Barbar Conan (1982)

Exibícia Švarcíkových svalov doplnená perfektnou hudbou. Všetko ostatné sa tomu muselo prispôsobiť. Napriek otrasným hereckým výkonom to má ale peknú atmosféru.

Megažralok versus crocosaurus (2010) odpad!

Občas je zvedavosť silnejšia. Slová ako neuveriteľné a neskutočné tu nemajú šancu stačiť. Takisto ako nestačí hodnotenie.

Insidious (2010)

V tomto prípade sa mi nebude dať hodnotiť zrejme moc objektívne pretože toto je moja krvná skupina. Wan si síce občas pomáha niektorými zabehnutými horrorovými postupmi ale výbornou réžiou ich využíva vo svoj prospech a likviduje tak veľkú časť potencionálneho klišé. Navyše sa vo filme nachádza naozaj veľká kopa originálneho materiálu a to ,,príjemné nepríjemné,, mrazenie ktoré nastúpilo už s úvodnými titulkami ( ktoré ako prvé hneď na začiatku ukázali že si na tom niekto dal záležať ) neprestalo až do konca pričom posledných 40 minút je naozaj perfektných. James Wan je neuveriteľný talent a v súčastnosti jeden z mála ktorý dokáže natočiť výborný, kvalitný, originálny a inteligentný horror. Nie sú to síce nový The Others ale aj tak sa klaniam a bez výčitiek dávam 5/5 pretože takýchto kúskov sa rodí strašne málo. Odvážna 100 minútová stopáž je bezproblémová a úplne na mieste. Muselo byť natočeného sakra veľa kvalitného materiálu pretože aj po výbornom priamočiarom strihu ostala hodina a trištvrte čistého času ktorý nedáva priestor na žiadne zbytočné hlúposti ale venuje sa naplno iba rozvíjaniu základnej kostry príbehu.

Komando (1985)

Komando je rodinná komédia. Škoda že tie ja neznášam. Vidieť to prvýkrát ,,back in Eighties,, zrejme som z toho vytečený ešte dneska. Smola. Z Arniem mám v zlatom fonde iné filmy a nie toto.

Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy (2001)

Do 60 tich minút sa toho zmestiť veľa nedá. Tvorcovia si zobrali do rany kanibalizmis a hneď trojicu jeho ,,predstaviteľov,, v modernej histórii, Alberta Fisha, Adreja Romanoviča Čikatila, a Jeffreyho Dahmera. Časové obmedzenie bolo citeľné a preto sa o nich dozvedáme iba to najzákladnejšie a až príliš veľa informácii ostalo nevyslovených. Priemerný dokument, ktorý pozeraním nenudil ale všetci traja o sebe majú natočené lepšie a informačne viac nabité veci.

