Stalo se (2008)

Zatial jednoznacne najslabsi Shyamalanov film ktory som videl. Prakticky vsetko co som u neho mal rad na predoslych filmoch alebo aspon na vacsine z nich/ Village, Unbreakable, Sixth Sense/ zmizlo a nahradilo to len totalne povrchne blabotanie postav. Ani chyru ani slychu po nejakom vacsom napati alebo budovanej atmosfere nehovoriac o tom ze filmy tohoto rezisera sa jednoznacne vyznacovali vynikajucim vsytupnovanim zaveru a nie menej genialnou pointou. V tomto pripade budete taketo veci hladat marne. Co sa rejzovi takisto vobec nepodarilo bol casting. Zooey Deschanel este ako tak, aj ked je to jedna z tych ktoru nemusim ale Marka Wahlberga nemam rad uz vobec a neviem ci je to tou mojou zaujatostou proti nemu alebo len cistou pravdou ale nesedel mi do tej ulohy ani len trosicku. Podla mojho nazoru film ktory sa neoplati vidiet ani len ako jednohubku. Snad len povinnost pre fanusikov Shyamalana ako som ja ale po tomto tu moja viera v neho silno zakolisala a jeho Airbendera sice stale ocakavam ale uz vobec nie s takym nadsenim ako by tomu bolo byvalo keby som nevidel Happening.

Pan Nikdo (2009)

Uff..No tak toto ma nepresvedcilo ani nahodou a tentoraz moc nerozumiem tu velku chvalu z kazdej strany. Film sa tvari strasne mudro a dokonca mi to chvilami pripadalo ze to natocil neskuseny David Lynch ked mal 15 rokov Toto ale nie je Lynch ale iba bublinka plna hlbokych a premyslavych slov a scen z ktorych vacsina je samoucelna a nema ziadny hlbsi vyznam ako sa o tom snazi presvedcit reziser. Film som si schvalne pozrel aj druhy krat resp. zacal som ho pozerat ale dostal som sa len zhruba niekde za polovicu ked som sa presvedcil ze za tym naozaj nic nie je. Otazky volby, co je spravne, nespravne, resp. najlepsie, ako by sa zivot uberal keby som urobil toto, keby som nepovedal tamto, motyli efekt, plynutie casu, toto vsetko su velmi velmi zaujimave temy a vsetky milujem ale celkove spracovanie tu bolo na mna velmi zle. Navyse je film plny velkych hluposti co sa tyka tych filozofickych reciciek o motylom efekte a vesmirnych zakonitostiach. Niekomu kto o tom vie malo resp. nic to moze byt jedno ale mne ako cloveku ktory sa o to zaujima a nevynecha jediny dokument a nazor na tieto veci od dnesnych poprednych fyzikov to bilo do oci priam neuveritelne. Nicmenej to nie je az take podstatne. Podstatnejsie je to ze ma ten film velky casovy usek aj poriadne nudil. Slabucke sceny striedaju tie vynikajuce ktore sa bohuzial daju spocitat na prstoch jednej ruky. Nehovorim ze ked nepridu nestoji to za to ale koli nim pozerat dalsiu hodinu a pol do hlupa z hlavou plnou inych myslienok pretoze ten film nedokaze zaujat to sa mi rozhodne nechcelo. Jared Leto vyborny o tom niet pochyb len skoda toho vsetkeho dookola. Takisto absolutne zbytocny a samoucelny je ten Mars a vsetko okolo neho. Kto to videl urcite vie o com hovorim. Je mi velmi luto tej temy pretoze u mna to malo obrovsky potencial ktory ale uteka reziserovi pomedzi prsty. Sice sa snazi zo vsetkych sil uchopit ho opat pevne do ruk ale robi to tak krcovito ze to este viac pokazi. V porovnani s tymto je ovela jednoduchsi ale v momentoch a hlavne ako celok neporovnatelne lepsi Donnie Darko. Tam sa namiesto toho nestaleho zdoraznovania ako velmi ovplyvni zivot Vas a vsetkych okolo jedno Vase rozhodnutie Kelly sustredil iba na jeden, dva momenty ked nam to ukaze. Nepotreboval to tlacit divakovi do hlavy cely film a stale dookola ako Dormael tu. Za pozretie to ale stoji to ano. Mozem doporucit ale nic svetoborne sa u mna v tomto pripade nekona. 60-70 percent a este raz VELKAA PREVELKAA SKODAA.

