vyniklo svojou pôsobivou atmosférou, veru stačí si vziať ten hmlistý les či zahmlenú cestu. Popritom všetkom navôkol sa poriadne vyprázdnili aj zásobníky na zbraniach. Neuveriteľných grádov dosahovala prestrelka po havárii auta i tá v stodole.

Hranice nemožného - Odpoutaný netvor (2010) (epizoda)

Pri sledovaní tejto epizódy je treba mať na pamäti fakt, že sa nejedná o o plnohodnotné pokračovanie, ale o špeciál, ktorý je k tomu ešte situovaný do obdobia 1. série, takže jednotlivé skutočnosti a súvislosti nemusia dávať zmysel v rámci diania v 2. sérii. Napríklad taký Charlie je stále nažive a aktívne pomáha Olivii s prípadom. V tejto časti sa bližšie pozrieme na problematiku vzťahov medzi vierou a vedou, ako na seba vzájomne nahliadajú, na ich odveký rozpor, ale aj na to, ako sa medzi sebou krásne doplňujú. Dokonca i vedec ako Dr. Walter sa musí niekedy spoľahnúť na vieru. V okamihu úmrtia jedného muža sa náhle uvoľní duševná energia, ktorá skočí do tela zosnulej dievčiny, čo nielenže má za následok jej reanimáciu, ale aj prenesenie vedomia a spomienok toho muža na ňu.

Hranice nemožného - Záležitost mozku (2009) (epizoda)

Shapeshiftery sa zamerali na troch duševne narušených pacientov z rozličných psychiatrických liečební, ktorým vykonali akúsi záhadnú mozgovú operáciu, po ktorej sa stali znova príčetnými. Nešlo však o žiadny liek na šialenstvo, ba naopak, jednalo sa o samotnú príčinu. Do týchto pacientov bola kedysi dávno uložená mozgová hmota, ktorá obsahovala informácie, ktoré ich mysle neboli schopné spracovať. Po odstránení tohoto transplantovaného mozgového tkaniva bolo potrebné implantovať spomienky späť do mozgu, ktorý ich dokáže prečítať. A ako sa neskôr ukázalo, boli extrahovaná práve od Waltera, ktorý v sebe strážil dôležité tajomstvo ohľadom cestovanie medzi paralelnými realitami. Všetky spoločné okamihy medzi Walterom a Petrom boli nadmieru senzitívne. A Olivina voľba bola tiež nervydrásajúca.

Hranice nemožného - Červ (2009) (epizoda)

A na Walterov laboratórny stôl sa dostal ďalší odpudivý a slizký parazit, samozrejme nemusím spomínať, akú veľkú radosť mu to prinieslo, obzvlášť keď sa dozvedel o jeho skrytých účinkov. Larvami tohoto parazita boli úmyselne infikovaný migranti z Číny, ktorý sa nevedomky stali ľudskými inkubátormi. Čínska mafia pašuje tieto potvory prevažne kvôli ich imunitu posilujúcim účinkom. Paralelne s týmto problémom sa Dr. Bishop snaží osamostatniť od svojho syna, postaviť sa znovu na nohy a byť viac nezávislým. A s akým strachom v očiach Olivia pohľadala na Petra, keď bol vystavený larve parazita, malo vskutku neskutočnú intenzitu. Tiež ma zamrzelo i to, ako chúlostivo Astrid nakoniec dopadla.

Hranice nemožného - Srpen (2009) (epizoda)

Doteraz sme sa mohli spoľahnúť na to, že Observers jednoducho iba pozorovali svoje okolie a nejavili žiadne náznaky tendencie zasahovať do prirodzeného sledu udalostí, to sa však v tomto momente zmenilo, keď sa tak stalo. Jeden Observer totižto uniesol mladé dievča, čím na seba strhol veľkú pozornosť zo všetkých strán. Avšak na jeho obranu, jeho počínanie bolo opodstatnené, nakoľko zachránil dievčine život pred istou tragédiou a dokonca, aby jej zabezpečil doživotné bezpečie, položil za ňu život. Okrem iného sa ozrejmí aj zopár vecí z mytológie sveta, predovšetkým čo sa týka Observers a ich vnímaniu času, ktoré nie je obmedzené tak ako ľudské. Spoločné chvíľky s Livvy a Petrom som si skrz skvostné konverzácie opäť náramne užil. Aj akcia s napätím dokázali poriadne rozprúdiť v žilách krv.