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Dalo by sa toho napísať vážne dosť ale na polstranové eseje zrovna není nálada a navyše všetko podstatné pre doporučenie či nedoporučenie sa dá zhrnúť pár vetami. Brutálne nevyrovnaný seriál čo sa týka kvality jednotlivých dielov ale kedže sa na tom podieľalo viacej režisérov zrejme to bolo každému jasné od začiatku. V tých 26 tich častiach sa naozaj skrýva pár perfektných vecí ale celkovo sa to nebojím nazvať skôr prúserom. Bohužiaľ, kvalitnému horroru sa dneska absolútne nedarí a možeme byť vďačný za všetko pozitívnejšie čo sa v tomto žánri objaví. Jednoznačne najlepšia poviedka prvej série je tá posledná. IMPRINT Takashi Miikeho je tá pravá lahôdka ktorá v sebe kĺbi atmosféru, brutalitu špinu a nechutnosť. Za Miikem sa v tesnom závese umiestnili dvaja ostrieľaní horroroví borci ktorý spoločne bojujú o druhú priečku. Argento dokázal že je starý zvrhlík a jeho príspevok do seriálu s názvom JENNIFER to jednoznačne potvrdzuje. Z jednoduchého príbehu bez akýchkoľvek kľučiek dokázal navariť skvelé a výdatné sústo na ktorom si pošmákne určite veľká časť horrorových fanúšikov. Samotný dej je síce pomalý a od prvej minúty vieme ako skončí ale atmosféra funguje stále, maska ,,hlavnej hrdinky,, je skutočne neskutočne ,,skutočná,, ( vážne málokedy sa mi stane že ma niečo znechutí ale ten ksicht bol pre mňa odporný a hlavne znepokojujúco ,,reálny,,), a na udržanie pozornosti v kritických bodoch tu máme pár pekných ,,chuťoviek,, navyše. Už už sa zdalo že druhé miesto je bez ohrozenia ale to by nemohol prísť kultový tvorca Halloweenu, takzvaný John Carpenter a jeho CIGARETTE BURNS. Pohlcujúca atmosféra, výborná doplňujúca hudba a dokonca aj príbeh ktorý sa dá zaradiť medzi tie lepšie. Občasné hlúpejšie dialógove výmeny tomu neuškodili. Ak by som to mal dať do rebríčku tak snáď o pár subjektívnych percent by Jennifer vyhrala. LOVECRAFTOVA poviedka DREAMS IN THE WITCH HOUSE v podaní Stuarta Gordona s dobrou atmosférou, a slušnou zápletkou by potom obsadila štvrtú priečku. No a bohužiaľ tým to tak nejak končí pretože snáď ešte okrem hneď prvej časti INCIDENT ON AND OFF A MOUNTAIN ROAD, ktorá už je ale kvalitou o level nižšie, v prvej sérii nie je nič čo by stálo za nejakú reč. Jedna väčšia krávovina ako druhá. Čo sa týka druhej rady tam budem stručnejší a iba poviem že za pozretie rozhodnie stojí mierne komediálne ladená FAMILY Johna Landisa, PELTS nikoho iného ako Argenta s mojim obľúbeným MEAT LOAFom, a takisto Carpenterov druhý kúsok PRO-LIFE je určite jeden z tých lepších v druhej sezóne ale na ten prvý nedosahuje ani náhodou, čo len potvrdzuje dosť slabú celkovú kvalitu seriálu. Zvyšok je číry priemer ( podpriemer ) , ktorý ide miestami ( dosť často ) aj pod 30 percent. Nie, Masters of Horror sklamali oveľa viac ako potešili ale som nesmierne rád že som ich videl, kôli tým pár častiam ktoré do dnešného stagnujúceho a upadajúceho horrorového sveta vniesli nádej a radosť, že z času na čas sa predsa len dočkáme nejakých tých peciek v tomto žánri a pripomenuli mi prečo mám horror tak strašne rád. Tak nakoniec je ten príspevok trochu dlhší ako som chcel. Čo už.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Snímok ktorý sa snaží vyzerať nekompromisne realisticky a pritom je z väčšej polovice blbým výplodom. No každopádne samotný film fungujúci dobre iba do istej miery, bohužiaľ opäť raz neviem čím sa stal taký kultový a čím bol tak strašne odpudzujúci. ( Všeho všudy nejaké 2 drsnejšie scény ). Ani to ospevované psychologické pozadie nie je určite na až tak mieste. Nehovoriac o tom že je to celé skutočnými udalosťami iba veľmi ľahko inšpirované a veľká kopa vecí je tam povymýšľaných. Henry Lee Lucas a jeho životná dráha je látka ktorá by v správnych rukách mohla priniesť určite nepríjemný ale kvalitný psychologický film. Takto to nie je ani jedno ani druhé. S napätím očakávam Leonarda Dicapria v roli Devila in White City, pretože taký Lucas nesiahal H.H. Holmesovi ani len po členky. Narozdiel od Henryho ktorý si podľa dostupných informácii zhruba 200 svojich údajných vrážd vymyslel alebo privlastnil, Holmes ich na triku naozaj MÁ.

Bunkr smrti (2008)

Outpost je taká tá dvojhviezdová klasika. Parta borcov v podzemnom bunkri kde si na nich začnú brúsiť zuby ,,nepriatelia,,. Ten príbeh ma ku koncu celkom zaujal ale inak je to celé banálne otrepané ( počnúc dialógmi a končiac jednotlivými scénami ). Naštastie som od toho čakal zhruba to čo som nakoniec dostal takže nejaké zbytočné potápanie tentoraz nebude. Celkom pozerateľný horrorik ( ale len v prípade že po ruke naozaj nie je nič iné. )

Cestování na okraj vesmíru (2008) (TV film)

Veľmi pekný dokument ktorý sa sústredí skôr na vizuálnu a technickú stránku tak trochu na úkor tej informačnej pretože všetko čo tu odozneje sme mali už dávno možnosť počuť a vidieť inde a podrobnejšie. Pre tých ktorí ,,začínajú,, je to ideálne. Pre tých ktorí chcú viac je tu podľa mňa zatiaľ neprekonaný http://www.csfd.cz/film/250407-kosmos/ alebo napríklad takisto výborný ale trochu kratší http://www.csfd.cz/film/285887-jak-funguje-vesmir/

Diary of Jack the Ripper: Beyond Reasonable Doubt?, The (1993)

Ďalší z dokumentov o Jackovi Rozparovačovi ktorého skutočná identita nie je jasná ani po 120 tich rokoch od jeho vrážd a je veľmi diskutabilné či ešte niekedy bude objavená. Je to teda krásna živná pôda pre milovníkov konšpiračných teórií ( ku ktorým sa z času na čas sám radím ) a tzv. ripperológov rýpajúcich sa v tom čo z prípadu ostalo aj po viac ako storočí. Zhruba pred 20 timi rokmi, v 1991, boli objavené zápisky resp. denník istého Jamesa Maybricka, obchodníka z Liverpoolu, ktorý sa v ňom za Rippera v istom zmysle prehlási. Každopádne nič nie je také jednoduché ako to vyzerá a aj keď je denník vo všeobecnosti považovaný skôr za podvrh, rozhodne sa nájde veľké množstvo ľudí ktorí majú objektívne dôvody veriť, že identita slávneho vraha konečne týmto nálezom vyplávala na povrch. V tomto prípade som skôr neutrálny. Dokument to je ale dobrý.