96 hodin (2008)

Ono to na cistych 5 zrejme nie je..aj ked. Jednoducho v tomto pripade velmi zalezi na tom co hladate. Ak hladate prepracovany scenar a vyborne dialogy Taken nie je prave najlepsou volbou. Ak hladate velmi kvalitny a absolutne priamociarny akcny film ktory neporebuje riesit ziadne zbytocne veci ako niekto urobil toto ako sa niekomu podarilo tamto a podobne je pre vas Taken jednym z najlepsich rieseni. Ceresnicka na torte je bravurny Liam Neeson alias nasrany tata koli ktoremu tento film trochu nadhodnotim a pridam ten piaty zarez resp. hviezdu. Uz dlho som tak nefandil hlavnemu hrdinovi ako prave tu. V niektorych scenach som to doslova prezival s nim. Neeson skratka vyzdimal z toho nie moc realistickeho scenara vsetko co sa dalo a este aj nieco navyse. Velmi efektne, velmi rychle co sa logicky muselo na tom scenari prejavit. Ale kym je predo mna servirovana vyborna akcia natocena tak ze som bol hodinu a pol zamacknuty do sedadla riesit to velmi netreba. Objektivne 80 percent. Pre mna je to 90 a spodna hranica pre plny pocet hviezd. Osobne si ho radim urcite medzi jeden z najlepsich filmov v ramci svojej kategorie.

Vlčice (1982)

No lol dalsi ,,excelentny filmovy zazitok,, v podani vlcice. Dlho dlho som o tomto filme ani nevedel. Potom som k nemu nejak dopatral a aj ked podobne veci robim velmi nerad a malokedy precital som si par komentarov aby som zhruba bol v obraze do coho idem. No a z nich to vyzeralo nejak tak ze sa jedna o horror ktory pomaly nema obdobu :D Nazhaveny som patral patral az som si j vypatral ale dopadlo to tak ze mi lezala dalsie 2 roky v policke az dodnes. No a po takom malom predhovore teraz mozem povedat to podstatne a to je ze tie 2 roky som mal este predlzit a pri optimalnom rieseni si Vlcicu nepozriet nikdy. Tak by vo mne vyvolala napatie aspon z toho dovodu ze mam v pocike udajne spickovy horror a este som ho nevidel :D.Absolutne sklamanie, mozno az blamaz. NUUDA do morku kosti ako sa tak vravi, natahovane kde sa len da a tych par dobrych zaberov a miestami pomerne slusna atmoska...to sa da dneska najst v kazdom druhom filme. Aj na ten rok 1983 je to velka slabota. Technicke spracovanie takisto spatne ale to by som odpustil hned a zaraz ako prve keby ten film za nieco stal v inych oblastiach. Pre man hlupost. Snad je opat raz tym ze som to videl az teraz a nepovazujem to za kult alebo klasiku. Dakujem toto si neprosim.

Štvanec IRA (2008)

Zasadny problem ktory mi pokazil vela z filmu bol Jim Sturgess Ten totiz vie velmi dobre zahrat genialneho chlapca ktory ide do Vegas vyhrat prachy v ,,21,, ale tie iste ksichty ktore mu stacili tam jednoducho tu nefunguju. Ale ani ostatne veci vo filme ma bohvieako nechytili ale moze to byt aj tym ze tema IRA je pre mna absolutne nezaujimava a je mi viac menej ukradnuta. Film sa mi vlastne dostal do ruk len na zaklade odporucenia znameho ktory ma ale na druhej strane v podobnych temach velku zalubu. Ak by som mal zhrnut film do jednej vety staci napisat : Takych bolo, takych bude. A ku vsetkemu ma to obcas aj pekne nudilo. Kritiku na spracovanie temy a podobne veci necham tentoraz na inych pretoze ja to porovnavat ani moc nemam s cim. Mna to jednoducho vobec neoslovilo. Technicka stranka filmu neni zla ale nic nad priemerom v nej takisto nevidim. Niekde medzi 2-3 ja davam tentoraz prednost nizsiemu hodnoteniu.

