L'uomo che ride (1966)

Viděno 16. 9. 1994 na SAT 1 v německém znění.

Smolař (1965)

Jedna z mých neoblíbenějších francouzských komedií a to hlavně kvůli Bourvilovi, který je ve filmu úžasný. Jeho odzbrojující nechápavost je kouzelná. Film má perfektní tempo a jednotlivé gagy vrcholí výstupy sehrané komické dvojice Bourvil - Louis de Funés.

Ma mère est folle (2018)

Viděno 10. 7. 2023 na ok.ru v originálním znění s francouzskými titulky . Po dlouhých letech maturity z franštiny je srozumitelnější psané slovo.

Apokalypsa v Los Angeles (2014) odpad!

Tentokrát žádná dlouhá předehra a otřesy   půdy a narušení mrakodrapů začíná hned od   začátku filmu. Nutno dodat, že dalšího   zbytečného filmu z řady katastrofických   příběhů, které se týkají různých   zemětřesení. Film se tak zařazuje po bok   příspěvkům produkční společnosti Asylum, je   stejně uhozený. Dialogy jsou až neskutečně   hloupé, takové snad nemohou napsat žádní   normální scénáristé. Herecké výkony na   stejné úrovni odpadu stejně jako filmové   efekty.

Lawrence z Arábie (1962)

Přidám něco k hlavní postavě filmu: Thomas Edward Lawrence (15.8.1888, Tremadoe/Wales - 19.5.1935 Bovington Camp/Dorset) byl i ve svém reálném životě vynikající osobností. Spojoval v sobě několik profesí - archeologa, básníka, překladatele, novináře, politika a vojáka. Jako důstojník britské armády a velitel arabského tažení (1915) měl nemalý podíl na faktu, že Turecko jako velkoříše a spojenec Německa a Rakousko-Uherska bylo vytlačeno z Arábie. Po ukončení války se zúčastnil mírových jednání, ale přes veškerou snahu se mu nepovedlo prosadit arabské zájmy při novém uspořádání Přední Asie. Později se Lawrence věnoval vědecké práci a psaní. Vytvořil prozaický překlad eposu Odyssea (1933) a napsal svou autobiografii, která po třiceti letech posloužila jako vynikající předloha k filmu Davida Leana. Thomas Edward Lawrence přišel o život při havárii motocyklu.

Smrtelný omyl (1970)

Určitě jedna z těch lepších   východoněmeckých indinánek, která jako vždy nemá  žádnou oporu v historických skutečnostech. Filmy DEFA natáčené tenkrát v koprodukci s   Rumuny a Bulhary kvůli exteriéru, nakonec asi   měly něco do sebe. Naší normalizační   distribuci oživily stejně jako filmy Haralda   Reinla s Vinnetouem. Ovšem o třídu níž. Tady   se mi líbí účast Rolfa Hoppeho, který se   konečně zbavil role zasmrádlého honáka a   vraha Indiánú, a Muellera-Stahla, kteří se   stali později hvězdami evropského filmu.

Amore mio (1964)

Viděno na youtube dne 3.7.2023 v originálním znění.

Prázdniny u moře (2011)

Francouzská komedie, ve které nenajdete dialogy, sem tam padne nějaké slovo. Jednotlivé vtipné scénky mi připomínají staré časy francouzské komedie, Jacquesa Tatiho bych si asi nedovolil jmenovat, ale k takovému Pierru Etaixovi se to trochu blíží. I když tady není jeden hlavní hrdina, ale příběh se sestává ze skečů různých představitelů, kteří se vracejí stále dokola. Je to zábavné, ale zřejmě to chce najít diváka se smyslem pro tento druh humoru.

Dny komisaře Ambrosia (1988)

Film jsem shlédnul na ČT 29. 12. 1991. Jedná se o poslední film Uga Tognazziho natočený v Itálii.

Červená řeka (1988) (TV film)

Televizní remake jednoho z nejslavnějších   westernů amerického filmu. Opět natočeno   perfektně, u mě v tomto případě není rozdíl   mezi televizním nebo filmovým westernem.   Velkolepá výprava a úchvatné exteriéry, k   tomu mají američtí filmaři nejlepší   podmínky. Možná bych ubral v druhé polovině   trochu romantiky a upovídaných dialogů, proti   originálu filmu je to na škodu a ubírá to   celkové atmosféře filmu. Dobré výkony méně   známých herců, většinou známých z   amerických seriálů.