Ip Man 2 (2010)

Druhy diel pokracuje takym istym stylom ako jeho predchodca aj ked sa mi zdalo ze celkovo je to o nieco slabsie ako jednotka. Pribehovo sa film obmedzil iba na akcne sceny a vsetko ostatne je iba vaticka medzi nimi. To by vobec nebolo zle ale tu prichadza druhy zadrhel. Tie jednodlive boje sa mi zdali ovela menej premakane ako v prvom dieli. Neprehladnost akcnej stranky filmu sa teda zvysila a celkovo mi pripadal Ip Man Donnie Yen akokeby viac unaveny a tie jeho pohyby uz neboli take super sebaiste a neuveritelne dokonale ako pred tym. Neviem ci to tak bolo myslene, resp ci na jeho bojove umenie malo vplyv to jeho zranenie alebo to proste bolo malinko odflaknutejsie zo strany rezisera a jeho stabu. Tak ako tak znovu tu sledujeme absolutne predvidatelnu, nad slnko jasnu zalezitost s este ovela jasnejsim koncom. Par poulicnych bitiek ktore vystriedaju formalnejsie a serioznejsie suboje ako sa Ip Man stava znamejsim a cele to vlastne iba caka na prichod hlavneho zaporaka ktoreho objavenie je nacasovany zhruba do tej istej casti filmu ako v jednotke. No a potom uz je to iba otazka casu kedy sa tito dvaja stretnu v zaverecnom rozhodujucom asi aj najlepsom boji v celom filme aj ked opat tvrdim ze aj tu sa mi to zdalo ovela menej prehladnejsie ako ten zaverecny suboj v predoslom dieli kde Ip svojho supera knockoutoval sice pomerne rychlo ale nad mieru efektne. V tomto pripade mu to trva ovela dlhsie ale ten boj je az na zaverecnych par sekund dost neprehladny a prakticky sa tam opakuju stale tie iste prvky dookola. Nicmenej Ip Man 2 nesklamal ani nahodou. Je to znovu vynikajuci film ktory doporucujem odpozerat ale v porovnani s jednotkou je to predsa len slabsie. Prvy diel :85 Druhy diel : 78

Devítky (2007)

Film rozhodne zaujimavy, netradicny, snaziaci sa odlisit od ostatnych ktore sa na nas kazdy den valia. Vynikajucou myslienkou sa mu to dari, spracovanim bohuzial nie. Pretoze je to prave v tomto smere kde dostava najvacsi nater. Tri pribehy spolu odhalia velmi dobre vymyslenu pointu/ hoci ta je pozornemu divakovi znama uz vo velkom predstihu/, ktoru ale pochovava velmi nestastne zvolena prezentacia akou nam ju reziser chcel podat. Herci nevyrazni, teda okrem Reynoldsa ktory sa zrejme videl ze rezia speje do sraciek tak sa snazil zobrat to cele na seba. Skoda len ze to nebol film postaveny na jednom hereckom vykone ale skor na tej pointe ktora tu dobru a napaditu reziu velmi potrebovala. A od ostatnych hercov to bola slabota a takisto mi nesadol ten polopatisticky zaver ktory to cele domrvil este o trochu viac. Jednoducho zaklady su tu vyborne, ale absolutne nevyuzite a stratene v mori fadneho priemeru a nudy. Neviem ako inak by to slo lepsie opisat. Film sa nepozera najhorsie, a takisto dialogy ,ktore su v urcitych momentoch klucom k pochopeniu a vytvoreniu si obrazu ako to cele je,su velmi dobre. Lenze ked uz ma nejaky film slusny scenar uplne zbytocne to pokazi totalne podpriemerna rezia. Mozno by to chcelo pozriet na to druhy krat co sa bohuzial v mojom pripade nestane. Nemam pocit ze by som bol na tom lepsie. Na zaver jedna vec. Niekde som tu cital jeden podivuhodny vyrok ze myslienkovo je to podobne Fontane Darrena Aronofskeho. Je mi luto ale na tom nie je pravdy zhola nic. Uz vobec porovnavat Fontanu a toto tu je dost odvaha ale ak sa na to niekto odhodla tie filmy maju spolocne maximalne to ze v nich hraju ti isti herci 3 rozne pribehy. Ak tym niekto myslel ze je to myslienkovo podobne tak potom mam zrejme trochu inu predstavu o tomto slovnom spojeni :D Doporucenie? Urcite nie film pre masy ale pre zanrovych fajnsmekrov, bohuzial ani vacsinu z nich zrejme neuspokoji naplno.

Přichází Satan - Procitnutí (1991) (TV film) odpad!

Totalna hamba a odpad ktory sa prakticky ani neda radit do serie o Damienovi Thornovi. Kvazi stvrty diel, ako sa oznacuje tato fraska je vo svojej podstate iba komedialnym remakom originalneho Omena vynikajuci maximalne v tom ze dokaze divaka nasrat do bezvedomia.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Nakoniec sa priklanam vyssie pretoze aj cez niektore nedostatky ktore film ma je to velmi dobre pozeratelne dobrodruzne spracovanie hry. Cele to je natocene velice efektnym a rychlym sposobom, co ide niekedy na ukor prehladnosti hlavne akcnych scen ale nie je to nic co sa neda prehltnut. Jakea Gyllenhaala po tomto filme uz jednoznacne zboznujem, princa zahral vyborne a co na tom ze sa az tak uplne spravanim nepodobal na toho ktoreho vacsina pozna z hracskej trilogie Aj jeho partacka Arteton bola vyborna, vlastne vcelku lepsie obsadenie sa asi podarit nemohlo. Jedine co ma mrzelo bolo nedostatok priestoru pre ,, zleho vezira,,. Kingsley mal urcite na to aby z tej postavy vytrieskal ovela viac. To by ale musel dostat sancu. Pomerne zlozity a prepracovany pribeh hier sa sice scvrkol na dost jednoduchu rovinu ale v tomto pripade to riesit netreba pretoze od prvej klapky do posledneho traileru to tak aj bolo avizovane. Plusove su celkom slusne dialogy a takisto absolutne minimum nejakej nelogicnosti v chovani postav alebo v pribehu samotnom. Takisto vyborne a efektne bolo vyriesenie vracanie casu akurat trochu nestastny sposob ako ho vyvolat. Urcite sa dalo prist aj na trochu zaujimavejsi sposob ako stlacenie gombiku na rukoveti dyky :D. Male veci ale niekedy udru do oci viac ako tie velke. Urcite ale zasa vec ktora nenechala na celkovom dojme ziadne velke skvrny. Co mna osobne naozaj potesilo bolo prirodzene a nenasilne zaclenenie tych princovych tzv. parkourovych scen ako to tu vsetci aviziju. Niektorym sa to paci niektorym nie, ja som velmi rad ze to vo filme je pretoze tieto sceny boli vytvorene jedine a vylucne pre tych ktori sa vyzivali v hrani trilogie a proste to vo filme cakali. Vcelku Prince of Persia nesklamal ale naopak vysvihol sa aj nad ocakavania ktore som do toho vkladal. Napriek tomu ze sa da film kludne oznacit aj ako rodinno-dobrodruzny je natoceny tak hladko, rychlo, a efektivne ze nie je problem aby si ho vychutnali aj taki ktori podobny druh filmov vyslovene neznasaju. 80 percent

Invictus: Neporažený (2009)

No tak tentokrat som mal pri sledovani taky pocit ze Clint to nezvadol az tak dobre ako by chcel. Ak sa na nejaky jeho film hodi popis ze je nemastny a neslany tak je to prave tento. Zdalo sa mi ze ani Eastwood sam poriadne nevedel ktorou cestou sa vydat a tak natocil z kazdeho rozka troska ale vznikol z toho taky gulas ze mna osobne nedokazal vtiahnut k postavam blizsie alebo nejak s nimi prezivat to co sa odohravalo. Dejova kostra velmi plytka, niektore zabery nedotiahnute, ine zbytocne dlhe a nudne. Co bolo podla mna odbite uplne najviac boli niektore sportove sceny resp. sceny ktore nasledovali po vyhratych zapasoch. Cakal som tam trochu viac nadsenia od tych hracov plus nejaku dobru hudbu ktora by podfarbila tie sceny ale namiesto toho hraci len kyvnu rukami, nejako v tom zmysle ze sak my sme vedeli ze vyhrame tak naco sa vzrusovat. A tak to ide az do finale. No a toto cele bolo zaklincovane uplne ubohou nic nehovoriacou hudbou. Mozno su to pre niekoho detaily ale mne to v takomto filme proste chybalo. Hudba bola vobec az na par momentov velmi zle zvolena, mne teda nesadla vobec.Neviem co sa stalo ale v porovnani s predoslymi filmami akoby to ani netocil ten Clint Eastwood na ktoreho som bol zvyknuty. Freeman zahral vyborne, Damon zasa naopak nemal co hrat. A po skonceni filmu som sa marne snazil spomenut si na nejaku scenu ktora by bola hodna zapamatania si alebo ktora by ostala rezonovat v hlave a koli ktorej by som si film pustil znova. Ak by som to mal povedat dvoma slovami pripadalo mi to doslova NARYCHLO ZBUCHANE. V kazdom pripade Invictus nie je az taky zly film ako sa moze zdat z tych mojich reci a zrejme nie je vela takych co by si povedali ze lutuje ze tento film videli. Ale na druhej strane v mojom pripade jedenkrat a dost. Na nazov filmu nezabudnem preto lebo ho reziroval Clint ale ten ,,dej,, si za mesiac budem mat problem vybavit.